Yass District Kennel & Training Club Inc (NSW)

Date of Show : 16-Jun-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Victor Jones (QLD)   (Total Entry : 673)

Best in Show & Open in Show: Jack Russell Terrier
Aust & Jap Ch Mon Amour JP Time After Time (Imp JAP) (Mills/McGhie/Knight/Miichi)
Runner Up in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Minor in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte Ima Believer (M & D Barnett / J Stapleton)
Puppy in Show: Whippet
Beauroi Blame It Onth Reign (T & J McNeill)
Junior in Show: Lowchen
Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Aust Bred in Show: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Victor Jones (QLD)  (Group Entry : 110)

Best in Group & Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dunsfold Celtic Legend (L Hutchcraft)
Minor in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Simply Irrisitable (IID) (Yvette Rolfe)
Intermediate in Group: Maltese
Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
Open in Group: Havanese
Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)

Affenpinscher
Baby of Breed: Aust Ch Elcavel Absolutely Amazing (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dunsfold Celtic Legend (L Hutchcraft)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Elcavel Royal Promise (Mrs Kerry A Rolfe)
Minor of Breed: Dunsfold Soldier of Fortune (Mr PJ Nichols)

Chihuahua (Long Coat)
Puppy of Breed: Calysta Nothing Butthebestbrew (Courtney & Simon Locke)

Chihuahua (Smooth Coat)
Puppy of Breed: Calysta Brew N The Best (Courtney & Simon Locke)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dosangeles Strange Brew (Mrs Deborah Neumann)
Junior of Breed: Aust Ch Goolarabang Black Caviar (Deborah Neumann)
Intermediate of Breed: Aust Ch Happylea Home Brew (Deborah Neumann)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
R/UP BOB: Aust Gr Ch Cubet Abracadabra (Gail Ransom)
Bitch CC: Aust Ch Hashki Xtremes Colour (Philip Williams)
Baby of Breed: Hashki Maybe I'm Magic (Gail Ransom)
Minor of Breed: Aust Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)
Aust Bred of Breed: Karyme Ab Initio (Ms Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza in her wildest dreams (Maureen Friend)
R/UP BOB & Minor of Breed: Piccino Lois Lane (Maureen Friend/ S & M Reeve)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Heavns HollywoodGlama (Mrs M Atkinson)

Papillon
R/UP BOB & Junior of Breed: Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Manhatten Mastercopy (Pamela and Garth Harding)

Pomeranian
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Million (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Aust Ch Ferona Simply Irrisitable (IID) (Yvette Rolfe)

Pug
Bitch CC: Aust Gr Ch Kabova Single White Female (Jenny Williams)
Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Ruff Enuff (J Williams)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lannaj OohLaLa Le President (Alanna Gavan / Jan Clarke)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)
Baby of Breed: Lannaj Beetles Diamond Diva (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust & Jap Ch Mon Amour JP Time After Time (Imp JAP) (Mills/McGhie/Knight/Miichi)
Runner Up in Group & Junior in Group: Parson Russell Terrier
Aust Ch Charizelle Sailing Away (J and L Ellem/ C Trainor)
Baby in Group: Parson Russell Terrier
Madalar Singaporesling (Ellem/Trainor)
Intermediate in Group: Glen of Imaal Terrier
Kiadale Jack Sparrow (Kim Farthing)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Westrova Stoic Sweet Verity (John Mills / Frances Strover)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quatroniko Black Ice (L & L Nikolovski)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newbelle Nitiki (Mr M Anderson & Mrs Karen Sloane)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Taufield Miss Perfection (V Salter)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Guilcroft Esprit De Corps (Pamela & Garth Harding)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Illusion of Thyme (Pamela and Garth Harding)

Cairn Terrier
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)

Fox Terrier (Smooth)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxscott Candy Kisses (G & J Scott)

Glen of Imaal Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kiadale Jack Sparrow (Kim Farthing)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Jap Ch Mon Amour JP Time After Time (Imp JAP) (Mills/McGhie/Knight/Miichi)
Bitch CC & Junior of Breed: Waiseley Shades of Rebel (S Hooper)
Minor of Breed: Pretorium Perfect Pippa (A M & V F Salter)
Puppy of Breed: Covejack Surfy Chick (Jayne Hawkins)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Charizelle Sailing Away (J and L Ellem/ C Trainor)
Baby of Breed: Madalar Singaporesling (Ellem/Trainor)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashjay Let Play Games (R Chandler/R Davis)
R/UP BOB & Minor of Breed: Wanmirri Callen With Benefits (R Chandler & R Davis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westrova Stoic Sweet Verity (John Mills / Frances Strover)

West Highland White Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Whitebriar Jilly O The Valley (Michael and Kate Keely)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)  (Group Entry : 96)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr & SAF Ch Broadlands Brockit Lad at Occuli (Imp SAF) (D J and D C Mahoney)
Runner Up in Group & Junior in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Aukero Skys The Limit (Keith D Robinson)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte Ima Believer (M & D Barnett / J Stapleton)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla On The Board (M & A Martin)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr & SAF Ch Broadlands Brockit Lad at Occuli (Imp SAF) (D J and D C Mahoney)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Glenbriar Moulyn Rouge (Keely & McFadden)
Puppy of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Intermediate of Breed: Aust Ch Gunwise Rhapsody in Blue (D J & C Mahoney)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebonn Tis Keepn The Future At Ltrend (Imp NZ) (M & D Barnett / D Hull)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Highgatte Ima Believer (M & D Barnett / J Stapleton)
Baby of Breed: Landmark Fly Me To The Moon (Suzana Styles)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldersett Lavender Blue (Mr R & Mrs D Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (M East/ A Adamopoulos/ M Harvey)
Junior of Breed: Fairray Quarterback (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alhambra Simon Cowell (Michael and Kate Keely)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Take The Lead (Jo Roberts)
Puppy of Breed: Silvagun Matinee Idol (Dianna & Brian Wannell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Athalow Addicted to Sin (Bob & Barbara McNab)
Intermediate of Breed: Wantsum Sophies Choice (Robert McNab)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aralyen Devine Ice (Anne D O'Connor)
Minor of Breed: Driftway Katy Perry (M & A Martin)
Puppy of Breed: Aust Ch Bradorla On The Board (M & A Martin)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aukero Skys The Limit (Keith D Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Ptolomy Nordic Dancer (M Draper / S Gee)

Pointer
Minor of Breed: Tarlorise Jessica Dotti (S Brown / G Smith & Silvagun Pointers)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kadma Kikin it up A Notch (Deborah Neumann)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA) (Group Entry : 101)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Baby in Group: Beagle
Bimberi Buxton Beach (Robyn OKeefe)
Minor in Group: Whippet
Bonnymead Ianthe (Lisa Barrenger)
Puppy in Group: Whippet
Beauroi Blame It Onth Reign (T & J McNeill)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Bayhound Im A Blue Bird (Paul Orman)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bayhound True Blue (Paul Orman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bayhound Im A Blue Bird (Paul Orman)
Baby of Breed: Bimberi Buxton Beach (Robyn OKeefe)
Puppy of Breed: Bimberi Bellatrix (Robyn OKeefe)
Intermediate of Breed: Aust Ch Bimberi Beach Blonde (Robyn OKeefe)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bhealaich Gotta Luv Me (Melanie Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss/Sylvia Munro)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Halgrove Bondjamesbond (P / K & K McIntyre)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kahuti Little Adele (P / K & K McIntyre)
Minor of Breed: Aust Ch Halgrove Shakeurbonbon (P / K & K McIntyre)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lionslea Beautiful Dawn (PJ Batten)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch LionsLea Master And Commander CCD (R & S Katf)
Baby of Breed: Lionslea Flying Solo (Paula Batten)

Whippet
Dog CC & Puppy of Breed: Beauroi Blame It Onth Reign (T & J McNeill)
Minor of Breed: Bonnymead Ianthe (Lisa Barrenger)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)  (Group Entry : 122)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Allendell Make My Day (Dale Elliott)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Lanbart Cetshwayo (AI) (Hessenberger/Oakey)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Blueamble On The Stage (A J Lamberton & R Shaw)
Puppy of Breed: Lanbart Cetshwayo (AI) (Hessenberger/Oakey)
Junior of Breed: Bleuroyal Huggy Bear (Imp CHL) (Rowenglen Kennels)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Baby of Breed: Rowenglen Ministry of Sound (Rowenglen Kennels)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Border Collies)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Sup Ch Clanheath Twist Of Fate (P & J Marshall)
Bitch CC: Aust Ch Clanheath Hint Of Envy (P & J Marshall)
Baby of Breed: Tehya Call Me Maybe (Tehya Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kazjs Dazzlem Razzlem (Murray Rolfe)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Dreams Come True (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Aust Ch Burdekin Believe In My Love (Glenda Grant)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pakkanen Av Vintervidda (Imp NOR) (S Chouffot & G Brassington)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Sup Ch Allendell Incite a Riot (Dale Elliott)
Baby of Breed: Allendell Make My Day (Dale Elliott)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pasztor Letz Party (R & M Matthews)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae Swedish Sapphire (Shelbrae Kennels)
Minor of Breed: Beauideal Starr Attraction (J L Docksey)
Puppy of Breed: Louanda Time Traveler (Louanda Knls)
Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae Saddlers Story (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
Baby of Breed: Aziah At The Gates Of Winter (AI) (Mrs Liana Bettison)
Minor of Breed: Cuuchin Gold N Graceful (Mr W & Mrs B Downie)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 82)

Best in Group & Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Branbern Dark Windsor (Brand / Fisher / Hodgson)
Minor in Group: Siberian Husky
Desaran Charmed Perfection (Olivia Brunton)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan No Tenichi Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Junior in Group: Dobermann
Copperdobe Style In The City (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall / J Hovell)
Open in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Gem (Craig & Robyn Foster)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Branbern Dark Windsor (Brand / Fisher / Hodgson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: GrizzMuffley Dance For Me (B A & S D Wehmeier)
Puppy of Breed: GrizzMuffley Funky Dollah Bill (B A & S D Wehmeier)
Intermediate of Breed: Aust Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Open of Breed: Aust Gr Ch GrizzMuffley Get Wild (B A & S D Wehmeier)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thoreoz Blue Angel (Mr O J Holland & Mrs A J Holland)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Copperdobe Style In The City (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall / J Hovell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Gem (Craig & Robyn Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Offshore Angel (C & R Foster)

Samoyed
Puppy of Breed: Aust Ch Beyond The Glorious Years (Imp NZ) (K Anderson / L Yau)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yukan No Tenichi Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
Bitch CC: Aust Ch Kortmar Betty Boop (Lyne & Georgia Browning)
Minor of Breed: Betlin Last Hoo Rah (Lyne Browning & Betty Pollard)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Snow Vroom Vroom (C & R Foster)
Minor of Breed: Desaran Charmed Perfection (Olivia Brunton)
Aust Bred of Breed: Avalanches Astro Starnavigator (Steven Curtotti)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
Minor in Group: Chow Chow
Chowpride Heart to Heart (Paul and Angela Tosic)
Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Headshot Special Edition (Lisa & Graham Robinson)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Daccord Laurent Perrier (Gail Moxey)
Open in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Lukius Solar Flare ET RN (Ms R Woiwade)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Headshot Special Edition (Lisa & Graham Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Headshot First Edition (Lisa & Graham Robinson)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chowpride Heart to Heart (Paul and Angela Tosic)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Chowleigh Southern Star (Chowleigh Kennels and Di Gooding)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lukius Solar Flare ET RN (Ms R Woiwade)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Baby of Breed: Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You (S & B Barr)
Minor of Breed: Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daccord Laurent Perrier (Gail Moxey)
R/UP BOB & Open of Breed: Lecarbul Louie Le Grande (Mr S & Mrs D Carter)
Bitch CC: Glenangel Saraid L Poer (S & D Carter)
Minor of Breed: Boudin Woop De Woop (Kristy Cassidy)
Puppy of Breed: Lecarbul Hardcore Horatio (S & D Carter)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Notradane Princess Meg (A L & M A Marshall)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Vonmagna Negus (J Munro)
Baby of Breed: Notradane Victory (A L & M A Marshall)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mannerking New Groove (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Daesdaemar Fables And Fantasys (Amanda Huggins)
Puppy of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Wine And Roses (Debbie King)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Hunkeedori Flyin High (Katrina Santas / Stuart & Bev Barr)
Bitch CC: Aust Ch Ryfrost Maggie May (Mr E & Mrs R Ryan)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Myflair Limited Edition (Mr B G & Mrs P M Barton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Myflair Black Hurricane (Judy Hannah)

Schipperke
Baby of Breed: Aust Ch Monterrez Once Upon A Time (J A & V F Salter)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bowach stare if you dare (Chris flood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tubeez meoquanee does Mia (Chris flood)

Shih Tzu
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Beltzu Headline News (B Heerseem & M Obrien)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tzutique A Tail To Tell (Robyn Hawke/Melissa O'Brien/Belinda Heersema)