Kilcoy P A & I Association (QLD)

Date of Show : 6-Apr-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Shaneen Bendixen (QLD)   (Total Entry : 479)

Best in Show & Open in Show: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Baby in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)
Minor in Show: French Bulldog
Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)
Puppy in Show: Bracco Italiano
Higait Amos (Sue Bruno)
Intermediate in Show: Swedish Vallhund
Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Bernard James (QLD)  (Group Entry : 91)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nantiki Pockets Affair (Mrs L Hansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Quinvale Pretty Woman (Noeline Quinn)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
Minor of Breed: Aberlour Pinball Wizard (Lyn Dunne)
Puppy of Breed: Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Supakadu Magic Marvin (Mrs C A Anderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Supakadu Lulu Chic (Mrs C A Anderson)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Supakadu Cheza Lady (Mrs C A Anderson)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Eye of the Beholder (Mr P Williams)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Dog CC & Puppy of Breed: Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Spellbound (R Speers)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wyntervale Hiphopopotamus (L & C Horne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shiralea Penny Farthing (Kim Jennings)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kutas Follow that Dream (Noeline Quinn)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Abfab The Girl Is Mine (Noeline Quinn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Papluvn Free Spirit (Denise Drossou)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova All Fired Up (AI) (Ms Janet McGregor)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova reign of fire (Mrs J Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shadowvale Very Tricksy (P/ C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Bernard James (QLD)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Puppy in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)
Runner Up in Group & Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Open in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss Annelise Dopking)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kjong Polar Queen (AI) (Thompson)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Witchend wee Trezzure Trove (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Deroyale My Little Show Pony (Mr R & Mrs G Crowther)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Saxon (M Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Shazam (M Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Betta A Devil U Know (S K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD RN (Paula Hill)
Baby of Breed: Moonglade Thea Queen (K L Peek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nudimah Verity in Vogue (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Tentella Amber Chevelle (David & Mary Holt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)
Bitch CC & Minor of Breed: Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
Baby of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sherry Jewell (QLD)  (Group Entry : 93)

Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Minor in Group: Weimaraner
Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Higait Amos (Sue Bruno)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Bracco Italiano
Puppy of Breed: Higait Amos (Sue Bruno)

Brittany
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wameika Simply Irresistible (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Brayroan Soul Chance (J Newbold)
Baby of Breed: Bralmico Shimmer N Shine (Mr N & Mrs T Crocker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sappersett Special Force (Lesley Shirley & Ruth Best)

English Springer Spaniel
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Oakspur Mystic Knight (Janet Richmond)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
Res Bitch CC: Bralmico Vintage Ellegance (De-arne Hargreaves)
Baby of Breed: Pencandy Tim Tam (AI) (Mr N & Mrs T Crocker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Elettars Super Trouper (D Winch & P Johnson)

Irish Red and White Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tintookie Smoking Hot (AI) (G O & C A Smith / Tintookie Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Bitch CC & Puppy of Breed: Yarramo Fire Bird (Tony & Margaret Norton)
Baby of Breed: Cianroninis Jingle Paws (AI) (Miss Wendy Fox)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Copperkee Mystery Machine (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Copperkee American Beauty (Mrs D & Miss J Creagh)
Minor of Breed: Suenero Warrior Princess (Donna Williams)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wispan Grin N Bear It (AI) (Robynne Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Wispan Heart Stealer (AI) (Robynne Flynn)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Dog CC: Aust Ch Ricochez Faleiry Cadawalder (Bruce & Bev Cornish)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Carolyn Pearen (QLD) (Group Entry : 55)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark Yardley)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)
Minor in Group: Beagle
Orobay Mysterious Symbol (Miss R Telfer)
Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lijolba Dark Knight Rising (AI) (Heidi McKay)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Orobay Mysterious Magic (Miss R Telfer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Orobay Mysterious Symbol (Miss R Telfer)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Sir Wreginald (Ms J V Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Miniscule Magic Lady Pollyanna (V Thomas)
Puppy of Breed: Kimscott Majic Princess (J Thomas)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Baby of Breed: Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)

Greyhound
Baby of Breed: Xilone Incognito (Heidi McKay)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dongunya Dana (J A & S W Donaldson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jomeja Sugar Moon (J Burchell)

Whippet
Baby of Breed: Hartzfyrre King Of The North (Cristina Fornasier)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Carolyn Pearen (QLD)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Kiss From a Rose (Gloria Woodward)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Baby in Group: Australian Kelpie
Belljacks Zig Zag (S & K Whyatt)
Minor in Group: Collie (Rough)
Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
Beletta Arwen (Mrs J Hafey)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Abbotsmoor Molly (IID) (Geraldine Myers)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Dog CC & Puppy of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oatland Chardonnay (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Oatland St George (Mrs D Kent)
Baby of Breed: Belljacks Zig Zag (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beletta At Last (Mrs J Hafey)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beletta Arwen (Mrs J Hafey)
Res Bitch CC: Beletta Belladonna (Mrs J Hafey)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quinora Play It Kool (Royalborda Kennels)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Glenloy Layla Lass (Mrs M Nixon)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keamaree Painted Cowboy (Ms M L Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Abbotsmoor Molly (IID) (Geraldine Myers)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Packardia Talkn About Stylz At Tailgait (Mrs J H Pearce)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)
Junior of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Kelprin Singing Da Blues (Toni Chandler)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aberlee Kiss From a Rose (Gloria Woodward)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aberlee French Connection (Gloria Woodward)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aberlee Lost In Love (A L & C A Keong)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Alan Addicott (QLD)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Baby in Group: Boxer
Hogwartz Pants On Fire (S Bryant)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Abwaj Tide Our Luck Be A Lady (A D & J A Best)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Ilsonyo Black Magic Woman (M Shuttlewood & K Roberts)
Open in Group: St Bernard
Aust Gr Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (J & T Clapham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Boxer
Baby of Breed: Hogwartz Pants On Fire (S Bryant)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stennaroo Brindella Delight (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Abwaj Tide Our Luck Be A Lady (A D & J A Best)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
Baby of Breed: Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ebshine Guest Musician (Ms B Wilson & Ms D Russell)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ilsonyo Black Magic Woman (M Shuttlewood & K Roberts)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (J & T Clapham)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Alan Addicott (QLD)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)
Puppy in Group: Boston Terrier
Aust Ch Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)
Baby of Breed: Doohandawg Shezza Player (L Bearne / R Crane)
Puppy of Breed: Doohandawg R U NVS (Mrs Lisa Bearne)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Rose Tattoo (Ms F E L Darling)

French Bulldog
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riesenhaft Chillin WithThSquad (AI) (Philip & Michelle Hickey)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Gr & Am Ch Sera Mar Moon River (Imp USA) (Mrs Patricia McLeod)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Garwey Paddington Bear (H E J Bright)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Montaires Smashing Ice (Geraldine Myers)
Baby of Breed: Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Xoloitzcuintle (Miniature)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)