Brookfield Show Society (QLD)

Date of Show : 21-May-2023 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyn Brand (NSW)   (Total Entry : 355)

Best in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)
Runner Up in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Baby in Show: Beagle
Lunars Fantasia (J & R Cook)
Puppy in Show: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft A Knights KIss (AI) (Philip & Michelle Hickey)
Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Ch Neut Ch Peerielee Colours Of the Wind (Allison Begnell)
Runner Up Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

Baby SweepStakes - 1st Place: Beagle
Lunars Fantasia (J & R Cook)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Showioz Remember Me (Paul Vardy & Kellie Vardy)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Pinnacle Broxden What's Th Word (Ms A Rodrigues / Mrs S & Miss A Evans / Mr P & Mrs S Hewinson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Aust Ch Inchara Whistlin Dixie (Miss C Fisher)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Whippet
Ridgesetter We Go Together (Ms J Jenkins)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Kamndak The Scarlett Letter (Katrina Kirk)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Triquetra (B Abraham & R Walsh)
Baby in Group: Pekingese
Waaini Hufflepuff (Jill Nancarrow)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa You Only Live Twice (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tacozajo Elegant Jester (Jill Marks)
Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silkydaise Dusted with Cocoa (Pauline Tate)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Matmor Pomp and Ceremony (AI) (M Morse/W Henderson/ G & J Wilshier)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavlamour Pomp and Pizazz (G & J Wilshier)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Junior of Breed: Pecassa's Gonna be a Mighty King (Imp Norway) (Kristin Somerfield)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa You Only Live Twice (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Grand Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Kitaco Storm Warning (Imp NZ) (J Myers)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Countrychi Hocus Pocus (Jessica Myers)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Grand Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Fifi Box (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Jendrika Little Miss Mischief (Jessica Myers)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongjean Lacey (Gaylene King)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tiggindor Capt Courage (Lysanda Hooper)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tacozajo Elegant Jester (Jill Marks)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maltice A Million Dreams (Steve & Bronwyn Standley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Angelofwhite He Wears The Grin (Mr Steven & Mrs Bronwyn Standley)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belangelique Suki De Wallis (Mrs Katrina Hall)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Belangelique Beau Regards (Katrina Hall)

Pekingese
Baby of Breed: Waaini Hufflepuff (Jill Nancarrow)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Triquetra (B Abraham & R Walsh)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pomquest Hotstepper (Selby Wright)

Pug
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Anyang Teasel Tansey (Mrs E Tzipori)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Rock Paper Scissors (Mr A & Mrs D Major)
Minor in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Cathasaigh Princess Parkland (L J Saxton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Gr Ch Neut Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Fallingwater Under My Spell (AI) (Charlotte Sweeney)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fallingwater La Vie Est Belle(AI) (Charlotte Sweeney)

Bedlington Terrier
Baby of Breed: Natjoyne Nova Bright Starr (B Keen)

Dandie Dinmont Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jollygaze Trilby (AI) (Gwen Hovey Jacobs & Dr EM Greenway)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Aust Ch Pinnacle Broxden What's Th Word (Ms A Rodrigues / Mrs S & Miss A Evans / Mr P & Mrs S Hewinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whatajack Ace Of Hearts (Gary Butler)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cathasaigh Princess Parkland (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Rock Paper Scissors (Mr A & Mrs D Major)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Atenta Golden Glow (Miss Natashja Burton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alaula Fudgeberry Golden Sun (Natashja Burton)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland Sweetie Darling (Mrs C Bowers & Mrs A Marskell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Westland To Be Contd Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Terracarol Chill Factor (AI) (Ryan Grove)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars As Time Goes By (D Winch & P Johnson)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Kismaner Drinkin with Dolly (Kathleen Rogers)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Essence of Time (Guy Spagnolo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Esqueen Handbags and Gladrags (Imp Pol) (WA & KDL Vowell /P Landy & J Shield)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kintail Wicked Spirit (Mrs Tina Grey & Maxeen Hobson)
Baby of Breed: Bolwarra From A Jack To A King (Mrs M Markotany)
Minor of Breed: Cobalt Enigma (Mrs S Bruno & Miss H Brown)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fraelighte Shots Fired (Mrs M & Miss T Whitfield / Miss J Jolly)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arangold Mon Petit Noir Chou at Alubyc (Imp NZ) (W & K Vowell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint Keeper of the Game (AI) (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tarlorise Match Point (AI) (Dr Ann-Marie Boyd)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kobnko Garden Party (Kobnko)
Baby of Breed: Kobnko Supercalifragilistic (Kobnko)

Golden Retriever
Puppy (Bitch) of Breed: Autumnglo Electric Boots (AI) (Mrs Cheree & Miss Teagan Pattison)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elettars As Time Goes By (D Winch & P Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Eireannmada Peanut Butter Cup At Ruadhann (Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Terracarol Chill Factor (AI) (Ryan Grove)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Essence of Time (Guy Spagnolo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wispan Midnight Encounter (Mrs Fiona Long)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hevnsent Tedan Leo (Mrs Fiona Long)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rivafire Once upon a time (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Inchara Whistlin Dixie (Miss C Fisher)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kismaner Drinkin with Dolly (Kathleen Rogers)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger Outrageous Forever (LH) (Reagan Worling)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (AI) (Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW) (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Sup Ch Shawthing Floozie Inth Jacuzzi (Vicki Shaw)
Baby in Group: Beagle
Lunars Fantasia (J & R Cook)
Minor in Group: Beagle
Aust Ch Lunars Talk Like The Rain (J & R Cook)
Puppy in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Setterup Rolex On A Redneck At Karakush (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson / Leigh & Helen Gibson)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Transwind Prince of Thieves (AI) (Mrs J Y Anderson)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Hollyjac Special Edition JC (Dee Roff)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dacaldorf From Jack To A King (S & K Whyatt)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Transwind Prince of Thieves (AI) (Mrs J Y Anderson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Setterup Rolex On A Redneck At Karakush (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson / Leigh & Helen Gibson)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollyjac Special Edition JC (Dee Roff)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lunars Talk Like The Rain (J & R Cook)
Baby of Breed: Lunars Fantasia (J & R Cook)

Borzoi
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Meldham Ilya Sanguinati (P Stevens)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Assuana Sultana (Ms Lisa Marsh)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rustyplains One And Only (Ms Lisa Marsh)
Baby (Dog) of Breed: Dacaldorf Back In Black (Sue & John Caldwell)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Dacaldorf Mercedes on Fire (Sue & John Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dacaldorf From Jack To A King (S & K Whyatt)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Idylewins Terrific Treacle (Melissa M C Purich)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cufiain Niamh at Dongunya (AI) (J A & S W Donaldson / C Gorman)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pressage Moderna (AI) (Joanne Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Pressage Novavax (AI) (Joanne Inglis)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pressage Sc Out (AI) (Ms J J Inglis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bellsasha StreetcarNamedDesire (Julie David)
Baby of Breed: Koruridge The Way Of Water (Imp NZ) (S Hughes/Foster & D Blinco)
Puppy of Breed: Riginal Free My Soul (Stephen Hughes & Shayne Foster)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shawthing Floozie Inth Jacuzzi (Vicki Shaw)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ridgesetter We Go Together (Ms J Jenkins)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
AM Ch Wynsilot Rhythms Gonna Get You (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: Australian Shepherd
Showioz Remember Me (Paul Vardy & Kellie Vardy)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Clarice (AI) (J Glenn)
Puppy in Group: Border Collie
Celtic Heart Resolute (AI) (Ms Sonia A Smith)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Rollin In Sunshine (Gloria Woodward)
Aust Bred in Group: Swedish Vallhund
Icanhaz Dark Matter (A Proudfoot)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Ch Neut Ch Peerielee Colours Of the Wind (Allison Begnell)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Blucalypt Icy Gold (G & S Pinsent)
Baby of Breed: Blucalypt Frosted Blue (Greg & Sharon Pinsent)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Bobby Dazzler (Mrs D Kent)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ochaye You Do You (B West & T Thomas)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ochaye Clear The Way (Miss S Page)
Baby of Breed: Showioz Remember Me (Paul Vardy & Kellie Vardy)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarraray Clarice (AI) (J Glenn)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarraray Klaus The Prophet (AI) JC (J Glenn)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Celtic Heart Resolute (AI) (Ms Sonia A Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Neecabe On Demand PT (Ms Sonia Smith)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Qeltynn Say It Aint So (Mrs L Dunne)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Highclere Turn Back Time (AI) (Ms C Kemp)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lumottu Jolteon (Brianna Page & Nicole Toohey)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: AM Ch Wynsilot Rhythms Gonna Get You (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wynsilot Never Say Never Again (Imp USA) (Mrs A Cassidy)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust CH Sharndah Burn For U (Mrs A Begnell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rayanda Gamble Onme (Mr M & Mrs A Macleod / Ms T Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Ch Neut Ch Peerielee Colours Of the Wind (Allison Begnell)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Osuno The Odyssey (Imp NZ) (A Proudfoot)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Icanhaz Dark Matter (A Proudfoot)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene Flight Ofthe Bumblebee (Julene Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blondie’s Blue Zorba (Imp) (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aberlee Rollin In Sunshine (Gloria Woodward)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Dr A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Baby in Group: Dobermann
Dyncy Diamonds In The Sky (S & T Yiannou)
Minor in Group: St Bernard
Bernedale I Am The Gambler (Bernedale Kennels)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Ch DeeJae God Of Mischief (David & Jolene Maguire)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Ozimagin Brewd Against Da Odds (Mrs C McQueen & Ms R Gadsdon)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: St Bernard
Aust Ch Happyrangers Tori (Ms S Guilfoyle)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Ranger of the North (Wendy Radziejowski)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ozimagin Brewd Against Da Odds (Mrs C McQueen & Ms R Gadsdon)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kamndak The Scarlett Letter (Katrina Kirk)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Kamndak Kickstart My Heart (Miss Katrina Kirk)
Dog CC & Puppy of Breed: Kamndak Where Art Thou Romeo (Miss Katrina Kirk)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coppertop Destined For Gold (S & T Yiannou)
Baby of Breed: Dyncy Diamonds In The Sky (S & T Yiannou)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Ava (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bordogue Callahan (Keith & Kylie Reid)

Leonberger
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Madhausrotts Absolut Intensity (L Madeley)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neut Ch DeeJae God Of Mischief (David & Jolene Maguire)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch DeeJae Goddess Of Thunder (David & Jolene Maguire)

Schnauzer (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Ranger of the North (Wendy Radziejowski)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)

St Bernard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bernedale I Am The Gambler (Bernedale Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Bernedale Be Like Beth (Bernedale Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Happyrangers Tori (Ms S Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Zendetta (AI) (Fran Darling)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)
Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Alangrove A Knights Tale (A Williams & M McFadzen)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft A Knights KIss (AI) (Philip & Michelle Hickey)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Pretty in Pink (Fran Darling)

British Bulldog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Nanikoki The Bumblebee King (Kerrie White)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Bullenvy My Sisters Keeper (Kerrie White)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Zendetta (AI) (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Pretty in Pink (Fran Darling)
Baby of Breed: Aust Ch Paceaway Diamonds Are Forever(AI) (Ms FEL Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Be-Unyque She Is Bewitching (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alangrove A Knights Tale (A Williams & M McFadzen)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Fyreburst Victory Lap (Fyreburst Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sherayle Miracle Butterfly (S Heath/A Katon)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kochak Destined to Be (AI) (M Westbrook / L Arrowsmith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Riesenhaft A Knights KIss (AI) (Philip & Michelle Hickey)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)
Minor of Breed: Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amorlor Lady Zali (Sarah Fischer)

Shih Tzu
Baby of Breed: Affinage Blaze look of Charm (Mrs K Paterson)