Australian Cattle Dog Club of SA Inc (All Breeds) (SA)

Date of Show : 5-Jan-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Show 1st: Bull Terrier
Aust Ch Maolmhin Cyote Ugly (Diane Cuthbert)
Best in Show 2nd: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
Baby in Show: Welsh Terrier
Waratah Glow and Behold (Palana Kennels)
Puppy in Show: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Cotto Vino (Rick & Wendy Baker)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)

Group 2nd: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Statuesque Pumper Nickel (Gemcourt Kennels)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Ice Warrior (Kennoway Kennels & K Lewis)

Chinese Crested Dog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Mohawk Butterfly Kisses (V Bridle/ Zaria Tulk)
Dog CC: Aust Gr Ch Sherabill Foreign Liason (Julia Brown)
Puppy of Breed: Xioma Darktown Strutter (S & S Johnson)

Griffon Bruxellois
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Statuesque Pumper Nickel (Gemcourt Kennels)

Havanese
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Hashki Time To Think CCD (S J Baillie)

Italian Greyhound
R/UP BOB and Dog CC: Barad Moment In Time (C Scott)
Baby of Breed: Tunamara Calamity Jane (C Scott)

Japanese Chin
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)

Lowchen
BOB & Bitch CC: Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Erintoi Sno Kisses (J L Sheppard)
Dog CC: Patrician Porshe Panamera (Bronwyn White)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hevnlee Sugar and Spice (Bev Chapman)

Papillon
Bitch CC: Clockwork Pretty Pirouette (Jessica Mortensen)
Puppy of Breed: Aust Ch Sailoz Ice Warrior (Kennoway Kennels & K Lewis)

Tibetan Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Tunamara Ruffi Tsha (C Scott)

Yorkshire Terrier
BOB and Dog CC: Istada Marley and Me (Mrs A K Brooks)
R/UP BOB & Bitch CC: Istada The Lady In Red (Mrs A K Brooks)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Group 1st: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Fermoy Remember Belgium (D J K Roche)
Group 2nd: Bull Terrier (Miniature)
Aust ch Speiread Tennessee Gold (Speiread kennels)
Baby in Group: Welsh Terrier
Waratah Glow and Behold (Palana Kennels)

Bull Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Maolmhin Cyote Ugly (Diane Cuthbert)
Dog CC: Aust Sup Ch Maolmhin Bad Romance (Diane Cuthbert)
Puppy of Breed: Aust Ch Trahern Yankees Skipper (Mr B D Grant)

Bull Terrier (Miniature)
BOB and Dog CC: Aust ch Speiread Tennessee Gold (Speiread kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Prefurabull Notcha Bull (Tony & Charmaine Kaplanis)
Bitch CC: Aust Ch Trahern Iti Lil Venus Rising (Trahern Kennels)

Cairn Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Natuska Lovely To Look At (Kerryn Pearson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Windline's Shouting Hello (Imp NWY) (Kerryn Pearson)
Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (Kerryn Pearson)

Fox Terrier (Smooth)
Dog CC: Aust Ch Fermoy Remember Belgium (D J K Roche)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rozebridge First Offence (D Smith)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Seighford Wooralla (J Rasche / D Tomney)
Bitch CC: Kabira Khe Sanh (Susan Wymark)
Baby of Breed: Powerpaws Black Caviar (Susan Wymark)
Puppy of Breed: Goodfella Here Comes Trouble (G McNeil & K Ricketts)
Neuter BOB: Aust Neut Ch Broomsquires Newbold Nan (Mrs Sandra Osborne)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
Bitch CC: Aust Ch Gumhaven Willow (Maureen Schutt)

Welsh Terrier
Baby of Breed: Waratah Glow and Behold (Palana Kennels)

West Highland White Terrier
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
Baby of Breed: Lairdoo Annabel Destiny (Leanne Ross)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)

Group 1st: Cocker Spaniel
Aust Ch Steinholme Stick Em Up (Geoff Love/Kerry Hutt)
Group 2nd: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
Baby in Group: Field Spaniel
Shevington Rover (Dr G M Davies & M McCaffery)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Hubba Bubba (Mrs R Thompson)

Clumber Spaniel
BOB and Dog CC: Aust & NZ Ch Baswei U B The Pirate At Bayparque (imp NZ) (Kerryn O'Brien & Jill Brooker)

Cocker Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Steinholme Stick Em Up (Geoff Love/Kerry Hutt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Kebarlea Killing Me Softly (Geoff Love/Kerry Hutt)

Cocker Spaniel (American)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Azel Always Bet On The Black (John / Valerie and Erin Carter)

Curly Coated Retriever
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB: Aust Ch Dizzyki MC Santorini (Dizzyki Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Dizzyki TC Garde Tangerine (Dizzyki Kennels)
Puppy of Breed: Dizzyki CM Strzlecki Desert (Dizzyki Kennels)

English Setter
BOB & Bitch CC: Aust Ch Mistypoint In Your Dreams (AI) (Tracie Edwards)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Mistypoint Follow Your Dreams (AI) (Tracie Edwards)

English Springer Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Amblespring IL Mondo (T & S Webb)
Bitch CC: Aust Ch Amblespring Cinque Bella (T & S Webb)

Field Spaniel
Baby of Breed: Shevington Rover (Dr G M Davies & M McCaffery)

Flat Coated Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Almanza Jamaican Rum (Imp SWD) (Tina Corbell & E K Gurner)
R/UP BOB: Aust Ch Fetchitup Man Of The Hour (Tina Corbell)
Bitch CC: Bushman Fire In The Sky (T Corbell /E Gurner /J Kennon-Wray /J Wray)
Baby of Breed: Skyehaven Jamaican Me Crazy (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB and Dog CC: Aust Ch Woodwych Tommy Hilfiger (S / R & L Schwerdt)
Puppy of Breed: Aust Ch Woodwych Globetrotter (S / R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Chaleur Valentino (Mrs Ruth Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaleur Hubba Bubba (Mrs R Thompson)

Gordon Setter
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Triseter Ebonie Yukon (AI) (Tracie Edwards & Esther Joseph)
R/UP BOB: Triseter Celtic Nickel (T Edwards, A Fraser & E Joseph)

Irish Setter
BOB & Bitch CC: Aust Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Martinridge Whisperin Secrets (B & S Martin)
Baby of Breed: Martinridge Hope Burns Eternal (B Martin)

Irish Water Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Ch Tirriki Hot Chocolate (Miss B N van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Terracarol Time Share (N l McLaren & G R Murphy)
R/UP BOB & Bitch CC: Welig Shooting Star (Deana Pemberton)
Baby of Breed: Kirkdell The Oracle (Chanpema Kennels & B Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Waldwieze Don't Ask Why (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Waldwiese Coz I Can (Ingrid Matschke)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Pat Connor (VIC)

Group 1st: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Group 2nd: Whippet
Aust Ch Wyldchase West Side Story (Geoff Love / Kerry Hutt)
Baby in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira AgraniFirefly (B Ferguson)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Chakrata Whisper On The Wind (Mrs A E E Curran)

Afghan Hound
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Suliman Suprima Ballerina (Kerin & Rachel Hutchings)
Baby of Breed: Aust Ch Tahkira AgraniFirefly (B Ferguson)

Basset Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beauchasseur Mustang Sally (Chris Lawrence)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Bitch CC: Aust Ch Stardayne Voo Doo Melody (Mrs V Tapp)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Tullacrest Kiwi Casanova (Tullacrest Kennels)
Bitch CC: Goldac Koffee Bronti (Kate Callery)
Puppy of Breed: Almarjo Dash F Kash (Kate Callery)

Greyhound
BOB and Dog CC: Aust Ch Whirlaway Classic BeyondBelief (AI) (Whirlaway Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Epic Jesting (Imp SWE) (Whirlaway Kennels)

Harrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Fellhunters Cant Touch This (P & F Danaher)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Fellhunters I Gotta Feeling (P & F Danaher)

Irish Wolfhound
BOB & Bitch CC: Aust Ch Greycroft Annika (John and Sue Lewington)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Tirowen Quinn (J Hooper / Dr F & A McEvoy)
Baby of Breed: Creena Miss Adelaide Rose (AI) (Jodie Michelmore)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Rokeena Xtravaganza (Adam Fraser & Tracie Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB and Dog CC: Aust Ch Inzara And It Goes Like This (L Moffatt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Inzara Lets Get Loud (L Moffatt)
Puppy of Breed: Aust Ch Almazart Bright Shadow (Almazart Kennels)

Whippet
BOB & Bitch CC: Aust Ch Wyldchase West Side Story (Geoff Love / Kerry Hutt)
Baby of Breed: Merrirose Invitation Only (Sharon Bailey & Rachel Hutchings)
Puppy of Breed: Aust Ch Chakrata Whisper On The Wind (Mrs A E E Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Group 1st: German Shepherd Dog
Vonpeta Tolder Just Do It (Vondoussa knls / Pike / Damarell)
Group 2nd: Australian Cattle Dog
Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Finnesse Aim For Fame (AI) (K Thompson)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sunland Suntory (A Lim & P Brennan-Lim / R Egel & A Egel )

Australian Cattle Dog
BOB and Dog CC: Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)
R/UP BOB & Bitch CC: Landmaster Wooden Heart (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB and Dog CC: Aust Ch Glendari The Tar Boy (E J Delaporte)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Glendari Inca Rose (E J Delaporte)

Australian Shepherd
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Shartooz Stop Thinking (Sarah McInerney)

Bearded Collie
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Peppagrove Onya Springtime (Ron & Doreen Green)

Border Collie
BOB & Bitch CC: Tullacrest Black Caviar (Tullacrest Kennels)

Briard
BOB & Bitch CC: Aust Ch J'Aint She A Dream Moravia Campanella (Imp CZE) (Liz Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Homme De Mes Reves (Liz Bennett)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Finnesse Aim For Fame (AI) (K Thompson)

German Shepherd Dog
BOB and Dog CC: Vonpeta Tolder Just Do It (Vondoussa knls / Pike / Damarell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Delaforce Nouvelle Promesse (I & M Cooke)
Baby of Breed: Shepherdhill Uriel (Susan Mertineit)
Neuter BOB: Neut Ch Vonrauten D Brazn Mystic (Susan Mertineit)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB and Dog CC: Aust Ch Damonte Bear Essentials A'Z (Damonte Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Narathor Jazz Diva (Cristel Leonard)
Baby of Breed: Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sunland Suntory (A Lim & P Brennan-Lim / R Egel & A Egel )

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Win (Afonwen Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Afonwen Luvs Two Dance (Afonwen Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB and Dog CC: Aust Ch Saffioraire Albarino Weekends (Shepherdhill Kennels)
Baby of Breed: Eishund Seize The Dream (Shepherdhill Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Terismo Stare N Whisper (Robyn Rogers)
Puppy in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)

Alaskan Malamute
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)
Baby of Breed: Iglignaq Time Lord (T Jones)
Puppy of Breed: Southrnwolf's Wild Ice Queen (T Haynes & S Presland)
Neuter BOB: Maiitsho Lika Navajo (Tori Haynes)

Dobermann
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Coppertop So Tempting (Jeni Matthews)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe Style Vixen (Imp NZ) (J Matthews & J Hovell)

Rottweiler
BOB and Dog CC: Aust Ch Westobri Gemdru Fletcher (Kerryn O'Brien)

Schnauzer
BOB & Bitch CC: Aust Ch Remporter Wild Child (Colin & Margaret Reedman)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Treuliebe Takit T Thlmit (J Chapman & S Foote)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Volition Jackaroo (Foote / Helps / Slattery)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Treuliebe Talk of The Town (J Chapman / S & S Foote)
Baby of Breed: Terismo Stare N Whisper (Robyn Rogers)

Shiba Inu
Neuter BOB: Aust & Neut Ch Aaczar Midnight Glow (T Jones)

Siberian Husky
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
R/UP BOB: Aust Sup Ch Asryn Romany Gold (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
Dog CC: Aust Gr Ch Asryn Lightning Strikes (Ashley Wittenberg & Karen Bryant)
Puppy of Breed: Aust Ch Romeka Moonlite Dancer (Ms Kellie Rayner)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Maxine Carter (SA)

Group 1st: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Group 2nd & Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Cotto Vino (Rick & Wendy Baker)
Baby in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Eskydon Surir (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)

British Bulldog
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Cleo Patra Of Kadabra (Imp NZ) (Cherie Terry)
Dog CC: Aust Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
Puppy of Breed: Aust Ch Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adstaff Cotto Vino (Rick & Wendy Baker)

French Bulldog
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Pendragan Showem How (Cadd/O'Rourke/Hedburg)
Baby of Breed: Kiangsi Game on Guyz (Ms Mandy Cadd)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eskydon Arctic Kitsune (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)
Baby of Breed: Aust Ch Eskydon Yanagi (Janet Dunbar & Tahnee Dendy)

Keeshond
BOB and Dog CC: Aust Ch Caspakees General Lee (Mrs M Sawley)
R/UP BOB: Aust Ch Karenda Fame N Fortunes Mine (Chris and Tahnee Spear)

Lhasa Apso
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)

Schipperke
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beadale Total Eclipse (Beadale Kennels)

Shar Pei
BOB and Dog CC: Aust Ch Hannibal of Evsars (Imp NZ) (Wally & Jacqui Walloscheck)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Rollsalong Artic Storm (Wally & Jacqui Walloscheck)