Sutherland Shire All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 14-Jul-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graeme Missen (VIC)

Best in Show: Greyhound
Aust Sup Ch Jonz Mama Mia (AI) (John Palmer)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)
Minor in Show: Akita
Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Baby in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Puffen Up Princess (L & H Gibson)
Minor in Group: Italian Greyhound
Piccino Living Doll (S L & M Reeve)
Puppy in Group: Havanese
Anese Are U Smiling (Kerry Wyburd)

Australian Silky Terrier
BOB: Aust Ch Rosedale Constellation (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Dog CC & Puppy of Breed: Pondaroza Gentleman Jack (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Minor of Breed: Pondaroza Jessie J (Mrs D Jacques)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Cairford Carlotta (Valerie Morse)
Baby of Breed: Espero Be My Valentine (P Brennan)
Puppy of Breed: Kaliente Tour De Force (V Leonard)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush Puffen Up Princess (L & H Gibson)
Minor of Breed: Goolarabang Bedazzled (Deborah Neumann)

Griffon Bruxellois
BOB & Puppy of Breed: Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M A Parker Brien)
Dog CC: Raweke Apple Cider (J Wistuba & M Parker Brien)

Havanese
BOB: Aust Gr Ch Hashki Golden Arches (P Williams)
Dog CC: Aust Ch Hashki Quest For Fame (Philip Willliams)
Puppy of Breed: Anese Are U Smiling (Kerry Wyburd)
Junior of Breed: Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)

Italian Greyhound
BOB: Am Ch Salswifts The Annihilator (Imp USA) (S L Reeve)
Dog CC: Aust Ch Piccino Nutbush (SL & M Reeve)
Baby of Breed: Piccino Supertramp (S L & M Reeve)
Minor of Breed: Piccino Living Doll (S L & M Reeve)

Japanese Chin
Baby of Breed: Pondaroza Ichiban Iku (Debbie Jacques)

Maltese
Bitch CC: Aust Gr Ch Erintoi Della deion (Mrs M Atkinson)
Baby of Breed: Aust Ch Marblanc Heavns HollywoodGlama (Mrs M Atkinson)

Papillon
BOB & Junior of Breed: Guilcroft Hugs and Kisses (Pamela and Garth Harding)
Bitch CC: Guilcroft Girls On The Avenue (Pamela and Garth Harding)

Pekingese
BOB: Aust Sup Ch Frawai Whos The Boss (Julie R Wardell)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Frawai Danish Maid (Mrs F Wickens)

Pug
Dog CC: Gupalsziv Cois Light Back Home (AI) (Jennifer Weber)
Minor of Breed: Kabova Ready Spaghetti (Debra Cummings)

Tibetan Spaniel
BOB & Minor of Breed: Zynagi Dance with Destiny (AI) (J M Glover)
Puppy of Breed: Zynagi Golden Amulat (J M Glover)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Yetholme Celtic Drums (Mrs J Clarke & Mrs A Gavan)
Bitch CC & Minor of Breed: Lannaj OohLaLa its Eye Candy (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter C Frost (VIC)

Best in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Most Wanted (AI) (T & K Steen)
Runner Up in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sofasogood Pandoras Charm (Mr C R & Mrs K Spriggs)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Amseraphs Most Wanted (AI) (T & K Steen)
Bitch CC: Amseraphs The Power Of Passion (AI) (T & K Steen)
Minor of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
Puppy of Breed: Newbelle Thats Gold (Mr M Anderson)
Junior of Breed: Aust Ch Newbelle Blue Jean (M Anderson)

Australian Terrier
BOB: Aust Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
Junior of Breed: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)

Border Terrier
Dog CC: Aust Ch Guilcroft Esprit De Corps (Pamela & Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)

Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)

Cairn Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Towsytyke Chiporf Thold Block (Towsytyke Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)
Minor of Breed: Joelleigh Black Opal (Leesa Musgrove)

Lakeland Terrier
Puppy of Breed: Aust Ch Sandimorn The Real Fury (Bradney/Tancred/Duffy)

Parson Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Beaconway Class Master (Christan Trainor)
Bitch CC & Puppy of Breed: Beaconway Touch O Class (Christan Trainor)

Scottish Terrier
BOB & Junior of Breed: Loganbell Little Miss Sunshine (Michael & Kristy Farrugia / Jemina Park)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (k Snerling & N Worth)
Minor of Breed: Sofasogood Pandoras Charm (Mr C R & Mrs K Spriggs)

Tenterfield Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Atenta Whispering Jack (T & K Hill)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Madusty Divine Belleza (T & K Hill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr James MacKender (NSW)

Baby in Group: Weimaraner
Lukedom When Yr Hot Yr Hot (Melanie Tinker)
Minor in Group: English Setter
Orwin Funtime Freddie (M Cross)
Puppy in Group: Golden Retriever
Heatwave Spirit of Northern Light (Imp SWE) (P Middleton & J Salvestrin)

Chesapeake Bay Retriever
BOB & Junior of Breed: Caledonia's Makers Mark (Imp USA) (Kelly Hooper/A Marvin/D Nimmons-Marvin)
Bitch CC: CaledoniaAU Susquehanna (Kelly Hooper)

Clumber Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Painswick Ivy League (P & P McIntyre / J & T Garvey)

Cocker Spaniel
Bitch CC: Kerbalea Krazy Little Thing (G Love / K Hutt & S McFadden)

English Setter
BOB: Nundialla Kayla Dane (Mrs M Cross)
Dog CC & Minor of Breed: Orwin Funtime Freddie (M Cross)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Bitch CC: Aust Ch Cardhu Scentually Yours (E & M Borg)
Baby of Breed: Asudo Truly Scrumptious (Joanne Meadows)
Puppy of Breed: Cardhu Under my Thumb (E & M Borg)

German Shorthaired Pointer
Bitch CC & Junior of Breed: Fenrik Aces Wild (Susan Brown)
Baby of Breed: Tealpoint Duchess Of York (Mrs S M Brown)

German Wirehaired Pointer
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Moruada Mtn View Mykaa (Bancroft and Wright)

Golden Retriever
BOB & Puppy of Breed: Heatwave Spirit of Northern Light (Imp SWE) (P Middleton & J Salvestrin)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Hanafor Magdari Denzel (E & M Borg)

Irish Setter
Dog CC: Aust Ch Fantango I See Red (P Middleton & J Salvestrin)

Lagotto Romagnolo
BOB & Puppy of Breed: Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)

Pointer
BOB: HiPoint Prima Donna Of Chesterhope (Imp NZ) (J & R Mirto)
Dog CC: Aust Ch Hipoint Devious Child Of Sgurr (Imp NZ) (J & R Mirto)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Amarige Dorians Flame (AI) (L Butler / R & M Johnson / S Norbury)
Baby of Breed: Lukedom When Yr Hot Yr Hot (Melanie Tinker)

Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
Bitch CC & Minor of Breed: Happylea You Were Right (Deborah Neumann)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Ted Kerley (SA)

Best in Group: Greyhound
Aust Sup Ch Jonz Mama Mia (AI) (John Palmer)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Mr Briteside (Mr B P & Mrs J Knowles)

Afghan Hound
BOB: Aust Ch Aviva Akira (P & R M Bacich)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Cruella DeVille (Luke Kavangh / Le & Helen Gibson)

Basset Hound
Baby of Breed: Dowjac Dame Shirley Bassey (S J Dowell & J A Vandenberg)

Bloodhound
BOB: Aust Ch Flushtimes CW Lady of the Lake (Imp SWD) TD (Michelle Ashpole)

Borzoi
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistraka Vanessa Williams (Mistraka Knls)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Aust Gr Ch Mitteldac Merlin The Magic Man (J Phillips)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Dakley Lanie Grey (Janice Sharp)

Greyhound
Puppy of Breed: Jonz heavenly Blue (John Palmer)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Aine (John Verrell)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Puppy of Breed: Jimab Mr Briteside (Mr B P & Mrs J Knowles)
Bitch CC: Jimab Love Me Do (Mr B P & Mrs J Knowles)
Baby of Breed: Yongyuan Bonnieparker (Mr B & Mrs C Prendergast)

Portuguese Podengo (Large Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Sleykh Cacao Porcelana (IID) (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nkazimlo Designer Copy (Mrs S Temlett)

Saluki
BOB: Aust Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman-Chato & Margot Keast)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)

Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)

Australian Cattle Dog
Bitch CC & Puppy of Breed: Amasterpiece The Bees Knees (Vince And Joyce Muscat)
Minor of Breed: Avonpark Just Cruizin (K Fisher)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)

Border Collie
Dog CC: Aust Ch Tullaview Take Your Mark (C & P Smith)

Briard
BOB: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)

Collie (Rough)
Bitch CC: Cathkin Wunmore Beauty Queen (Mrs Gaye Jones)
Puppy of Breed: Cathkin Wunmore Beauty Queen (Mrs Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB: Ausvarg Eragon (Adam Grimish)
Bitch CC: Aust Ch Sibermoon Niina (Ms Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog
BOB & Junior of Breed: Allendell Katch Me If You Can (Rhonda Ralphs)

Old English Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus (P M Ellis)
Bitch CC: Aust Ch Wigelbears Sweet Escape (Ms P M Ellis)

Puli
BOB: Aust Sup Ch Rustufarion Cyber Kaos (C & P Smith / R Valore)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)

Swedish Vallhund
BOB: Aust Ch Dlarah Back Chat (Ms A Hickey & Mrs V Hutton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Sup Ch Dwynella Caught You Looking (Imp NZ) (V J Hutton & D G Dickinson)
Bitch CC: Aust Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
Baby of Breed: Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)
Junior of Breed: Aust Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Bruce Riddell (NSW)

Best in Group: Schnauzer (Miniature)
Am Ch / Aust Sup Ch Beauideal I Have a Dream (Imp USA) (Miss C Kelly)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Saterhundens London Paddington (L Brand)
Baby in Group: St Bernard
Jaygaard Fan Fare (Mr C Innes & Ms T Kelly)
Minor in Group: Akita
Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Akita
Minor of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Anatolian Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Comarkaan Duman (E & A Esad)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Takas Cio Cio San (E & A Esad / L Grgat)

Bernese Mountain Dog
BOB: Aust Ch Saterhundens London Paddington (L Brand)

Dobermann
BOB: Aust Ch Fireax Viva La Leyenda (Ella Pieton)

German Pinscher
BOB: Aust Ch Ravenred Soo Smooth (Anne Machan)

Newfoundland
BOB & Junior of Breed: Krystalcove apache winter star (S Roberts)

Rottweiler
BOB: Aust Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)
Junior of Breed: Aust Ch Ubersein Dancing In The Storm (D Borg / M Krueger & L Russell)

Samoyed
Dog CC: Keftiu Set To Sparkle (Mrs R Rothwell)

Schnauzer (Miniature)
BOB: Am Ch / Aust Sup Ch Beauideal I Have a Dream (Imp USA) (Miss C Kelly)
Bitch CC: Aust Ch Kyushu Follow Your Dreams (Miss C Kelly)

Siberian Husky
BOB: Aust / Am / Can Ch Snowmist's Last Call (E & M Hardwicke)

St Bernard
BOB: Aust Ch Toffe Loffe's Just The Way You Are (Imp NWY) (Mr C Innes & Ms T Kelly)
Baby of Breed: Jaygaard Fan Fare (Mr C Innes & Ms T Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Best in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Hillosilver Paparazzi (R & D Harbin)
Minor in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)

Dalmatian
BOB: Aust Gr Ch Hillosilver Paparazzi (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
Bitch CC: Aust Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)

Great Dane
BOB: Aust Sup Ch Kochak Quentin Crisp (Christina Mascord)
Minor of Breed: Kochak Waldo Pepper (Mark Bradburn & Debbie Selden)

Japanese Spitz
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)

Shih Tzu
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Sexy N I Know It (Sue Plackett)