Marion Kennel Club Inc (AM Show) (SA)

Date of Show : 30-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)   (Total Entry : 364)

Best in Show & Open in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Runner Up in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Baby in Show: Border Terrier
Chanpema Shuffle The Deck (Chanpema Kennels)
Minor in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Mistypoint Colour Me Perfect (Ms T L Edwards)
Puppy in Show: Afghan Hound
Tahkira Man Of Many Colours (B Ferguson)
Junior in Show: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Aust Bred in Show: Papillon
Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Linda Beer (VIC)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Balkana Molly Malone (James Camac)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Toyopet Mighty Mouse (Mrs S Brown)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana Molly Malone (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC: Matmor Cosmopolitan (Vanessa P)

Chihuahua (Long Coat)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Montoso Elite Olivia (Imp LTU) (Mrs S Brown)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toyopet Mighty Mouse (Mrs S Brown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Aaungara Thelma (Ms Karen Keves)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Havanova Pip the Poste (Rebecca Fidge & David Oppermann)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Res Bitch CC & Open of Breed: Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Baby of Breed: Kosmos Argyle Diamond (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
Baby of Breed: Gemnova Storm On A Carousel (Lynette Walker)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sailoz Maid In The Mist (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sebandee Yellow Brick Road (Mrs T & Miss A Beavis)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Telavier Golden Bear (Pamela Stendara)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tornadobe Bear Necessity (Ms Pamela Stendara)
Baby of Breed: Telavier Gold Dust Dreamer (Pam Stendara)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
Baby in Group: Border Terrier
Chanpema Shuffle The Deck (Chanpema Kennels)
Puppy in Group: Australian Terrier
Paxterr Pants On Fire (Peter Oswald)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Amstafomine Kentucky Reign (AI) (Deborah Hughes)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)
Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Neuter Ch Redgundi Dolly Parton (Moira Hicks)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amstafomine Kentucky Reign (AI) (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amstafomine Russian Roulette (AI) (Deborah Hughes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paxterr Pants On Fire (Peter Oswald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neuter Ch Redgundi Dolly Parton (Moira Hicks)

Border Terrier
Baby of Breed: Chanpema Shuffle The Deck (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Wild Witch (Samantha Carter)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashgar LetMe Dream Your Dream (Selina Collins and Sandra Potts)

Skye Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Grawen T Magee (K & S Paine)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Broomsquires Knockfierna (G & S P Swalling)
Baby of Breed: Shaneca A Pirates Life For Me (Darrell Sharman)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Dog CC & Minor of Breed: Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Yarraview Made You Look (Maureen Schutt)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Outfox Andi (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Sweet Sasha (Maureen Schutt)
Puppy of Breed: Gumhaven Rockin Rebel (Maureen Schutt)
Junior of Breed: Gumhaven Crazy Daisy (Gumhaven Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Surman (SA)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Sup Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Runner Up Neuter in Group: Sussex Spaniel
Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elswood Caledonia (E Zucker)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dizzyki Shush Romulus (AI) (Dizzyki Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Heiderst All About The Money (AI) (Heiderst Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Heiderst No Way Home (Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Heiderst Mocha Madness (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chaleur Zilver Lining (AI) (Mrs Ruth Thompson)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Chaleur Eagle Has Landed (AI) (Mrs Ruth Thompson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Savaneta Touch The Sky (AI) (Miss B Wills)
Puppy of Breed: Baradav You Are My Sunshine (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Junior of Breed: Baradav Shoeshine (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aceweis Pocket Witha Wocket At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Erdos Nobodies Fool (Mrs J Wallis / Mrs V & A Marsden)
Baby of Breed: Aceweis The Affair Begins At Heiderst (Aceweis & Heiderst Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Devinelea Jive Talking (B & R van Maanen)

Murray River Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Airai A Little Bit Of Fizz (Jeannie Leibhardt)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Inchara First High Flyer (Miss J Manser & Miss C Fisher)

Sussex Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Angel Eyes (AI) (M Hartnett & Ghostwind Knls)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ghostwind All Eyes On The Fox (Ghostwind Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Auldana Dellayedoya (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)
Bitch CC: Auldana Mariafe Lara (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grausturm Bansheeba Wispa (AI) (Georgie Ray)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT) (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Runner Up in Group: Whippet
CIB & Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Tirowen Aurelius (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Mistypoint Colour Me Perfect (Ms T L Edwards)
Puppy in Group: Afghan Hound
Tahkira Man Of Many Colours (B Ferguson)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suliman Da Finnci Code (AI) (K/ K & R Hutchings)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tahkira Man Of Many Colours (B Ferguson)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Goldreign Avita with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Baby of Breed: Beauchasseur Summer Reign (Chris Lawrence)
Baby (Bitch) of Breed: Beauchasseur Motown Mariah (Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Houndbrook Giselle (S & D Flew)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Frieden Hooley Dooley (AI) (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Minor of Breed: Nilite One For The Road (Nick Gouzos)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)

Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Cayugaridge Pink Diamond (AI) (Gail Wood)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Haiziedayz Cushla Riabhach (Liathghorm Kennels)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
Baby of Breed: Tirowen Aurelius (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mistypoint Colour Me Perfect (Ms T L Edwards)
Minor (Dog) of Breed: Taraikha Re Renaissance Reveur (Alex Heitmann)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi Praise Be (AI) (Cheryl Currie)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Skyeway A Silver Lining (J & A Gunn/ A E E Curran & G Earl)
Puppy of Breed: Chakrata Bossy Britches (Mrs A E E Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Harradei By Design (Lentaridy Kennels & H J Innes)
Runner Up in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Baby in Group: Border Collie
Noblestarzz Turn Up The Shine (Dr Ambre Smith)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Cloverdowns No Mercy Given At Landmaster (R B & C J Redhead)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cloverdowns No Mercy Given At Landmaster (R B & C J Redhead)
Bitch CC & Minor of Breed: Landmaster Kiss You All Over (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
Baby of Breed: Noblestarzz Turn Up The Shine (Dr Ambre Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Vonpeta Zip AZ (P N Damarell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Leberhine Helen (Vivien Drummond)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (DM Findlay & SJ Caracoussis)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harradei By Design (Lentaridy Kennels & H J Innes)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyn McArthur (SA)  (Group Entry : 37)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Whitewarrior Ice Falls Landing (Jo Heard & Brett White)
Baby in Group: Samoyed
Nordicharm A Promise By Klaska (Mrs K L O’Riley)
Puppy in Group: Leonberger
Glamourford The Enforcer (Miss Bethany Bieleny, Mr Jack Barnett)
Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whitewarrior Ice Falls Landing (Jo Heard & Brett White)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Maiitsho Queen Senyah (Tori Haynes & Dianne Brown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dobregal Girls Wanna Have Fun (Mrs Tanya Schubert)
Baby of Breed: Dobregal Ramblin Man (Tanya Schubert)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Esme (AI) (K Lawn & D Johnston)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Lemanko A Queen In Heaven (Gill Harding & Richard Paunovic)

Leonberger
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glamourford The Enforcer (Miss Bethany Bieleny, Mr Jack Barnett)

Newfoundland
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Nordicharm A Promise By Klaska (Mrs K L O’Riley)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bushsong Ironjade Jett (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Christine Spry (SA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Baby in Group: French Bulldog
Brindlelicus Talk To Me Goose (N Oldfield)
Minor in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Dancing With The Stars (Lynette Niemann)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)

Boston Terrier
Baby of Breed: Merryjay Bostn Maxamillion (R Kemp & S Campain)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bulltorious It Was All A Dream (Eyvonne Piwen)
Bitch CC & Junior of Breed: Unforgetabul Cruella (Bullyack Kennels)
Baby of Breed: Majestueux Let there b carnage (Ms T Cumner)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway What Lies Ahead (A Janonis & C Franceschini)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vonasche Monsters Reloaded (Ms J Kelly & Mrs N Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Baby of Breed: Brindlelicus Talk To Me Goose (N Oldfield)
Junior of Breed: Matgo Louis Vuitton (Michael Francis & Barbara Florance Loades)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Puddleducky Starry Night (Jane Buckland)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Puddleducky Pika Boo (Jane Buckland)
Baby of Breed: Puddleducky Zephyr (Jane Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Tamaari Jonnie Walker (M Sawley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Simply Irresistible (D Parry & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Baby of Breed: Amesen Shutup N Take My Money (AI) (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Avonti Cue The Confetti (J Short & A Heyburn)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Beadale Dancing With The Stars (Lynette Niemann)