Allora Kennel Club Inc (SHOW 1) (QLD)

Date of Show : 9-Sep-2016 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Adrian Jones (TAS)   (Total Entry : 460)

Runner Up in Show: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
Baby in Show: Dobermann
Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Puppy in Show: Tenterfield Terrier
Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Junior in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye I Am Prime (T Thomas & B West)
Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/ S Luchterhand)
State Bred in Show: Australian Terrier
Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)
Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr C West)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)
Runner Up Neuter in Show: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Sydney Munton (TAS)  (Group Entry : 102)

Best in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Minor in Group: Italian Greyhound
Oakway Jubilation (Jill Marks)
Junior in Group: Papillon
Papunique Stamp of Approval (K & K Hembrow)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Gr Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/Lux/Cro/ & Cro J Ch Aussie Dream Dress to Impress (Imp CRO) (Annette Collins & Kristina Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allannette Devil in Disguise (AI) (Annette Colins & Kristina Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC: Aust Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Louie Bedazzled (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Kimi Finster (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Who's That Girl (Mrs J Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karakush Hairlelujah (J & S Cook / L & H Gibson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs R Cook / Mr J & Mrs S Cook)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Oakway Gold Reign (Jill Marks)
Res Dog CC & Minor of Breed: Oakway Jubilation (Jill Marks)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Forangee Fame N Forchin (Margot Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tokubetsu Nayumi (Margot Keast/ Dr K Sunn & Mr P Poulton)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Papunique Stamp of Approval (K & K Hembrow)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Mychrysalis Here Comes Lucy (C J Scott)
Baby of Breed: Mychrysalis Unfold The Monarch (C J Scott)
Minor of Breed: Aust Ch Roseswain HMS Independence (Mrs J A Moy)
State Bred of Breed: Aust Ch Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anyang The Scribblers (Anyang Pugs)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Anyang Fa Mulan (B J & N J Houldsworth)
Open (Dog) of Breed: Caravelle's Ticket's Headliner (Imp USA) (Anyang Pugs)

Tibetan Spaniel
Bitch CC: Aust Ch Tyju Eva Ready (Mr L Tyrer)
Reserve Neuter Bitch CC: Aust Ch Shadowvale Diamond Diva (Mrs S Sando)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 55)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)
State Bred in Group: Australian Terrier
Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET CA (M Boucher)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wanora Outback Wart (Kathleen O'Donnell)
Minor (Dog) of Breed: Fordaisi George (Mick Taylor)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Witchend Wee Plum Dinger (Mr C Clarke)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Dabews Wee Kenny (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Subzeus Platinium Aura (Mr C Clarke)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)

Glen of Imaal Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jennered Finn Mccool (Mr P K & Mrs K L Farthing)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taufield Tullamore Dew (Kathleen O'Donnell)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Taufield Queen Of Tara (Kathleen O'Donnell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
Minor in Group: Irish Setter
Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/ S Luchterhand)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wameika Nvee Dark Shadows (AI) (Ward)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wameika Rogue Nation (Karen & Kimberly Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Ashmere What Ever It Takes (Mrs J Robb & Mrs J Burbidge)
Bitch CC & Minor of Breed: Kimkiera KeepN Up Appearances (Melissa Grant)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)

Curly Coated Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kunzulu Serendipity (Helen McDonald)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahgaen Mackenzie (Rachael Arnott)

German Shorthaired Pointer
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kruz Winsome Echos (AI) CDX RA (K Quinn & J Simpson)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whistlewire Hot Stuff (Leanne Pooley)
Baby of Breed: Whistlewire Riesling Star (Leanne Pooley)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Paterbetgold N Burnbrae (De-arne Hargreaves)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Agasvari Tristan's Izolda (Kathleen Eory)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Cueunaich Missouri (C & A Pearen)

Irish Water Spaniel
Baby of Breed: Waterboys All Shook Up (Melissa Grant & Penni Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/ S Luchterhand)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Just In Time (Guy Spagnolo)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Guwali Passing Time (Mr D Riddle & Ms K Eyles)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dancourt Remarkable Haley (Mrs C Olive)

Weimaraner
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Silberweis Walking On Sunshine (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Cadawalder (Bruce & Bev Cornish)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Puppy of Breed: Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Trenzalore Spaniels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS) (Group Entry : 60)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr C West)
Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Smokey Topaz (D Moran & Rev L Neighbour)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Bayan The Viking (AI) (D C & C A McGreevy)

Bloodhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Torulla Southern Dixie Charm (Mrs Lucy Olszowy)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Russkimir Vodka Martini (Margaret Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cordova Mila Ksana (Jill Harvey)
Baby of Breed: Cordova Ringmaster (Louise Seigert)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Neimor Smokey Topaz (D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Gersndach La Chamade (Mrs Robyn Gersbach)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Gersndach Midnight Oil (Mrs Robyn Gersbach)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Agwyr Bridies Pride (Mrs D G Hoyle & Mrs A Beecher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Agwyr A Star called Asher (D G Hoyle & A Beecher)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Boskahun Hugo Boss (Mrs Robyn Gersbach)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gersndach Temple Bell (Mrs Robyn Gersbach)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dongunya Eliza (AI) (J & S Donaldson)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dongunya Braddon (J & S Donaldson)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr C West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shelridge Magical Power (Denise Mitchell)
Puppy of Breed: Homerij Phyrria (Mrs P Evered)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)

Whippet
Res Bitch CC & Junior of Breed: Parnew I Can See Your Halo (Mrs J Miller)
Baby (Bitch) of Breed: Junabeez Nightingale (Mrs J Miller)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Minor in Group: Border Collie
Trucharm Life on Mars (S & K Leslie)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye I Am Prime (T Thomas & B West)
Baby in Group: Briard
Cacharel Messing With The Hair (Ms K Noble)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Hairbear Hot Property (Maria Zekic)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waykrest Short Fuse (Waykrest Kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Baby of Breed: Dewregal Let Me Be Frank (Mark & Glenys Armstrong)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ochaye I Am Prime (T Thomas & B West)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta Night Maestro ET (Elise Lenske)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ochaye Scandalous (Tim Thomas & Belinda West)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Border Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Trucharm Life on Mars (S & K Leslie)

Briard
Baby of Breed: Cacharel Messing With The Hair (Ms K Noble)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Drambuie Dry and Dirty (Miss A L Butler)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Taigakoira Sydamessa Finlandia (B Bowles & R McGill)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hairbear Hot Property (Maria Zekic)

Pumi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beginning A Dream Pumida (Imp CZK) (Corinne Chandler)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rayora Stylish Oak (Helen Gordon)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Sheltastic Don'takeit Personally (Miss B A Lines)
Junior of Breed: Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier)
State Bred of Breed: Maliddie Wizard Of Merlot (Helen Gordan)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Baby in Group: Dobermann
Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Koobalies Kat Got Your Tongue (J Sharland)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf O God Of Hosts (S Presland)
State Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Ms E Head)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Southrnwolf O God Of Hosts (S Presland)

Boxer
Junior of Breed: Doha Playing For Keeps (Kim Cox)
Intermediate of Breed: Aust Ch Valeska Pure-Mayhem (Imp NZ) (Kim Cox)

Bullmastiff
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Stennaroo Takin A Chance (Mr Barrie & Mrs Maria Stennings)
Junior of Breed: Malabek Debonnaire (Imp NZ) (Mr Barrie & Mrs Maria Stennings)

Dobermann
Baby of Breed: Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bronzantiq Counting Stars (K Noble & N Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bordogue Burning Ember (Keith & Kylie Reid)
Junior of Breed: Chienparadis I am Neala (David & Amanda O'hara)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Tvorimir Chandelier (N Sadykova)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Lovida Lover Girl (J & D Maguire)
Res Dog CC: Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
Baby of Breed: Kalaska Back In Vogue (Klaaysen/Beard/O'Riley)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Koobalies Kat Got Your Tongue (J Sharland)
Aust Bred of Breed: Chicabud Call of the Jungle (J Windle & J Sharland)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Ms E Head)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Tokubetsuna Mono (M Watt)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
Puppy of Breed: Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 45)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Wazky One Fine Day (Mrs M Barton)
Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Gablehaus A HT Shen Mi Te (AI) (T & J Crisp)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talkin (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)
Veteran (10 Years and Over) in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Gr Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stonebridge Mr NicNac Paddywac (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stonebridge Miss Scagglethorpe (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Willamond Broom Hilda (Mrs D Morrison Teirney)

French Bulldog
Baby of Breed: Joerana Legend Of The Rolls Royce (Ms Gaylene King)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jonja's Tudor king (Imp NZ) (Jane Faulkner)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Jonjas Beauchien (Jane Faulkner)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Keez Keep Em Talkin (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Myflair Just About Me (B G & P M Barton)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Wazky One Fine Day (Mrs M Barton)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Veteran (10 Years and Over) of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gablehaus A HT Shen Mi Te (AI) (T & J Crisp)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)