Burnett Kennel Club (QLD)

Date of Show : 30-Aug-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John W Thompson (VIC)   (Total Entry : 327)

Best in Show & Intermediate in Show: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee My Funny Valentine (Gloria Woodward)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
State Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

Baby SweepStakes - 3rd Place: British Bulldog
Modavam Sundance kid (David & Amanda O'hara)

Puppy SweepStakes - 1st Place: German Shepherd Dog
Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Cattle Dog
Waykrest Show Time (Wayne Carter)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby in Group: Havanese
Winterspell Rumour Has It (D & S Morris)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Silkycharm I Dream A Dream (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Res Bitch CC: Aust Ch Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)
Baby of Breed: Aberlour Blair Witch (Lyn Dunne)
State Bred of Breed: Aust Ch Hollinglen Whisper No Secrets (C Ross & J Morgan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tarquila Wolf Whistle (Ann Parker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Oliver Twist (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Tzani Fifi The Featherduster (T Mills & D Norman / K Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Happy Gilmour (D & S Morris)
Baby of Breed: Winterspell Rumour Has It (D & S Morris)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Red Arrow (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lowenhart Tempest Ina Teacup (L & C Horne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Bitch CC & State Bred of Breed: Pomquest Baby One More Time (Mr D & Mrs S Morris)
Baby of Breed: Zeigen For Your Eyes Only (Mrs Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale Dream Of Jeanie (P / C & R Stringfellow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar LetMe Dream Your Deam (Selina Collins)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tenterfield Terrier
Silvieras Queen Ella (Michelle Oberle)
Baby in Group: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
State Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)
Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redgundi Jack O Hearts (Lauren Lobegeiger)
Baby of Breed: Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sashgar LetMe Dream Your Deam (Selina Collins)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Moonglade Unchain My Heart (K Peek)
Minor of Breed: Moonglade Huntress (K Peek)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silvieras Queen Ella (Michelle Oberle)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Minor in Group: Lagotto Romagnolo
AmiciLeale Nutella Biscotto (Trish Harris)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Pinewaite Diamonds In The Sky (R W & D M Duffield)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pinewaite Diamonds In The Sky (R W & D M Duffield)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pinewaite Cut To The Chase (R W & D M Duffield)
Puppy of Breed: Pinewaite Beautiful Trauma (R W & D M Duffield)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician ET CA (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kiss My Assassin (A Adamopoulos)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Still Rock N Roll To Me (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vizslavari Galadriel (Ms D M James & Mr D L Rae)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eireannmada Make Me Smile (G Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eireannmada Song For Guy (G Browne)

Labrador Retriever
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Mikelli Special Request (Maurie & Sue Fisher)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: AmiciLeale Nutella Biscotto (Trish Harris)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC) (Group Entry : 38)

Runner Up in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)
Junior in Group: Greyhound
Bayan Oops a Daisy (AI) (D C/ C A & N K McGreevy)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Valeighunter Halo on Monday (AI) (Denise Mitchell)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Umkimzulu an American in Paris (Trish Gonzalez)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavns Door (AI) (Mr S Bennett & Mr B Green)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Baby of Breed: Glendawn Shes Got Gears (L R Thompson)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)

Borzoi
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sashayaway Lightning Royale (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Sashayaway Devine Diva (Mr S Bennett & Mr B Green)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Puppy of Breed: Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Meydak Star of Tsars (Barry Meyers)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayan Oops a Daisy (AI) (D C/ C A & N K McGreevy)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Intermediate of Breed: Valeighunter Halo on Monday (AI) (Denise Mitchell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Umkimzulu an American in Paris (Trish Gonzalez)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shawthing Thatza Sparkla (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John W Thompson (VIC)  (Group Entry : 62)

Runner Up in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Baby in Group: Border Collie
Sikacalling Magik In The Stone (AI) (Noel & Maureen Kay)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee My Funny Valentine (Gloria Woodward)
Puppy in Group: Border Collie
Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup & Neut Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Minor of Breed: Waykrest Show Time (Wayne Carter)
State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
Dog CC & Junior of Breed: Chamshep Bens Legacy (Kerry McNamara)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tropicrain Boudica (Raechelle Miller)
Baby of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
Baby of Breed: Sikacalling Magik In The Stone (AI) (Noel & Maureen Kay)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy Ynot Show UV Got It (L C & R A Seare)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)
Baby of Breed: LaGuardia Lara Croft (Judith & Irene Hayton)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch LaGuardia Eye Of The Tiger (Judith & Irene Hayton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aberlee My Funny Valentine (Gloria Woodward)
R/UP BOB & Bitch CC: Aberlee Best of my Love (Gloria Woodward)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eishund Pardon My French (AI) (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John W Thompson (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Minor in Group: Rottweiler
Mondallin Girls Do Do It Better (Dallinger/Moore)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Alaskan Malamute
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Chizack Chicka Cherry Cola (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB & Junior of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Dog CC & Puppy of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)

German Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Milsky Back Intime (Brenda Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mondallin Girls Do Do It Better (Dallinger/Moore)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)
Baby in Group: Chow Chow
Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)
Minor in Group: French Bulldog
Meralla Fat Bottomed Girl (Bill & Denise Smith)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Rozevue Wild Flower (M & S Coombes)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Ayrmann Keep In Time (G & V Mannion)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mattbridge The Avenger (Imp NZ) (T Cumner)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Majestueux Spirit of Ecstasy (AI) (Ms T Cumner)
Baby of Breed: Modavam Sundance kid (David & Amanda O'hara)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux Kuroi Yuki (Shenara Moon)
Baby of Breed: Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Meralla Fat Bottomed Girl (Bill & Denise Smith)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fyreburst Zeus God Of Thunda (Mrs Di Armstrong & Mr D Shannon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rozevue Wild Flower (M & S Coombes)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Jeabo Playboy Limited Edition (Anne Scott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Shih Tzu
Baby of Breed: Oeshih Mission Accomplished (M Moore / D Dallinger)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ayrmann Keep In Time (G & V Mannion)