Cranbourne Dog Club Inc (VIC)

Date of Show : 16-Jun-13 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Best in Show & Open in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Great Dane
Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Baby in Show: Basset Fauve de Bretagne
Arendt The Luck of The Irish (A Reid & K Wishart)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Great Expectations TDX (Ross Carlson)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Sheamus (Mr Roy Hackett)


Group 1 Results

Specials Judge : Miss Elizabeth Davidson (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Jack Sparrow (J W Camac)
Puppy in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Xasterclass (S Holland & P Prescott)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Jack Sparrow (J W Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Balkana Flirtatious (IID) (J W Camac)
Baby of Breed: Balkana Memory Lane (J W Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)
Puppy of Breed: Clarelly Damage Control (Jan Kelly)
Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Makosperfect Amber (Rodney Connelly/Clare van der Wolde)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chidolls Glitzy Glam (Leonie Bohm)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chidolls Miss California (Sue Sparkman)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mohawk Shes Got Talent (Miss B Bieleny)
Dog CC: Kimissa Colour By Design (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)

Havanese
R/UP BOB & Puppy of Breed: Carnwath Hollywood Hotshot (L J Bolden)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Xasterclass (S Holland & P Prescott)
Bitch CC: Aust Ch Tilcha Pretty woman (Pia Kirke)
Junior of Breed: Aust Ch Wyntervale Rhymenocerous (L Howlett-Trahar)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vahlia Risque Rogue (Lee Beckley)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: I-Ama-Jewl Of Melka (Imp NZ) (Pat Ball)
R/UP BOB & Minor: Supacharm Escape From Alcatraz (Mr M Hayes)

Pekingese
Junior of Breed: Aust Ch Ormalu Ambitious Step (P Smith)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB & Open: NZ Ch Atzlon Memorise (Imp NZ) (Mrs S & Mr K Bennett)
Dog CC: Aust Ch Stakim Sir Salton (Mrs S & Mr K Bennett)
Puppy of Breed: Stakim Sweet Memories (Mrs S & Mr K Bennett)
Junior of Breed: Aust Ch Aztlon Shezgorgeous (Imp NZ) (Mrs S & Mr K Bennett)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Go On I Dare You (Steven Reid)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K Marsh)
Runner Up in Group: Smooth Fox Terrier
Aust Sup & NZ Ch Pinnacle Kiwi Made (Imp NZ) (K & J Campbell / S Evans)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Rangeaire Grand Finale (Mr & Mrs R A Harvey)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
Junior in Group: Smooth Fox Terrier
Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)
Aust Bred in Group: Parson Russell Terrier
Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Coppahed Candycane (Mrs Margaret Snelders)
R/UP BOB & Open: Aust Ch Coppahed Cleopatra (Mrs Margaret Snelders)

Miniature Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Speiread White Gold Penny (Samantha Moile)
Baby of Breed: Sariluda A Flash of Sunshine (Samantha Moile)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Pinnacle Kiwi Made (Imp NZ) (K & J Campbell / S Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Argowan Brighde (Bugges / Bettis & Sullivan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Argowan Dennis McGregor (Anita Bugges)
Minor of Breed: Argowan Best Served Cold (Bugges / Bettis & Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shaneca Sunday Rose (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K Marsh)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Romehana Mirabella (Mr & Mrs R A Harvey)
Baby of Breed: Rangeaire Grand Finale (Mr & Mrs R A Harvey)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Westmor Kiss and Tell (D Goldsmith / M O'Reilly / S Stewart)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: English Setter
Aust Ch Bridgewood Mile High (P Harper / D Bowey / B Watt)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Kinsheran Dorabella (Anita Stewart)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bridgewood Mile High (P Harper / D Bowey / B Watt)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Kilimanjaro (V McPhee)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cardhu Who Dares Wins (Jan Waite)
Minor of Breed: Kinsheran Dorabella (Anita Stewart)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Injitali Sir Bouncealot TDX TSDX (R Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms R Trimble)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kobidan Hot to Handle (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Baby of Breed: Kobidan I Am Mistress Quickly (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Gr Ch Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)
Baby of Breed: Kelindebar Black Magic (Linda Adams)
Minor of Breed: Terracarol Jadon (A Durslewicz)
Puppy of Breed: Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daykeyne Heads I Win (Miss T Buckley & Mr G Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyeanbo Dixie Chick (D & S Crooks / G Munro)
Minor of Breed: Daykeyne Me Myself N me (T Buckley & D Lang)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Back N Time (AI) (Bromhund Kennels)
Minor of Breed: Feldjaeger Heart of Silver (Richard Boots)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft Tullamore Warlord (AI) (B & S McClure)
Baby in Group: Basset Fauve de Bretagne
Arendt The Luck of The Irish (A Reid & K Wishart)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Sheamus (Mr Roy Hackett)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Afrikenji Hunting High And Low (D & H Veless)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Afrikenji Fifth Element (D & H Veless)

Basset Fauve de Bretagne
Baby of Breed: Arendt The Luck of The Irish (A Reid & K Wishart)

Beagle
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Merrilyn Major Trouble (AI) (C Bowler / C Nance & D Quinlivan)
Bitch CC: Sanmar Rumour Has It (AI) (Sue Walker & L Osmotherley)
Baby of Breed: Sanmar Fiddledee Dee (Carmel Carew)

Borzoi
Junior of Breed: Aust Ch Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Sheamus (Mr Roy Hackett)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Stardayne Dee Lovely (Mrs V Tapp & Mr R Hackett)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jacobite Braemhor (Pam Moffitt)
Dog CC: Bhealaich On Your Bike (Ms C Howard & Ms G Danger)
Puppy of Breed: Bhealaich Prettyprecosus (Aisha Bierman)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Piccolina (Michelle Howell)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greycroft Tullamore Warlord (AI) (B & S McClure)

Petit Basset Griffon Vendeen
Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinshasa Bronzed Aussie (Kinshasa Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinshasa Golden firefox (Kinshasa kennels)
Minor of Breed: Otesha Tamba (Michelle Howell)

Saluki
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Bouvier des Flandres
Aust Sup Ch Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Baby in Group: Puli
Rustufarion If You Dont Mind (Mr R Valore)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Perfu Jack The Lad (Sam Templeton & Sue Moore)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Great Expectations TDX (Ross Carlson)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Montage Escapade (Kataku Kennels)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Brigadoon Miros Arrival (AI) (Brigadoon Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kusco Daretobe Kosi RN (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ellagant Great Expectations TDX (Ross Carlson)
Bitch CC & Minor of Breed: Ellagant Cassiopeia (C Thompson & A Richardson)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Arrival (AI) (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brigadoon Harry's Gift (Brigadoon Kennels)
Puppy of Breed: Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Puppy of Breed: Estrik Lady Muck (Estrik Kennels)
Junior of Breed: Estrik Rouge's Juggernaut (Estrik Kennels)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Baqilodge Bring Me Red Roses (Mim Bester)

Collie (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Robgai Rocki Mtn Hi (R & G Doe)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Takimbre Noble Warrior (Lakamari Kennels)
R/UP BOB & Minor of Breed: Stobar Quentin (Lakamari kennels)
Junior of Breed: Aljudan kwinella (Mr I Austin)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Delkit Lyka Miss (Shelly Diegan & A Kerr)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Perfu Jack The Lad (Sam Templeton & Sue Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rustufarion Bubble Envy (Mr R Valore)
Baby of Breed: Rustufarion If You Dont Mind (Mr R Valore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bluescot Mademoiselle (Lakamari kennels)
Baby of Breed: Sharndah Tri A New Adventure (Sharndah Knls)
Junior of Breed: Montage Escapade (Kataku Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Helen Cramer (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group: Akita
Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
Baby in Group: Boxer
Kesdar Rebel On The Run (AI) (Jennifer Davis & Helen Keele)
Minor in Group: Samoyed
Kalaska Dear Mr President (K O'Riley)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Kesdar Wings Of An Angel (Jennifer Davis & Helen Keele)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf's Catch Me Ifu Can (Mrs A Wagenvoort)
Baby of Breed: Icepure Rising Auzzie Legend (Icepure Kennels)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
Baby of Breed: Kesdar Rebel On The Run (AI) (Jennifer Davis & Helen Keele)
Junior of Breed: Aust Ch Kesdar Wings Of An Angel (Jennifer Davis & Helen Keele)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nightquest Star Affair (Mrs M Edwards)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ikons Dark Beauty (Imp NZ) (Jo Jennings)

Dogue de Bordeaux
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Durhamdogues Extra Gold (Mr R Healey)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simtara Typhoon (Imp NZ) (Miss B Bieleny)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea My Heart My Soul (AI) (Helen Chen)
Baby of Breed: Airebis Dancing in the Summer Rain (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Minor of Breed: Kalaska Dear Mr President (K O'Riley)

Miniature Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Schaylyn Start A Rukus (Edgington & Hocking)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kazumi Cee Cee (Alveka Knls)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Baby in Group: Shar Pei
Silkston Itza Wrapp (S White)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Adorin Million Dollar Baby (Ms Rochelle Manderson)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Venardu The Maestro (Mrs Sue Emary)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bostonbob Grizzly Gretta (J Semmler)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rowbull Our Oklahoma (Mr & Mrs D Seivers)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bullybabe Rock My World (D & S Seivers)

Dalmatian
Dog CC: Aust Ch Pampard Ponte Vecchio (J & S Marshall / C Shah)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Baby of Breed: Congistador Turning Heads (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
Junior of Breed: Aust Ch Annador Dash Of This (Mrs D & Miss A Alexander)
Intermediate of Breed: Aust Ch Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Drakon Damn Right I'm White (Imp NZ) (Rebecca Marshall / Anya Trainor)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Venardu The Maestro (Mrs Sue Emary)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Venlo What About Me (Pam & Andrew Yu)
Minor of Breed: Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rimpoche Black Caviar (Rimpoche Kennels)
R/UP BOB & Intermediate: Aust Ch Amesen Portia (Mysticrafael Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Mysticrafael Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen Call Me Dexter (Mysticrafael Kennels)

Standard Poodle
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Danrith Moon Goddess (Miss C P Sharpe)
Baby of Breed: Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharp)

Toy Poodle
Junior of Breed: Aust Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adorin Prince Of Mystery (Ms Rochelle Manderson)
Junior of Breed: Aust Ch Adorin Million Dollar Baby (Ms Rochelle Manderson)

Shar Pei
Baby of Breed: Silkston Itza Wrapp (S White)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch O'Malley's Sebastian (Imp SWD) (Kinderscout Kennels)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bovais Storm Raider (R & Mrs V Bennetts)