Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

Date of Show : 14-May-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr William Smith (QLD)   (Total Entry : 501)

Best in Show & Open in Show: Affenpinscher
Aust Ch Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)
Runner Up in Show: Saluki
Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Puppy in Show: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Junior in Show: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Intermediate in Show: Lowchen
Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Baby SweepStakes - 1st Place: Beagle
Johgra Campari (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Weimaraner
Ashlaren Drinks R On Us Gus (Mrs E M Knox)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Ch Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Aunty Jack (Diana Norman/Tim Mills/ Kerry Bell)
Minor in Group: Lowchen
Paceaway Spellbound (Fran Darling)
Puppy in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Intermediate in Group: Lowchen
Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
Junior of Breed: Marcavan Swept Up InA Lie (Mary-Anne Silvester)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Belle De Jour (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Kimi Finster (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Mexicatl Queen Bish (S Smith & S Mongomery)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griffonsburg Miss Georgia (Diana Norman, Tim Mills & Kerry Bell)
Baby of Breed: Tzani Aunty Jack (Diana Norman/Tim Mills/ Kerry Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Krunchie Munchie (Grahame Neave)
Bitch CC & Minor of Breed: Winterspell Venus (D & S Morris)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Spellbound (Fran Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kutas Follow that Dream (Noeline Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Roseswain Dream Valentine (Mrs J A Moy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Karmac Easy Does It (Karen McAllister)
Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pomquest Vagabondheart (Mr B & Mrs S Abraham)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Rock The Box (D & S Morris / B & S Abraham)

Pug
Junior of Breed: Aust Ch Kabova Wicked Games (J M Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shadowvale Diamond Diva (Mrs S Sando)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Welsh Terrier
Am Gr & Aust Ch Shaireab's Bayleigh Wolverine (Imp USA) (Adrian Adams / Viviana Adamopoulos/ Tiffany Adamopoulos/ Victor Jones)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Dabews Wee Kenny (Mrs S Roberts)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh Niolet (Patricia Spirling)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Link (Mrs S Roberts)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET CA (M Boucher)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wanora La Wish Upon a Star (Wanora Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wanora Outback Wrangler (Wanora Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Witchend Wee Link (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quinzeh Niolet (Patricia Spirling)
Res Bitch CC: Aust Ch Witchend Wee Odessa Moon (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Dabews Wee Kenny (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Towsytyke Raisin A Ruckus (M Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Puppy of Breed: Mystreebox La Carlotta (Lester Flood)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Classicyds If I Aint Got U (J/ N & M Attridge)

Scottish Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes Got Style (Charlotte Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sookalott Eternal Flame (Ms D & Ms K Edwards)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Magicmine Dark Knight RN (Paula & Michael Hill)
Baby of Breed: Magicmine Irish Whiskey (J Jackson & C Koeford)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Charbon Dream Traveller (C E & J F Chambers)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Shaireab's Bayleigh Wolverine (Imp USA) (Adrian Adams / Viviana Adamopoulos/ Tiffany Adamopoulos/ Victor Jones)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Jenny Hamilton (New Zealand)  (Group Entry : 119)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust & NZ Ch Acijay All Fired Up (L M Bygraves)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Tamard BusterOnth Ute (Mrs S McGrath)
Baby in Group: Weimaraner
Bromhund Elegant Lady (Bromhund Kennels & Weisact Kennels)
Puppy in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Junior in Group: Golden Retriever
Paterbetgold N Burnbrae (De-arne Hargreaves)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust & NZ Ch Acijay All Fired Up (L M Bygraves)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Res Dog CC: Aust Ch Cobalt Andy Pandy (Holly Rey)
Res Bitch CC: Aust Ch Acijay Nobodys Business (Louise Bygraves)
Baby of Breed: Amamoor Moon Shadow (AI) (Mrs Debbie Thomas)
Minor of Breed: Amamoor Buttons and Bows (Mrs Debbie Thomas)
Junior of Breed: Tarrendayle Black and Bling (Alecia Ugrinic)
Open of Breed: Pencandy Done N Dusted (J Newbold / N & T Crocker)
Neuter BOB: Aust Neut Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waratah Gunners Mate (Jasinta Chapman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Naragold Branwell (Emma Clark)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Paterbetgold N Burnbrae (De-arne Hargreaves)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Ikentrieve Kindred Spirit (AI) (Brenda Kent)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gamecall Tayke Aim (AI) JC (Mr L & Mrs K Morris)
Baby of Breed: Ciganyoz Shutup N Dance Withme (AI) (Mrs A Page)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Yarramo Here I Am (T R & M Norton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/ S Luchterhand)
Puppy of Breed: Labridge Invincible Ivy (Mrs Penny Campbell)
Junior of Breed: Labridge Inspector Echo (Mrs Penny Campbell)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamard BusterOnth Ute (Mrs S McGrath)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sanmarlitch Raven's Fury (Ms V McGrath)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Million Dollar Gem (Mrs Lainie Knox & Mrs Amy Page)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Ms K Rogers)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Rocky Mountain High (Beb Quinlan)
Baby of Breed: Bromhund Elegant Lady (Bromhund Kennels & Weisact Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD) (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Baby in Group: Beagle
Johgra Campari (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Junior in Group: Peruvian Hairless Dog (Large)
Moche Huatuntupaq (Imp USA) (Mrs J C Lanham)

Afghan Hound
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & FCH Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Junior of Breed: Aust Ch Taejon all About The Dress (Mr S Bennett & Mr B Green)

Azawakh
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Grantulla Tende (S Adsett and C Parratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Grantulla Taziri (C Parratt)

Beagle
Baby of Breed: Johgra Campari (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
Baby of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett & B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stardayne Regal Approach (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Synjaz Chasin The Dream (Synjaz Kennels)
Baby of Breed: Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Moche Huatuntupaq (Imp USA) (Mrs J C Lanham)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Bitch CC & Junior of Breed: Tazillah Alexandria (Imp FIN) (Rana Spencer)

Whippet
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Gr Ch Hum'nbird Rock Your Socks (Imp USA) (J McCann & J Burgess)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
Minor in Group: Collie (Rough)
Keamaree touched by faith (Ms M L Clarke)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Senturian Sing The Blues (Miss Chelsea Brown)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Austrax In Your Honour (Kath Williamson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Senturian Sing The Blues (Miss Chelsea Brown)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordalace With Atouch Of Magic (Peter & Cheryl Brauers)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Bawntawn Flash Back To A Star (Peter & Cheryl Brauers)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bawntawn A Dash Of Flash (Peter & Cheryl Brauers)
Minor of Breed: Tullacrest Kriterion (Peter & Cheryl Brauers)
Puppy of Breed: Runderkraal Loch n Load (M Muller)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Keamaree touched by faith (Ms M L Clarke)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
Baby of Breed: Hairbear Hot Property (Maria Zekic)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Hum'nbird Rock Your Socks (Imp USA) (J McCann & J Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Hum'nbird Water Music (Imp USA) (Joanne McCann & John Burgess)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Anaky The Chance To Fly (J Shannon)
Minor in Group: Boxer
Redbush The Advocate (AI) (Robert & Serena Carstens)
Puppy in Group: Akita
Aust Ch Kaisho Quest For Glory (B & S Abraham / C & M Moffat)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
Open in Group: St Bernard
Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Annakpok Hakuna Matata Shupavu (Narelle Adams)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaisho Quest For Glory (B & S Abraham / C & M Moffat)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Annakpok Th Moons A Balloon (AI) (Narelle Adams)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Annakpok Hakuna Matata Shupavu (Narelle Adams)

Boxer
Res Dog CC & State Bred of Breed: Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Minor of Breed: Redbush The Advocate (AI) (Robert & Serena Carstens)
Puppy of Breed: Onlyskyhigh Gimme A Pash (Ashlee Richardson)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Redbush Millenium Diamond (AI) (R & S Carstens)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chienparadis I am Neala (David & Amanda O'hara)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Rottweiler
Junior of Breed: Blakeco Jaxtime Phat Amy (G/G & D Carter)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anaky The Chance To Fly (J Shannon)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb & Denise Klaaysen)
Puppy of Breed: Aspenbeauty Ethereal Firelight (Mr M Clifford & Miss Y McDonald)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hun Jr Ch & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Tokubetsuna Mono (M Watt)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
Baby in Group: Chow Chow
Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Shilan Follow Your Destiny To Tzutique (Imp NZ) (Robyn Hawke)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Philip and Michelle Hickey)

British Bulldog
Res Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux Legacy in the Makin (AI) (J & T Cumner)
Puppy of Breed: Aust Ch Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)

Chow Chow
Baby of Breed: Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Varewell Crystal Bloom (Julie Beeby)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wingz (Fran Darling)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fyreburst Zeus God Of Thunda (Mrs Di Armstrong)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Philip and Michelle Hickey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aldridge A Sky Full Of Stars (Philip & Michelle Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hawkesmill Fleur de Lis (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (L Cassidy / B Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Soolim The Holy Terror (Sonya Rae Erhart)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Myflair Just About Me (B G & P M Barton)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Baby of Breed: Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Silkyelk Coffee and Jazz (Mrs C A Collin)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bordershow Starborn in Silver (C A Collin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Shilan Follow Your Destiny To Tzutique (Imp NZ) (Robyn Hawke)