Northern Classic Kennel Club (QLD)

Date of Show : 30-Nov-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dee Hyde (ACT)   (Total Entry : 500)

Best in Show & Intermediate in Show: Lakeland Terrier
Dmk/Swd/Nor/Fin/Nord/Mont/Lux & Aust Ch Kajsenborg's Special Offer (Imp DMK) (Warren Mowles)
Baby in Show: Dalmatian
Paceaway Wicked Wayz (F E L Darling)
Puppy in Show: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Bred by Exhibitor in Show: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Game of Fools (Robyn Hawke)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust Sup & Neut Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Runner Up Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)  (Group Entry : 89)

Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Dapsen Theres No Foolin Me (D L Petersen)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Monica Palmero)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/Patricia Fernleigh)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dapsen Theres No Foolin Me (D L Petersen)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Hollinglen Whisper No Secrets (J Morgan)
Baby of Breed: Anoveve Always And Forever (Ceri Ross)
Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wachowa Jimmy Choo (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Wachowa Kate Leigh (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Bon Chance (BJ & WJ Graham)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Monica Palmero)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Neverending Story (B & S Abraham / Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anyang The Scribblers (Anyang Pugs)
Minor (Dog) of Breed: Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Intermediate in Group: Lakeland Terrier
Dmk/Swd/Nor/Fin/Nord/Mont/Lux & Aust Ch Kajsenborg's Special Offer (Imp DMK) (Warren Mowles)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Finnish Lass (Mr S / Mrs K / Mr M & Miss B Mills)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bxact Champagne Supernova (K Roebig)
Junior in Group: Australian Terrier
Aust Ch Aronaw Drops of Jupiter (Lauren Lobegeiger)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Bred by Exhibitor in Group: American Staffordshire Terrier
Staffwild Uptown Funk (K Gordon)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wanora La Walkin On Sunshine (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aronaw Drops of Jupiter (Lauren Lobegeiger)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Deroyale Executioner (Mr R & Mrs G Crowther)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Baby of Breed: Clayco Finnish Lass (Mr S / Mrs K / Mr M & Miss B Mills)
Junior of Breed: Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dmk/Swd/Nor/Fin/Nord/Mont/Lux & Aust Ch Kajsenborg's Special Offer (Imp DMK) (Warren Mowles)

Staffordshire Bull Terrier
Puppy of Breed: Bxact Champagne Supernova (K Roebig)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Nudimah Captains Call (C E & J F Chambers)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Charbon Rockin It Solo (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Nudimah Top Topic (David & Mary Holt)
Minor of Breed: Triagen Tilla Sunshines (C E & J F Chambers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Puppy in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Runner Up in Group & Open in Group: Brittany
Aust & Am Ch Gunnin’for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Oakridge Valotte (Kath Quinn)
Junior in Group: Chesapeake Bay Retriever
Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Gr Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Bred by Exhibitor in Group: Weimaraner
Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Mrs D & Miss J Creagh)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Gunnin’for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wameika True Texaslady (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CCD CD (Margaret Wedgwood)

Cocker Spaniel
Res Dog CC: Aust Ch Ashmere All Too Sweet (Julie Burbridge)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
Baby of Breed: Spezia Memories Of You (Jennifer Robb)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sappersett Special Force (Lesley Shirley & Ruth Best)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Larona Touching From ADistance (Rachael Arnott)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Oakridge Valotte (Kath Quinn)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Copperkee American Hustler (Mrs D & Miss J Creagh)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Copperkee American Beauty (Mrs D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Copperkee Just Like Fire (Ms D & Miss J Creagh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Mrs D & Miss J Creagh)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aramii Aint Seen Nothin Yet (Lynelle Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Junior of Breed: Hindin Utter Bliss (AI) (Mr W & Miss S Hind)
Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Baby of Breed: Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC) (Group Entry : 63)

Best in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Greyhound
Bayan Days of Winenroses (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
Minor in Group: Pharaoh Hound
Pennhari Forever In A Day (Lever/ Verrall/ Inglis)
Intermediate in Group: Whippet
Jeulize Joyable (Julie Jenkins)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Bewitched (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Bred by Exhibitor in Group: Greyhound
Bayan Todays Thday (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)

Basenji
Baby of Breed: Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westpriors Walk On By (J & T McDonald)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dakley Athena (D Cross)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Splendak Hans Solo (Yvonne Shaw)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Stardayne Starry Starry Night (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fayrewyre Bewitched (Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch Joy-Dens Rockin Robin (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bayan Days of Winenroses (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Bayan Todays Thday (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bayan Oops a Daisy (AI) (DC, CA & NK McGreevy)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Dongunya Eliza (AI) (J & S Donaldson)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennhari Forever In A Day (Lever/ Verrall/ Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Ir/ Ir Jr & Aust Ch Hard Black Jack Pharaoh Cukker (Imp HUN) (Karen Lever)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Puppy of Breed: Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Open of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jeulize Margaret Shannon (Julie Jenkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Jeulize Joyable (Julie Jenkins)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW)  (Group Entry : 87)

Best in Group & Open in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Charmed (Kathryn Winton)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Jadore (J McCann/ J Burgess & A Anagnostis)
Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Itzony Destiny (Karham German Shepherds)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)

Australian Shepherd
Bitch CC & Junior of Breed: Ochaye When Magic Happens (Miss S Page & Ms D Puttock)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mirribandi Charmed (Kathryn Winton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)

Briard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cacharel Oilibhear (P & R Trapp)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Furballs Glass Walker (Furballs Knls)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Dog CC & Minor of Breed: Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)
Junior of Breed: Debbar Hermione (Mrs D O'Keefe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Karham Itzony Destiny (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Debbar Image Of Prince (Mrs D OKeefe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Abbotsmoor Molly (IID) (Geraldine Myers)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ottaba Ewemai Think Imadreama (Mrs A Cassidy)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sharndah Follow Ur Dreams (Sharndah Knls)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trendam Gypsy Queen (Ms A J Smith)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anbenly Jadore (J McCann/ J Burgess & A Anagnostis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Iceriva Neva Reine (Jessica Weldon & Sue White)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup & Neut Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Iceriva Neva Reine (Jessica Weldon & Sue White)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whitewarrior Ice Walker (B White/ J Weldon / S White)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Trivale Shining Stella (M Smith & G Keown)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Branbern Bach to Strauss (Barbara & Michael Whitwell)
Baby (Bitch) of Breed: Trivale Amour Phoebe (M K Smith & G J Keown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
Minor of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Ms T Evans)
Intermediate of Breed: Rokinrouge Katana (C & M Smith)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chicabud Call of the Jungle (J Windle & J Sharland)
Minor of Breed: Skyylord A New Hope (Dasha Jones)

Siberian Husky
Baby of Breed: Mydnytblue Coopers Hazzards (AI) (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)

St Bernard
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Draycan The Force Unleashed (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Runner Up in Group: French Bulldog
Meralla Secret Star (Jenni bill and melody harris)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Wicked Wayz (F E L Darling)
Puppy in Group: Shih Tzu
Tzutique The Devil Inside (Robyn Hawke)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Ziada Caught Sipping Brandy (Mrs J M Craig)
Bred by Exhibitor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Game of Fools (Robyn Hawke)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darjoce Stellabration (AI) (Margaret Halliday)
Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Majestueux Somebody Told Me (Ms T Cumner)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux Madam Butterfly (Ms T Cumner)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Wicked Wayz (F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Meralla Secret Star (Jenni bill and melody harris)
R/UP BOB and Dog CC: Bazyli Pogodny Duszek (FCI) (Imp) (Jenni Bill)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kiangsi Smooth Operator (Michelle Byrnes & A Cadd)
Minor of Breed: Kiangsi High Voltage (J Byrnes & A Cadd)
Intermediate of Breed: Gundrift Oh What A Flute (Sam Byrnes)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kahnhond Destinys Dream Chaser (Jane Faulkner)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ziada Secret Assignment (Miss D Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Poodle (Standard)
Puppy of Breed: Aust Ch Evoluer The Legacy (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ziada Caught Sipping Brandy (Mrs J M Craig)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanzapaw You R Mine (Mrs Tania McAlister)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Tzutique Game of Fools (Robyn Hawke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tzutique The Devil Inside (Robyn Hawke)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)