Woodlands & Childrens Charity Homes (NSW)

Date of Show : 5-Sep-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graham Nolan (SA)   (Total Entry : 526)

Best in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Runner Up in Show: Keeshond
Aust & Fin Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Royal Emperor SE (Janice Sharp)

Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Aust Ch Apolar Girl Hit Ya Hallelujah (Julie Wales & Tennille Akkouche)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Golden Retriever
Dykinta Rush Assured (Wendy Atkins)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Screen Shot (R & D Harbin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)  (Group Entry : 115)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova I've Got The Magic (J Williams)
Runner Up in Group & Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza With Silver Lining (Anu K Lummevaara)
Minor in Group: Italian Greyhound
Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob and Lee-Ann Corbett)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Gr Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ceellen Fire Fly (N Nade & L Hennessey)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Merseyport Lady Madonna (Miss Amanda Goodall)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Anoveve Wendy ov Woodstock (Ms E Cairney)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neverland Wings Of An Angel (A Mudd & R Douglass)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Hashki Reality Bites (Philip Williams)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Just Go With It (Philip Williams)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki A Little Bit Dangerous (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berizza With Silver Lining (Anu K Lummevaara)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Berizza Black Sails At Sunset (Anu K Lummevaara)
Minor of Breed: Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)

King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marsward My Sweet Valentine (Imp USA) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Minelphi Across the Sea (E G Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
Baby of Breed: Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross)
Minor of Breed: Panache All Hiss and Wind at Minelphi (Imp NZ) (E G Cross)

Papillon
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob and Lee-Ann Corbett)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chimere Thewickedwitch (Mrs Sandra McMahon)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova I've Got The Magic (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova View From Th Top (J Williams & B Sorensen)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Miss A Goodall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Koairley Sweet Intoxication (Ms W/ Miss A & Miss R Goodall)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Koairley Prima Donna (Ms W/ Miss A & Miss R Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 68)

Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)
Minor in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Cleen Sweep (Mrs S L Baile)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Macbraedly Wotajax Inferno (Garry Butler)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newbelle ACDC ET (M Anderson / T Talbot)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)
Baby of Breed: Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Towsytyke Raisin An Eyebrow (R Palmer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Towsytyke The Dragon Slayer (R Palmer)
Baby of Breed: Towsytyke Jiggery Pokery (R Palmer)
Minor of Breed: Kiatasee Cleen Sweep (Mrs S L Baile)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Macbraedly Wotajax Inferno (Garry Butler)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Joelleigh Darya Ye Noor (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Diamonds Inda Ruff (Leesa Musgrove)
Baby (Dog) of Breed: Lizneb Built To Last (Liz Nelson)
Junior of Breed: Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Castlecairn Master Craftman (Imp NZ) (Mrs A Dunlop & Mr J Ackroyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Castlecairn Priceless (Imp NZ) (Mr J Ackroyd)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
Res Dog CC: Ardgaeithe Derrydale Dexter (NSmith)
Aust Bred of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dara (Dr N Smith)
Open of Breed: Ardgaeithe Caeli Annatina (N Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongstorm Podium Dancer (K Snerling & L Kavanagh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Super Spark (L Bennett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Silverstream High Five (Cherilyne Blackman)
Baby in Group: Pointer
Admirana Pretty In Pink (J & R Mirto)
Minor in Group: Labrador Retriever
Silverstream Touch of Cosmos (Cherilyne Blackman)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring London Calling (E/M and A Borg)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Aust Bred in Group: Flat Coated Retriever
Aust Gr Ch Hawksdale Lasting Impression (Ms Gillian Holmes)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Neut Ch Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
Minor of Breed: HiPoint Boris (J & R Mirto)

Chesapeake Bay Retriever
Minor of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (R Holtkamp)

Cocker Spaniel
Bitch CC & Junior of Breed: Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Baby of Breed: Sheldarich Wish Upon a Star (Holly Rey)
Aust Bred of Breed: Cobalt Andy Pandy (Holly Rey)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Dream (Rebecca Pandelis)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Imposter (Rebecca Pandelis)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Bitch CC & Minor of Breed: Silvaspring Uptown Girl (E/ M & A Borg)
Baby of Breed: Silvaspring Amber Alert (E/ M & A Borg)
Baby (Dog) of Breed: Jamandess BigBlock Bear (Robynne Woolcock)
Puppy of Breed: Silvaspring London Calling (E/M and A Borg)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Azucroft Dressed In Black (Robynne Woolcock)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fieldspan Gold Class (R Thurling / R & Y Lauder)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meadowbriar Chocolate Coated (Rebecca Robertson)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawksdale Lasting Impression (Ms Gillian Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawskdale Positive Whisper (Ms Gillian Holmes)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almanza High Heels On The Road (Ms Gillian Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Germanicus Bella Donna (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Rush Assured (Wendy Atkins)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silverstream High Five (Cherilyne Blackman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Silverstream Fantasy (Cherilyne Blackman)
Res Dog CC & Minor of Breed: Silverstream Touch of Cosmos (Cherilyne Blackman)
Minor (Bitch) of Breed: Silverstream Classic Moon (C Blackman)
Puppy of Breed: Aliasa Little Miss Rainbow (Aliasa Labradors)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)

Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Notte Ragazza Italiana (C & S Moss)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle ET (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HiPoint Alter Ego (J and R Mirto)
Bitch CC: NZ & Aust Ch Chesterhope Lady In Lace (Imp NZ) (V Royston/ D O'Neill & P O'Neill)
Baby of Breed: Admirana Pretty In Pink (J & R Mirto)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greydove Surfin' Malibu (Peters / Goold / King)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA) (Group Entry : 55)

Runner Up in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Girl On Fire (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Sleykh Girl On Fire (Ms N Burton & Mr D Addems)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Leanr Pb Mr Bojangles (Mr B & Mrs J Knowles)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Cwmdarhian Half Penny SE (Janice Sharp)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Royal Emperor SE (Janice Sharp)

Basenji
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maralya Rave On Buddy (Karen Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Midaka Jersey Girl (Karen Smith)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Half Penny SE (Janice Sharp)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stardayne Georgia On My Mind NE (Janice Sharp)
Res Dog CC: Aust Ch Dakshunt Man In The Mirror (Nerida Gilfillan)
Baby of Breed: Stardayne Coat of Many Colours (Janice Sharp)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Royal Emperor SE (Janice Sharp)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jiljac Tsar Very Much JW (Imp UK) (Barry Meyers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meydak Tsar Zsa (Barry Meyers)
Baby of Breed: Meydak Dance With The Tsars (D G Hoyle & A Beecher)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tischamingo Red Cadeaux (J & F Walker)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rickaby French Lace (D Tidey)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feralas Good Morning Vietnam (Miss T Hall & Mr C Tidey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jimab Love Me Do (Mr B P & Mrs J Knowles)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Leanr Pb Mr Bojangles (Mr B & Mrs J Knowles)

Pharaoh Hound
Baby of Breed: Aust Ch Sleykh Girl On Fire (Ms N Burton & Mr D Addems)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay RN ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Girl On Fire (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA)  (Group Entry : 84)

Minor in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Nuwarra Pure Angel (Sue & Ian Ford)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathkin Just My Style (Gaye Jones)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Ausvarg Dixie (R & F Holtkamp)
Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust & Neut Ch Fleta CG Ruby (Ken & Darien Northcote)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Avonpark Master Mariner (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Nuwarra Pure Angel (Sue & Ian Ford)
Baby of Breed: Amasterpiece From Head to Toe (Vince & Joyce Muscat / Sue Ford)

Australian Shepherd
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A & J Lamberton / D & V Collins)

Briard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathkin Hello Mr Heartache (A Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin Just My Style (Gaye Jones)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Rixown Lauriens Legacy (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathkin Thdevil Made Me Doit (A Hopkins)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausvarg Dixie (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Theldaroy Keep The Style (K Holtkamp / L C & R A Seare)
Junior of Breed: Aust Ch Ausvarg Coco Chanel (R & F Holtkamp)

German Shepherd Dog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fleta CG Ruby (Ken & Darien Northcote)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)
Puppy of Breed: Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandaff Highland Treasure (AI) (J Morris/J Stapleton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (QLD)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Wild Colonial Boy (Miss R Baker)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Junior in Group: Siberian Husky
Chalariz Seeker's Gift (AI) (C & J Chalkiotis)
Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southrnwolf Artic Emperor Tux (S Presland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nukabiitka Truly Sweet Georgia (Dean Gibbons)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tribocie Take The Jaffa Cake (P & K Mathews)
Baby of Breed: Tribocie Mab (E & A Esad)

Boxer
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelpark Black Berlin (Scott Browne)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Puppy of Breed: Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guardian Absolutely Fabulous (AI) (C Mainey / S Dunn / L & S Vowles)

Mastiff
Baby of Breed: Nashtiff Broadway Baby (Anne-Maree Docherty)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gelderland Mark Of Distinction (Mrs C Bird)
Junior of Breed: Darksupreme Heavenly (Renae Campbell)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asus Mazurska Rapsodia (Imp POL) (Notte Kennels)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Apolar Wild Colonial Boy (Miss R Baker)
Baby of Breed: Aust Ch Apolar Girl Hit Ya Hallelujah (Julie Wales & Tennille Akkouche)
Junior of Breed: Aust Ch Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowstar Gaara No Tessaiga Tesssaiga (Imp ITY) (M Kearney)
Bitch CC & Puppy of Breed: Darshiva Karma Bites Back (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Baby of Breed: Darshiva Grand Adventur (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Darshiva Grand Design (Michele Kearney / Col & Ros Seare)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Utopialand Isabella (Utopialand Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Annajak Sharp Dressed Man (AI) (Angela Mundy / Dianna Woods / Jessica Bird)
Junior of Breed: Chalariz Seeker's Gift (AI) (C & J Chalkiotis)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust & Fin Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Baby in Group: Tibetan Terrier
Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie)
Minor in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble I Am McLovin (R Sheridan-McVicar)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Screen Shot (R & D Harbin)

Boston Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hygamble I Am McLovin (R Sheridan-McVicar)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bostonwood Without A Doubt (Mrs Vikki Tyler)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Krystaway Screen Shot (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kleinpark Ahndray (Danielle Murawski)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes The Moves (K McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Fin Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Babanga Solitary Man (Paul & Kay York)

Tibetan Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Get With The Flo (Louise Hickie)
Baby of Breed: Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: AUST Gr Ch Pitaya (Alvarez) (Imp MEX) (J Z Dinis)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Birote (AI) (Jacqi Dinis)