Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

Date of Show : 20-May-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Dr Francis Mcevoy (SA)   (Total Entry : 478)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Runner Up in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Baby in Show: Hungarian Vizsla
Freeman Vincent Vega (P Johnson & D Winch)
Minor in Show: Havanese
Aust Ch Hashki Eye of the Beholder (Mr Grahame Neave)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Royal Bouquet (Debbie Daly)
Aust Bred in Show: St Bernard
Aust Fr Ch Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)
Runner Up Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Rex Ventors Rare Edition ET (Imp Swd) (Lambley/ Goulding/Blinco/ Lam)

Baby SweepStakes - 1st Place: French Bulldog
Meralla Nina Bella Rina (Vicki Shaw)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Puppy SweepStakes - 1st Place: French Bulldog
Shaunuff Mason (Jacqui Shaw)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 60)

Runner Up in Group & Minor in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Eye of the Beholder (Mr Grahame Neave)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Kate Leigh (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova Dark Mountains (J Williams)
Junior in Group: Pug
Kabova Princess Warrior (AI) (Mrs J Williams)
Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Wildest Dreams (Mr B & Mrs S Abraham)
Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)
Runner Up Neuter in Group:
Aust Ch G'minna De La Prunelliere (Imp FRA) (B Rafferty)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Baby of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Kate Leigh (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Gwen Stefani (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Eye of the Beholder (Mr Grahame Neave)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Xarnego Master Composer (Mr S Ryan)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Xarnego Terzetto (Mr S Ryan)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xarnego Farnace (Mr S Ryan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenroyal Chasin A Fools Dream (Miss A L Moore)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Wildest Dreams (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Up Close and Personal (Mrs J Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Princess Warrior (AI) (Mrs J Williams)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Dark Mountains (J Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group: Welsh Terrier
Am Ch / Am Gr Ch & Aust Ch Shaireab's Bayleigh Wolverine (Imp USA) (Adrian Adams / Viviana Adamopoulos/ Tiffany Adamopoulos/ Victor Jones)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sookalott YourEntirelyBonkers (Sookalott Staffords)
Intermediate in Group: Scottish Terrier
Arg/Chil/Lat/Arg Gr Ch Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss Annelise Dopking)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Enomis Ima Right Royal Gem (C Sweeney/S Nicholson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Enomis Loven A Mighty Finnish (AI) (Ms C L Sweeney)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Enomis Skys The Limit (C Sweeney/ S Nicholson)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aelfhere Dare Devil (Mrs K Burgess & Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Cold Case (Maxine Lee)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Minor of Breed: Triplefun Axel (C E & J F Chambers)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mustangjax Showgirl (D & K Fitzgerald)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Mustangjax Cool Runnings (D & K Fitzgerald)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mustangjax Queen Bee (D & K Fitzgerald)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Torum's Sonador (Imp UK) (T & K Ninnes)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Arg/Chil/Lat/Arg Gr Ch Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Dangul Amais (L & A Lobegeiger)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sookalott Eternal Flame (Sookalott Staffords)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Belleden Red Sunstone Ov Mars (AI) (B Shaw)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sookalott YourEntirelyBonkers (Sookalott Staffords)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Sookalott On The QT (Sookalott Staffords)
Baby of Breed: Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wandji Star Diamond (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Charbon The Duke (B Sommerville)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch / Am Gr Ch & Aust Ch Shaireab's Bayleigh Wolverine (Imp USA) (Adrian Adams / Viviana Adamopoulos/ Tiffany Adamopoulos/ Victor Jones)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)  (Group Entry : 103)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Sup Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Runner Up in Group & Minor in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Freeman Vincent Vega (P Johnson & D Winch)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tealpoint Young Blood ET JC (Ann-Marie Boyd)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bicerin Adonis (T Dahl/ D Bruckner & R Few)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Res Dog CC & Minor of Breed: Brayroan Soul Choice Edition (J Newbold)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Baby of Breed: Acijay Caught In The Act (Louise Bygraves)
Junior of Breed: Aust Ch Asuare Cant keep A Secret (K Hutt)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cobalt Andy Pandy (Holly Rey)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Arbendskye Dont Stop Me Now (Melinda Bailey & Ben Wesener)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tealpoint Young Blood ET JC (Ann-Marie Boyd)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Naragold Dreamer (E Clark)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Baby of Breed: Ikentrieve Kurakao Bleu (Mrs B & Miss M Kent)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)
Baby of Breed: Freeman Vincent Vega (P Johnson & D Winch)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Copperkee Zippity Doodah (Dean & Kylie Wilson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Copperkee You Light My Fire (Ms D & Miss J Creagh)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wispan Bellisima (R L Flynn)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA) (Group Entry : 72)

Best in Group & Junior in Group: Beagle
Aust Ch Sarangrave Shoot The Breeze With Treeview (Imp NZ) (Karen Mangan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr Caryn West)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Royal Bouquet (Debbie Daly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Rex Ventors Rare Edition ET (Imp Swd) (Lambley/ Goulding/Blinco/ Lam)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Gr Ch Splendak Dancin inth Dark (B & Y Shaw)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejon all About The Dress (Mr S Bennett & Mr B Green)
Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarangrave Shoot The Breeze With Treeview (Imp NZ) (Karen Mangan)
Baby of Breed: Sanagrave Fast N Furious with Treeview (Imp NZ) (Karen Mangan)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett & B Green)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Miss Rahni (Cheryl Farley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Kimscott Blak Majik (C Farley)
Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Bouquet (Debbie Daly)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark & Joanne Yardley)
Res Dog CC: Aust Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)
Baby of Breed: Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Puppy of Breed: Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Splendak Dancin inth Dark (B & Y Shaw)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sallytree Chi MiNa Morbheanna (Kit Simmons)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr Caryn West)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Taiping Hot Hot Hot (Wendy Lam)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Rex Ventors Rare Edition ET (Imp Swd) (Lambley/ Goulding/Blinco/ Lam)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Dusty Diva (L C & R A Seare)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Jayblue Country Spirit (Mr A Ziebell)
Baby of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oatland Kitty Dior (Miss Samantha Smith)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)

Border Collie
Res Dog CC: Nahrof Man In The Mirror (Tracie Thompson)
Minor of Breed: Eylesview McConnels Heart (Jenni Timperley)
Minor (Dog) of Breed: Glenlion Drovers Mate (M Muller)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Drambuie Dry and Dirty AD JD SD GD SPD (Miss A L Butler)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Aust Ch Theldaroy Dusty Diva (L C & R A Seare)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Theldaroy NVus Whispers AI (L C & R A Seare)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)

Puli
Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (M & K Stone / S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
Intermediate (Bitch) of Breed: Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Imp NZ) (Amanda Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
Runner Up in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Chicabud Call of the Jungle (J Windle & J Sharland)
Baby in Group: St Bernard
Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
Minor in Group: St Bernard
Lympne Just A Diva (Allan Johnson)
Puppy in Group: Schnauzer (Giant)
Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Fr Ch Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Snowsteeds Double Edged (Aaron Rayward / Evette Levett)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
Puppy of Breed: Annakpok Rolling In The Deep (N Adams / A & J Rayward)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trivale Shiningphoenix (M Smith & G Keown)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trivale Shining Stella (M Smith & G Keown)
Res Dog CC & Junior of Breed: Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Vansitar Go Your Own Way (Imp NZ) (The Late VP Brennan / Vansitar Dobermanns / G & D Grosse)
Baby of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)
Minor of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)

Rottweiler
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Vandajet Codename Diesel (Tyson Miletic)
Minor of Breed: Aust Ch Willemstadt Ned Kelly (Deborah Rodgers)

Samoyed
Baby of Breed: Kalaska Soda Licious (Klaaysen / Beard / O'Reily)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chicabud Call of the Jungle (J Windle & J Sharland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (J & T Clapham)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Casperscove Woodstock (AI) (J & T Clapham)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Fr Ch Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)
Baby of Breed: Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
Minor of Breed: Lympne Just A Diva (Allan Johnson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Runner Up in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Knightfyre Gossip Girl (Jasmine Knight and Shannon Dale)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Rose Tattoo (Ms F E L Darling)
Minor in Group: Shar Pei
Ayzsa Queens Starr Boy (AI) (Darcy Stratford)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)
Open in Group: Boston Terrier
Aust Ch Drumsara Special Delivery (Mrs M J Stewart)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Dalillu Lady Macbeth JC (J & K Murphy)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Drumsara Special Delivery (Mrs M J Stewart)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majestueux Legacy in the Makin (AI) (J & T Cumner)
Baby of Breed: Majestueux Tsunami Von Zephyr (AI) (J & T Cumner)

Chow Chow
Puppy of Breed: Aust Ch Malaboo Chinese Whispers (J & T Cumner)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Rose Tattoo (Ms F E L Darling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dalillu Lady Macbeth JC (J & K Murphy)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shaunuff Mason (Jacqui Shaw)
Baby (Bitch) of Breed: Meralla Nina Bella Rina (Vicki Shaw)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Knightfyre Gossip Girl (Jasmine Knight and Shannon Dale)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Knightfyre Dark Side O Da Moon (Dale Shannon)
Baby of Breed: Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong & Niki Jovic-Armstrong)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
Res Dog CC: Aust Ch Soolim The Holy Terror (Sonya Rae Erhart)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Dog CC: Aust Ch Negresca Silken Ebony (Anne Scott)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Laposh Silhouette in Ice (C A Collin)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Turkish Tequila (Carolyne A Collin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ayzsa Queens Starr Boy (AI) (Darcy Stratford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Peintedby Kahlo (AI) (Mr Darcy Stratford)