Canine Museum Foundation Inc (VIC)

Date of Show : 1-Apr-2012 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ern Boxhall (VIC)

Best in Show: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Chimo Roll Of The Dice (Tonya Syme & Michelle Watson)
Runner Up in Show: Beagle
Aust Ch Raesay Spirit of Adventure (Leonie McRae)
Baby in Show: Samoyed
Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)
Puppy in Show: Maltese
Ryevilla Double Phantasy (Silvacharm Kennels)
Junior in Show: Cairn Terrier
Joymont Rory McIroy (Mrs C Scotton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Leanne Trenwith (VIC)

Best in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Charlie Bubbles (John & Wendy Hutchison)
Runner Up in Group: Papillon
Aust Ch Burleeds Freddy Steady Go (Jayne McEwan)
Minor in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)
Puppy in Group: Maltese
Ryevilla Double Phantasy (Silvacharm Kennels)

Affenpinscher
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)
Baby of Breed: Strongfort Romance Dance (Kerry McKinnon)

Bichon Frise
BOB: Aust Ch Monjoie Charlie Bubbles (John & Wendy Hutchison)
Bitch CC: Aust Ch Tejada WhoWears French Nickers (Mrs Karen Taylor)
Baby of Breed: Monjoie Cool Breeze (John & Wendy Hutchison)
Minor of Breed: Aust Ch Monjoie A Moment In Time (John & Wendy Hutchison)
Puppy of Breed: Monjoie Love On The Rocks (John & Wendy Hutchison)
Junior of Breed: Monjoie Burning Ember (John & Wendy Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Dapsen The Winning Look (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB & Puppy of Breed: Reynosa Barn Stormer (Mrs Allison Rhodes)
Bitch CC: Aust Ch Wachowa Uptown Girl (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Chidolls Glitzy Glam (Leonie Bohm)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Puppy of Breed: Chidolls Miss California (Leonie Bohm)
Dog CC: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (S Sparkman)
Minor of Breed: Triscadec Royal Wish (Karen McCabe)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)
Puppy of Breed: Chinacrest Glitznglamour (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Alwood Suduction (Alwood Kennels)

Havanese
BOB & Puppy of Breed: Carnwath Pasqale (L J Bolden)
Bitch CC: Carnwath Ali Brandi (Anne Lay)
Junior of Breed: Shellbears Boys of the Hood (Anne Lay)

Lowchen
BOB: Aust Ch Paceaway Mon Star (K Harding)
Bitch CC: Aust Ch Carmen Cordata (Imp CZ) (R & D Bennett)
Minor of Breed: Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)

Maltese
Puppy of Breed: Ryevilla Double Phantasy (Silvacharm Kennels)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Ch Khanrae Lettheshowbegin (Marie Minnette)
Bitch CC: Aust Ch Happyecho Lika a Dancer (M Minnette)
Baby of Breed: Whiteice Run With The Wind (Mr M Hayes)
Junior of Breed: Aust Ch Happyecho Gota Dash Off (D & C White)

Papillon
BOB: Aust Ch Burleeds Freddy Steady Go (Jayne McEwan)
Bitch CC: Aust Ch Papco Heaven Sent (Ms R Hawkins)
Baby of Breed: Papco Intoeverything (Ms Rosie Hawkins)
Minor of Breed: Basilika Hot Gossip (L & C John)

Pekingese
Puppy of Breed: La Pasada All Eyes On Me (Imp NZ) (Shane Dickson)

Pug
BOB: Aust Ch Meradine Jed Jones (Hoxter Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ern Boxhall (VIC)

Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Iona In Vogue (Ms K Azzopardi & Mr N Luke)
Puppy in Group: Manchester Terrier
Mansiya's Yurrugar By Design (Imp UK) (Mr M / Mrs J and Ms P Saunders)
Junior in Group: Cairn Terrier
Joymont Rory McIroy (Mrs C Scotton)

Airedale Terrier
BOB: Aust Ch Yorkpark Sarinahstarshow (D & D Barclay)

American Staffordshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Winyahart Witching Hour (E Perry)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tredanky Dark Side Of The Moon (B Wickers / D Davies)

Australian Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (M Snelders)
Dog CC: Coppahed Casanova (Mrs M Snelders)
Baby of Breed: Coppahed Candycane (M Snelders)

Border Terrier
BOB: Aust Ch Glenbogle Magic Moments (E Hoggard)
Baby of Breed: Aust Ch Straitup Dawn Treader (Elsa Hoggard)

Bull Terrier (Miniature)
BOB: Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)
Baby of Breed: Speiread Thin Lizzy (Samantha Moile)
Junior of Breed: Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)

Cairn Terrier
BOB: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Bitch CC: Aust Ch Joymont Star Saphire (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont lady Ga Ga (Cathy Scotton)
Minor of Breed: Aust Ch Joymont Secret Whispers (Cathy Scotton)
Junior of Breed: Joymont Rory McIroy (Mrs C Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
Dog CC: Aust Ch Lilyfox Ring Ov Fire (Ian Henley)
Baby of Breed: Lilyfox Black Opal (Ian Henley)

Jack Russell Terrier
BOB: Weisnjac Shoot To Thrill (Weisnjac Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Baylock Heart Of Fire (Miss K Azzopardi & Mr N Luke)
Baby of Breed: Iona In Vogue (Ms K Azzopardi & Mr N Luke)
Minor of Breed: Aust Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Manchester Terrier
BOB & Puppy of Breed: Mansiya's Yurrugar By Design (Imp UK) (Mr M / Mrs J and Ms P Saunders)

Parson Russell Terrier
BOB: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Saphyr Triple Creme (Margaret A Gray)
Baby of Breed: Aust Ch Saphyr Sentimental Journey (Margaret A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Bitch CC: Aust Ch Neworder Hot Gossip (Mrs B & Miss K Marsh)
Minor of Breed: Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)
Junior of Breed: Wyowna Batteries Not Included (Wyowna Kennel)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Atenta Tigers New Terror (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Yorkpark Ellen Zeta Jones (D & D Barclay)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Sylvia Power (VIC)

Best in Group: Golden Retriever
Aust Ch Fernfall Let Me Entertain You (Jane Fall)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Kinsheran Arising In Time (Kinsheran Kennels)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Graebrook Let Them Talk (AI) (Graebrook Kennels)
Minor in Group: Clumber Spaniel
Gunwise Golly Galoshes (Dr H & Miss J Irving)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Grauhund Just Dzina Jeans AI (Imp NZ) (Grauhund Knls)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kiriel Il Divo (Elizabeth Mitchell)

Clumber Spaniel
Dog CC & Minor of Breed: Gunwise Golly Galoshes (Dr H & Miss J Irving)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Kinsheran Arising In Time (Kinsheran Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Kinsheran Time Honored (AI) (Mrs A Stewart)

Flat Coated Retriever
BOB: Dual Ch (T) Injitali Sir Bouncealot (R Williams)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
Junior of Breed: Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB: Mianoka Against All Odds (Mrs L Brennan)
Baby of Breed: Mianoka Bound For Glory (Lorraine Brennan)

Golden Retriever
BOB: Aust Ch Fernfall Let Me Entertain You (Jane Fall)
Bitch CC: Fernfall Gives Me Goosebumps (Jane Fall)
Junior of Breed: Aust Ch Kiriel Il Divo (Elizabeth Mitchell)

Hungarian Vizsla
Bitch CC: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (C & J Wills)
Baby of Breed: Graebrook Let Them Talk (AI) (Graebrook Kennels)
Minor of Breed: Hubertus Haute Couture (Agnes Pali)
Puppy of Breed: Hubertus I Did It My Way (AI) (Agnes Pali)

Irish Setter
BOB: Aust Ch Pendoric Playn Wiv Fire (L G & A M Hearn)
Dog CC: Aust Ch Pendoric Red Rauri (L G & A M Hearn)
Junior of Breed: Aust Ch Pendoric Red N Smokin (LG & AM Hearn)

Irish Water Spaniel
BOB: Dual Ch (T) Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB: Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
Baby of Breed: Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)
Puppy of Breed: Kelindebar Magic Charm (Mrs Linda Adams)

Pointer
BOB & Puppy of Breed: Marinapoint Harmony (Yvonne Studer)

Weimaraner
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Grauhund Just a Miracle AI (Imp NZ) (Grauhund Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grauhund Just Dzina Jeans AI (Imp NZ) (Grauhund Knls)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW)

Best in Group: Beagle
Aust Ch Raesay Spirit of Adventure (Leonie McRae)
Minor in Group: Basset Hound
Beauchasseur Kate Leigh (Jane Miller)
Puppy in Group: Deerhound
Bhealaich On Your Bike (Ms C Howard & Ms G Danger)

Afghan Hound
BOB: Aust Ch Tahkira Champange Charlie (Geire Heaton-New)
Baby of Breed: Alaqadar Figaro (AI) (Geire Heaton-New)

Basenji
Bitch CC & Minor of Breed: Unomee Sweetly Smug (S Egan & M Lindsay)

Basset Hound
BOB: Aust Gr Ch Glenfern Elite Force (Joan & Michael Bannister)
Bitch CC & Minor of Breed: Beauchasseur Kate Leigh (Jane Miller)

Beagle
BOB: Aust Ch Raesay Spirit of Adventure (Leonie McRae)

Borzoi
BOB: Ahsroff Isadorable (Ahsroff Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Ahsatan Kennedy (Ahsatan Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB: Aust Ch Briarmist Bushranger (Jim & Lyndall Black)
Junior of Breed: Chipal Twenty Four Seven (Colleen Cornelissen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Puppy of Breed: Maharlikah Fear Me Not (Mr E Sison)
Bitch CC & Minor of Breed: Chipal Diamonds R Forevr (Colleen Cornelissen)
Baby of Breed: Chipal Poetry In Motion (Colleen Cornelissen)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Junior of Breed: Hahndorf Fields of Gold (Barb Skepper)
Dog CC: Aust Ch Boarbadger Bela Lugosi (Barb Skepper)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tinsnips Turnin Turtle (Ms Claire Gray)

Dachshund (Wire Haired)
BOB: Aust Ch Wyredach Maximum Xposure (Mrs M Willox-Jones)
Bitch CC: Aust Ch Witchwood Double Delight (M Willox-Jones)
Junior of Breed: Witchwood Dark Side of the Moon (Mrs M Willox-Jones)

Deerhound
Dog CC: Bhealaich Night Of The Realm (Ms C Howard & Ms G Danger)
Puppy of Breed: Bhealaich On Your Bike (Ms C Howard & Ms G Danger)
Junior of Breed: Bhealaich Out Of Africa (Ms C Howard & Ms G Danger)

Irish Wolfhound
Bitch CC: Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: NZ Gr & Aust Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Kisses of Fire (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Otesha Shetani (M Howell)
Dog CC & Minor of Breed: Skiska Keeper Of Time (Nicole Patterson)
Puppy of Breed: Mazouri Coco (M Howell)

Saluki
BOB: Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Jane Pike (SA)

Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Klassikelp Walzin Matlda (Joy Wangler)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dygae Barbarella (Diane Baillie )
Junior in Group: Australian Shepherd
Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)

Australian Cattle Dog
Puppy of Breed: Landmaster Tell Me Why (Jean Purcell)

Australian Kelpie
BOB: Aust Gr Ch Klassikelp Walzin Matlda (Joy Wangler)
Dog CC: Aust Ch Kusco Daretobe Kosi RN (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ellagant Delta Blues (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ellagant Legally Blonde (Ellagant Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Comeby Show Me The Money (G & S Cunningham)
Junior of Breed: Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB: Aust Ch Abmaci Melodys Star (K Winter)
Dog CC: Aust Ch Glyntwood Magic Moments (C & C Evans)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB: Xanova Black Jack (Imp UK) (Kathryn Winton)

Border Collie
BOB & Minor of Breed: Khayoz Infinity N Beyond (Khayoz Kennels)

Collie (Rough)
Bitch CC: Aust Ch Coltie Heaven Sent (Alan & Jo-Ann Wallace)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Brinkley Song 'N' Dance Man at Perfu (Imp UK) (Chris and Sue Moore)
Bitch CC: Aust Gr Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
Baby of Breed: Perfu Queen Of The Knight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Minor of Breed: Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Ch Sharndah Th Swanky Yank (Sharndah Knls)
Bitch CC: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Minor of Breed: Shelbronze Irish Coffee (D Baker)
Puppy of Breed: Louanda Create A Dream (Louanda knls)
Junior of Breed: Sharndah Butterfly Blu (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Sup Ch Aberlee Midnight Sequel (G Woodward / J Watson / H & J Smith)
Minor of Breed: Aust Ch Anbenly Black Caviar (Mr H & Mrs J Smith)
Puppy of Breed: Dygae Barbarella (Diane Baillie )


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)

Best in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Chimo Roll Of The Dice (Tonya Syme & Michelle Watson)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Sjecoin Frozen Assets(AI) (Imp NZ) (Mrs R J Brace)
Baby in Group: Samoyed
Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Cabochon Valkyrie Wishmaiden (L Harwood & A Ginich)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Rose Of England (Mrs M Edwards)

Akita
Dog CC: Aust Gr Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins)
Minor of Breed: Ruthdales Uo Close N PersonL (Imp UK) (Mike Higgins / Stephen Rodger)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Sup Ch Chimo Roll Of The Dice (Tonya Syme & Michelle Watson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Siarnak Zelkie Aileana (Mr J Ganson)

Boxer
BOB: Aust Ch Sjecoin Frozen Assets(AI) (Imp NZ) (Mrs R J Brace)
Junior of Breed: Bomark Hot Onya Heels (Mr W & Mrs S Anderson)

Bullmastiff
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nightquest Rose Of England (Mrs M Edwards)
Puppy of Breed: Arinoirmoon Mysterious Mist (J Bailey)

Dobermann
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Cabochon Valkyrie Wishmaiden (L Harwood & A Ginich)
Dog CC: Aust Sup Ch Walamara Vibrant Venture (Mrs B / Mr G & The Late Mr I Alexander)
Minor of Breed: Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)
Junior of Breed: Walamara Here Ona Promise (Imp NZ) (Mrs B / Mr G & the Late Mr I Alexander)

Dogue de Bordeaux
BOB & Minor of Breed: Charmeurouge Chief (Mr R Willie)
Bitch CC: Charmeurouge Chianne (Mr R Willie)
Puppy of Breed: Charmeurouge Apache (Mr R Willie)

Mastiff
BOB: Aust Ch Yangerdook The Jackeroo (Paul and Janet Fenton)
Bitch CC: Aust Ch Marstenmoor Flaming Skyline (P & G Simmonds)
Minor of Breed: Marstenmoor Melting Point (P & J Fenton / P & G Simmonds)
Puppy of Breed: Marstenmoor Melted Wishes (P & G Simmonds)

Newfoundland
BOB: Paddlepaws Total Eclipse (D Clack)

Portuguese Water Dog
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Uptrend Somebody Like You (Mrs R & S Beaman)

Samoyed
BOB: Elgianto Classy Phenix (P & M Smith)
Baby of Breed: Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Puppy of Breed: Snowispa Cameo Of Sienna (Bernadette Lawton)

Siberian Husky
Minor of Breed: Illahee To The Manor Born (Miss J Greene & Ms C Fisher)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jan C McRae (WA)

Junior in Group: Schipperke
Hapipet The Sorcerer King (Hapipet Kennels)

British Bulldog
BOB: Aust Sup Ch Robocky Chicago Whitesox (Karazma Knl)
Minor of Breed: Boombulloom Harley Fatboy (Rae Rizzo)
Junior of Breed: Globull Maximum Impact (Mr P & Mrs A West)

Dalmatian
Bitch CC: Aust Ch Whytewood Georgie Gold ET (Jalorca Kennels)
Baby of Breed: Jalorca Mademoiselle Moonbeam (Nicole Smith)
Minor of Breed: Lendalbas Black Serenity (A Lenne)

Great Dane
BOB: Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Bitch CC: Aust Ch Danefred Anna Who (Frieda Clifton)
Baby of Breed: Aust Ch Stormalong Luvmy Songndance Man (Mrs Sue Burrows)
Puppy of Breed: Riverdane Ransoms Girl (Christine Evans)

Lhasa Apso
Bitch CC: Aust Ch Ngesong Midnight Dreamer (R Shearer)
Minor of Breed: Elshamara Bazzinga (R Shearer)

Poodle (Toy)
BOB: Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB: Aust Ch Hapipet AllThatYouDream (Hapipet Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Beadale High Flyer (AI) (Hapipet Kennels)
Junior of Breed: Hapipet The Sorcerer King (Hapipet Kennels)

Tibetan Terrier
Bitch CC: Aust Ch Caerlaverock Zil Pa (Imp NZ) (R & Mrs V Bennetts)
Puppy of Breed: Aust Ch Rogspa Man Of The Moment (R & Mrs V Bennetts)