Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 31-Jul-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lianne Rowles (NSW)   (Total Entry : 453)

Best in Show & Open in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
Runner Up in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Winterfalls Some Like It Hot (Ms M Roberts)
Baby in Show: French Bulldog
Theano June (T Zapantis & B Simpson)
Minor in Show: Rottweiler
Gelderland Queensbury Rules (Mrs Carla van Verseveld)
Puppy in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Cavashon Game Changer (K Brooksby)
Junior in Show: Lakeland Terrier
Kineta Take Me to the Beach (Eva Fekete)
Intermediate in Show: Pekingese
Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)
Aust Bred in Show: Pomeranian
Aust Sup Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Show: Beagle
Aust Neut Ch Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrachan Kennels & Miss A Jones)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)  (Group Entry : 87)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)
Minor in Group: Pug
Rubixstar Ready To Shine (Ms Jane King)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavashon Game Changer (K Brooksby)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Voncronan Dirty Desire (Kylie Tilley/ Tina Sunman & Veronica McKelvie)
State Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Callme I Select (MinpinSteve)
Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Neut Ch Zacjae In The Red (MinpinSteve)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cavashon Game Changer (K Brooksby)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Voncronan Dirty Desire (Kylie Tilley/ Tina Sunman & Veronica McKelvie)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Voncronan Star Dust (V McKelvie)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Rolex (Miss V M Bridle)
Baby of Breed: Pender Penelope Pitstop (K Prendergast)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sevindale Winters Mischief (J de Reeper)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sevindale All Eyez On Me (J de Reeper)

Havanese
Baby of Breed: Hashki Zahlee (Yuri Steinberg-Tong'e)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chincasa And Then Some (Nick Skeet)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Callme I Select (MinpinSteve)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Callme ResuREXion (MinPin Steve)
Baby of Breed: Callme To Hot (MinPin Steve)
Puppy of Breed: Callme Cheeky Babe (MinPin Steve)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Zacjae In The Red (MinpinSteve)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aventura Ice Princess (Aventura Kennels)
Baby of Breed: Blackceltic Divine Destiny (Michele Triplett)
Puppy of Breed: Aventura Ice Cream Sundae (Aventura Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Blacktye Strike First (Ash Godsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Almost Famous (Jenny Whitney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karakia Dare to Dream (Kristy Padberg)
Baby of Breed: Kabova Gold Rush (Ash Godsell)
Minor of Breed: Rubixstar Ready To Shine (Ms Jane King)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)

Russian Toy (Long Haired)
Baby of Breed: Nightwood The Sapphire Dragon (Kay Marshall)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Gemstone Angelic Alika (Kay Marshall)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Baby of Breed: Yetholme Lunas Dreaming (Mrs J Clarke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Daniel Aitchison (TAS)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Junior in Group: Lakeland Terrier
Kineta Take Me to the Beach (Eva Fekete)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
Baby in Group: Bull Terrier
Ozbull Anzak Two Up (E Harrower)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffegan She Bee Stingin (AI) (Jackie Cook / Alison Gray)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Staffegan Gems Pride (Mrs Jackie Cook)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq I'll Be Back (AI) (Steve & Marion Green)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Honhazsta A Fine Time (S Honnery & N Sharrett)
Baby of Breed: Ozbull Anzak Two Up (E Harrower)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirolinda Deep Freeze (AI) (Shirley Friday)
Baby of Breed: Mirolinda Mr Finnigan (Shirley Friday)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Battlestar Heart Of Fire (Ms V E White)
Baby of Breed: Clayco Aoibhe (Kylie Rees)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kineta Take Me to the Beach (Eva Fekete)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ger Jr & Aust Ch Casablanca of Taita's Ushabti (Imp DEU) (Dr G & Mrs s Koutsantonis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Staffegan She Bee Stingin (AI) (Jackie Cook / Alison Gray)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Akinos God Of Mischief (Mrs N Kesic)
Res Dog CC & Junior of Breed: Avoncrest Nonconformist (Sandy Graham)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Staffegan Gems Pride (Mrs Jackie Cook)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Daniel Aitchison (TAS)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
Minor in Group: Golden Retriever
Happybear Finishing Touch (Ms N Ryan & Mr D Nadebaum)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Atsira Grants Tangelo (J & Mrs J Ridgewell)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Conarhu Poetry In Motion (AI) (Ruth Connah)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Wahrelegende Cookies N Cream TK S JC (Tracey Fountaine)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Destino Dei Cinque (S Shields & T Fountaine)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

Cocker Spaniel
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Bifield Keepsake At Regencyblue (AI) (Mrs J L Sewell & Miss S L Sewell)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Curlbrook Dont Stop Me Now (Curlbrook Kennels & N Scholz)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Cardhu Dare To Chase (Kim Wilson)
Res Dog CC: Aust Ch Barecho Custom Made (Imp SWE) (Carey Curtis)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
Baby of Breed: Ndolge Grand Designs (AI) (Mrs Julie & Miss Karen Hiscott)
Junior of Breed: Briabrae Moon Over Alderaan (Gemma Wilson)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Durers Orpheus (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Durers Angel Fair (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Wahrelegende Skye’s the Limit (Anne Whitehead)
Baby of Breed: Gillbrae Valentino (Miss A Keulen-Brain)
Minor of Breed: Wahrelegende New Begininngs (Anne Whitehead)
Junior of Breed: Durers Angels Playing (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wahrelegende Cookies N Cream TK S JC (Tracey Fountaine)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Happybear Finishing Touch (Ms N Ryan & Mr D Nadebaum)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Conarhu Poetry In Motion (AI) (Ruth Connah)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asuare Dancing InTheMoonlight JC (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Atsira Grants Tangelo (J & Mrs J Ridgewell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Atsira Grants Legacy (AI) (J & Mrs J Ridgewell)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Esspree Once Upon A Marigold (Julie Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ines Dawes (QLD) (Group Entry : 41)

Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Matalko Honey Bee At Dulini (AI) (Ms S Neame)
Puppy in Group: Whippet
Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)
Junior in Group: Beagle
Sligrachan Minis Ben Lomond (Sligrachan Kennels)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Neut Ch Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrachan Kennels & Miss A Jones)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Sassitude (AI) (Mrs Lynne Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sligrachan Minis Ben Lomond (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrchan Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sligrachan Brochs Fulla Haggis (Sligrachan Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sligrachan Minis Black Island (Sligrachan Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrachan Kennels & Miss A Jones)

Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kanati Storm Magic (Ms Justine Boreham)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cumocroi Autumn Of Kenzie (AI) (S & D Runciman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Huntingridge Royal Command (AI) (Mrs D Brennan & Ms S Neame)
Bitch CC & Junior of Breed: Kalpsy Rain Dancer (Tanya Nugent)
Baby of Breed: Matalko Honey Bee At Dulini (AI) (Ms S Neame)
Puppy of Breed: Phakama Dzinza Danai (Mr M & Mrs L Taylor)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)
Baby of Breed: Arbee Barossa (Mr R & Mr A R Beattie)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Brad Santas (NSW)  (Group Entry : 60)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Steppin Out In Style (Mrs K C Tonkin)
Minor in Group: Norwegian Buhund
Blackcombe Bibiana (Mrs D MacDonald)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Trehilyn Skye Hi Sparkles (Mrs L Evans)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
TS Gr/ Tri Ch (N) (TS) (T) Syryne Heart of the Dragon PT RN CCD (Ms C A Freele)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Sandsprite Blossom Beach (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ellagant Happy To See You (M Hondema & A Richardson)
Bitch CC & State Bred of Breed: Bursirius Just Keep Swimming (Miss J Burren)
Baby of Breed: Hayaula Beez Kneez (Paula Baker)
Junior (Dog) of Breed: Maisilva Cosmic Storm (Paula Baker & Donna Puttock)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Malinworx Dizzy (Sofiana Alford)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tri Ch (TS) (T) TS Gr Ch Dayre Chyme Of The Dragon RE CD (Ms D P Rose)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: TS Gr/ Tri Ch (N) (TS) (T) Syryne Heart of the Dragon PT RN CCD (Ms C A Freele)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Estrik Big Bootie Birtha (Mr M & Mrs J Sach / Mr P Kylstra)

Collie (Rough)
Puppy of Breed: Arranbrae Dusk Till Dawn (Gary Credaro)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Glenbala Edgy Designer Label (I Heard/ K Pearce/G & K Gregory)

Norwegian Buhund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blackcombe Bibiana (Mrs D MacDonald)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Malizioso Let's Go Dutch (Fiona Lacey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Malizioso Eyes Of An Angel (Dr Fiona M Lacey)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Arajento Steppin Out In Style (Mrs K C Tonkin)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
Res Dog CC & Junior of Breed: Shatrin Blessed Be (Mrs G Hesketh)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
Junior (Bitch) of Breed: Arajento Roaring Opportunity (Mrs K C Tonkin)
Intermediate (Dog) of Breed: Arajento Opportunity Knocks (Mrs K C Tonkin)
State Bred of Breed: Aust Ch Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)
State Bred (Bitch) of Breed: Arajento All In Good Time (Mrs K C Tonkin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trehilyn Skye Hi Sparkles (Mrs L Evans)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brad Santas (NSW)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Nanmas Heart Of Fire (AI) (Neryl Simmons)
Minor in Group: Rottweiler
Gelderland Queensbury Rules (Mrs Carla van Verseveld)
Puppy in Group: Rottweiler
Tykerna Total Recall (Ash Godsell)
Junior in Group: St Bernard
Accropolis Howd U Like Me Now (AI) (Georgia Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson I Want That One(AI) (A Haranto & J Wiltshire)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
Baby of Breed: Sennen Extremely Wicked (D J & Mrs G F May)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jetboom Fifty Shades Darker (AI) (Mr R Jonsson & Miss E Luxford)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) WAC (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Valykrian Jackitup Creek TD (C Freele & Valkyrian Dobermanns)
Res Dog CC: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Heart Of Fire (AI) (Neryl Simmons)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taram Belle (Ms P Coombs & Mr N Flanagan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shatadoe Arminda (AI) (Ms P Coombs & Mr N Flanagan)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vombroz Von Der Adjuna (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Kerryn O'Brien & Ash Godsell)
Res Dog CC & Minor of Breed: Gelderland Queensbury Rules (Mrs Carla van Verseveld)
Puppy of Breed: Tykerna Total Recall (Ash Godsell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Egoist Stormfront Shazam I Am (Chelsea Jeffries)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Schnauzinn’s Agent of Mercy (Imp NZ) (Shannon Dooley)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
R/UP BOB & Res Dog CC: Dencasstique Takeme Tothe Bank (Desiree & Stephen Case)
Bitch CC & Minor of Breed: Dencasstique My Ohana Legacy (Desiree & Stephen Case)
Junior of Breed: Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Miss C Primrose)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Accropolis Howd U Like Me Now (AI) (Georgia Smith)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Accropolis Dancn WithThe Devil (AI) (Georgia Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Martina Butcher (NSW)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Winterfalls Some Like It Hot (Ms M Roberts)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Marechal Champagne Taste At Artizan (J Ainsworth)
Baby in Group: French Bulldog
Theano June (T Zapantis & B Simpson)
Puppy in Group: Keeshond
Axsollonte Opportunity Knocked (Mrs M Holland)
Intermediate in Group: Chow Chow
Aust Ch Senge Pawprints Of A Lion To Bluelord (Mrs J A Williams)
State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Britbull time turner (K & S Winter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Keeshond
Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)
Runner Up Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zareba Better than Revenge (T Meeres)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Celticpryde Robert The Bruce (Kelly Hamilton)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Senge Pawprints Of A Lion To Bluelord (Mrs J A Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sherae Funky Monkey On Ice (Sherae Kennels & Ms N Rhodes)
Baby of Breed: Sherae Red Dragon Dancer (Miss N Rhodes & Sherae Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Sherae Black Spirit Dragon (Miss N Rhodes & Sherae Kennels)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winterfalls Some Like It Hot (Ms M Roberts)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Britbull time turner (K & S Winter)
Baby of Breed: Theano June (T Zapantis & B Simpson)

Great Dane
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Alariqus Cher I Got You Babe (Mrs D Richards)
Res Dog CC & Puppy of Breed: TuxDanes Take A Bow (AI) (A & M Furst)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: TuxDanes Leading Lady (AI) (A and M Furst)
State Bred (Dog) of Breed: Alariqus Copperhead Road (Mrs M Wilyman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)
Minor of Breed: Tomidachi Diamonds N Pearls (Mrs N Thornett)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond Southern Saphire (T & S J Mallia / D & D Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Axsollonte Opportunity Knocked (Mrs M Holland)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kahnhond Black Ember (T & S J Mallia)
Baby of Breed: Kahnhond Quantum Of Solace (Tony & Sue Mallia)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahnhond Hunter Of Hearts (T & S J Mallia)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Anoki Kishma Ashe (L Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anoki Its A Kinda Magic (L Taylor)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Marechal Champagne Taste At Artizan (J Ainsworth)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tzuphoria Enchanted Forest (Rhonda Fox)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes Imagine (Mrs S Pratt & Ms P Ellis)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Pancho Prospero (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Mejor Amigo (Ms J Boreham)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)