Metropolitan Kennel Club Of SA Inc (SA)

Date of Show : 19-May-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carolyn Butler (NSW)

Best in Show & Open in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Heiderst Wind Inthwillow (Heiderst Kennels)
Baby in Show: Akita
Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
Minor in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Sailor Moon (Heiderst Kennels)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Intermediate in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Aust Bred in Show: Schnauzer
Aust Gr Ch Treuliebe Takit T Thlmit (J Chapman & S Foote)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Olivia Nankivell (WA)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Obsidion Fleur De Lis (Mr Ben Luxton)
Baby in Group: Lowchen
Kristarz Fox in Sox (K Harding and M Bennet)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)

Affenpinscher
Minor of Breed: Aust Ch Breshaad Affen Around (Dr A & Mrs C Pitman)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Balkana Max Walker (J W Camac)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pinefield Walk On The Wild Side (Mr J R & Mrs C Kellow)

Cavalier King Charles Spaniel
Open of Breed: Caristabell Jacquie M (Merry Pronk)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Baby of Breed: Voncronan Lord Nelson (K Sunman)
Puppy of Breed: Aust Ch Adrahil A Secret of Keepsakes (Rick Carter)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Xioma Darktown Strutter (S & S Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foirfigh Fortune Cookie (R J Brown)
Junior of Breed: Black Dragon Dark Side Of The Moon (Imp USA) (S & S Johnson)

Italian Greyhound
Aust Bred of Breed: Tunamara Golden Nugget (Daniella Madalinski)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystalaine Saki (Chris and Elaine Burdett)
Baby of Breed: Krystalaine Shakira (Chris and Elaine Burdett)

Lowchen
Baby of Breed: Kristarz Fox in Sox (K Harding and M Bennet)

Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Clockwork Pretty Pirouette (Jessica Mortensen)

Pug
Junior of Breed: Pudgypooch Lafayet (Tanya Beavis)
Open of Breed: Aust Sup Ch Obsidion Fleur De Lis (Mr Ben Luxton)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Buidhe Dangerous Liaison (E A Eatts)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Pretty Woman (G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter McNamara (QLD)

Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska A Foreign Affair (Kerryn Pearson)
Baby in Group: Border Terrier
Chanpema Scream and Shout (Chanpema Kennels)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Gumhaven Red Hot Pepper (Maureen Schutt)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Powerpaws Black Caviar (Susan Wymark)
Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Rozebridge First Offence (D Smith)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Mokuishla Bling It On (G & K Jordan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hotpaws Bad Moon Rising (B & K Baxter)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chanpema Luke Skywalker (C / H & B van Haasteren & Chanpema Kennel)
Baby of Breed: Chanpema Scream and Shout (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Trahern Memphis Blues (Trahern Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Trahern Yankees Skipper (Mr B D Grant)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Trahern Iti Lil Venus Rising (Trahern Kennels)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust ch Speiread Tennessee Gold (Speiread kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska A Foreign Affair (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Lovely To Look At (Kerryn Pearson)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rozebridge First Offence (D Smith)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Open of Breed: Mokuishla Bling It On (G & K Jordan)
Puppy of Breed: Powerpaws Black Caviar (Susan Wymark)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Sand Storm (Maureen Schutt)
Minor of Breed: Aust Ch Gumhaven Red Hot Pepper (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Whitebriar Jennifer Juniper (Imp NZ) (Mrs L P Edson)
Junior of Breed: Aust Ch Aonais Tons O Trouble (Fiona Mackness)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Julia Van Dinter (WA)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Heiderst Wind Inthwillow (Heiderst Kennels)
Runner Up in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Sailor Moon (Heiderst Kennels)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kirkdell The Oracle (Chanpema Kennels & B Jones)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Hubba Bubba (Mrs R Thompson)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Baswei U B The Pirate At Bayparque (imp NZ) (Kerryn O'Brien & Jill Brooker)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azel Always Bet On The Black (John / Valerie and Erin Carter)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dizzyki MS Ariel (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Dizzyki DJ Imagine Love (Dizzyki Kennels)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint In Your Dreams (AI) (Tracie Edwards)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Mistypoint Follow Your Dreams (AI) (Tracie Edwards)

English Springer Spaniel
Puppy of Breed: Ozdezign The Black Pearl (Mrs Kate Callery)
Intermediate of Breed: Rosherville Touch of Tradition (Mrs L & Mr K Brown)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fetchitup Man Of The Hour (Tina Corbell)
Bitch CC: Aust Ch Kellick Take a Break (Ross & Jean Bryant)
Baby of Breed: Poweron Here Comes Trouble (Kirstin Gurner)
Minor of Breed: Bushman Power To Shine (Kirstin Gurner & Tina Corbell)
Puppy of Breed: Skyehaven Hot Jamaican (Tina Corbell)
Junior of Breed: Skyehaven Jamaican Me Crazy (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Heiderst Wind Inthwillow (Heiderst Kennels)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Heiderst Sailor Moon (Heiderst Kennels)
Dog CC: Aust Sup Ch Heiderst Risky Business (Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)
Puppy of Breed: Brysnif I Did It My Way (AI) (Heiderst Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaleur Hubba Bubba (Mrs R Thompson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chaleur Valentino (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)
Dog CC: Aust Ch Erdos Iam Isaid (Vicki Marsden)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
R/UP BOB & Junior of Breed: Martinridge Promises Promises (B Martin)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Martinridge Whisperin Secrets (B & S Martin)
Puppy of Breed: Martinridge Hopes Are Raising (Bernie Martin)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Whistlestop's Special Agent CD RN CGC (Imp USA) (Bianca / Robyn van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch AlpyneAir Sacre Bleu (S & B Washington / D Venables)
Puppy of Breed: Kirkdell The Oracle (Chanpema Kennels & B Jones)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lidlriva Trick or Treat (AI) (J Leibhardt & E Simon)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Turnix Sparkling Diamond (D Delaine / J Powell)
R/UP BOB: Aust Gr Ch Beautelle Ova The Rainbow (B & H Clarke / A Marsden)
Dog CC: Aust Sup Ch Chesterhope My Foreign Envoy (Imp NZ) (B & H Clarke)
Junior of Breed: Aust Ch Zensu Bed of Roses (B & H Clarke)

Weimaraner
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stolzjager Supreme Star (Keith Jefferies)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Alaric (Dr F & Mrs A McEvoy)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Puppy in Group: Saluki
Pazada Sin With A Grin (B Farrell & A Jones / G & P Russell)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Bellendene Real Rock N Roller (Sue McKay)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Suliman Suprima Ballerina (Kerin & Rachel Hutchings)
Baby of Breed: Tahkira Who Needs A Halo (B Ferguson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Longbay Yeoman of The Guard (Chris Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beauchasseur Dolly Did It (Chris Lawrence)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Bitch CC: Aust Ch Stardayne Royal Masquerade (Mrs V Tapp)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boskahun Molton Gold (S Packer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Keystone High-jinks (Imp NZ) (Odette van den Berg)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Boskahun Back Witha Bang (Sue Packer)
Open of Breed: NZ Ch Daxhaven Daisie (Imp NZ) (Odette van den Berg)

Harrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fellhunters Cant Touch This (P & F Danaher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fellhunters I Gotta Feeling (P & F Danaher)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tirowen Alaric (Dr F & Mrs A McEvoy)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Xtravaganza (Adam Fraser & Tracie Edwards)
Minor of Breed: Bondestin Dont Talk Just Kiss (A Cooney & C West)
Puppy of Breed: Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almazart Bright Shadow (Almazart Kennels)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Pazada Star View (G & P Russell / A & B Farrell)
Puppy of Breed: Pazada Sin With A Grin (B Farrell & A Jones / G & P Russell)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellendene Real Rock N Roller (Sue McKay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Fiona Ward (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelsian Scintilla (I R & C E Spangler)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Peppagrove Onya Springtime (Ron & Doreen Green)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Shepherdhill Uriel (Susan Mertineit)
Puppy in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Homme De Mes Reves (Liz Bennett)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shartooz Stop Thinking (Sarah McInerney)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tolazrun Carribean Queen (IID) (Sarah Mcinerney / Martin Tolar)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Peppagrove Onya Springtime (Ron & Doreen Green)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Silverstarz Becrux Bear (Kirsten Anne)
Junior of Breed: Aust Ch Lokynnda Captain Jack Harkness (Lynda Webb)

Briard
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Homme De Mes Reves (Liz Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch J'Aint She A Dream Moravia Campanella (Imp CZE) (Liz Bennett)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Finnesse Aim For Fame (AI) (K Thompson)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Minor of Breed: Shepherdhill Uriel (Susan Mertineit)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abbotthall Royal Rascal (imp NZ) (B & K Baxter)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shelsian Scintilla (I R & C E Spangler)
Dog CC: Aust Ch Shelkeys Banner Of Love (Mr & Mrs N & C Bartholomew)
Puppy of Breed: Rimini Treasure Hunter (J Elaine Hall)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Saffioraire Albarino Weekends (Shepherdhill Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)

Runner Up in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Baby in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Asyut Seekn Fame N Fortune (Asyut Kennels)
Puppy in Group: Schnauzer
Aust Ch Montkhan Song And Dance man (S P & S K Foote)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Style Vixen (Imp NZ) (J Matthews & J Hovell)
Aust Bred in Group: Schnauzer
Aust Gr Ch Treuliebe Takit T Thlmit (J Chapman & S Foote)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ruthdales Unleash The Fury (Imp UK) (D Klingberg & W Osborn)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma The Way U Make Me Feel (David Klingberg & Wendy Osborn)
Baby of Breed: Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
Minor of Breed: Shokuma Fast N Furyous (Mr D Klingberg & Miss W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Tuyak Atayomik (Don and Moyra Battersby)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)
Junior of Breed: Tuvaaqan Articluv Pakik (Don and Moyra Battersby)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bravadobe Yes Its Time (Samantha / Mark and Deborah Jackson)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Style Vixen (Imp NZ) (J Matthews & J Hovell)

Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brydonhall Black Knight (D Chamberlain / P & A O'Grady)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Toramis Empress Strikes Back (J & P Buckley)
Baby of Breed: Marstenmoor Wreck It Ralph (Mr D & Mrs J Chamberlain / Mr P & Mrs G Simmonds)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Westobri Herum Gasper (Jill & Liam O'Brien)
Baby of Breed: Schwartzhund Freidrich (N K HANN)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eskydon Time Traveller (AI) (Ann Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kimchatka Bella Rouge (T A R & E B Maitland)
Minor of Breed: Eskydon Diamonds In The Sky (AI) (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Takit T Thlmit (J Chapman & S Foote)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remporter Wild Child (Colin & Margaret Reedman)
Puppy of Breed: Aust Ch Montkhan Song And Dance man (S P & S K Foote)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Volition Jackaroo (Foote / Helps / Slattery)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Asyut Seekn Fame N Fortune (Asyut Kennels)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Asryn Lightning Strikes (Ashley Wittenberg & Karen Bryant)
Puppy of Breed: Romeka Queen Of The Nite (Kellie Rayner)
Junior of Breed: Aust Ch Romeka Moonlite Dancer (Ms Kellie Rayner)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lynn Butler (NSW)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
Minor in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura It Is My Reflection (Rodney J Connelly)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Little Captain (Mr Barry Tyrrell)

Boston Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Cherishem La Coquette (Dot Morgan)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
Baby of Breed: Preciousbull UK Romper Stomper (Cherie Terry)
Minor of Breed: Kervilees Take a Chance On Me (G F J & P Cattell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Preciousbull Whosa Slapper Now (Cherie Terry)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Instride Don't Tell Devil (Ms Kerryn Harvey)
Minor of Breed: Aust Ch Instride Xceptional (AI) (Ms Kerryn Harvey)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Repard Mslle Asher (Mrs B Loades & Mrs Y Draper)

Great Dane
Baby of Breed: Willitoft Eyes of Kye (Miss Shontelle Davies)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Eskydon Yanagi (Janet Dunbar & Tahnee Dendy)
Puppy of Breed: Aust Ch Eskydon Surir (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)

Keeshond
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Calivale Tell Em About It (Mrs M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Magicalia If In Doubt (Mrs B Howe & Mrs T Thomas-Clendon)
Baby of Breed: Poshnoir My Ways The Highway (Mrs B Howe & Mrs T Thomas-Clendon)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gwynson Paris Lights (R Brown)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Little Captain (Mr Barry Tyrrell)
Puppy of Breed: Aust Ch Beadale Total Eclipse (Beadale Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miniatura Keeping Up Appearances (Mr Rodney J Connelly)
Baby of Breed: Miniatura The Game Is On (Mr Rodney J Connelly)
Minor of Breed: Aust Ch Miniatura It Is My Reflection (Rodney J Connelly)