Shepparton & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 12-May-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Judith Oliver (VIC)   (Total Entry : 568)

Best in Show & Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
Runner Up in Show & Open in Show: Lakeland Terrier
Aust Ch Ryandos Stand And Deliver At Bridgewood (Imp NZ) (Darren Bowey/ Bev Watt/ Glenys Alexander)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Gold Sovereign (Mrs C Irvin)
Intermediate in Show: Samoyed
Aust Ch Snowispa Elsim Juliska (Miss A Lawton & Mrs B Lawton)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Great Dane
Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)
Runner Up Neuter in Show: Collie (Smooth)
Aust & Neut Ch Nauglamir New Sensation (Tracy McClellan)

Baby SweepStakes - 1st Place: Cairn Terrier
Joymont Moon Dancer (Cathy Scotton)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Hopes n Dreams (Mrs C Irvin)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Shih Tzu
Shemara Star Of The Stage (Kinderscout Kennels)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Dusty For Ever (N Luke / G Carroll)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bichon Frise
Monjoie Chasing the Clouds (J & W Hutchison/ M Newman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Colleen Stoate (VIC)  (Group Entry : 100)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Runner Up in Group: Japanese Chin
Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Minor in Group: Bichon Frise
Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Dochlaggie Dark N Dangerous (Denise Leo)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Leeward's Winter Is Coming (Imp FIN) (J & W Hutchison/M Newman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leeward's Winter Is Coming (Imp FIN) (J & W Hutchison/M Newman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Bitch CC & Minor of Breed: Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)
Puppy of Breed: Monjoie Chasing the Clouds (J & W Hutchison/ M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KasaDeCav Arkhams E Nygma (Miss Charlotte Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Matmor Courvoisier (Miss Charlotte Taylor)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reynosa Calling Fuji (Mrs Allison Rhodes)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Hedy Lemarr (Glen Donnan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Reynosa Calling Tokyo (Mrs Allison Rhodes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: IR Ch & Aust Sup Ch Rydellans Kiss The Girls (AN CH 11) (Imp N IRE) (Mrs Allison Rhodes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Reynosa Cherry Blossom (Mrs Allison Rhodes)
Puppy of Breed: Aust Ch Bendonichi Maeve Binchy (Glen Donnan)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendonichi Marlon Brando (Ms G Donnan)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Caddarra Smooth Operator (L & H Cadan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Caddarra What About Us (S Cadan and D Hippisley)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Clovelly Lily Longstocking (Clovelly Kennels)
Minor of Breed: Koatiponi Bonita Catari (Belinda McAlpine)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Coco Chanel (F Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seyoso Ounce of GOld (Ray Leech)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Seyoso Liberty Belle (Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dochlaggie Dark N Dangerous (Denise Leo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Makinart Lil Black Porcha (Michelle Minardi)
Baby of Breed: Dochlaggie Dainty Darlene (Denise Leo)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kryptonic Sundae Sunshine (Kim Ryan)
Res Dog CC: Kryptonic Knock Out (Kim Ryan)
Puppy of Breed: Everlaine Devils Lumberjack (Everlaine Kennels)
Junior of Breed: Kryptonic Go Get Em (Kim Ryan)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Affinage Touch Of Afterglow (Steven Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch VRose Hawaiian Belle (Steven Reid)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Walsh (VIC)  (Group Entry : 89)

Best in Group & Open in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Ryandos Stand And Deliver At Bridgewood (Imp NZ) (Darren Bowey/ Bev Watt/ Glenys Alexander)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Moon Dancer (Cathy Scotton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Powerpaws Made To Order (Tanya & Simon Henderson)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Amdominus Eye Of The Tiger (Mr Paolo Gibilisco)
Res Dog CC: Aust Ch Icerainstafs Prince Valentino (AI) (Vanessa & Justin Torney)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oziruff Chase N Dreams (Mrs Leanne Bywater)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oziruff Ruffl N Feathers (Mrs Leanne Bywater)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Arkspirit Enchanted Devil (M E Harvey)
Baby of Breed: Willown Our Mister Waldo (K & F Willox)
Puppy of Breed: Aust Ch Willown Little Avarielle (AI) (K & F Willox)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joymont April Love (Cathy Scotton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Moon Dancer (Cathy Scotton)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ryandos Stand And Deliver At Bridgewood (Imp NZ) (Darren Bowey/ Bev Watt/ Glenys Alexander)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shortblak Causing A Commotion (Judy Martin)
Bitch CC & Minor of Breed: Kanyas Audrey thistle (Judith Martin)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Powerpaws Made To Order (Tanya & Simon Henderson)

Tenterfield Terrier
Baby of Breed: Larndora Ebony Lace (Ms S Proctor)
Minor of Breed: Ornac Man Of Many Rumours (Sally Underwood)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Orifielgold Isobella TDX (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Believe In Me (M J & F L Park)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Kobidan Pretty Penny (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Puppy in Group: Golden Retriever
Trigolden Southern Symphony (AI) (Lorraine Harrowfield)
Open in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch ( T) Orifielgold Charmeine TSDX (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Taniwha Taramakau (Janet Aldous)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sunfire Expensive Tastes (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sunfire Champagne Charlie (Deb Alford-Kerr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sunfire Thunder Downunder (Glenn Gillan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kobidan Pretty Penny (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Kobidan Oopsie Daisy (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Dog CC & Open of Breed: Kobidan Live Long and Prosper (J Cattell & S Nichols)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kobidan Pretty Boy Floyd (J Cattell & S Nichols)
Baby of Breed: Canawindra Believe In Me (M J & F L Park)
Intermediate of Breed: Canawindra Sweet Georgia Brown (M J & F L Park)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Kobidan Hot to Handle (S Nichols & J Cattell)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hirsch Fast Cars And Freedom (AI) (C Ryan)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orifielgold Isobella TDX (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Trigolden Southern Symphony (AI) (Lorraine Harrowfield)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Res Bitch CC: Wakunpa Moment In Time (Christine Pulis)
Open of Breed: Aust Ch Fernfall Time Traveller (Christine Pulis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch ( T) Orifielgold Charmeine TSDX (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)

Hungarian Vizsla
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hubertus Ziggy Star Dust (Agnes Pali)

Irish Setter
Dog CC & Minor of Breed: Cianroninnis Jolly Paws (Sally Underwood)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Richuto Regio Ava (Ms J Award & Ms C Ward-jackson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Richuto Primavera Viola (Ms J Ward & Ms C Ward-Jackson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Red Comet (Ms G Forster)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Can GCh & Aust Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Can Ch / Aust Ch Readyfor Tryst At Scaraval (Imp CAN) (Raylene Laver)
Baby of Breed: Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)

Weimaraner
Baby of Breed: Khasanh Wunders Shyne N Wish (Khasanh Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Stephen Wraith (VIC) (Group Entry : 89)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Millewa Madonnas Dream (Mrs C Irvin)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
Baby in Group: Borzoi
Clovelly Burlington Bertie (Clovelly Kennels)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Gold Sovereign (Mrs C Irvin)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Whiparoo A Pyrates Lyfe JC (Jasmine Woodford)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Belcara Back For Good (Carolyn Mibus)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alaqadar La Boheme (AI) (Mrs M A Barras)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Devma Anything You Can Do (Miss S A Hutcheson)
Baby of Breed: Aust Ch Hounsley Have You Been Told (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Borzoi
Baby of Breed: Clovelly Burlington Bertie (Clovelly Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Belcara Dare Devil (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcara Like A Prayer (Carolyn Mibus)
Res Dog CC & Junior of Breed: Belcara Maserati (Carolyn Mibus)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Belcara Dare To Dream (Carolyn Mibus)
Junior (Bitch) of Breed: Belcara Mercedes (Carolyn Mibus)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Belcara Back For Good (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kyleah Dressed For Success (Mrs L & Mr P Flower)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kyleah Time To Party (Mrs L & Mr P Flower)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kyleah Mercury Rising (Lana & Phillip Flower)
Open of Breed: Aust & NZ Ch Vidlynn Impact Black Thistle (Imp NZ) (V Reynolds & S Hesketh)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Millewa Madonnas Dream (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Berghutte Hopes n Dreams (Mrs C Irvin)
Puppy of Breed: Berghutte Gold Sovereign (Mrs C Irvin)

Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kyleah In The Pink (Mrs L & Mr P Flower)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Ms Julie Spittal)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Whiparoo A Pyrates Lyfe JC (Jasmine Woodford)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Nabihah The Elven Mystic (Colleen Woodford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Corsini Galiano (Imp UK) (G Moore)
Runner Up in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Pureheel My Guy (Alan & Robyn Spargo)
Minor in Group: Norwegian Buhund
Delaroche Fane (Ophnbark Kennels / Mr A Catt & Ms C Russell)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Dusty For Ever (N Luke / G Carroll)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Collie (Smooth)
Aust & Neut Ch Nauglamir New Sensation (Tracy McClellan)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pureheel My Guy (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dirranlodge Royal Guy (Glenn Robins)
Bitch CC & Minor of Breed: Dirranlodge Royal Diamond (Mr A & Mrs R Spargo)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarraray Dusty For Ever (N Luke / G Carroll)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beletta Eowyn (L Longmuir)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Corsini Galiano (Imp UK) (G Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Graebelge Xpert Witness (Ms Rochelle Manderson)
Baby of Breed: Deviebelle PS Rockin Astabron (Ms B J Durran)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Merrinda Hollywood Glamour girl (Lyn Allshorn)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Merrinda Listen To Your Heart (Lyn Allshorn)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ellerran Parti Sensation (Shannon Vickery)

Collie (Smooth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Nauglamir New Sensation (Tracy McClellan)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Schaeferhund Balleena CD ET RN (Mrs I Bohdal / Mrs M Mercieca)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Decklan Xotic Dancer (Decklan knls)
Dog CC: Aust Gr Ch Allendell Man in the Mask (Y & L Hornsey)

Norwegian Buhund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Delaroche Fane (Ophnbark Kennels / Mr A Catt & Ms C Russell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kintzel Highway Man (G D & S K Kerr)
Baby of Breed: Kintzel Heaven Scent (G D & S K Kerr)
Aust Bred of Breed: Kintzel Started In The West (G D & S K Kerr)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
Runner Up in Group: Bullmastiff
Aust Ch Sweetbryar High Octane Ricardo (AI) (Miss Shelley Johnson)
Minor in Group: Cane Corso
Guardacor Black Magic (Michelle Minardi)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Gypsy Rose Lee (Jan Reeves)
Junior in Group: Samoyed
Snerzok Murphys Law (O Hunnam & J Morley)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Snowispa Elsim Juliska (Miss A Lawton & Mrs B Lawton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust Neut Ch Shazlan Fully Loaded (Mr L D & Mrs S H Collins)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Niltaran Karuzr Shiiva (AI) (Niltaran Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Niltaran Shyyn On Denison (Niltaran Kennels)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boyer Tassie Diva (Elisha Chester)
Baby of Breed: Milmac Harvest Moon (David Macmillan)
Aust Bred of Breed: Milmac Victoria Secrets (Lance & Sharon Collins)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shazlan Fully Loaded (Mr L D & Mrs S H Collins)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sweetbryar High Octane Ricardo (AI) (Miss Shelley Johnson)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Guardacor Black Magic (Michelle Minardi)
Baby of Breed: MMDivine Lightning Crashes (Michelle Minardi)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Durhamdogues Make My Day (Richard Healey)
Baby of Breed: Durhamdogues No Nonsense (R Healey)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snerzok Murphys Law (O Hunnam & J Morley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowispa Elsim Juliska (Miss A Lawton & Mrs B Lawton)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dabinette Gypsy Rose Lee (Jan Reeves)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Koolmove Son of A Dude (D Fennell / J Campbell & I Mercer)
Baby of Breed: Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)  (Group Entry : 91)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Gr Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)
Runner Up in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch O'Malley's Sebastian (Imp SWD) (Kinderscout Kennels)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Garwey Mister Sandman (Garwey Kennels)
Minor in Group: Chow Chow
Uniquechows Blue Levi Genes (A Bishop)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zamenhof Madjik Dreams (Mrs L Brown)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baronrath Made To Measure (Ms L King)
Dog CC & Open of Breed: Dimadal Sstarman (Dimadal Knls)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms L King)
Baby of Breed: Ripeet Doc Hollywood (Jane Caccaviello)
Puppy of Breed: Aust Ch Louveteau Fantasy N Fairytales (Mrs K Ewing)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bewtifulbul Pride And Joy (Ian & Karlene Wilson)
Baby of Breed: Bewtifulbul Going One Better (Ian & Karlene Wilson)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Uniquechows Blue Levi Genes (A Bishop)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Pearl (AI) (Whytewood Kennels)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Frankie Falzoni (AI) ET (Master W D P Booth)
Open of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Rose (AI) (Whytewood Kennels)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Strykerdane The Cookie Monsta (Alisha Watson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leifhond Precious RubyRose (Miss L Wyhoon)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elshamara A Touch Of Class (Mysticrafael Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elshamara Under A Tuscan Spell (Mysticrafael Kennels)
Baby of Breed: Mysticrafael DestinedToBFamous (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
Baby of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)
Baby of Breed: Garwey Mister Sandman (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adorin One Day More (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Monterrez You Betta Believe It (Ms Rochelle Manderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch O'Malley's Sebastian (Imp SWD) (Kinderscout Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shemara Star Of The Stage (Kinderscout Kennels)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bakit The Black Prince (Mr I C & Mrs G L Todd)