ACT Ladies Kennel Club Inc (ACT)
Date of Show : 11-Jun-2012 (Monday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Christina Rafton (NSW)
Can / HK & Aust Ch Pomamanias Safari Glass Tiger (Imp HK) (Livia Ingham / Edwina Thomas)
Runner Up in Show: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Bradorla Black Ice (M D & A L Martin)
Baby in Show: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Minor in Show: Whippet
Jenrana Talk Like That (Jennings & Birse)
Puppy in Show: Bullmastiff
Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Christina Rafton (NSW)
Can / HK & Aust Ch Pomamanias Safari Glass Tiger (Imp HK) (Livia Ingham / Edwina Thomas)
Baby in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Minor in Group: Havanese
Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Chindara Mirror Mirror (L Houghton)
Affenpinscher
Bitch CC: Aust Ch Simias Baby Cakes (Mrs Kerry A Rolfe)
Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Elcavel Belle Of The Ball (Mre K A Rolfe)
Junior of Breed: Elcavel Masterpiece (Mrs K A Rolfe)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Am Ch. Can Ch & Aust Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Chinese Crested Dog
Dog CC: Happylea Home Brew (Deborah Neumann)
Baby of Breed: Goolarabang Bedazzled (Deborah Neumann)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sasndash Buzz Aldrin (Mrs L Rattray)
Bitch CC: Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mrs L Rattray)
Havanese
BOB: Aust Gr Ch Hashki Golden Arches (P Williams)
Dog CC & Minor of Breed: Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)
Baby of Breed: Karyme Absolutely Hugo (P Hurst / G Ransom)
Puppy of Breed: Aust Ch Famosa Dressed To Impress (Imp NZ) (Philip Willliams)
Italian Greyhound
BOB & Minor of Breed: Velvetthistle Moet Chandon (A Steele)
Dog CC: Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)
Baby of Breed: Velvetthistle Yosimitte Sam (P & J Steele)
Junior of Breed: Belloiggy Aurelia (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Lowchen
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Anya (R Chandler / Davis)
Baby of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Pekingese
BOB & Minor of Breed: Chindara Spring Song (N J & D L King)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
Puppy of Breed: Aust Ch Chindara Mirror Mirror (L Houghton)
Pug
BOB: Aust Ch Kabova Little Ms Busy (Lt Col, Mrs, Mr T, Miss P Hurst)
Tibetan Spaniel
BOB: Aust Ch Tashelle Razorblade Romance (Mr D Gilson)
Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)
Aust Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Hell On High Heels (Kylie Wright / Dean Freshwater / Barry & Pauline Oliphant)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Piperdene Quantum Leap (Rob Birse & Nathan Jennings)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Black Opal (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Olizure Dirty Secrets (B & P Oliphant)
American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Gr Ch Skylarulz Hell Razor (J & A Martiniello / N Zullo)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ironklad Original Sin (J Martiniello / K Oseckas)
Bedlington Terrier
Baby of Breed: Piperdene Quantum Leap (Rob Birse & Nathan Jennings)
Border Terrier
BOB: Aust Ch Guilcroft Esprit De Corps (Pamela & Garth Harding)
Bull Terrier
Baby of Breed: Kubhaven Belair (Kath & Gerry Bush)
Fox Terrier (Smooth)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Jack Russell Terrier
BOB & Minor of Breed: Joelleigh Black Opal (Leesa Musgrove)
Bitch CC & Puppy of Breed: Joelleigh Darya Ye Noor (Leesa Musgrove)
Kerry Blue Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Olizure Hell On High Heels (Kylie Wright / Dean Freshwater / Barry & Pauline Oliphant)
Puppy of Breed: Olizure Dirty Secrets (B & P Oliphant)
Scottish Terrier
BOB & Junior of Breed: Snowscott News Travels Fast (Mrs N Miners)
Bitch CC: Snowscott Vanity Fair (Mrs N Miners)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)
Aust Gr Ch Bradorla Black Ice (M D & A L Martin)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Gr Ch Staryanks Sweet Home Alabama (K, J & P Hopkins)
Baby in Group: Weimaraner
Lukedom Star Of The Season (Gary Studholme & Samantha Lawler)
Minor in Group: Pointer
Aust Ch Tukeglen Tricks ov The Trade (Sharon Hannigan & Helen McCready)
Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
Bitch CC: Aust Ch Tarrendayle Turn The Page (Marcia Kingston)
Minor of Breed: Kingsway High Flyer (Marcia Kingston)
Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Gr Ch Staryanks Sweet Home Alabama (K, J & P Hopkins)
English Setter
BOB: Aust Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (A Adams / M Harvey)
Bitch CC & Minor of Breed: Wysiwyg Shooting for the Stars (Adams/East/Harvey)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Rothley Bolero (Shannon Lancaster & Angela Towle)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Reibey Midsummer Windsong (AI) (S Lancaster & G Render)
Puppy of Breed: Reibey Icehouse (Lesley Cameron & Bob Tindall)
German Shorthaired Pointer
Minor of Breed: Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
Labrador Retriever
BOB: Aust Gr Ch Bradorla Black Ice (M D & A L Martin)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Perfect Doll (M D & A L Martin)
Puppy of Breed: Banderra Regal Anna (Elizabeth Thomas)
Lagotto Romagnolo
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Duoforza Tivoli (Mrs Margaret Keil)
Pointer
BOB: Aust Ch Daykeyne Me Me Me (Tabatha Buckley)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tukeglen Tricks ov The Trade (Sharon Hannigan & Helen McCready)
Weimaraner
BOB: Aust Ch Ghostwind Eyez OnTh Prize (Gary Studholme & Samantha Lawler)
Dog CC: Aust Ch Ghostwind Hard Act To Follow (Jaime Grech)
Baby of Breed: Lukedom Star Of The Season (Gary Studholme & Samantha Lawler)
Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
Bitch CC & Minor of Breed: Happylea You Were Right (Deborah Neumann)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Bushwacker Hot Pursuit via Highclaire (Imp UK) (Sylvia Brackman)
Dog CC & Junior of Breed: Mycroft Meadow Lark (Sylvia Brackman)
Baby of Breed: Mycroft Meredith (Sylvia Brackman)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Leah Ryan (NSW)
Aust Sup Ch Bhealaich Gotta Luv Me (Melanie Buckley)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Minor in Group: Whippet
Jenrana Talk Like That (Jennings & Birse)
Puppy in Group: Borzoi
Meldham A Little Bit of Magic (J Piper)
Junior in Group: Foxhound
Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Afghan Hound
BOB: Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)
Basset Fauve de Bretagne
Baby of Breed: Xkaliba Toulouse Lautrec (Neil Weeks)
Beagle
BOB: Aust Ch Bayhound True Blue (Paul Orman)
Bitch CC: Aust Ch Bayhound I'm A Blue Bird (Paul Orman)
Baby of Breed: Bayhound Amber Ale (Paul Orman)
Borzoi
Bitch CC & Puppy of Breed: Meldham A Little Bit of Magic (J Piper)
Dachshund (Smooth Haired)
Dog CC: Xkaliba Munchengladback (AI) (Neil Weeks)
Foxhound
BOB & Junior of Breed: Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Wyman DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)
Norwegian Elkhound
BOB & Junior of Breed: Am Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)
Pharaoh Hound
BOB: Lahej SupaNova (AI) (Belinda Mitchell)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch LionsLea Master And Commander CCD (P Batten)
Bitch CC: Aust Ch Lionslea Beautiful Dawn (PJ Batten)
Baby of Breed: Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Minor of Breed: Lionslea For Your Eyes Only (PJ Batten)
Junior of Breed: Lionslea Heart Of Oak (PJ Batten)
Saluki
BOB: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Whippet
Dog CC & Minor of Breed: Jenrana Talk Like That (Jennings & Birse)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)
Aust Ch Bonibraes Wolfmans Encore (Michele Cooper / P J & K J Finlayson)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Korella Casta Shadow (Kellie Stanfield)
Australian Cattle Dog
Minor of Breed: Avonpark Topgun (K Fisher)
Australian Kelpie
BOB: Aust Gr Ch Morkerbook Blazen Dare RN (Mrs Jan Scholtz)
Dog CC: Aust Ch Kusco Daretobe Kosi RN (Jan Scholtz)
Australian Shepherd
BOB: Aust Ch Poruse Turn N Heads (R Threadgold & J Lowe)
Bearded Collie
BOB: Aust Ch Bonibraes Wolfmans Encore (Michele Cooper / P J & K J Finlayson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Cooper)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Puppy of Breed: Rerifar Serendipity (Fay Philp)
Baby of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)
Border Collie
Puppy of Breed: Aust Ch Korella Casta Shadow (Kellie Stanfield)
Junior of Breed: Korella Black Ice (Ross Mathew)
Collie (Rough)
BOB: Aust Sup Ch Cathkin Seriously Sexy (Gaye Jones & Sharon Power)
Dog CC: Aust Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)
Collie (Smooth)
BOB: Aust Ch Baqilodge UKulele Lady (Mrs S Kennedy)
Dog CC: Aust Gr Ch Baqilodge Quizmaster (Sue Kennedy)
German Shepherd Dog
Dog CC: Hauberk Napoleon (N & M Kirkham)
Minor of Breed: Hauberk Napoleon (N & M Kirkham)
Puli
BOB: Aust Ch Pasztor Letz Party (R and M Matthews)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust Ch Shelbrae Swedish Sapphire (Shelbrae Kennels)
Puppy of Breed: Shelbrae Saint Laurent (Shelbrae Kennels)
Junior of Breed: Shelbrae Saddlers Story (shelbrae kennels)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Anbenly Puddleduck Cabernet (W & Mrs B Downie)
Baby of Breed: Cuuchin Midnight Hour (Mr W & Mrs B Downie)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Leah Ryan (NSW)
Aust Ch Apolar O My Oohlala (Julie Wales)
Runner Up in Group: Akita
Aust Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)
Baby in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
Minor in Group: Dogue de Bordeaux
Amoureux Jagger (Mrs G Vollemaere)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Akita
BOB: Aust Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)
Dog CC: Aust Sup Ch Darqhorse Velvet Underground (Darqhorse Akitas)
Junior of Breed: Daykeyne Famous Footsteps (Tabatha Buckley)
Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Kortmar Georgie's Boy (Lyne & Georgia Browning)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kortmar Kinder Surprise (Lyne & Georgia Browning)
Bullmastiff
BOB: Aust Ch Bullsrkool Happy Feet (Mr G Barber)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullsrkool De Ja Vu (AI) (Mrs A Pratt)
Baby of Breed: Bullsrkool Southern Son (AI) (A Pratt)
Puppy of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Dogue de Bordeaux
Minor of Breed: Amoureux Jagger (Mrs G Vollemaere)
Rottweiler
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Samoyed
BOB: Aust Ch Apolar O My Oohlala (Julie Wales)
Minor of Breed: Aust Ch Kalaska The Knight Of Starz (L Claridge & T Pittman)
Junior of Breed: Aust Ch Apolar Gun Slinger (S Samuelsson)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Morningstar Kurokoma Go Yukan Sou (Imp USA) (Anna-Lee Forsberg)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Baby of Breed: Aust Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
Siberian Husky
BOB: Aust / Am / Can Ch Snowmist's Last Call (E & M Hardwicke)
St Bernard
BOB: Aust Gr Ch Bernegardens Prison Guard (Imp NWY) (Ms J Wilkinson & Mr M NG)
Baby of Breed: Jaygaard Moody Blues (C Innes & T Kelly)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)
Aust Gr Ch Westpriors Black Dondino (K J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Group & Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Bullecourt Bombadier (Angela McInnes & Isobel Harris)
Baby in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Minor in Group: French Bulldog
DAccord Madame Coquette (Kim Moorey)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Gengala Hairy Mclary (M Hickie)
British Bulldog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
Bitch CC: Aust Ch Eddybul Holy Grail (Laurie Edwards)
Chow Chow
BOB: Aust Ch Sherae Kabura Moot (D Gooding & N Thompson)
Dalmatian
BOB: Aust Sup Ch Kirindal King Pin (Mrs Jan Kirin)
Bitch CC: Aust Gr Ch Lukius Solar Flare (Ms R Woiwade)
French Bulldog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bullecourt Bombadier (Angela McInnes & Isobel Harris)
Minor of Breed: DAccord Madame Coquette (Kim Moorey)
Japanese Spitz
BOB: Aust Gr Ch Daesdaemar New Moon (Amanda Huggins)
Bitch CC & Puppy of Breed: Mannerking Breaking Dawn (Debbie King)
Baby of Breed: Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Poodle (Miniature)
BOB: Aust Gr Ch Westpriors Black Dondino (K J & P Hopkins / J & C Missen)
Bitch CC: Aust Gr Ch Westpriors Power N Grace (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Shih Tzu
Dog CC: Beltzu Headline News (B Heerseem & M Obrien)
Baby of Breed: Beltzu Just The Way You Are (B Heersema)
Tibetan Terrier
BOB: Araki Oops I've Done It Again (Imp UK) (Louise Hickie)
Puppy of Breed: Gengala Hairy Mclary (M Hickie)