Manly & District Kennel & DTC Inc (PM Show) (NSW)

Date of Show : 29-Oct-2023 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Frost (VIC)   (Total Entry : 467)

Best in Show 1st: White Swiss Shepherd Dog
Aust Sup Ch Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Dr A Kasbarian)
Best in Show 2nd: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Puppy in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean N Waves (C & R Foster)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Neut Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)  (Group Entry : 94)

Group 1st: Pug
Aust Ch Kabova Gold Rush (Ash Godsell)
Group 2nd: Maltese
Lva Jnr Ch Ltu Jnr Ch Ltu Ch CIB Aust Sup Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
Group 4th: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Debt of Honour (K & M Munro)
Puppy in Group: Pomeranian
Amorea Infiniti (Mrs Megan Weinert)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chevalove Debt of Honour (K & M Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Lady Madonna (K & M Munro)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Alexabelle Gentle Reign (Mrs S G Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Hey Mr Kot Tair (Mrs S G Boyce)
Puppy of Breed: Chevalove Never say Never (K & M Munro)
Puppy (Bitch) of Breed: Alexabelle DeJavu (Mrs S G Boyce)
Junior (Bitch) of Breed: Chevalove Louisianna Queen (K & M Munro)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaliak Femme Fatale (S & K Axiak)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rayvale Ima One In A Million (J & E Henville)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jaja Zacatlan Crema Oro (Amannda Oísullivan)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kango Lady Ma Donna (Ms M Polias)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Zakia (Mr S Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hashki Joshi (Mr S Ryan)
Baby of Breed: Hashki Olima (Mrs S Ryan)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koatiponi Summer Catch (Belinda McAlpine)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Jayveeque Evening Mist (J Hardwicke & M Ward)
Dog CC & Puppy of Breed: Jayveeque Rumour Has It (M Ward)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Lva Jnr Ch Ltu Jnr Ch Ltu Ch CIB Aust Sup Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)

Papillon
Puppy (Dog) of Breed: Sabelia Night To Remember (V & B Soper)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Athalow Aint No Choir Boy (Mr N & Mrs D King)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amorea Infiniti (Mrs Megan Weinert)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Gold Rush (Ash Godsell)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Dr George Koutsantonis (WA)  (Group Entry : 61)

Group 1st: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Newbelle Lets Get Wild (M Anderson)
Group 3rd: Bedlington Terrier
Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
Group 4th: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Neut Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

American Hairless Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chrysaliss Too Hot To Handle (N Southam)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Newbelle Lets Get Wild (M Anderson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pradakka The Party Continues (Tamara Talbot)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pradakka Party On Fifth Ave (Tamara Talbot)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Daminabul Breakin Da Rulz (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv I Put A Spell On U (Audra Hargraves)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joelleigh Made You Look (L Musgrove)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaeva King of Hearts (Imp NZ) (Amy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch CIB Kivamynk Call Me Elizabeth TKS RN JE (Amy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Chesney Weetbix (Jessica Beckingham)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kaeva Penny Lane (Imp NZ) (N Buttenshaw)
Baby of Breed: Dassin Reddy To Rock (C Moore & R Mallinder)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Onthemoney (F & M Coetzer)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Zeracious Phoenix Warrior (F & M Coetzer)
Puppy of Breed: Stafforce Phunk you up (Kim Sammut)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Triplewag Siren Song (Mr P Pickering)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyn King (VIC)  (Group Entry : 75)

Group 1st: Brittany
Am Ch Aust Sup Ch Granmars Diamond Down Under (Imp USA) (Samantha Ibbott-Cordi & Tim Foley)
Group 2nd: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)
Group 3rd: English Springer Spaniel
Aust Ch Silvaspring Emerald Sky (E / M & A Borg)
Group 4th: Weimaraner
Aust Gr Ch Griswold Vienna waltz (AI) (Jodie Fogarty)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Aust Sup Ch Granmars Diamond Down Under (Imp USA) (Samantha Ibbott-Cordi & Tim Foley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Lil Miss Hot Mess (AI) (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kirinbell Hot Ms Fancy Pants (AI) (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Royal's Friend Ecs Wish Granted (Imp HUN) (Amanda Bray)
Puppy of Breed: Ludwood Been Inspired (Amanda St Clair)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sunfire Now You Sia (C Barratt)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silvaspring Emerald Sky (E / M & A Borg)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Jon Snow (Mr R A Barratt & Mr V McPhee)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Silvaspring Just Dance (E / M & A Borg)
Baby of Breed: Silvaspring Age Of Reason (E & M & A Borg)
Baby (Bitch) of Breed: Cudgera Double Trouble (Kaitlyn Miletic)
Intermediate of Breed: Azucroft Wintersong (Mr R & Mrs Y Lauder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Moruada Fields Over California (MRS S H WRIGHT)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Centaine Whole Lotta Love (AI) (Mrs L Mansfield)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Woodwych Lovin Life At Centaine (AI) (Lyn Mansfield)
Puppy of Breed: Moruada California Dreamline (Mrs S H Wright)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moruada Rocket Man (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Am Ch Aust Ch Double Dís Take My Breath Away (Imp USA) (Mrs S H Wright)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fantango Poker Face (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Lost In Never Land (Debra Stubbings)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fantango One For The Road (AI) (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Baby of Breed: BlueBreeze Gumnut Baby (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Waterboys Dancin N Dmoonlight (Mr & Mrs B P Knowles / P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Driftway Limoncello (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Driftway Master Class (Guy Spagnolo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aprilraine Poetry in Disguise (Therese Kropman)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Griswold Vienna waltz (AI) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Sales (TAS) (Group Entry : 55)

Group 1st: Saluki
Pazada Back To The Future (AI) (G & P Russell)
Group 2nd: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Richie Rich (Mrs R & Mrs R Wallis)
Group 3rd & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Simply Th Best (Janice Sharp)
Group 4th: Beagle
Aust Sup Ch Johgra Summer In Paris (Mr J & Mrs M Grant)
Baby in Group: Beagle
Johgra Ascension (Mr J & Mrs M Grant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Sorcery (L A Hughes)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Marigold (AI) (Miss Erin Bray)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Remwin Sorcery (L A Hughes)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Johgra Summer In Paris (Mr J & Mrs M Grant)
Baby of Breed: Johgra Ascension (Mr J & Mrs M Grant)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nicholyev Onya Bike (Mrs S Taylor/ Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stardayne Simply Th Best (Janice Sharp)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrangower Tiwi (Douglas McKay)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Richie Rich (Mrs R & Mrs R Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Azucroft Mirror Mirror (Mr R & Mrs Y Lauder)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ballahond Gelar Skies (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Kuvutia Echoes Of Rain (Karen & Gary Sippl)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Kuvutia A Star Is Born (AI) (Gary & Karen Sippl)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pazada Back To The Future (AI) (G & P Russell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Itsozi A Jewel To Keep (C & G Arkell)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goodwill In My Soul (Steve & Debbie Albert)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ridgesetter Chasing Moonbeams (R Kelly)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 68)

Group 1st: White Swiss Shepherd Dog
Aust Sup Ch Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Dr A Kasbarian)
Group 3rd: Puli
Aust Ch Rustufarion North Star (Lady K Parry-Rice & Mr R Valore)
Group 4th: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Andvol Ziggi Sturdust (Imp RUS) (M Young)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood Kickin With The Stars (V & D Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Caleebra Calamity Jane (AI) WPD (L Sundstrom)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nuwarra Pure Magic (Sue & Ian Ford)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Nuwarra Ring Master (Sue & Ian Ford)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliffglynn I Met U Inmy Dreams (Deb Stephenson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lexwood Kickin With The Stars (V & D Morris)

Collie (Smooth)
Baby of Breed: Cliffglynn Shoot For The Heart (Mrs K Drew & Mrs D Stephenson)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Orical The Great War (L Mills)
Baby (Bitch) of Breed: Orical Jansz Sunset (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Caleebra Calamity Jane (AI) WPD (L Sundstrom)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Freevale Zealously In Pink (M & C Morris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sadria Puts A Spell On You (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Freevale Bumble Bee (M & C Morris)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: DellBianco Smooth Criminal (Carolyn McLean)

Old English Sheepdog
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Hartwyn Royal Winter Wine (Pauline Hartwell)

Puli
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rustufarion North Star (Lady K Parry-Rice & Mr R Valore)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Hartly Just Like That (KY Lo & CM Lee)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Arajento Leave A Light On (KY Lo & CM Lee)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Andvol Ziggi Sturdust (Imp RUS) (M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fergwyn Dance The Dream (M Young)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Dr A Kasbarian)
Baby of Breed: Kassreign Seek and Destroy (Mr D Clarke & Dr A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 52)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Group 2nd: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Hell Raiser (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Group 3rd & Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean N Waves (C & R Foster)
Group 4th: Schnauzer
Aust Gr Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim of Luka (Ms M E George)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azzabern Titanium Tiara (Melody Harris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Atthecove Lady in Red (Robyn Keen)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jaksamlee Not Sweet Like Kandy (Kathryne Winn)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Boyer Dragon Attack (AI) (Kathryne Winn)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Hell Raiser (John/ Celeste & Brigette Bryson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Fireax Hells Little Demon (Ella Pieton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Devils R Divine (Ella Pieton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Fireax Hell Hath No Fury (Ella Pieton)

German Pinscher
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Piratepoint Fat Boy Harley (Miss C Mainey)

Leonberger
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berglowe Cupids Arrow (AI) (Emma Vandermeel)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Berglowe Cosmopolitan (AI) (E Vandermeel)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean N Waves (C & R Foster)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ahzu Terror At The Opera WPD (R Mills & M Harrison)
Puppy of Breed: Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Puppy (Bitch) of Breed: Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim of Luka (Ms M E George)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taejaan Moon Over Georgia (N J Rule-Steele/M Burton/A Taylor/S Turay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 62)

Group 1st: Great Dane
Aust Ch Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)
Group 2nd: Lhasa Apso
Aust & Ltu JCh Tai Fanza Quicksilver (Imp LTU) (B Beves & N Estatheo)
Group 4th: Shar Pei
Aust Ch Sweetiepei Maximum Exposure (L Pocklington)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland Call On Me (B Beves & N Estatheo)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Strongstorm Locked N Loaded (AI) (L & K Kavanagh)

British Bulldog
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beeman Kiss My Pixel (AI) (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Baby of Breed: Beeman Pour Some Sugar On Me (Mr S Hurford & Miss K Todd)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rynkls Mayd Ulook (Trent Ferrier & Madison van der Ent)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sandycreek Causin a Storm (Karen Allcorn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandycreek Mr Fahrenheit (Karen Allcorn)
Bitch CC & Junior of Breed: Sandycreek Rumour Has It (Karen Allcorn)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maisondeami Piafs Petite Homme CCD (Kate Stuart)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar The One That I Want (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Calivale Party like a Russian (Miss K Innes)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Ltu JCh Tai Fanza Quicksilver (Imp LTU) (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Shutup N Just Do It (AI) (Amesen Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Zaland Call On Me (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Negresca Kairos (Bettina Mougios)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Laahtoy Sparks R Flying (Lisa Martin)
Baby of Breed: Schau Rock Music (B J Biggs)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sweetiepei Maximum Exposure (L Pocklington)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tibetoes Dance Monkey (Pamela Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tibetoes Made You Look (P M Ellis)
Baby of Breed: Tibetoes Kiss On My List (P M Ellis)