West Australian Kennel Club (WA)

Date of Show : 12-Jul-2019 (Friday)

Championship Show (FCI show)

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Pirjo Aaltonen (Finland)

Best in Show 1st: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Best in Show 2nd: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins / Mr M Clarke)
Baby in Show: German Shepherd Dog
Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)
Puppy in Show: Dobermann
Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)


Group 1 - Sheepdogs & Cattle Dogs

Specials Judge : Ms Carol Mulcahy (Ireland)

Group 3rd: Collie (Rough)
Aust Ch Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE- SUI) (Fancote/Hales/Wildman)
Group 4th: German Shepherd Dog
Volscaro I Want it All (T Roberts & L Pearson)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sandsprite Calamity Jane (S Einam)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Blueamble Run Silent Run Deep (J & A Lamberton)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Jedabun Good Golly Miss Molly (Paula Baker)

Bearded Collie
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Helmsdale heartbreaker (Mr Srpr Ryan & Mrs J Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
R/UP BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Tarraray Mischievous Angel (Cindy Didsman & Jenine Glenn)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)

Border Collie
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Edenbrae Too Cool To Tango (Mr L & Mrs C Jensen)
Minor (Bitch) of Breed: Dayre Mystique Of The Dragon (P & R Smyth / D Rose)
Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Borderfame Helenas Passion (AI) (Mrs J A Lewis)

Briard
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: UK Ch & Aust Sup Ch Fostebrie Divine Edition JW ShCM (Imp UK) (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE- SUI) (Fancote/Hales/Wildman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kahnhond Play Misty For Me (T & SJ Mallia)

Collie (Smooth)
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Volscaro I Want it All (T Roberts & L Pearson)
R/UP BOB & Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Volscaro Hypnotic Poison (T Roberts & L Pearson)
Baby of Breed: Volscaro RicRaf Raffy (T Roberts & L Pearson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
Res Bitch CC: Aust Sup Ch Arajento Raising Hell (Mrs K Tonkin)
Baby of Breed: Arajento The Peacemaker (Mrs KC Tonkin)
Baby (Bitch) of Breed: Arajento Golden Handshake (Kay C Tonkin)
Puppy of Breed: Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)
Puppy (Bitch) of Breed: Arajento The Still Oth Night (Mrs K C Tonkin)
Open (Bitch) of Breed: Nightwood To The Manor Born (Ms Debra Simpson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Rosamontana Ace of Hearts (Hayley Cusato)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ublong Lucy Lawless (H Cusato)


Group 2 - Pinschers, Schnauzers & Molossoid Breeds

Specials Judge : Ms Pirjo Aaltonen (Finland)

Group 1st: Dobermann
Aust Sup/NZ & Can Ch Summits Vansitar Vb Eureka (Imp USA) (D Kehoe & L West)
Group 3rd: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Bernabout Black Label (Miss J Versteeg)
Group 4th: Great Dane
Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Baby in Group: St Bernard
Chrystlepark Houston (Val Kenning)
Puppy in Group: Dobermann
Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Bernese Mountain Dog
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Bernabout Black Label (Miss J Versteeg)
R/UP BOB & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sennen Kodak Moment (D J & Mrs G F May)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sennen Absolutely Fabulous (D J & Mrs G F May / R Jackson)

Boxer
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Jetboom Let Me Entertain You (Rodney Jonsson & Emma Luxford)

British Bulldog
BOB & Bitch CC [CACIB]: Tdks Rani (T Keedwell & S Brittain)

Cane Corso
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Spqrka Freyja (Belinda Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Sup/NZ & Can Ch Summits Vansitar Vb Eureka (Imp USA) (D Kehoe & L West)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Aegis Rock N Roll Maestro ET (Denise Ball & Justin Fonte)
Baby of Breed: Vansitar Glimmer in the Fire (AI) (IID NZ) (Vansitar Dobermanns)
Puppy of Breed: Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Great Dane
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Rorlyn Crazy Lil Thing Cald Luv (R & L Booth)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
Baby of Breed: Mulgadane Alarician Valkyrie (Ms G E Hoeksema)
Puppy of Breed: Crystalquin Silent Assassin (Mrs M Wasley)

Newfoundland
BOB and Dog CC: Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kuhnheit El Diablo Da Gonsalo (Mrs L Cooke & Mrs M Freiberger)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Ubersein Lucky Star (J Griffiths-Lumbis & L Russell)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [Res CACIB]: Shadowmaker Medusas Echo (Leah Cooke)
Baby of Breed: Rottensteele Pumas Hades (AI) (Mr J & L Cooke / Mr M Clifford)
Baby (Bitch) of Breed: Fantastikrot Speak Of The Devil (Sherri Wightman)
Puppy of Breed: Jamzaaba Heaven Is (AI) (Sharon Gossage)

St Bernard
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Baby of Breed: Chrystlepark Houston (Val Kenning)


Group 3 - Terriers

Specials Judge : Mrs L Chothithada (Thailand)

Group 1st: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta Original Sin (Eva Fekete)
Group 3rd: Australian Terrier
NZ & Aust Ch Tasdale Boo Guess Who (Imp NZ) (N Sharrett & S Honnery)
Group 4th: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Staffegan Bullet Proof (Mrs Jackie Cook)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bullitproof Disturbed (Mrs C & Mr M Allen)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Masterpiece (R Hayes & M Selby)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [CACIB]: Anican Calendar Girl (Anican Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)

Australian Terrier
BOB and Dog CC [CACIB]: NZ & Aust Ch Tasdale Boo Guess Who (Imp NZ) (N Sharrett & S Honnery)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (E Harrower)

Cairn Terrier
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)

Irish Terrier
Baby of Breed: Anluan Oh Errol (Neridah Sharrett/ Stan Honnery / Lauren Ferguson)

Lakeland Terrier
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Kineta Original Sin (Eva Fekete)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hollylake Masterpiece (R Hayes & M Selby)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Anrias Runaround Sioux (Anrias Knls)

Staffordshire Bull Terrier
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Staffegan Bullet Proof (Mrs Jackie Cook)
Res Dog CC: Artisinal Casablabla (Mrs E Park Findlater)
Baby of Breed: Bullitproof Disturbed (Mrs C & Mr M Allen)
Intermediate (Dog) of Breed: FormulaBluz Brock Zero Five (Amanda Munro)



Group 4 - Dachshunds

Specials Judge : Mr S Shen (Singapore)

Group 2nd: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Lowenhyte Mr George (Ian Cross)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Cayugaridge Sweets Formy Sweet (AI) (Leslie A Weston)


Group 5 - Spitz & Primitive Types

Specials Judge : Ms D Lucas (Sth Africa)

Group 1st: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Group 3rd: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Group 4th: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Dai Etsu at Diomede (R A & D J Wells)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Diomede Poetry in Motion (R A & D J Wells)

Basenji
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Chow Chow
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Mirawee Rainbow Heart (AI) (Dr C Alexander & Ms S Laurin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Mirawee Heartsong (AI) (B & S Laurin)
Res Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Mirawee Cuddleme Fiercely (Mrs B & Ms S E Laurin)

Japanese Spitz
Dog CC [CACIB]: Aust Ch Belzbentley Adamantium (Ms Michelle Grove)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Kahnhond City Of Angels (Sue & Tony Mallia / David & Denise Wall)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sleykh Brilliant Honey Badger (AI) (Annika Oksa)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [CACIB]: Sleykh Astonishing Amoriina (IID FIN) (Annika Oksa)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed: CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
Baby of Breed: Vashka Breaker of Hearts (Ms Sarah Smith)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfworx Dai Etsu at Diomede (R A & D J Wells)

Siberian Husky
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Res Bitch CC: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB and Dog CC: Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wazzat Iliana (E Richards & J Dinis)


Group 6 - Scenthounds & Related Breeds

Specials Judge : Mr S Shen (Singapore)

Group 3rd: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Santasi Great Expectations (AI) (Mrs T Brooker & Mrs S J Taylor)

Beagle
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sligrachan Desis Constlation (Sligrachan Kennels)
Puppy of Breed: Sligrachan Desis Paradidle (AI) (Sligrchan Kennels)

Dalmatian
BOB & Bitch CC: Krystaway Instafamous (R & D Harbin)
R/UP BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Darlinghill Stereosonic (T Palmer)
Res Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Underfoot Disco Inferno (Tyne Palmer)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Mistypoint Firstime in Forever (T Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Santasi Great Expectations (AI) (Mrs T Brooker & Mrs S J Taylor)
Res Bitch CC: Kalypsy Unrivald Chaos (Amanda Gardner)
Baby of Breed: Huntingridge Under the Tuscan sun (Kim Taylor)
Intermediate (Dog) of Breed: Huntingridge Royal Command (AI) (Ms S Neame & Ms D Brennan)


Group 7 - Pointing Dogs

Specials Judge : Mr Stephen Dainard (Canada)

Group 4th: Pointer
Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
Puppy in Group: Pointer
Lakewinds Rogue Trader (N J Boekelman & S Dilley)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed [Res CACIB]: Durers Casper Sturm (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Puppy of Breed: Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)

German Wirehaired Pointer
BOB and Dog CC [CACIB]: Kobnko V Vecto (Steph Meikle)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lakewinds Rogue Trader (N J Boekelman & S Dilley)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)



Group 8 - Retrievers, Flushing Dogs & Water Dogs

Specials Judge : Mr Stephen Dainard (Canada)

Group 1st: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins / Mr M Clarke)
Group 2nd: Golden Retriever
Aust Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Group 3rd: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Irishclan Empires Sun (Mrs M Riley & Mr H Dunstan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins / Mr M Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M Clarke)

English Springer Spaniel
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Sup Ch Cardhu Dare to Dream (AI) (Natalie Boekelman & Sue Dilley)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Barecho Custom Made (Imp SWE) (Carey Curtis)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Ralun Nerita (AI) (Jen Woodthorpe)

Labrador Retriever
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Rulett Creme De La Creme RN HTM S ET (Megan Kelly)


Group 9 - Companion & Toy Dogs

Specials Judge : Mr M Low (Malaysia)

Group 1st: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Group 2nd: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Once Were Warriors (Amesen Kennels)
Group 3rd: Pug
Aust Sup Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed: Aust Ch Rayvale Ima Texas Star (Aristic Kennels)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Grandimage Tougha Thanth Rest (Mrs V McKelvie)

Chinese Crested Dog
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Asplendour I La Indi (Caroline Owens)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)
Baby of Breed: Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
Dog CC: Aust Gr Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Amesen Once Were Warriors (Amesen Kennels)
Puppy of Breed: Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)

Lowchen
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kristarz No Fox Given for Chinaroad (K Harding & C Harding)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins / Mr M Clarke)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Artizan Savile Row (Ms J Ainsworth)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)

Pug
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)

Russian Toy (Long Haired)
Baby of Breed: Nightwood Moscow After Dark (Debra Simpson)
Baby (Bitch) of Breed: Nightwood The Soviet Spy (Debra Simpson)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Vonaachen Alexie (Debra Simpson)

Shih Tzu
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)

Tibetan Terrier
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)


Group 10 - Sighthounds

Specials Judge : Mr S Shen (Singapore)

Group 1st: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Group 4th: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)
Baby in Group: Whippet
Harroway Be Still My Heart (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)

Afghan Hound
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB [CACIB]: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Azawakh
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Jumadabey Pelagir (J Todd)

Saluki
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)

Whippet
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby of Breed: Harroway Be Still My Heart (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy of Breed: Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)