DOGS Victoria New Years Eve Committee (VIC)

Date of Show : 1-Jan-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Don Mahoney (NSW)   (Total Entry : 488)

Best in Show & Open in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Baby in Show: Old English Sheepdog
Starpacer Casino Royale (Marg Duke)
Minor in Show: Basenji
Xalmes Shake Shake Shake (Sarah Egan)
Puppy in Show: Boston Terrier
Aust Ch Bostonbob Secret Little Lies (J Semmler & V Clarke)
Junior in Show: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Best Served Cold (AI) (Gaela Whyte)
Intermediate in Show: Griffon Bruxellois
Aust Ch Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Neut Ch / Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (Kerry Mc Kay)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Runner Up in Group: Pekingese
Aust Ch Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)
Baby in Group: Pekingese
Khyleini Top Loader (Khyleini)
Minor in Group: Pug
Triseter Mopsi Rafa (Triseter Kennels)
Junior in Group: Papillon
Tapdogs Key To My Heart (Robyn & Michelle Ackland)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut Ch Rayvale Naughty Little Thing (Jennifer Clancey)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Clarelly Finbar Furey (Ell Roberts)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Clarelly Finbar Furey (Ell Roberts)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rayvale Naughty Little Thing (Jennifer Clancey)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beebopchi Princess Rihanna (Mrs Susan Burton)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Myatuc Logans Beyoncee (Gerda Schellens)
Baby of Breed: Myatuc Gullys Benny (R & M van Roosmalen)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griffonsburg Venus Victorious (Dr I T Mitchell)
Baby of Breed: Armorgrif Smooth Criminal (Ms R & Mr A Morse)
Junior of Breed: Aust Ch Griffonsburg Scarlett Vivien (Dr I T Mitchell)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alwood Kaizin (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alwood Akemi (Alwood Kennels)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/ Can & Aust Ch Nanrich Topflite Mystery Man (Imp CAN) (S Goodchild)
Bitch CC & Junior of Breed: Tapdogs Key To My Heart (Robyn & Michelle Ackland)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)
Baby of Breed: Khyleini Top Loader (Khyleini)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Triseter Mopsi Rafa (Triseter Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leyasewest Sweet Paprika (Ms Pam Scott)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Quincy (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Triseter Mopsi Roxy (Triseter Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Christina John (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Red Adair (Cathy Scotton)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Tiarker Here Kitty Kitty (AI) (Alicia & Michael Mann)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Joymont Cash is King (Cathy Scotton)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Best Served Cold (AI) (Gaela Whyte)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Handpikd Queen of Diamonds (A Dean & G Bator)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Shaneca Burning Red CA (Sarah Lowe)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kylott Tasted Like A Raindrop (Mrs K & Mr S Boulter)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kylott The Main man (Mrs K & Mr S Boulter)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Best Served Cold (AI) (Gaela Whyte)
R/UP BOB: Aust Ch Duname Bt Ted Good Knight (Mr P T Robilliard)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bohunt Sods Law (AI) (Gaela Whyte)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont Red Adair (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Cash is King (Cathy Scotton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Tiarker Here Kitty Kitty (AI) (Alicia & Michael Mann)

Manchester Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Cathasaigh Texas Ranger (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cathasaigh Come Out Swinging (Linda Saxton)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shaneca Rainbow Sherbet (Amy French & Sarah Lowr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Shaneca Can You Keep A Secret (Sarah Lowe)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shaneca Sparks Fly JC (Sarah Lowe)
Baby of Breed: Shaneca Written in the Stars (Sarah Lowe & Amy French)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shaneca Burning Red CA (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Handpikd Queen of Diamonds (A Dean & G Bator)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright & K White)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Waldwiese Same But Different LH (Annie Haverkamp)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Well And Truly (M J & F L Park)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Quirentia La Player (Deborah Alford-Kerr)
Junior in Group: English Setter
Aust Ch Tyburn Flying First Class (Michaela Barraclough)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Cardhu Dare To Dance (J Waite)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silverblue When Stars Align (Judith O'Brien)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverblue Star Trecker (Judith O'Brien)
Baby of Breed: Bffurever ATanty At Silverblue (Judith O'Brien)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quirentia La Player (Deborah Alford-Kerr)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyburn Flying First Class (Michaela Barraclough)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glengordon Bees Blue Comet (Michaela Barraclough)

English Springer Spaniel
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cardhu Four On The Floor (J Waite)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cardhu Dare To Dance (J Waite)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Liverpoint Crackerjack (AI) (Caroline Hatherley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Canawindra Well And Truly (M J & F L Park)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demorz To Paris With Love (Deb Moran)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra On A Roll (M J & F L Park)
Junior of Breed: Canawindra Ahead Of Your Time (Jane Easterbrook)
Junior (Bitch) of Breed: Canawindra Home Grown (M J & F L Park)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Good Times Ahead (M J & F L Park)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triseter celtic yeoman of brodruggan(AI) (E Joseph/J Stewart)

Hungarian Vizsla
Junior of Breed: Sambaridge Southern Jim (D Stewart & S Bassett)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Brodruggan french connection (Jayne Stewart)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Test Of Time (Gina Williams & Guy Spagnolo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Parkridge Kia Ora Tambo (Imp NZ) (A Avison & K Turnbull)
Puppy of Breed: Skyerose Fading Like A Flower (Sharon Mulgrew)
Open of Breed: Skyerose Pretty Young Thing (Sharon Mulgrew)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Novafusion Copper Canyon (Mrs R Strmecki)
R/UP BOB: Novafusion Tatra Mt (AI) (Mrs R Strmecki)
Bitch CC & Minor of Breed: Novafusion Lethal Lover (Mrs R Strmecki)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright & K White)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Same But Different LH (Annie Haverkamp)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Stephen Wailes (VIC) (Group Entry : 64)

Best in Group & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dansn Can't Stop The Feeling (Wayne Douglas OAM)
Runner Up in Group & Open in Group: Basset Hound
Bassbarr Donald Sutherland (Imp UK) (Gayle Tape)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Dream Time (Mrs C Irvin)
Minor in Group: Basenji
Xalmes Shake Shake Shake (Sarah Egan)
Junior in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Antefaís Aragorn (Imp SWE) (Teresa Gaudio)
Aust Bred in Group: Beagle
Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS)/ CIB/ Aust Sup Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)

Afghan Hound
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Dzum Blue Illusion (Mrs M & Mr A Storey)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Iluvataar (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Xalmes Shake Shake Shake (Sarah Egan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tambuzi Morgan Le Fay (Miss Stephanie Davey)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bassbarr Donald Sutherland (Imp UK) (Gayle Tape)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley How About Now TSD (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS)/ CIB/ Aust Sup Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Dog CC: Devma Time Traveller (Ms S Hutcheson)
Minor of Breed: Devma Timeless Design (AI) (Miss S A Hutcheson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dansn Can't Stop The Feeling (Wayne Douglas OAM)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Berghutte Dream Time (Mrs C Irvin)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tinsnips Katz Whiskas (Ms Claire Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tinsnips Quitya Lion (Ms C Gray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Emmiline Gold N Braid (K Brooks)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kamahi Listen to Your Heart (Ms B Howell & Ms M Cooper)

Foxhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Xilone French Kiss (AI) (Ms B McClure)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alymata Lady Soho Rose (S Clapham)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Antefaís Aragorn (Imp SWE) (Teresa Gaudio)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari Into The Fire JC (Beth St George)
Baby of Breed: Pressage Bardiya (AI) (B St George)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nkalakatha Bennu Izzy (Dr C Macdougall & Mr J Horsfield)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ujamaa Dark Side Of The Moon (AI) (Ms J Lowe)

Whippet
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ingwe Miracle Man (Swami Karunananda)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)  (Group Entry : 99)

Runner Up in Group & Open in Group: Puli
Am & Aust Ch Bowmaker Wizard Of Oz (Imp USA) (Ian Truswell & Collin Tenney)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Starpacer Casino Royale (Marg Duke)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Waloes Donít Dream It Be It (C Beames/ R W & K L Nelligan)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Armahani Nacre Nuotio (AI) (J Lincoln & A Brooks)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Bronacre Indian Summer Knight (AI) (Vicki McGinty/ Edwina & Peter Neale)
Aust Bred in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (iid ITA) (McLean/ Purcel & Coffey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Neut Ch / Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (Kerry Mc Kay)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nerralee Kiss My Class (W & L Greasley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Pureheel Hailstorm (Mr A & Mrs R Spargo)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goldedge Country Rose RN TD (Chris Edgley)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Callicoma Woodstock RE HT PT HSAs (Helen & Noel Evans)
Baby of Breed: Goldedge Dances With Fire (Chris Edgley)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Ashem Girl On Fire RN (Chris Edgley)

Bearded Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Famewynn Take A Chance On Me (Joy Dubberley)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Merrinda Listen To Your Heart (Lyn Allshorn)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uttercharm Kozmic Ballad OfLuv At Merrinda (Lyn Allshorn)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Merrinda Dramatic Poetry (Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Merrinda Sky High Lover (Lyn Allshorn)
Aust Bred of Breed: Milangimbi Copperhead Road (D Miller)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Milangimbi Chantilly Lace (D Miller)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Milangimbi Diamonds N Lace ET (D Miller)

Briard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oscar De La Manoliere (Imp NCL) (Vicki Russell)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenine Rain Wilds River King (AI) (Christopher Rivera & Carmen Konstantino)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)

Dutch Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Saralpian Baby (Imp FIN) (Michelle Minardi)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Armahani Nacre Nuotio (AI) (J Lincoln & A Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Armahani Opal Otsaripa (AI) (J Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Freinhauf Hasta Lavista Baby (Vicki McGinty)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bronacre Indian Summer Knight (AI) (Vicki McGinty/ Edwina & Peter Neale)
Puppy of Breed: Bronboreo Ginger Meg (Shebelle Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Taurorn Xpect Results (M Macdonald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lordavo Royal Commander RN (Kathleen Raven)
Baby of Breed: Bronboreo Dream Angel (Shebelle Kennels)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (iid ITA) (McLean/ Purcel & Coffey)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Waloes Donít Dream It Be It (C Beames/ R W & K L Nelligan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Olensha Amore with Snodragon (AI) (Denise Findlay)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Olensha You Were Made For Me (D Findlay)
Baby of Breed: Starpacer Casino Royale (Marg Duke)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Bowmaker Wizard Of Oz (Imp USA) (Ian Truswell & Collin Tenney)

Shetland Sheepdog
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shelmanna Diamond Dynasty (Mrs S Fox)
Puppy of Breed: Julburn Treasure Chest (J Allen & J Burnett)
Junior of Breed: Lochwind Obsession (Ian Truswell & Mr C Tenney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (Kerry Mc Kay)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Osuno Red Rebel At Ubiqque (Imp NZ) (Mrs J Eaton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ubiqque Cracklin Rosie (AI) (Mrs J Eaton)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Llandaff Black Magic (AI) (Jan & Alison West / Debbie Milne)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vanharon Viscount Monty at Bojojamile (AI) (Mrs C Vaughan/ Mr R H & Mrs V J Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bojojamile Bag of Tricks (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bojojamile Bill Me Later (ai) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)
Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Lakamari Ted E Bear (Lakamari Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Lakamari Southern Cognac (NBT) (Lakamari Kennels)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Antudor The Vigilante At Lakamari (NBT) (Lakamari Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance JC (Jan Kelly & Clare van der Wolde)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette TD HT JC (Jan Kelly)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clarelly No Apologies (Jan Kelly & Clare van der Wolde)
Baby of Breed: Soverenpark Optimistic Lyla (Mrs Karin Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Leonberger
Aust Ch Glamourford That Spark (AI) RN TD (B Bieleny/B Halliwell)
Runner Up in Group & Open in Group: Akita
Aust Ch Monarkin One Step Ahead (Mike Higgins)
Minor in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)
Puppy in Group: Samoyed
Lohnro Back To The Future (S Dekker & E Edwards)
Junior in Group: Samoyed
Lunasea You Cant Sit With Us (Ying Chen (Helen))
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aus Ch Mymooch Judges Quest (Mrs M & Miss E Edwards)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Snowispa Goldnlily Ofth Yukon (D Williams)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Monarkin One Step Ahead (Mike Higgins)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Siarnak Anacan Lena (Mr J Ganson)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyeanbo Karmas A Btch (S F Crooks)
Open of Breed: Aust Ch Tyeanbo Rocket Man (S F Crooks)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Mymooch Judges Quest (Mrs M & Miss E Edwards)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaitler Disco Inferno (AI) (Charlotte Manton & Michele Beyer)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)

Landseer (European Continental Type)
Baby of Breed: Wylah Jenever by the Sea at Lenishta (Lee Thomson)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glamourford That Spark (AI) RN TD (B Bieleny/B Halliwell)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ubersein Lady Stardust (AI) (Louise Russell)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch OzRuski Stoick (Paul Groome)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Lohnro Back To The Future (S Dekker & E Edwards)
Bitch CC & Junior of Breed: Lunasea You Cant Sit With Us (Ying Chen (Helen))
Intermediate of Breed: Aust Ch Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snowispa Goldnlily Ofth Yukon (D Williams)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kieree Way Back Into Love (K Strahan)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Silkston Wrapped In Attention (AI) (Mr D Lagden & Ms J White)
Runner Up in Group & Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Senarabull Hermossa (Senthil Arunachalam)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway HiLight (J O'Connor)
Minor in Group: Great Dane
Danefred Heaven Sentfrom Halle (AI) (Frieda Clifton)
Puppy in Group: Boston Terrier
Aust Ch Bostonbob Secret Little Lies (J Semmler & V Clarke)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Fleurlee Lord lochinvar (Beverly Gleeson)
Open in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Paceaway Dream Catcher (Jenni Oconnor)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bostonbob Secret Little Lies (J Semmler & V Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bostonbob Ginevras Time (J Semmler & V Clarke)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Dream Catcher (Jenni Oconnor)
Baby of Breed: Paceaway HiLight (J O'Connor)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Senarabull Hermossa (Senthil Arunachalam)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Danefred Another Slice OHeaven (Frieda Clifton)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Danefred Heaven Sentfrom Halle (AI) (Frieda Clifton)
Baby of Breed: Buckersdane She Caused A Scene at Cheran (AI) (Tracey Coyle)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Res Bitch CC: Aust Ch Puddleducky Pika Boo (Jane Buckland)
Baby of Breed: Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)
Junior of Breed: Belzbentley Crown of Thorns (Leonie Wallace)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Venlo Spice Up The Party (Pam & Andrew Yu)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (Mrs Jill whincup / Ms K Santas)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Venlo Under Wraps (Ms L Rawlings)
Baby of Breed: Kahnhond Black Ember (D I & D J Wall)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fleurlee Lady Lucinda (Mrs J Seiter & Mrs Beverley Gleeson)
Dog CC & Intermediate of Breed: Fleurlee Lord lochinvar (Beverly Gleeson)
Minor of Breed: Aust Ch Garwey Along Came Jones (Garwey Kennels)
Junior of Breed: Rubicundale Bijou Suki (Jenny Larkman)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkston Wrapped In Attention (AI) (Mr D Lagden & Ms J White)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)