Southern Cross Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 28-Oct-2012 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Runner Up in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Sheamus (Mr Roy Hackett)
Puppy in Show: Dobermann
Ikons Dark Beauty (Imp NZ) (Jo Jennings)
Junior in Show: Affenpinscher
Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Leigh Shanahan (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Affenpinscher
Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)
Runner Up in Group: Lowchen
Paceaway Onya Broomstik (Dinoambre Kennels)
Baby in Group: Pug
Lecarne Magic Lady (Mrs L Trotter)
Minor in Group: Pug
Aimhi Devils Son (Mrs L Trotter & Mrs P Albress)

Affenpinscher
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Gr & NZ Ch Winaway Political Genius (Lyn Costello)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: Chidolls Sparklee (Leonie Bohm)
Junior of Breed: Montollie Jack Black (Monica Scott)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (S Sparkman)
Junior of Breed: Chidolls Miss California (Leonie Bohm)

Chinese Crested Dog
Puppy of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Alwood Suduction (Alwood Kennels)

Havanese
BOB: Carnwath Pasqale (L J Bolden)
Bitch CC & Junior of Breed: Carnwath Juliette (L J Bolden)
Puppy of Breed: Auskrest Cocoberry (L J Bolden)

Italian Greyhound
BOB & Puppy of Breed: Tuarua Blue Velvet at Clovelly (Imp NZ) (Mr Adam Davidson)
Dog CC: Aust Gr Ch Piccino Locomotion (S L & M Reeve / A & R Davidson)
Baby of Breed: Piccino Fandango (A Davidson / S L & M Reeve)
Junior of Breed: Piccino Heartbeat (Mrs H Sheedy / Mr M & Mrs S Reeve)

Japanese Chin
BOB: Tokubetsu Derry Lou (Kawaiichin Kennels)

Lowchen
BOB & Junior of Breed: Paceaway Onya Broomstik (Dinoambre Kennels)
Dog CC: Aust Ch Kilgarrin Shake And Fingerpop (White/Bennett)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
Bitch CC: Aust Ch Supacharm The Exorcist (Mrs Lisa Prior)
Baby of Breed: Supacharm Kat Ona Hot Tin Roof (Lisa Prior)
Junior of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)

Pekingese
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Frawai Im A Happy Girl (Kinderscout Knls)

Pug
Baby of Breed: Lecarne Magic Lady (Mrs L Trotter)
Minor of Breed: Aimhi Devils Son (Mrs L Trotter & Mrs P Albress)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Karren Fergusson (NSW)

Best in Group: Staffordshire Bull Terrier
Harved Blinded By The White (Miss T Cox & Ms D Huon)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Minor in Group: Airedale Terrier
Oldiron Fire Opal (Mr R & Mrs A Sorraghan)

Airedale Terrier
BOB & Minor of Breed: Oldiron Fire Opal (Mr R & Mrs A Sorraghan)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Forevapals Super Trouper (E Perry)

Australian Terrier
BOB: Aust Ch Coppahed Cleopatra (M Snelders)
Dog CC: Aust Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Puppy of Breed: Coppahed Candycane (M Snelders)

Border Terrier
BOB: T Ch Glenbogle Poetry In Motion (Sue Mewse)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Straitup Dawn Treader (Elsa Hoggard)
Junior of Breed: Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)

Bull Terrier
BOB: Wakatang American Dream (B & H Marshall / Ms L Pride)

Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Speiread White Gold Penny (Ms Samantha Moile)
Puppy of Breed: Speiread Thin Lizzy (Samantha Moile)

Cairn Terrier
BOB: Aust Gr Ch Benannand Double Take (Greg and Lyn Chapman)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB: Aust Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)
Baby of Breed: Shaneca Sunday Rose (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Harved Blinded By The White (Miss T Cox & Ms D Huon)

Tenterfield Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mealarah Hanna (Mr R and Mrs J Harvey)
Puppy of Breed: Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB: Aust Ch Yorkpark Extra Terrastriel (D & D Barclay / A Oldfield)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)

Best in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Cardhu Guilty Pleasures (Jan Waite)
Junior in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Belcroft It's Showtime (D & M Bellamy)
Dog CC: Aust Ch Belcroft Believe It Or Not (D & M Bellamy)

Cocker Spaniel (American)
BOB & Junior of Breed: Sharnbrae Magical Mystery (Tanya Smith)

English Springer Spaniel
Minor of Breed: Cardhu Guilty Pleasures (Jan Waite)

Flat Coated Retriever
BOB & Junior of Breed: Injitali Intriguing Tale (R Williams)
Bitch CC: Aust Gr Ch / Dual Ch (T) Injitali Intrigue CCD RN (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Gr Ch Kobidan Flower Power (S Nichols and J Cattell)
Dog CC: Aust Ch Canawindra Fire Front (M J & F L Park)
Puppy of Breed: Canawindra Rock N Rollin (M J & F L Park)
Junior of Breed: Mianoka Bound For Glory (Lorraine Brennan)

German Wirehaired Pointer
BOB: Aust Gr / T Ch Huntwyre Tribulation CDX NRA RN ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Golden Retriever
BOB & Junior of Breed: Annador Little Miss Splendid (Mrs D & Miss A Alexander)
Dog CC: Aust Gr Ch Perrecca Unprecedented (Jean and Doug Patterson)
Minor of Breed: Beaucroft The Adventures Begun (AI) (Mrs D & Miss A Alexander)

Gordon Setter
BOB: Aust Gr Ch Triseter Celtic Ice (Triseter Kennels)

Labrador Retriever
BOB: Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
Bitch CC & Junior of Breed: Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)
Baby of Breed: Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)
Puppy of Breed: Kelindebar Aussie Spirit (Mrs Linda Adams)

Pointer
BOB: Aust Ch Rhyll Valkyrie (Mr R & Mrs K J Winters)
Dog CC: Aust Gr Ch Rhyll Rendezvous CDX NRA (Mr R & Mrs K J Winters)

Weimaraner
BOB & Puppy of Breed: Bromhund After All (S Thomson & G Todd)

Welsh Springer Spaniel
BOB & Puppy of Breed: Maesgwyn King of Hearts (AI) (T Van Wyk / Y Kyriacou & D Read)
Bitch CC & Minor of Breed: Maesgwyn Queen of Hearts (AI) (Youlla Kyriacou & Dave Read)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patricia Russell (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Beagle
Merrilyn Major Trouble (AI) (C Bowler / C Nance & D Quinlivan)
Runner Up in Group: Borzoi
Georwitch Bullet Proof (Barclay / Felsbourg & Heley)
Baby in Group: Whippet
Nabihah The Elven Mystic (Krystal Lewis)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Sheamus (Mr Roy Hackett)

Azawakh
BOB: Worgeordie Endidi Na'ema (Imp UK) (Ms Debra Huon)

Basenji
BOB: Aust Ch Unomee Ultra Million (Mick Lydsey)
Bitch CC: Aust Ch Afrikenji Fifth Element (D & H Veless)
Junior of Breed: Unomee Sweetly Smug (S Egan & M Lindsay)

Beagle
BOB & Puppy of Breed: Merrilyn Major Trouble (AI) (C Bowler / C Nance & D Quinlivan)

Borzoi
BOB: Georwitch Bullet Proof (Barclay / Felsbourg & Heley)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Junior of Breed: Maharlikah Fear Me Not (Mr E Sison)
Puppy of Breed: Maharlikah Eye Succeed (Mr Edgar Sison)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Minor of Breed: Stardayne Sheamus (Mr Roy Hackett)

Irish Wolfhound
BOB & Junior of Breed: Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Ornumflow Quirinius (Sean Bennetts)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Mazouri Coco (M Howell)
Dog CC: Aust Ch Otesha Ovu Damu (Michelle Howell)
Minor of Breed: Aust Ch Kinshasa Golden Firefox (Kinshasa kennels)
Junior of Breed: Skiska Keeper Of Time (Nicole Patterson)

Saluki
BOB: Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)

Whippet
Baby of Breed: Nabihah The Elven Mystic (Krystal Lewis)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)

Best in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Sharndah Encore Encore (Elizabeth Lasry)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Zodiac Prince (Mrs S Fox)

Australian Kelpie
BOB: Aust Gr Ch Morkerbook Blazen Dare RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
Bitch CC: Bonibraes Dancing Lady (C & C Evans)

Briard
BOB: Gangster's Paradise Moravia Campanella (Imp CZE) (Mark & Jeni Sach)

Collie (Smooth)
Puppy of Breed: Robgai Seasons Inthe Sun (R & G Doe)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Brinkley Song 'N' Dance Man at Perfu (Imp UK) (Chris and Sue Moore)
Bitch CC: Aust Gr Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust / Am & Can Ch Winslow Good To Go (Imp USA) (Geoff and Debra Hill)
Bitch CC: Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Minor of Breed: Sharndah Encore Encore (Elizabeth Lasry)
Puppy of Breed: Shelmanna Zodiac Prince (Mrs S Fox)
Junior of Breed: Shelmanna White Diamond (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
Dog CC: Aust Sup Ch Aberlee Midnight Sequel (G Woodward / J Watson / H & J Smith)
Baby of Breed: Purdella Affair To Remember (Mr H & Mrs J Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sonya Sloan (New Zealand)

Puppy in Group: Dobermann
Ikons Dark Beauty (Imp NZ) (Jo Jennings)

Akita
BOB & Junior of Breed: Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Tanome King Of The Mountain ET (Ms Sharen McPhan)
Puppy of Breed: Tanome Legend Of The Knight (AI) (Ms Sharen McPhan)

Boxer
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)

Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Nightquest So You Think (Mr C Mutton & Mrs B Wright)
Bitch CC: Aust Ch Bulavista Downunder Diva (AI) (Bulavista Bullmastiffs)
Puppy of Breed: Nightquest Dark Purple (Mrs M Edwards)

Dobermann
BOB: Aust & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ikons Dark Beauty (Imp NZ) (Jo Jennings)
Baby of Breed: Walamara Kaught in Slips (ImpNZ) (Mrs B / Mr G and the late Mr I Alexander)

Dogue de Bordeaux
BOB & Junior of Breed: Deauxrogue Lelani Grace (Nick & Deb Apps)

Neapolitan Mastiff
BOB: Aust Ch Velluto Nostra Musica (Eterno Kennels)
Dog CC: Aust Ch Eterno Emperor (Eterno Kennels)

Newfoundland
BOB: Aust Ch Capebass Wish Apon Astar (Mrs M O'Connor-Price)

Samoyed
Bitch CC & Junior of Breed: Snowispa Cameo Of Sienna (Bernadette Lawton)

Schnauzer (Miniature)
Minor of Breed: Bilazz High Chaparral (D Edgington & D Hocking)

Shiba Inu
Baby of Breed: Yukan No Tenishi Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Lewis (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
Venardu The Maestro (Mrs Sue Emary)
Minor in Group: Lhasa Apso
Rimpoche Tullock (R & Mrs V Bennetts)

British Bulldog
BOB: Aust Sup Ch Robocky Chicago Whitesox (Karazma Knl)

Dalmatian
BOB & Junior of Breed: Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Dog CC: Aust Ch Jendally Smooth Criminal (Caroche Kennels)

French Bulldog
BOB & Minor of Breed: Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)

Great Dane
BOB & Puppy of Breed: Annador Dash Of This (Mrs D & Miss A Alexander)

Japanese Spitz
BOB: Whitewishes Blizzard (Rebecca Marshall)
Dog CC: Aust Ch Daesdaemar Dream Lover (Rebecca Marshall)

Keeshond
BOB & Junior of Breed: Venardu The Maestro (Mrs Sue Emary)

Lhasa Apso
BOB & Minor of Breed: Rimpoche Tullock (R & Mrs V Bennetts)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rimpoche Black Caviar (Rimpoche Kennels)
Junior of Breed: Elshamara Bazzinga (R Shearer)

Schipperke
BOB: Aust Ch Adorin Prince Of Mystery (Ms Rochelle Manderson)
Bitch CC: Aust Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
Baby of Breed: Hapipet Radio Waves (Hapipet Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)

Shar Pei
BOB: Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)

Tibetan Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rogspa Man Of The Moment (R & Mrs V Bennetts)