Port Stephens Dog Sports Club Inc (PM) (NSW)

Date of Show : 12-Aug-2016 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Show & Junior in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Baby in Show: Akita
Shinano Commands Attention (Julia Jones & Gary Freestone)
Minor in Show: Havanese
Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Puppy in Show: Siberian Husky
Articpride Miss Melandar (IID) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Allendell Opals On Fire (Mrs R Ralphs)
Open in Show: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Kypajuka Disgraceful Habits (D & L Tattersall)

Baby SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog
Allendell Power of One (Ralph's & Elliott)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Long Haired)
Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Norma Zimmerle (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Pug
Kabova Little Ms Guided (Matt Wilson)
Runner Up in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Intermediate in Group: Maltese
Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Bellayorki Frederico (J Moore)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Intermediate of Breed: Aust Ch Edenridge Dark Side Of The Moon (Chris Darwen)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Balliol Kaptain Krum (Michelle Parker Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Balliol Gertie Giggles (Michelle Parker Brien)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Fall Of Rome (P Williams)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Xtraordinary Measures (Philip Williams)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Baby of Breed: Hashki Risky Business (P Williams)
Baby (Bitch) of Breed: Hashki Styled By Tiffany (Philip Williams)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Wilsight The Next Move (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross)
Baby of Breed: Yaramanlodge Itsallabout me (Barbara Smith)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Little Ms Guided (Matt Wilson)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Walthorn Cant Deny It (P M & A Walters)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Nulkaba Lord Syrell (Matt Wislon)
Baby of Breed: Nulkaba Girl on a Mission (Kathy Gill)
Minor of Breed: Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Junior of Breed: Nulkaba Miss Charlie Brown (Kathy Gill)
Open (Dog) of Breed: Taliekin Pirates Apprentice (S Rich / T Warnock / M Wilson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Leace Limited Edition (AI) (Kathy Minns)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellayorki Frederico (J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bruebek Julietta (Jacqueline Moore)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Staffbach Anarchy (Nicole & Sue Lane)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Mitrock Rattlenhum (S Biancotti & K Hornick)
Puppy in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Saphyr Just In Time (AI) (Margaret Gray)
Junior in Group: Scottish Terrier
Macprain Marmalade (S Campbell)
Open in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Saphyr Triple Creme RN (Margaret Gray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Kypajuka Disgraceful Habits (D & L Tattersall)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Royal Courts Limited Edition (Imp USA) (D Heath/ R Moss & K Taylor)
Baby of Breed: Amseraphs Royal Defender (AI) (K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Irrawang Kiss My Fancy Pants (A & L Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tenaz Doin Her Stuff (Mr J & Mrs B McGowan)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Knight/Mills)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Castlecairn Master Craftman (Imp NZ) (Mrs A Dunlop & Mr J Ackroyd)

Scottish Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Macprain Marmalade (S Campbell)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Triple Creme RN (Margaret Gray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Saphyr Just In Time (AI) (Margaret Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Staffbach Anarchy (Nicole & Sue Lane)
Baby of Breed: Anglice Leader of the Gang (Wolf & Brown)
Minor of Breed: Mitrock Rattlenhum (S Biancotti & K Hornick)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kypajuka Disgraceful Habits (D & L Tattersall)

Welsh Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Darwyn's Kazuri at Wentworth (Imp CAN) (Sonya Cornick)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jane Harvey (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Baby in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Puppy in Group: Weimaraner
Cruisenif Hot Chilli Peppers (Janice Davies)
Junior in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Notte Bellezza Italiana (C & S Moss)
Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HiPoint Boris (J & R Mirto)

Cocker Spaniel
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Ashmere Arrow (Mrs Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Junior of Breed: Jamandess Duchess (Robynne Woocock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)

German Wirehaired Pointer
Minor of Breed: Moruada Buck Rodgers (S H Wright)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: Lionsfield Lord George Lush (Ms B Gaywood)
Junior of Breed: Wynwhisper Causing A Commotion (B Gaywood)
Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Agasvari Tristan's Izolda (Kathleen Eory)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silverstream Classic Moon (C Blackman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Silverstream Baileys and Ice (Cherilyne Blackman)
Baby of Breed: Kossel Tukia (Mrs Lorraine Edman)
Minor of Breed: Silverstream Touch Of Gold (Mrs C Blackman)
Minor (Bitch) of Breed: Silverstream Touch Of Charm (Mrs C Blackman)
Puppy of Breed: Kossel Lorae (Lorraine Edman)
Intermediate of Breed: Silverstream Diplomat (Cherilyne Blackman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Notte Dino (C & S Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Notte Bellezza Italiana (C & S Moss)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Notte Gigi (C & S Moss)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle ET (Mrs K & Miss C Walker)
Baby of Breed: Tarshona Touch of Class (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Admirana Pretty In Pink (J & R Mirto)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyrilebee Dream A Little (Casey Morrison)
Puppy of Breed: Cruisenif Hot Chilli Peppers (Janice Davies)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Michael Cave (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Bloodhound
Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Junior in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rickaby Guess Im Good (D & D Matthews)
Open in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rickaby Cruise (Debbie Tidey)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RN ET (Sandra Bell)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Eurabbie Scarletrose (Rosalie Mayo-Ramsay)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Adadach Luv Lust N Lies (L Wasson)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaEchelon Artist Palette (Imp NZ) (Karen Glanford)
Baby of Breed: Lemaison His Lordship (L Wasson)
Puppy of Breed: Laechelon Justa Touch Of Kiwi (Imp NZ) (Mrs K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Dakshunt Man In The Mirror (Nerida Gilfillan)
Baby of Breed: Tambo Charona Dawn (Nerida Gilfillan)

Finnish Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eurabbie Pippuri (R J Mayo-Ramsay)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rickaby Guess Im Good (D & D Matthews)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rickaby Cruise (Debbie Tidey)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Graabine Goddess Of Love (Mr C D Tidey & Miss T A Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Feralas Good Morning Vietnam (Tiffany Hall & Christopher Tidey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ballahond Tarn Bilu (Sandra Bell)
Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RN ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Hartmire (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Allendell Opals On Fire (Mrs R Ralphs)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Allendell Power of One (Ralph's & Elliott)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah Its Rather Curious You Know (Mrs Liana Bettison)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Take The Stage (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Qdos Lillipilli (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Res Dog CC & Junior of Breed: Blueamble The Pied Piper (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A & J Lamberton / D & V Collins)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Blueamble Take The Stage (Mr J & Mrs A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teangibelge Cortez CD RAE (T Harber)

Border Collie
Puppy of Breed: Bordalace Diamond Inth Ruff (Alison J Cowin)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allendell Leather N Lace (R Ralphs)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
Baby of Breed: Allendell Power of One (Ralph's & Elliott)
Baby (Bitch) of Breed: Allendell Pure Perfection (Ralph's & Elliott)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allendell Opals On Fire (Mrs R Ralphs)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirriyuula Heffalump n Woozels (A Hicking)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kawera Maid Special (Imp NZ) (J Morris/J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aziah Its Rather Curious You Know (Mrs Liana Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette (Jan Kelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Soverenpark Bring It On HT (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) RN ET (Jan Kelly)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr George Gaut (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Melandar Miss-Krystal (Imp NZ) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby in Group: Akita
Shinano Commands Attention (Julia Jones & Gary Freestone)
Puppy in Group: Siberian Husky
Articpride Miss Melandar (IID) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle But Wait Theres More (Nagle/Durell)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Spirit of Bear (R Huckett / S Huckett / C Loft)

Akita
Baby of Breed: Shinano Commands Attention (Julia Jones & Gary Freestone)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolrunnings Spirit of Bear (R Huckett / S Huckett / C Loft)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Branbern Maximus (L D Brand & J Bonett)
Baby of Breed: Branbern Stan the man (Lyn Brand)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelpark Black Berlin (Scott Browne)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Allevatore Blue Ivy (Donna Blundell)
Baby of Breed: Redgladiator Chaos (Milan Farkas & Donna Blundell)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Valkyrian Annie Brook (Valkyrian Dobermanns)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Magnufi Orsa d Oro (Lorene Cantarella)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle But Wait Theres More (Nagle/Durell)
Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hardrada Bobby Dazzler (Imp NZ) (Ms Kate Stuart / Mr I & Mrs S Geddes-Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Darksupreme Infamous Zi (R Campbell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Redorah Kool Katz (D Lawson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Res Bitch CC: Ebshine Country Songstress RA (Veeni Craig)
Baby of Breed: Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Melandar Miss-Krystal (Imp NZ) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Res Dog CC & Minor of Breed: Articpride Melandar Cowboy (IID) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Articpride Miss Melandar (IID) (Mr R & Mrs B Lloyd)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bravura Ipsata (Deborah Wetherill)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ken McMillan (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Runner Up in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Bouffant Call The Papparazzi (AI) (Deborah Saunders)
Baby in Group: Chow Chow
Kuteaz American Star Dust (D & S Simpson)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Junior in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Gr Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Lorabull Skimbleshanks (Miss L Barnes & Ms L Pezely)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

British Bulldog
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lorabull Skimbleshanks (Miss L Barnes & Ms L Pezely)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Buldok Delta Dawn (Tracy Klaack)
Minor of Breed: Bewtifulbul I Want It All (Angela Reynolds)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cross B's American Playboy (AI) (Imp USA) (David & Susie Simpson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kuteaz Playboys Magic Man (David & Susie Simpson)
Baby of Breed: Kuteaz American Star Dust (D & S Simpson)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Llancarfan Windsong (Kathleen McGuinness)

Lhasa Apso
Dog CC: Aust Ch Sooquan Dressed To Impress (AI) (Miss A & Mrs P Harman)
Minor of Breed: Neokarma Hell Hath No Fury (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Crosswynds Diamonds Areforever (M Goodfellow & T Hood)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bouffant Call The Papparazzi (AI) (Deborah Saunders)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Montaires Smashing Ice (Geraldine Myers)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Gengala Give It To Me (Louise Hickie)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Centzontle (AI) (Jacqi Dinis)