West Australian Kennel Club FCI Show (WA)

Date of Show : 8-Jul-2022 (Friday)

Championship Show (FCI show)

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Fabian Daza Almendrales (Colombia)

Best in Show 1st: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Best in Show 2nd: Newfoundland
Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Baby in Show: Pug
Kabova Gold Rush (Ash Godsell)
Puppy in Show: Whippet
Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)


Group 1 - Sheepdogs & Cattle Dogs

Specials Judge : Mr M Anderson (South Africa)

Group 1st: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Group 2nd: Border Collie
Aust Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)
Group 3rd: German Shepherd Dog
Aust Ch Gewalt Domino (T Roberts)
Group 4th: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Yasdnil Whispers In Th Shadows (Jeanette Mitchell)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Volscaro La Di Da (T Roberts & L Pearson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Bunjiblu Thunder Struck (Sherree Mostert)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Acceberra Storm Rollin In RN (E Byron & S Mostert)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed: Aust Ch Sandsprite Earth Wind n Fire (Mrs S Einam)
Baby of Breed: Sandsprite Blossom Beach (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ellagant Happy To See You (M Hondema & A Richardson)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Malinworx Dizzy (Sofiana Alford)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Res Bitch CC [CACIB]: Tri Ch (TS) (T) TS Gr Ch Dayre Chyme Of The Dragon RE CD (Ms D P Rose)

Collie (Rough)
Puppy of Breed: Arranbrae Dusk Till Dawn (Gary Credaro)

German Shepherd Dog
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Gewalt Domino (T Roberts)
Puppy of Breed: Volscaro La Di Da (T Roberts & L Pearson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Malizioso Let's Go Dutch (Fiona Lacey)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Malizioso Eyes Of An Angel (Dr Fiona M Lacey)
Intermediate (Dog) of Breed: Malizioso Just Likeabear (AI) (Dr F Lacey & Mrs A Whitehead)

Puli
Baby of Breed: Cordmaker Call Me Fergus (Imp NZ) (S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Sup Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Ms A Stanton)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Shatrin Blessed Be (Mrs G Hesketh)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
Baby of Breed: Yasdnil Whispers In Th Shadows (Jeanette Mitchell)
Junior (Bitch) of Breed: Arajento Jungle Queen (Mrs K C Tonkin)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenmira Diamond Keepsake (Mrs G Hesketh)
Open (Dog) of Breed: Arajento Opportunity Knocks (Mrs K C Tonkin)
Open (Bitch) of Breed: Arajento All In Good Time (Mrs K C Tonkin)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sarasota Notting Hill (Pamela Rickard / Peter Gill)


Group 2 - Pinschers, Schnauzers & Molossoid Breeds

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Group 1st: Newfoundland
Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Group 2nd: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
Group 3rd: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) WAC (Vansitar Dobermanns)
Group 4th: Rottweiler
Klasik The Perfect Storm (Mrs J Griffiths-Lumbis)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Sennen Extremely Wicked (D J & Mrs G F May)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
Baby of Breed: Sennen Extremely Wicked (D J & Mrs G F May)
Junior (Dog) of Breed: Sennen Catch Em By Surprise (Mr D & Mrs G May)

Boxer
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Jetboom Fifty Shades Darker (AI) (Mr R Jonsson & Miss E Luxford)

British Bulldog
BOB and Dog CC: Aust Ch Celticpryde Robert The Bruce (Kelly Hamilton)

Cane Corso
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Redgladiator Isabella (Belinda Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: TerraValley Vader (Karl Edwards)
Baby of Breed: Romacor Lunar Eclipse (Belinda Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) WAC (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Valkyrian Luthor Corp (Imp USA) (Catherine Murphy)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [Res CACIB]: Vansitar Glimmer in the Fire (AI) (IID NZ) (Vansitar Dobermanns)
Baby of Breed: Dobregal Little Red Corvette (B Collins)
Junior (Bitch) of Breed: Kitado So Perfex At Zeitgeist (Imp UK) (Ms M Perfect)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Heart Of Fire (AI) (Neryl Simmons)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Alariqus Cher I Got You Babe (Mrs D Richards)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed: Aust Ch TuxDanes Lady Luck (Ai) (A & M Furst)
Baby of Breed: Tigabrook Lady Madonna (Penny Slebos)
Puppy of Breed: TuxDanes Take A Bow (AI) (A & M Furst)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Taram Mystic Man (Casey Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Pyrbijour Reach For The Stars (Paul Harrison)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Klasik The Perfect Storm (Mrs J Griffiths-Lumbis)
R/UP BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Vombroz Von Der Adjuna (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Gelderland Queensbury Rules (Mrs Carla van Verseveld)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Saltyflats Sir Wafflot (Esther & Tim Dawes)

St Bernard
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Accropolis Dancn WithThe Devil (AI) (Georgia Smith)


Group 3 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jan Brownlie (New Zealand)

Group 1st: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta Recipe for Drama (Rachel Wright)
Group 2nd: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sevindale All Eyez On Me (J de Reeper)
Group 4th: Staffordshire Bull Terrier
Onahi Huntress (Melissa McLean)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Kineta Cherry Bomb (Eva Fekete)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Iroq Magic Happens (Mr S V & Mrs M Green)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Iroq Something To Talk About (Mr S V & Mrs M Green)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Gohtcha Cruising Down Main (R L Firns)
Champion Class (Bitch) of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)

Australian Silky Terrier
Puppy of Breed: Karlyermai Nutin Gotta B Rokin (Karlyermai Kennels)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Glenbogle Taylor Made To Order TD (Susan Taylor)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
R/UP BOB & Bitch CC: Leteti Durins Day (L Farkas)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gohtcha interest only (Rebecca Firns)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Chrysaliss Prince of Mischief (Rebecca Firns)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sevindale All Eyez On Me (J de Reeper)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Mirolinda Deep Freeze (AI) (Shirley Friday)
Baby of Breed: Mirolinda Mr Finnigan (Shirley Friday)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Battlestar Winters Tale (Ms V E White)

Lakeland Terrier
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Kineta Recipe for Drama (Rachel Wright)
Baby of Breed: Kineta Cherry Bomb (Eva Fekete)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Calanclan Lady Rothesay (M Appleyard)

Sealyham Terrier
BOB and Dog CC [CACIB]: Ger Jr & Aust Ch Casablanca of Taita's Ushabti (Imp DEU) (Dr G & Mrs s Koutsantonis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Onahi Huntress (Melissa McLean)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Mrs C & Mr M Allen)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Avoncrest Nonconformist (Sandy Graham)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Baby of Breed: Onahi I’ll Be Your Fantasy (AI) (Melissa McLean)

Yorkshire Terrier
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Baby of Breed: Yetholme Lunas Dreaming (Mrs J Clarke)


Group 4 - Dachshunds

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)

Group 3rd: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Cayugaridge Hershey Kiss (Leslie A Weston)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Cayugaridge Hershey Kiss (Leslie A Weston)


Group 5 - Spitz & Primitive Types

Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)

Group 1st: Pomeranian
Aust Sup Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Group 2nd: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Mejor Amigo (Ms J Boreham)
Group 3rd: Keeshond
Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Group 4th: Samoyed
Aust Ch Lunasea Have It My Way JC (Ying Chen (Helen))
Baby in Group: Norwegian Buhund
Blackcombe Bibiana (Mrs D MacDonald)

Akita
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Blaqaviar Mywayorthehighway (Mr R Kenny & Mrs L Buckley)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Aust Ch Wolfproud Los Angeles (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Diomede Poetry in Motion (R A & D J Wells)

Chow Chow
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Senge Pawprints Of A Lion To Bluelord (Mrs J A Williams)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Tomidachi Diamonds N Pearls (Mrs N Thornett)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)

Norwegian Buhund
Baby of Breed: Blackcombe Bibiana (Mrs D MacDonald)

Pomeranian
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)

Samoyed
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed: Aust Ch Lunasea Have It My Way JC (Ying Chen (Helen))
Baby of Breed: Samooka Maui Me (Kylene Micke)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Diomede Chiiai Takara (R A & D J Wells)

Siberian Husky
BOB and Dog CC [CACIB]: Dencasstique Dances WithWolves (AI) (Desiree & Stephen Case)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Dencasstique My Ohana Legacy (Desiree & Stephen Case)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB and Dog CC: Aust Ch Wazzat Pancho Prospero (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Wazzat Mejor Amigo (Ms J Boreham)


Group 6 - Scenthounds & Related Breeds

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)

Group 2nd: Beagle
Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrchan Kennels)

Beagle
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrchan Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Sligrachan Argylls Braw Weelad (AI) (Sligrachan Knls)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Sligrachan Minis Ben Lomond (Sligrachan Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sligrachan Minis Black Island (Sligrachan Kennels)

Dalmatian
Minor (Dog) of Breed: Dalhayvin Reindeer Games (C Jackson)
Junior (Bitch) of Breed: Dalhayvin Midnight Melody (AI) (Candice Jackson)

Rhodesian Ridgeback
BOB and Dog CC [CACIB]: Huntingridge Royal Command (AI) (Mrs D Brennan & Ms S Neame)


Group 7 - Pointing Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Group 2nd: Pointer
Hipoint Twist of Fate (AI) (O & M dos Santos / J & R Mirto)
Group 3rd & Puppy in Group: Bracco Italiano
Arnkay Destino Dei Cinque (S Shields & T Fountaine)
Group 4th: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Skye’s the Limit (Anne Whitehead)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Gillbrae Valentino (Miss A Keulen-Brain)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arnkay Destino Dei Cinque (S Shields & T Fountaine)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed [CACIB]: Wahrelegende Skye’s the Limit (Anne Whitehead)
Dog CC & Puppy of Breed: Durers Orpheus (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Baby of Breed: Gillbrae Valentino (Miss A Keulen-Brain)
Baby (Bitch) of Breed: Wahrelegende New Begininngs (Anne Whitehead)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Asuare Dancing InTheMoonlight JC (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed [CACIB]: Hipoint Twist of Fate (AI) (O & M dos Santos / J & R Mirto)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Atsira Grants Tangelo (J & Mrs J Ridgewell)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Grausturm A Will Oth Wisp (AI) (Lauren Ferguson)


Group 8 - Retrievers, Flushing Dogs & Water Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Group 4th: English Springer Spaniel
Aust Ch Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)

Cocker Spaniel
R/UP BOB & Res Bitch CC [Res CACIB]: Aust Ch Bifield Keepsake At Regencyblue (AI) (Mrs J L Sewell & Miss S L Sewell)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Curlbrook Dont Stop Me Now (Curlbrook Kennels & N Scholz)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
Res Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Barecho Custom Made (Imp SWE) (Carey Curtis)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Wytcher B Dazzled (C Curtis & D Nicholson)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Happybear Finishing Touch (Ms N Ryan & Mr D Nadebaum)


Group 9 - Companion & Toy Dogs

Specials Judge : Mr Fabian Daza Almendrales (Colombia)

Group 3rd: Pekingese
Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)
Baby in Group: Pug
Kabova Gold Rush (Ash Godsell)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavashon Game Changer (K Brooksby)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Cavashon Life in the Fast Lane (K Brooksby)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cavashon Game Changer (K Brooksby)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Rayvale Dare To Dazzle (Miss V Morse)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Voncronan Dirty Desire (Kylie Tilley/ Tina Sunman & Veronica McKelvie)

Chinese Crested Dog
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Mohawk Rolex (Miss V M Bridle)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Nagpuni Mister Bigg (Mrs Alexandra Deasy)

Havanese
BOB & Bitch CC [CACIB]: Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)
R/UP BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ellingly Upshot Panda (Mrs S Shellback)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Chincasa And Then Some (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Chincasa Million Dollar Baby (AI) (Nick Skeet)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels / J & S Griffiths)
Res Dog CC: Aust Ch Anoki Its A Kinda Magic (L Taylor)
Baby of Breed: Snowdara get it together (P & R Primrose)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)

Poodle (Toy)
BOB & Bitch CC: Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)
Baby of Breed: Trailee My Design (Linda Nicholls)

Pug
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Sup Ch Cavhill king of hearts (Ash Godsell)
R/UP BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Kabova Almost Famous (Jenny Whitney)
Baby of Breed: Kabova Gold Rush (Ash Godsell)
Minor (Bitch) of Breed: Karakia Dare to Dream (Kristy Padberg)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Group 10 - Sighthounds

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)

Group 1st & Puppy in Group: Whippet
Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)
Group 2nd: Saluki
Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)
Baby in Group: Whippet
Arbee Adeliade (Ann Robert)

Afghan Hound
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aviva Vampire Tetra (P & R M Bacich)

Greyhound
Baby of Breed: Kanati Storm Magic (Ms Justine Boreham)

Saluki
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Aninbrae Struts Like A Boss JC (Anna Ferguson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed [CACIB]: Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Baby of Breed: Arbee Adeliade (Ann Robert)