Waterloo Bay Kennel Club (QLD)

Date of Show : 12-May-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Show: Papillon
Aust Ch Birikino Crown Diva (Brown / Dunkley / McGhie / Rasmussen)
Runner Up in Show: Shiba Inu
Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Puppy in Show: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Hal Of A Deal (W Mowles)
Junior in Show: Labrador Retriever
Miandor Double Edged (M Wilbraham & J Anderson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ashley Reid (VIC)

Best in Group: Papillon
Aust Ch Birikino Crown Diva (Brown / Dunkley / McGhie / Rasmussen)
Runner Up in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Troubadour Pricklepants (Diana Norman & Sally Stewart)

Australian Silky Terrier
BOB: Dazzlnsilk Just Ace (Mrs Amanda Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC: Charliboi Montgomery (Michelle White)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Dog CC: Aust Gr Ch Wachowa Tuxedo Man (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Wachowa Rogue Trader (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Modern Millie (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Troubadour Pricklepants (Diana Norman & Sally Stewart)
Minor of Breed: Tzani Kiss Me Kate (Tim Mills & Diana Norman)

Havanese
Bitch CC: Aust Ch Cubet Th Enchantress (Susan L Cronshaw)

Italian Greyhound
Bitch CC: Am Ch Marchwind Jersey Shores (Imp USA) (Jill Marks)

Lowchen
BOB: Aust Sup & NZ Ch Paceaway Bedazzled (Fran Matthews)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Cobweb (Fran Matthews)
Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Illicit Affair (Fran Matthews)

Maltese
BOB & Junior of Breed: Icewheat Royal Phantasy (Mr & Mrs B & D Reid)
Dog CC: Patrician Perchance to Shine (Imp NZ) (B Beeves / Patricia Nicholson)

Papillon
BOB: Aust Ch Birikino Crown Diva (Brown / Dunkley / McGhie / Rasmussen)

Pomeranian
BOB: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pomquest Envy This (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)

Tibetan Spaniel
BOB & Junior of Breed: Barrajy Indiana Rose (N & V Schneider)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ron McMahon (NSW)

Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Olizure Betta ThDevil UKnow (Olizure Kennels)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Hal Of A Deal (W Mowles)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Gr Ch Amerotic Miss Indiana (Beth Walker)
Dog CC: Aust Ch Tredanky Octane N Power (D Davies)
Minor of Breed: Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)

Cairn Terrier
BOB: Aust Ch Yarrinarra Soona (Ms M F Lee)
Minor of Breed: Yarrinarra Marley (Maxine Lee)
Puppy of Breed: Aust Ch Koterana Moves Like Jagger (Mr G & Mrs C R Bowers)

Jack Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Wayward Angel (Donna Horne)
Dog CC: Trublumate Dark Knight (Emma Hardcastle)
Baby of Breed: Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Puppy of Breed: Zeigen Dangerous Liaison (Jason & Nadia Attridge / Kim Haddon)

Kerry Blue Terrier
Baby of Breed: Olizure Kings Of Kings (B & P Oliphant)

Lakeland Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Sandimorn Hal Of A Deal (W Mowles)

Scottish Terrier
BOB: Jr Cz/Balk/Bulg/Mont/Mold & Aust Ch Cento Euri-Escot (Imp CZE) (C Moore & R Mallinder)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC: Aust Sup Ch Swanky Quite Qualified (Mr J / Mrs V & Miss T Ross)
Junior of Breed: Aust Ch Swanky Yabadabadu (Mr J /Mrs V & Miss T Ross)

Tenterfield Terrier
BOB & Junior of Breed: Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)

West Highland White Terrier
Bitch CC: Aust Ch Whitebriar J'Adore (Imp NZ) (Mrs C Bowers & Mrs D Le Brun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hewitt (QLD)

Best in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Booroomgai Make An Impact (Ms K Henry)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Wysiwyg Fromtheheartoftexas (S M O'Brien)
Minor in Group: Pointer
Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)
Junior in Group: Labrador Retriever
Miandor Double Edged (M Wilbraham & J Anderson)

Brittany
BOB: Aust Ch Wameika Kazs Short Spirit (I & K Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB & Junior of Breed: Chessiehaven Jaz (Margaret Wedgwood)

Clumber Spaniel
BOB: Aust Ch Appintiki Spudy Murphy (S J & M F Durrington / S Day & G Dalitz)

Cocker Spaniel
BOB: Belztone Chanel Five (Belinda Petrowsky)
Dog CC: Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
Baby of Breed: Wysiwyg Fromtheheartoftexas (S M O'Brien)

English Setter
BOB: Aust Ch Sagapore Gold Impressions (A Adamopoulos)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Kaetamy Golden Bandit (Elizabeth McShane)
Bitch CC: Aust Ch Kaetamy Kant Touch This (Elizabeth McShane)

Golden Retriever
BOB: NZ Ch Arctique Te-Horo Running Bear (Imp NZ) (E Steed / W A & K D L Vowell)
Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)

Irish Setter
BOB: Aust Ch Yarramo Nemesis (Miss M J Norton)
Dog CC: Aust Gr & NZ Gr Ch Lanascol Kiwi Encounter (Imp NZ) (Tony & Marg Norton)

Labrador Retriever
BOB: Aust Gr Ch Booroomgai Make An Impact (Ms K Henry)
Bitch CC: Aust Ch Scolouvalley Rumour Has It (Mrs L C & Mr R Henzell)
Baby of Breed: Booroomgai Poison Ivy (Lauren Herne)
Minor of Breed: Aust Ch Scolouvalley Someone Like You (Louise & Ross Henzell)
Puppy of Breed: Goldychocs Raised As Royalty (Ms Kate Pradella)
Junior of Breed: Miandor Double Edged (M Wilbraham & J Anderson)

Pointer
BOB: Aust Gr Ch Hyborn Hidden Imperial at Tukeglen (Imp NZ) (Helen McCready)
Bitch CC: Aust Sup Ch Calberick Solitaire (Patrik & Sharon Berger)
Minor of Breed: Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)

Weimaraner
BOB: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal (Amanda Williamson)
Bitch CC: Aust Ch Bromhund Mystery Girl (Lynelle Smith)
Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Weis Cracker (B Quinlan)
Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Feldjaeger Defined By Magic (LH) (Judy Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Dog CC: Aust Gr Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Enfys Sian (J Hampton / B & B Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group: Saluki
Quanmarra Kareja (Rasmussen/Brown/Dunkley/Bennett)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mr S Avery / Mr L & Mrs H Gibson)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Graedon Time F Success (Mrs J Ireland)

Afghan Hound
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mr S Avery / Mr L & Mrs H Gibson)
Dog CC: Aust Ch Karakush The Road Less Traveled (Mr S Avery)
Minor of Breed: Chakdarra Steal My Thunder (Imp NZ) (Noosha Skinner)

Beagle
BOB: Aust Ch Orobay Magestic Soul (Rhonda Telfer)
Bitch CC: Aust Ch Baldev Blonde Bombshell (Erin Ison)
Minor of Breed: Orobay Stylish Image (Rhonda Telfer)
Junior of Breed: Orobay Everlasting Soul (Rhonda Telfer)

Borzoi
BOB: Hundale Moon Magick At Meldham (Imp NZ) (Peter & Karen Lever)
Junior of Breed: Mistraka Virginia (Rhonda Brumby)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Graedon Time F Success (Mrs J Ireland)
Bitch CC: Aust Ch Adadach Aint She Luverly (Y Shaw & R Buitenhuis)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Minor of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & YJ Shaw)
Junior of Breed: Aust Ch Dakley Cagney (Daryl Cross)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Uglee Sir Pepercorn (Lyn Dunn)

Norwegian Elkhound
BOB: Kyxen Hollywell Eclipse (Murray & Diane Senior)
Dog CC & Minor of Breed: Kyxen Better Than Dad (S Howard & A Senior)

Pharaoh Hound
BOB: Aust Ch Sleykh In Central Park (AI) (Dr A L Oksa Walker)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Baby in Group: German Shepherd Dog
Debbar White Pearl (Karham Kennels)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Waloes Heaven Scent (R & K Nelligan)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Debbar Varuni (Mrs D Okeefe)

Australian Cattle Dog
BOB: Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark and Glenys Armstrong)
Baby of Breed: Blucalypt Dandarbong (Mr G & Mrs S Pinsent)

Australian Kelpie
BOB: Aust Gr Ch Suthenskys Single N Luvn It (Lee-Anne Symonds)
Bitch CC: Aust Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Southern Sky (L Symonds)

Border Collie
BOB & Puppy of Breed: Fairenvy Oh So X Quisit (Angela Findlay)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Showioz Rider Of Last Shadow (Kellie & Paul Vardy)

Collie (Rough)
Dog CC: Aust Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
Junior of Breed: Aust Ch Highclere Never Mr Beat (Cecilie Kemp)

German Shepherd Dog
BOB & Junior of Breed: Debbar Varuni (Mrs D Okeefe)
Baby of Breed: Debbar White Pearl (Karham Kennels)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Gracelodge Sweet Charity CCD CD (K Sukova)
Dog CC: Ottaba Eye Bin Watching Ewe (R & K Nelligan)
Minor of Breed: Waloes Heaven Scent (R & K Nelligan)

Swedish Vallhund
BOB: Aust Gr Ch Dlarah Little Red Corevette (A Mckee & L Darling)
Bitch CC: Dlarah Calling All Angels (Mrs A J Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Keith Lovell (VIC)

Best in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)
Runner Up in Group: Tibetan Mastiff
Chenporewa Hum Heart of Shanti Soul (Kathryn Hay)
Baby in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Dressed For Success (N & V Schneider / J Wiltshire)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Runningdog Kool Addition (Mrs S Wilson & Ms C Loft)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska The Dream Machine (D B Cohen & D Le Noel)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Darksky Livin The Dream (K Hilan / D Dashington / R Surawski)

Akita
Dog CC: Aust Ch Maho Almighty Mojo (N & V Schneider)
Baby of Breed: Aust Ch Shokuma Dressed For Success (N & V Schneider / J Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB & Junior of Breed: Darksky Livin The Dream (K Hilan / D Dashington / R Surawski)
Bitch CC: Atupaka Varu Cuddle Pot (Karen Hilan / Rodney Surawski)
Minor of Breed: Aust Ch Runningdog Kool Addition (Mrs S Wilson & Ms C Loft)

Boxer
Dog CC: Ronin Dealers Decision for Valeska (Imp NZ) (Julie Sinnamon)
Baby of Breed: Allboxeden Shadow Dancer (Julie Sinnamon)
Minor of Breed: Hogwartz Blk Lace N Cartier (Mr S Bryant)

Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Bullofglory Copper Loadofthis (Jodi Johnston)

Dobermann
BOB: Wattavue Highly Unpredictable (Rhonda Harnell & Les Fabian)
Bitch CC & Junior of Breed: Wattavue In Your Wildest Dream (Wattavue Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Gr Ch Bordogue Tobias (Keith & Kylie Reid)
Bitch CC: Aust Ch Bordogue Joelle (Keith & Kylie Reid)

Neapolitan Mastiff
Baby of Breed: Guerriera Baby Blue (Lisa Hemming)

Portuguese Water Dog
BOB: Aust Gr Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Bitch CC: Aust Ch Ryzylva Making Waves (AI) (M & S Lilley)

Rottweiler
Dog CC: Kyratella Waldo Vom Yakardj (Karen Kruik)

Samoyed
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska The Dream Machine (D B Cohen & D Le Noel)
Junior of Breed: Aust Ch Sunmist Dressed By Mr Gucci (AI) (Graeme & Carol Burke)

Schnauzer (Miniature)
BOB & Puppy of Breed: Woodvallii Scrabbles in Town (Barbara Wilson & Davinia Russell)

Shiba Inu
BOB: Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)
Bitch CC: Aust Ch Orienta Hellbent (D Bexton)

Siberian Husky
BOB: Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)
Puppy of Breed: Aust Ch Matrak MyKrusada (Kaitlyn Clarke)

St Bernard
BOB: Aust Sup Ch Bernedale King of Hearts (J Harvey & J Egglestone)
Bitch CC: Aust Ch Casperscove Madame Butterfly (Jamie & Tracy Clapham)

Tibetan Mastiff
BOB: Chenporewa Hum Heart of Shanti Soul (Kathryn Hay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Cutler (NSW)

Baby in Group: Dalmatian
Lotzadotz Liquidambar (Mrs TL Bale)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Rekindled (Paul Gough/Tamarin Chandler)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Willitoft Destinys Child (AI) (Mrs J Ruddle)

British Bulldog
BOB: Aust Ch Bratrice Deal Breaker (Lisa Bearne / G B & S E Edmunds)
Bitch CC & Puppy of Breed: Doohandawg Yippee Ki Yay (Mrs L Bearne & Mr C Woodrow)
Baby of Breed: Doohandawg Blameitonthe Boogie (Mrs L Bearne)

Dalmatian
Bitch CC & Puppy of Breed: Lykatyga Ima Hottie (Miss A Forrest)
Baby of Breed: Lotzadotz Liquidambar (Mrs TL Bale)
Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Rekindled (Paul Gough/Tamarin Chandler)

French Bulldog
Minor of Breed: Emorette Alfa Romeo (Ben McWatt and Karen McAndrew)

Great Dane
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Willitoft Dreaming of Kye (AI) (Jools Ruddle)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willitoft Destinys Child (AI) (Mrs J Ruddle)
Baby of Breed: Danetastic Loony Joony (Burnett / Mann)
Minor of Breed: Jazzebella Juz Cruzn (Narelle Reynolds)

Japanese Spitz
BOB: Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)

Poodle (Miniature)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Danrith A New Beginning (James Bennett)

Schipperke
BOB: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pandec Idol Spirit (Tania Mcalister)
Puppy of Breed: Aust Ch Monterrez Miss Universe (Tania McAlister)

Shih Tzu
BOB: Aust Ch Tzutique Little Bit Special (Robyn Hawke)