Caboolture P A & I Association (QLD)

Date of Show : 6-Jun-2014 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr A Hudono (Philippines)   (Total Entry : 618)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Show: Kerry Blue Terrier
Eng / Irish Ch Torum's Calico Jack at Irisblu (Imp IRE) (J & C LeCourt / K Brown & R Gray)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Fly Me To The Moon (Imp NZ) (Kaye McGhie/Jess Jolly/Paige O'Neill)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD)  (Group Entry : 100)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Runner Up in Group: Papillon
Aust Gr Ch Szzan Cotillon Belle (Suzanne Goodchild)
Baby in Group: Lowchen
Paceaway Tuxedo (Fran Darling)
Minor in Group: Italian Greyhound
Berizza Cant Find My Halo (Angela Sharpe)
State Bred in Group: Maltese
Aust Ch Jandara Ikandy Kisses (J M Spence)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bramver's Cacao (Imp JAP) (H E J Bright)
Baby of Breed: JenniChis Blue Moon Ov Kntcky (Jennifer McKell)
Baby (Bitch) of Breed: JenniChis Stairway To Th Stars (Jennifer McKell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch JenniChis Lone Piper (Jennifer McKell)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Tzani Vanderquack (Diana Norman & Tim Mills)
Baby (Bitch) of Breed: Griffonsburg Miss Georgia (Diana Norman & Tim Mills)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Hollywood Hero (S J Baillie)
Baby of Breed: Aust Ch Rhumderry Fire And Ice (Mr D Smith)

Italian Greyhound
Minor of Breed: Berizza Cant Find My Halo (Angela Sharpe)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Lowenhart Tastes SoSweet (Miss I Horne)
Dog CC: Aust Ch Lowenhart TasteAsGood AsILook (L & C Horne)
Baby of Breed: Paceaway Tuxedo (Fran Darling)

Maltese
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jandara Ikandy Kisses (J M Spence)

Papillon
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Szzan Cotillon Belle (Suzanne Goodchild)
Baby of Breed: Roseswain Islesofsky (Mrs J A Moy)
Puppy of Breed: Roseswain Pipers Dream Maker (Mrs J A Moy)
Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Kissed By Fire Night (Mrs J A Moy)
State Bred of Breed: Roseswain Midnite Dragon Rose (Mrs J A Moy)

Pekingese
Junior of Breed: Balickera Whatz It Tu U (G J & P C Moore)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Atalair Bad Moon Rising (Mr David A Laird)
Baby of Breed: Atalair Coco Chanel (Mr David A Laird)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Michael Leonard (Ireland)  (Group Entry : 82)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Eng / Irish Ch Torum's Calico Jack at Irisblu (Imp IRE) (J & C LeCourt / K Brown & R Gray)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Whitebriar Jump The Gun (Imp NZ) (Mrs D Le Brun / Mr G & Mrs C R Bowers)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Calm Before The Storm (C Chandler/ A Malby)
Minor in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)
Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Knight Dreamer (D & M Holt)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Gr Ch Westland I Dreamed A Dream (G & C R Bowers)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Coppahead Red Ribbond (Miss A J Davies)
Baby of Breed: Xanthorrhoea With Baronia (Ann J Davies)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kupala Kreate Astir (S & G McAdam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kupala Kute Lady (Samantha Smith)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Jacknthebox Calm Before The Storm (C Chandler/ A Malby)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng / Irish Ch Torum's Calico Jack at Irisblu (Imp IRE) (J & C LeCourt / K Brown & R Gray)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes A Stylish Chic (Stacy Kellie)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes Got Style (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swanky Heavily Armed (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Puppy of Breed: Smokinblues Supanova (Andrew Evans)
Intermediate of Breed: Bomchassa Solar Eclipse (Mr Tyler Corbett & Mr Andrew Evans)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nudimah Knight Dreamer (D & M Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Nudimah Mista Sunshine (D & M Holt)
Minor of Breed: Nudimah Sheza Star (Mr D & Mrs M Holt)
Junior of Breed: Aust Ch Charbon Independent Lady (C E & J F Chambers)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Mooregreens Metropolis (Imp USA) (Adrian Adams/ Diann Flory)

West Highland White Terrier
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Westland I Dreamed A Dream (G & C R Bowers)
Open of Breed: Aust Sup Ch Whitebriar Jump The Gun (Imp NZ) (Mrs D Le Brun / Mr G & Mrs C R Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr A Hudono (Philippines)  (Group Entry : 101)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Terri Davies & Denise Burke)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Fly Me To The Moon (Imp NZ) (Kaye McGhie/Jess Jolly/Paige O'Neill)
Baby in Group: Labrador Retriever
Driftway Mission Statement (G Spagnolo/S Luchterhand)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Estee Lauder (Tony & Marg Norton)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Webfoot Indian Star (Mr T Lodder)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Terri Davies & Denise Burke)
Minor of Breed: Acijay Noboys Affair (Louise Bygraves)
Junior of Breed: Brayroan Chase N Chance (J Newbold)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Macdolly Cant Take My Eyes Off You (Terri Davies)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Sun Devil I've Gotta Feeling for Cudyncae (Imp USA) (A Eales)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Dizzyki CD Django I Got Rhythm (AI) (A Eales / Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Dizzyki SB Sundevil Empress (A Eales / Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fraelighte Fly Me To The Moon (Imp NZ) (Kaye McGhie/Jess Jolly/Paige O'Neill)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Fraelighte Fire and Brimstone (Suzanne Lavery)
Bitch CC & Junior of Breed: Fraelighte Magic Formula (Suzanne Lavery)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tealpoint Young Blood ET (Ann-Maree Boyd)
Puppy of Breed: Aust Ch Tealpoint Mask of Zorro (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wysiwyg Everything You Dream Ov (A Adamopoulos)
Puppy of Breed: Wysiwyg One Night In Paris (A Adamopoulos)
Junior of Breed: Edgecombe's Wysiwyg Chaos Bound For Botany Bay (Imp USA) (A Adamopoulos/D McAllister)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tintookie Gallipoli Hero CDX (Linda Bennett)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarramo Estee Lauder (Tony & Marg Norton)

Labrador Retriever
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Baby of Breed: Driftway Mission Statement (G Spagnolo/S Luchterhand)
Minor of Breed: Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Jamie-Lee Creagh)
Puppy of Breed: Dewick Touchof Sugar (Mrs K Griffiths)
State Bred of Breed: Copperkee Jelly Stone Park (Ms D & Miss J Creagh)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee Northern Lights (Mrs D & Miss J Creagh)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Delwick Captain Sparrow (AI) (Mr A Griffiths)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hipoint Mysterious Liaison (P & S Berger / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gaelforce Blonde Ambition (Patrik & Sharon Berger)
Puppy of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greyghost Weis Cracker (B Quinlan)
Minor of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Absinthe (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr E Sangkunakup (Thailand) (Group Entry : 102)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Peperone New Sensation (Elmaro Kennels)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Nkazimlo Carbon Copy (Mrs S Temlett)
Baby in Group: Afghan Hound
Kjavu Tells It Like It Is (C & H Hamilton)
Puppy in Group: Whippet
Elmaro Sweet As Sugar (Elmaro Kennels)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark Yardley & Jo Scott)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Afghan Hound
Baby of Breed: Kjavu Tells It Like It Is (C & H Hamilton)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikrus Zoomy Safari (Mrs C Benson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Remwin Dark Image (Mrs C Benson)
Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Baagna Bahati Rosie (Mrs C Benson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dacville Gorgeous George (Imp NZ) (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark Yardley & Jo Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Splendak Aint No Saint (B K & Y J Shaw)
Puppy of Breed: Aust Ch Murungal Miss Dorothy (M Yardley & J Scott)
State Bred of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & YJ Shaw)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adbesare Dares To Be Phirst (Miss S Wheatley)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nkazimlo Carbon Copy (Mrs S Temlett)
Puppy (Dog) of Breed: Adbesare Khi Diffrnt Drum Beat (AI) (Miss S Wheatley)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Adbesare Midnight Mist (Sarah Wheatley)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Peperone New Sensation (Elmaro Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shawthing One Dayata Time (Vicki Shaw)
Baby of Breed: Ridgesetter Dream Come True (J Jenkins)
Baby (Dog) of Breed: Adstaff Red Emperor (Denni Maxwell)
Puppy of Breed: Elmaro Sweet As Sugar (Elmaro Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Shawthing All That Jazz (Vicki Shaw)
Aust Bred of Breed: Shawthing Thatza Sparkla (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ricky Gouws (SAF)  (Group Entry : 81)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Tailgait Get Ready For It (Judy Pearce)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Nun Of Your Business (Imp NZ) (P & K Vardy / D Puttock)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Colorme Crystal Rose (Debbie Neilson)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee All Thats Gold (Mrs S Luchterhand)
Open in Group: Bouvier des Flandres
Aust Ch Bruinshire Dax Downunderat Paganelf P T (Imp NZ) (J Mitchell)
Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Redblubigger Just A Khya (Corinne Chandler)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
R/UP BOB & Junior of Breed: Koolanahill Dynamo Magic (Lachlan Chandler)
Bitch CC & Minor of Breed: Dewregal Too Shay (J Phillips)
Baby of Breed: Waykrest Do'in Time (Waykrest Kennels)
Puppy of Breed: Kelprin Cowgirl Teka (Corinne Chandler)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Redblubigger Just A Khya (Corinne Chandler)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma River Runs Red (Sue Thomson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Baby of Breed: Ukulunga Nun Of Your Business (Imp NZ) (P & K Vardy / D Puttock)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Dykinta Night Maestro (Elise Lenske)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kerimarlo Shooting The Breeze (Kerri Lougheed)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kerimarlo Just Because I Can (Kerri Lougheed)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Easy Feeling du Crepuscule des Loups (Imp FRA) (C A & J A Fynmore)
Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Royalborda Whisper of Fire (S & K Field)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bruinshire Dax Downunderat Paganelf P T (Imp NZ) (J Mitchell)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Burdekin BossyBoots (Mrs M L Faux)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brynwood Bacardi Breezer (Mark Yardley/ Joanne Scott)
R/UP BOB & Junior of Breed: Almarjo After Shock (Mark Yardley & Jo Scott)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tailgait Get Ready For It (Judy Pearce)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tailgait Just My Style (Judy Pearce)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene Diamonds Inthe Skye (Julene Brady)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mandene Empire Of The Sun (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Take It To The Limit (Gloria Woodward)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Antudor A Dash Of Love (Debbie Neilson)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Antudor Colorme Crystal Rose (Debbie Neilson)
Minor (Dog) of Breed: Aingealag Day Dream Believer (Debbie Neilson)
State Bred of Breed: Aberlee All Thats Gold (Mrs S Luchterhand)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Michael Leonard (Ireland)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Baby in Group: Akita
Kodo Royal Emblem (AI) (Imp NZ) (C & M Moffat)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
Intermediate in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Estava Rain Expand Your Horizon (Imp NWY) (Craig & Malisa Moffat)
Baby of Breed: Kodo Royal Emblem (AI) (Imp NZ) (C & M Moffat)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanome King Of The Mountain WTD WWPD ROA ET (Mr B & Mrs R Sorrell / S McPhan)
Baby of Breed: Kotuko Llook My Way (B & R Sorrell / P Selden)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alpenhund Prayers Are Answered (Mrs K Haddon and Mrs R Catt)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kadence Elusive Encounter (Imp NZ) (Jody Gibson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bullarmour Mighty Bodacious (Mrs B Kay)

Dobermann
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
Puppy of Breed: Aust Ch Ebondobes Exclusive at Dobersmith (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Dogue de Bordeaux
Bitch CC: Doobyave Mis Take (Imp UK) (David O Hara)

Rottweiler
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Sanduka Dont Tempt Me (Cindy Pearce)
Baby of Breed: Glamourotts The Legend Is Real (Cindy Pearce)

Samoyed
Puppy of Breed: Aspenbeauty Willow Royale (Lynd Campbell)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Klabauter Odyssey to Oz (Julia Roso)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chicabud The King Lives (J Windle & J Sharland)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Charmed N Dangerous (AI) (B & L Halliwell)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
Bitch CC: Aust Gr Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ricky Gouws (SAF)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Bienaime Galadriel (S & L Darling)
Intermediate in Group: Dalmatian
Lykatyga Ima Hottie (Miss A Forrest)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Lykatyga Wyld Streak (Miss A Forrest)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Exaltare Go Your Own Way (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Drumsara Special Legal (Mrs M J Stewart)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)

Dalmatian
Intermediate of Breed: Lykatyga Ima Hottie (Miss A Forrest)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lykatyga Wyld Streak (Miss A Forrest)

French Bulldog
Bitch CC & Intermediate of Breed: Gesundheit Beyonce' (Imp NZ) (Mrs D James)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Willitoft Dreaming of Kye (AI) (Jools Ruddle)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kashanby Dali's Dream (Narelle Reynolds)
Baby of Breed: Jazzebella Simply The Best (AI) (Narelle Reynolds)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Syide Rose Otrallee (Mrs B Winch)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel (S & L Darling)
Baby of Breed: Danrith Say My Name (Mr James Bennett)
Junior of Breed: Aust Ch Bienaime Galadriel (S & L Darling)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Freyja (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)

Poodle (Toy)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Adithe Some Like It Hot (Miss J A McRobie)
Minor of Breed: Adithe The Girls On Fire (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Miss Universe (Tania McAlister)
Baby of Breed: Tanzapaw My Girl Lolly Pop (Mrs Tania McAlister)
State Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Idol Spirit (Tania Mcalister)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)
Open of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

Shih Tzu
Baby of Breed: Lawrenzu Toss The Dice (G J & P C Moore)