East Gippsland Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 3-Sep-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)   (Total Entry : 510)

Best in Show & Open in Show: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Long Haired)
Am Ch / Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
Baby in Show: Scottish Terrier
Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Minor in Show: Poodle (Standard)
Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
Puppy in Show: Border Collie
Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Junior in Show: Greyhound
Aust Ch Xilone As Good As It Gets (Xilone Kennels)
Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Vicshlein Dianethus (Miss K V Flower)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)  (Group Entry : 90)

Runner Up in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dapsen Flying High (Denise Petersen)
Baby in Group: Pug
Sweetress Ice Trucker (Mrs L Trotter & Ms K DeFretis)
Minor in Group: Pug
Suart Princess Eleanor (Mrs S Phillips)
Puppy in Group: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Reign On Your Parade (Kerry McKinnon)
Open in Group: Miniature Pinscher
Dual Ch (T) TS Gr Ch Yiyanda Torenv Turk (Miss Jamie Pendle)
Runner Up Neuter in Group: Lowchen
Aust Ch Sivaro Strike A Pose (L Howlett-Trahar)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swayd Reign On Your Parade (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dapsen Flying High (Denise Petersen)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cheekychi Sweet Talker (Emma-Lee Slavin & Tracey Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kathran Talk About Me (David Sempel)
Baby of Breed: Cheekychi Sweet Lips (T Wright)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollychi Black Magic (David Sempel)
Baby of Breed: Cheekychi Talk The Talk (T Wright)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chinacrest IWannaTalkAboutMe (B & C Slavin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Crest'd Label Dressed N Pressed (Imp DMK) (Sally Slavin-Foote)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Dream Come True (Ms P Saunders & Mr G Munro)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griffonsburg Vespers Victory (Dr I T Mitchell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Griffonsburg Jefferson Davis (Dr I T Mitchell)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Griffonsburg Miss Virginia (Dr I T Mitchell)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Auskrest Musicale (L J Bolden)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Belloiggy Rosabella (Miss Fiona Gilbert)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Belloiggy Dragon Dancer (Ms S Heley & Miss F Gilbert)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Belloiggy Callisto Uno (Miss F Gilbert)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Ch Belloiggy Tonio Terzo (Stella Heley)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wyntervale Rhymenocerous ET (L Howlett-Trahar)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sivaro Strike A Pose (L Howlett-Trahar)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) TS Gr Ch Yiyanda Torenv Turk (Miss Jamie Pendle)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Palana Delilah After Dark (Miss Jamie Pendle)

Papillon
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wanfae Juanita Carina (Ms M Robbins)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fylmorel Jackpot Of Joy (Leanne Mizzi)

Pug
Baby of Breed: Sweetress Ice Trucker (Mrs L Trotter & Ms K DeFretis)
Baby (Bitch) of Breed: Andisa Dare Devil (Lisa McGlashan)
Minor of Breed: Suart Princess Eleanor (Mrs S Phillips)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Argowan The Sassenach (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
Runner Up in Group & Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Baby in Group: Scottish Terrier
Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Puppy in Group: Welsh Terrier
Aust Ch Airewood Sorceres Apprentice (Mrs S & Mr C Duff)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo Our Sunrise Memories (K & J Campbell)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo Once Ina Blue Moon (K & J Campbell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Madusty Shoot To Thrill (Paula Stirzaker)
Runner Up Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Airewood Arms Of An Angel (Mrs S & Mr C Duff)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs White Rock Royalty (AI) (Heath/Moss/Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Royal Courts Limited Edition (Imp USA) (D Heath/ R Moss & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rebelglen Ink Master (John Davidson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenbogle The Reckoning (Sue Mewse)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenbogle Fallen Through Time (Sue Mewse)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Proicutta White Knight (AI) (Mr G & Mrs C Moran)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Optimo Once Ina Blue Moon (K & J Campbell)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Optimo Our Sunrise Memories (K & J Campbell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Weisnjac Lets Get Rocked (Weisnjac Kennels)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jacklands Dallas (Dalsue Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dalsue Th Star Of Tanjil (Dalsue Knls)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Argowan The Sassenach (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Baby of Breed: Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Conconal General Pattern (Karen Dinn)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chalan Thomas of Aron (Jane Richards)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Larnook Bea Tricks (Dr Monica O'Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Larnook Diamond Cut (Dr Monica O'Kelly)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Neworder Thundaboltn Lightning (Mrs B & Miss K Marsh)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rangeaire Dame Nellie Melba (Mr & Mrs R A Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atenta Rising Fast (Paula Stirzaker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Madusty Shoot To Thrill (Paula Stirzaker)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Airewood Sorceres Apprentice (Mrs S & Mr C Duff)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Airewood Warrior Princess (Mrs S & Mr C Duff)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 81)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Santamaria Indecent Proposal (Dianne Lee)
Puppy in Group: Weimaraner
Bromhund Egotistical (Bromhund Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ltrend You R Black Magic (Tanya Smith)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Mianoka King Of Kings (Mrs Lorraine Brennan)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)
Baby of Breed: Pointsure Look Who's Talking (AI) (Peter Allen)
Puppy of Breed: Canawindra Storm Brewing (Ms Raelene Trimble)
Junior of Breed: Mianoka Pretty Women (Mrs Lorraine Brennan)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Neut Ch Prepelica Thunder Best (Mr Peter Allen)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Santamaria Indecent Proposal (Dianne Lee)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Santamaria Let the Games begin (Dianne Lee)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abtei Its Alright (Mr R & Mrs K J Winters)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abtei Right By Your Side (Mr R & Mrs K J Winters)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bromhund Egotistical (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ricochez Gerwyn Gawain (AI) (Julie Lister)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT) (Group Entry : 69)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Am Ch / Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
Runner Up in Group & Junior in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone As Good As It Gets (Xilone Kennels)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Queen of Hearts (R & R Wallis)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Millewa Miss Molly Brown (Sylvano Cassingena)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Vicshlein Dianethus (Miss K V Flower)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Apache Brave (J Hargraves)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Cusworth Floyed (Angela Libimoff)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Ozrhode Celtic Sands (Mrs S Sempel)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch / Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vicshlein Dianethus (Miss K V Flower)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kyleah Dressed For Success (Mrs L & Mr P Flower)
Res Bitch CC & Open of Breed: Kyleah Time To Party (Mrs L & Mr P Flower)
Intermediate (Bitch) of Breed: Kyleah Sweet Smell Of Success (Mrs L & Mr P Flower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Millewa Sir Henry Q C (Mrs C Irvin)
Bitch CC & Puppy of Breed: Millewa Miss Molly Brown (Sylvano Cassingena)
Baby of Breed: Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Cusworth Floyed (Angela Libimoff)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kyleah In The Pink (Mrs L & Mr P Flower)

Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Xilone As Good As It Gets (Xilone Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rokeena Queen of Hearts (R & R Wallis)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaiza Apache Brave (J Hargraves)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ingwe When Irish Eyes R Smilin (Lyn King)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ingwe Summer Of Sixtynine (Lyn King)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ozrhode Celtic Sands (Mrs S Sempel)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Heliodorr Halu (AI) (J L Lincoln)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Dare To Differ (Louanda knls)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Stobar Quentin (S Macdonald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Comeby Money Talks CCD RE PT HTM S FS S (Tania Schumann)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Magpielane Morning Song CCD RE JDX SD SPD FMCh ET JC (N Boyd)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mainstreet The Colour Of Money (Mrs G and Miss B Knowles)
Baby of Breed: Mainstreet Man Of The Hour (Gayle Knowles)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Comeby Money Talks CCD RE PT HTM S FS S (Tania Schumann)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Bordarita Im It And A Bit (AI) (Bordarita Kennels)
Res Bitch CC: Kerrybrent NZ Purple Haise At Deitmahr (Imp NZ) (Detmahr Kennels)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Halu (AI) (J L Lincoln)
Baby of Breed: Armahani Jade Jalokivi (S Hollis & J Lincoln)
Minor of Breed: Lempo Blackbird (AI) (A Kelly)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Magpielane Morning Song CCD RE JDX SD SPD FMCh ET JC (N Boyd)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stobar Quentin (S Macdonald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Kuirau Aurora ET (Mrs Jen Eaton)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Ambala Arragon Prince (Mrs J Eaton)
Junior (Bitch) of Breed: Ubiqque Bluebells Desire (Mrs J Eaton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Glenbala Universal Design (M Macdonald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Stobar Yalina (Narelle Cullen)
Dog CC & Puppy of Breed: Bronacre Murumbidgee Murphy (Ms Schumann)
Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Rimerini Dare To Dream (L Brownhill)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Louanda Dare To Differ (Louanda knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Purdella Its Sensational (S & M Markham)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 53)

Baby in Group: Akita
Shinano Im All Show (Julia Jones & Gary Freestone)
Puppy in Group: Newfoundland
Bouvet Last Edition (A Kelly)
Junior in Group: St Bernard
Versoix Bad Moon Rising (Julie Wilkinson & Michael NG)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Runner Up Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)
Open Neuter in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Thbest From Claircreek (AI) (R & S Beaman)

Akita
Baby of Breed: Shinano Im All Show (Julia Jones & Gary Freestone)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Montreaux Secret Liason (Helen Potter)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waterlea Thunda Frm Downunda (Imp NZ) (Miss Jamie Pendle & Mrs Vicki Mills)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Linlea Indi Rose (D Emery)
Baby of Breed: Moloscyg Calais (AI) (D Emery)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Skyewood Fearless Flame By Leonz (Imp NZ) (G J & L E Clarke)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bouvet Last Edition (A Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Capebass Harts Desire (AI) (G J & L E Clarke)
Junior of Breed: Aust Ch Seadale The Code Master (Loren Munro)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Uptrend Thbest From Claircreek (AI) (R & S Beaman)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eclipsen Gold Dust Woman (J l & S P Bristow)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Junior of Breed: Czarkym Return To Eden (A & T Soifer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrawon Prinz (Joanna Starling)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Medvezhya Staya Ekaterina Velikaya (Imp RUS) (Joanna Starling)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dengorst Uptown Girl (Mrs J Hulcombe)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dabinette Undercover Agent (J Reeves/J Hulcombe/B Willshire)
Baby of Breed: Dabinette Madam Secretary (Jan Reeves)

Shiba Inu
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yukan Go Kotomitsuki San (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Birindi Takin Care Of Bizness (M & J Boase)

St Bernard
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Versoix Bad Moon Rising (Julie Wilkinson & Michael NG)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khedives On Parole (Imp UK) (Julie Wilkinson and Michael Ng)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Ice Breaka AtLeifhond (Miss L Wyhoon/Miss T Parker)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Jalorca La Copa De La Vida (Carol Brady)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dentrese Stoplookin Imhere (Rod & Carole Kirby)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jalorca La Copa De La Vida (Carol Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Jalorca Takin Care of Business (Carol Brady)
Baby of Breed: Edelevlek First Lady of Hope (Alisha Van Vliet)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barjarz About Time (Vicki Scott)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Frustyle Penelopa (Imp RUS) (Mr Q La & Mr G Shao)
Baby of Breed: Barjarz Earl of Bunkerton (Vicki Scott)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Ice Breaka AtLeifhond (Miss L Wyhoon/Miss T Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rimpoche Golden Sage (R & Mrs V Bennetts)
Bitch CC: Aust Ch Rimpoche Well So Su Me (R & Mrs V Bennetts)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Artizan Standing Ovation (Kylie Tatti & J C Ainsworth)
Baby of Breed: Kysan Flaming Black Mercedes (Kylie Tatti)

Poodle (Toy)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Proclaim Chasing Dreams (Mrs A Hansen)