Lang Lang P A & H Association Inc (VIC)

Date of Show : 3-Apr-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Christopher Moore (VIC)   (Total Entry : 583)

Best in Show 1st: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)
Best in Show 2nd: Finnish Lapphund
CIB & Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim)
Best in Show 3rd: Bracco Italiano
Bicerin Caravaggio (Charlene Allan)
Best in Show 4th: Shih Tzu
Aust /Rus & Rus Jr Ch Bai Kuin Hamlet (Imp RUS) (John & Chris Pedini)
Baby in Show: Samoyed
Lunasea Have It My Way (Ying Chen (Helen))


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Leanne Trenwith (VIC)  (Group Entry : 103)

Group 2nd: Pekingese
Aust Ch Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)
Group 3rd: Pug
Nord JV -15 CY/EE Jr/Fin U/Hr/Se U/CIB Ch Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow (Imp SWE) (Mrs K & Mr K Cash)
Group 4th: Italian Greyhound
Aust Ch LaCascata Talk Of The Town (Ms B James)
Baby in Group: Papillon
Szzan Itís About a Butterfly (S R Goodchild)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Swayd Let It Reign On Me (Kerry McKinnon)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Monjoie Miss Sunshine (Dr A Dynon)

Cavalier King Charles Spaniel
Junior (Bitch) of Breed: Jenawyn Fireworks (AI) (Mr S & Mrs J Wynn)

Chihuahua (Long Coat)
BOB & Bitch CC: Hollychi Ebony Rose (Yolanda Krznaric)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Hollychi Ballybranok (Karen Mcabe)
Res Bitch CC: Yolliechi Lily In Wonderland (Yolanda Krznaric)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amrish Back Chat (Lindsay Bolden)

Italian Greyhound
BOB and Dog CC: Aust Ch LaCascata Talk Of The Town (Ms B James)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (Nick Skeet & A Sharp)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Hanami Sumi Fuji (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Alwood Iruka Fujin (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Yori Tsuyoku (Alwood Kennels)
Puppy of Breed: Alwood Jaakuna Neko (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB and Dog CC: Tilcha Just Keep ya Distance (Pia Kirke)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Minarli Solo Rhythm (Miss Jamie Pendle)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Minarli Fancy Pants (Miss Jamie Pendle)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Minarli Lil Red Jakket (Jamie Pendle)
Baby of Breed: Supacharm General Bonesapart (Lisa Prior)

Papillon
BOB and Dog CC: Aust Ch Goodvibes Tap To The Rhythm (M & R Ackland/ J & W Stewart-Cook)
Bitch CC: Pinklee Get Into Trouble (Ms M Sarif)
Baby of Breed: Szzan Itís About a Butterfly (S R Goodchild)
Puppy of Breed: Szzan Butterfly Kisses (S Goodchild)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)

Pug
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Nord JV -15 CY/EE Jr/Fin U/Hr/Se U/CIB Ch Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow (Imp SWE) (Mrs K & Mr K Cash)

Tibetan Spaniel
BOB & Bitch CC: Tibrockney Spellbound (Pam Dunlop)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aztlon The Maestro (Imp NZ) (Naomi Liss)

Yorkshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Yetholme Esprits Dame De Coeur RA (Jennifer Clancey)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)  (Group Entry : 64)

Group 1st: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)
Group 3rd: Staffordshire Bull Terrier
Chapmeek Ice Patrol At Ashstaff (Imp UK) (Koendidda Kennels)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Loharo Divine Intervention (Lorraine Lelliott)

American Staffordshire Terrier
BOB and Dog CC: Icerainstafs Victory With Tarandu (AI) (Vanessa Torney)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Icerainstafs Cindi With Tarandu (AI) (V Torney)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tryaterror Hunter (Greg Bradshaw)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ozzieas Clancysgoneadrovin (Greg Bradshaw)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Oziruff Airs N Graces (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Duname Bt Ted Good Knight (Mr P T Robilliard)

Bull Terrier (Miniature)
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Hulia Im A Tiger (ROM) (Alcaneeka Kennels)

Fox Terrier (Wire)
BOB and Dog CC: Aust Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Runninjacs Bewitched (Louise Doyle)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Tasshot Wild Life (J Carter)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Helybary Little Jackie Paper (Mr Ian Gillam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Helybary Black Opium (Mr Ian Gillam)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Chapmeek Ice Patrol At Ashstaff (Imp UK) (Koendidda Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Loharo Crack the Code (Lorraine Lelliott)
Baby of Breed: Koendidda Doctor Who (AI) (Erica Schelfhorst)
Minor (Dog) of Breed: Kaleida Lightnin Strikes Twice (Helen Lomax)
Minor (Bitch) of Breed: Loharo Dark Horse (Lorraine Lelliott)
Puppy of Breed: Loharo Divine Intervention (Lorraine Lelliott)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ldentae Hello Sunshine (Mrs C & Mr P Weatherley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ldentae Sunshine Sassy (Mrs C & Mr P Weatherley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)  (Group Entry : 98)

Group 1st: Bracco Italiano
Bicerin Caravaggio (Charlene Allan)
Group 2nd: Hungarian Vizsla
Aust Ch Graebrook All About Soul (Graebrook Kennels)
Group 3rd: Irish Setter
Aust Ch Eirean In To My Arms (AI) (Mrs D Anderson)
Group 4th: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Ahead Of Your Time (Jane Easterbrook)

Bracco Italiano
BOB and Dog CC: Bicerin Caravaggio (Charlene Allan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moloscyg Andromeda (Charlene Allan & Moloscyg Kennels)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Glengordon Bees Blue Comet (Michaela Barraclough)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenkinchie Darcys Pryde (Mrs Anita Stewart)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Injitali Forever Young (AI) (Rhonda Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Res Bitch CC: Aust Ch Kobidan Raise Your Glass (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Baby of Breed: Canawindra Ahead Of Your Time (Jane Easterbrook)
Minor (Bitch) of Breed: Pointsure Busta Move (AI) (Peter Allen)
Puppy of Breed: Kobidan Vanity Fair (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Puppy (Dog) of Breed: Canawindra Home Brew (M J & F L Park)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Roger Whiskey (Raelene Trimble)
Intermediate (Bitch) of Breed: Canawindra Over The Moon (M J & F L Park)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Hvar Been There Done That (AI) (Mr D & Mrs J Patterson)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Fernfall Fly Me To The Moon (Jane Fall)
Puppy of Breed: Annador Here I Come (Mrs D & Ms A Alexander)

Hungarian Vizsla
BOB & Bitch CC: Aust Ch Graebrook All About Soul (Graebrook Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Eirean In To My Arms (AI) (Mrs D Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Eirean Always On My Mind (AI) (Mrs D Anderson)

Labrador Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Spiritrock London Rose (Sharon Mulgrew)
Baby of Breed: Kelindebar Rocky Road (Linda Adams)
Puppy of Breed: Skyerose Brightside Ofthe Road (Sharon Mulgrew)
Puppy (Bitch) of Breed: Puddncreek Soaring High (A Avison & K Turnbull)
Junior (Bitch) of Breed: Spiritrock Tamboriver (A Avison & K Turnbull)
Intermediate (Bitch) of Breed: Skyerose Pretty Young Thing (Sharon Mulgrew)

Lagotto Romagnolo
BOB and Dog CC: Aust Ch Moraamuz Fiocco The Fonz (Mrs M A Keil)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn King (VIC) (Group Entry : 53)

Group 1st: Borzoi
Aust Ch Clovelly Cloud Of Silver (Clovelly Kennels)
Group 4th: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Tinsnips Katz Whiskas (Ms Claire Gray)
Puppy in Group: Basenji
Tambuzi The Aeronaut (Adam Druce)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Grantulla Ijouniane (Mrs Georgina Covington & Ms Chantal Parratt)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tambuzi The Aeronaut (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tambuzi Night Flight To Venus (Adam Druce)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Goldreign Heart And Soul (Jane Davey)

Beagle
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Langrigg How Cool Am I (AI) (Bowler & Osmotherly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kezziah American Pie (Kezziah Kennels)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kezziah Sweetest Addiction (Kezziah Kennels)

Borzoi
BOB and Dog CC: Aust Ch Clovelly Cloud Of Silver (Clovelly Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Svetlanov Softly Softly (Clovelly Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Belcara Dare Devil (Carolyn Mibus)
R/UP BOB & Bitch CC: Belcara The Charmed Paige (Carolyn Mibus)
Baby of Breed: Belcara Follow Me To Tempation (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB and Dog CC: Graedon Devil In Disguise (Mrs L Flower & Mrs J Ireland)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Graedon Southern Lights (Mrs L Flower & Mrs J Ireland)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tinsnips Katz Whiskas (Ms Claire Gray)

Irish Wolfhound
BOB and Dog CC: Alymata Ned (AI) (Shane Clapham)

Rhodesian Ridgeback
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)
Res Dog CC: Koruridge Watch Me Shine At Kimbisha (AI) (Imp NZ) (Ms S Miles)

Whippet
Dog CC: Dual Ch (LC) FLD Ch sFLD Ch Merrirose Roll The Dice (Denise Tuck)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Whippawill Alpine King (Michelle Williams)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Evans (VIC)  (Group Entry : 91)

Group 1st: Finnish Lapphund
CIB & Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim)
Group 2nd: Bearded Collie
Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Group 3rd: Welsh Corgi (Pembroke)
Wamphyri Midnight Memories (D & J Waugh)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Black Jack (Bethwyn Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Callicoma Woodstock RN (Helen & Noel Evans)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)
Baby of Breed: Kusco Moonlit Bluestone (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB and Dog CC: Grandpeak The Mechanic (AI) (Brooke Trotter)

Bearded Collie
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB and Dog CC: Beljekali Harvest Moon (L Pratt / C & J Fynmore)

Border Collie
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kerrybrent Lady in Black (Imp NZ) (Janine Dyer)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Carluke Diamentes At Dusk (Mrs C & Miss K Baker)
Res Dog CC: Aust Ch Coltie Livin The Dream (A & J Wallace)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Carluke Ohlala J'Adore (Mrs C & Miss K Baker)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: CIB & Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Jarfaís Shining Star at Hueze (Imp FIN) (Huey Miin Lim)

German Shepherd Dog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Lakamari Totally Tameeka (Lakamari Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Hasenway Daddy Cool (Mr J G & Mrs J A Strachan)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Shebelle French Champagne (T Schumann)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Arano The Marshall Turns Heads (M K Yeo)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ubiqque Cracklin Rosie (AI) (Mrs J Eaton)
Dog CC & Puppy of Breed: Osuno Red Rebel At Ubiqque (Imp NZ) (Mrs J Eaton)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bethwyn Cinnamon Swirl (Bethwyn Kennels)
Baby of Breed: Bethwyn Black Jack (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB and Dog CC: Wamphyri Midnight Memories (D & J Waugh)
Bitch CC: Aust Ch Antudor Enchanting Rhythm (NBT) (Lakamari Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Owecarose Eszak of Allenovah (AI) (Ellie Martinez)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 93)

Group 1st: Schnauzer (Miniature)
Legacy's American Made For Forestal (Imp USA) (P Haigh)
Group 2nd: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Group 4th: Newfoundland
Aust Ch Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Have It My Way (Ying Chen (Helen))

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Whitewarrior Wintas Dance (Mr G & Mrs L Rothnie)

Bernese Mountain Dog
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Montreaux Dear Abby (Ms S Wallis)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Penzberg Smoke and Mirrors (Mrs S Eustace)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Niteswatch Frozen In Time (Sharon Mead)
Baby of Breed: Milmac Henry Ford GTHO (AI) (David Macmillan)
Baby (Bitch) of Breed: Milmac Eleanor Ford GT (AI) (David Macmillan)

Dobermann
BOB and Dog CC: Noahbella Midnight (Bisart Kennels)
Baby of Breed: Bisart Believe It Or Not (Bisart Knls)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Bouvet Hope To Dream (Angela Kelly)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Newfashion Kiss Me Ketut (Mr I Harland & Mr G Barr)

Samoyed
Baby of Breed: Lunasea Have It My Way (Ying Chen (Helen))

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Legacy's American Made For Forestal (Imp USA) (P Haigh)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)
Baby of Breed: Canyonlands Lights You Up (Mrs Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)  (Group Entry : 81)

Group 1st: Shih Tzu
Aust /Rus & Rus Jr Ch Bai Kuin Hamlet (Imp RUS) (John & Chris Pedini)
Group 2nd: Poodle (Miniature)
Jenuin Skyfall (Mrs J Sculac)
Group 3rd: Dalmatian
Aust Ch Jalorca French Fire Chaser (Carol Brady)
Group 4th: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Orionstars The Dragon Slayer (K & T Doyle/ M & J Field)
Baby in Group: French Bulldog
Carrski Murphys Law (R & N Wilson)

Boston Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Am Ch Deja vu Warrior at Saiha (Imp USA) (Rod kirby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Janayin Play Me A Memory (Linda Dempsey)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Bestobritish Who Ya Lookin At (AI) (Mrs Kathryn Buss)
Res Bitch CC & Minor of Breed: BestOBritish Freckles N Bows (K Buss)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Jalorca French Fire Chaser (Carol Brady)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Paceaway Pendragon (Carol Brady)

French Bulldog
Baby of Breed: Carrski Murphys Law (R & N Wilson)
Intermediate (Bitch) of Breed: Moonglade Winter Is Coming (Mrs Jessamy Morrissey)

German Spitz (Mittel)
BOB and Dog CC: Aust Ch Orionstars The Dragon Slayer (K & T Doyle/ M & J Field)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Daesdaemar Love Rewritten (C Darby & D Hanslow)

Keeshond
BOB and Dog CC: Aust Ch Venlo Limited Edition (Pam & Andrew Yu)
R/UP BOB & Bitch CC: Venlo Skating On Ice (Pam & Andrew Yu)

Poodle (Miniature)
BOB & Bitch CC: Jenuin Skyfall (Mrs J Sculac)

Poodle (Toy)
R/UP BOB and Dog CC: Garwey Super Trooper (Garwey Kennels)
Puppy of Breed: Garwey Chantilly Lace (Garwey Kennels)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust /Rus & Rus Jr Ch Bai Kuin Hamlet (Imp RUS) (John & Chris Pedini)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Sadiya Wicked Game (J & C Pedini)