Newcastle & Northern District Kennel Club (PM Show) (NSW)

Date of Show : 31-May-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sylvia Brackman (NSW)   (Total Entry : 358)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Lhasa Apso
CIB Aust Sup Ch Aust Gr Ch Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Minor in Show: Keeshond
Isakee Bo Katan (AI) (Brad Santas)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dakshunt Dont Stop Believing (R & J Matwijow)
Intermediate in Show: Brittany
Am Ch Aust Sup Ch Granmars Diamond Down Under (Imp USA) SWN (Samantha Ibbott-Cordi & Tim Foley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust Gr Ch Neut Ch Kangala Likeasunrise (Kerry Cannon)

Baby SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Bluebreeze Be My Valentine (Debra Stubbings)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Italian Greyhound
Piccino Undercover Lover (S Reeve, T Clift & Natalie Robbins)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Isakee Bo Katan (AI) (Brad Santas)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Shetland Sheepdog
Beauideal On Ice (AI) (JL Docksey)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Karyn Devereux (NSW)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Aint No Choir Boy (Mr M Magnayon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Amorea Infiniti (Mrs Megan Weinert)
Minor in Group: Pug
Kryptonic Ready Set Go (Kim Ryan)
Puppy in Group: Pug
Taureauxroug Call Me Cookie (B Beves & N Estatheo)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kandccamo Stella Constellation (Mrs K Camilleri)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Gr Ch Neut Ch Kangala Likeasunrise (Kerry Cannon)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Knightbridge Sunshine Superman (Robert Clark & Claire Parker-O’Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Knightbridge The Bearded Lady at Balliol (Michelle Parker Brien)

Bichon Frise
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Bellrize Allmighty Bruce (Mrs T L & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Res Dog CC: Kandccamo Music To My Eyes (Karen Camilleri)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kandccamo Stella Constellation (Mrs K Camilleri)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Whatshades The London Look (Samantha Liwanowski)
Baby of Breed: Vittorioso Hugo Boss (Samantha Liwanowski)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Perrillo Mannytina Sally (Samantha Liwanowski)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Puff N Billy (J Walker)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Hunterval Dark Blue Obsession (Ash Lamborne)
Junior of Breed: Hunterval Lady Valnurana (Ash Lamborne)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Balliol Tilly Tonks ofRaweke (Michelle Parker Brien)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balliol Nicholas Denimsey SWN (Ms J Mathieson & Mrs M Parker-Brien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Balliol Octavia Owl (Bernadette Bull and Michelle Parker Brien)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Precious Commodity (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Beljala Game Set And Match (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Piccino Kassius Klay (AI) (Marlow Magnayon/ Sandy Reeve & Tina Clift)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jayveeque All That Glitters (Ms S Cole)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Jayveeque Bon Bon (Ms S Cole, Miss J Hardwicke & Miss S Marvin)
Baby of Breed: Piccino Undercover Lover (S Reeve, T Clift & Natalie Robbins)
Puppy of Breed: Jayveeque Simply Awesome At Prettyvales (Ms S Cole)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marniechar Marty McFly (Karen J Copeland)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: NZ Ch Aust Ch Panache Candle In The Wind (Imp NZ) (Mrs K J Copeland)

Papillon
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sabelia Twist Of Fate (Ashley Gallagher)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Athalow Aint No Choir Boy (Mr M Magnayon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Athalow Cherry Pie (Julie Payne / J Nash)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amorea Infiniti (Mrs Megan Weinert)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Famous Last Words (Kerry Cannon)
Minor of Breed: Kryptonic Ready Set Go (Kim Ryan)
Puppy of Breed: Taureauxroug Call Me Cookie (B Beves & N Estatheo)
Junior of Breed: Kangala Miss McDreamy (Kerry Cannon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Kangala Likeasunrise (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Stafforce Phunk You Up (Kim Sammut)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
CIB Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red ROM NTD (Hayden Pinker & Nikki, Paulene & Anthony Zullo)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh All Eyes On Me (Mrs L Musgrove)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Yarraview Hes A Wag At Yaramanlodge (Mrs D McCosker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Neut Ch Bullacktiv Dreamwalker ROM (P, N & A Zullo)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Demala Spitting Chips (D MacFadgen & B Smith)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Imperiums American Gangster (Cassie Caple)
Bitch CC & Junior of Breed: Imperiums Not By Chance (Cassie Caple)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Matermaria Drover Patterson (T Fleming)
Bitch CC & Minor of Breed: Aronaw Beecause Of You (Lauren Lobegeiger)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Cubaplains Just Beautiful (Sister T Fleming)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fioralainn Scooty Scoot (Eileen Clarke)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red ROM NTD (Hayden Pinker & Nikki, Paulene & Anthony Zullo)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullacktiv Devil Made Me Do It ROM (P, N & A Zullo)
Baby of Breed: Ecbullies Storminights (Mr B & Mrs J Watson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Bullacktiv Dreamwalker ROM (P, N & A Zullo)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ayladee Vin Diesel (AI) (Mr Neil Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Dreams (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Blk Diamond Talisman (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Joelleigh All Eyes On Me (Mrs L Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stafforce Phunk You Up (Kim Sammut)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yarraview Hes A Wag At Yaramanlodge (Mrs D McCosker)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kreelapark Lil Panda (T Morrison)
Baby of Breed: Triagen Troopers Cool Ace (T Morrison)
Baby (Bitch) of Breed: Triplewag Bite The Apple (Miss C Pickering)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Demala Spitting Chips (D MacFadgen & B Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Brittany
Am Ch Aust Sup Ch Granmars Diamond Down Under (Imp USA) SWN (Samantha Ibbott-Cordi & Tim Foley)
Baby in Group: Golden Retriever
Bluebreeze Be My Valentine (Debra Stubbings)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Grenadi Rhythm Of My Heart (Mrs D & Mr G Partridge)
Junior in Group: Labrador Retriever
Silverstream Panache (Mrs C Blackman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Gr Ch Neut Ch Kirinbell Get Off My Cloud CCD CD RN ET SWN SWA (Samantha Ibbott-Cordi)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Aust Sup Ch Granmars Diamond Down Under (Imp USA) SWN (Samantha Ibbott-Cordi & Tim Foley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirinbell Diamond Dealer SWN (Samantha Ibbott-Cordi)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Kirinbell Tinkerbells Diamond (Samantha Ibbott-Cordi)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Kirinbell Get Off My Cloud CCD CD RN ET SWN SWA (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aerofee Blue Moon (Ally Turnbull)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grenadi Before The Storm (AI) (Mrs D & Mr G Partridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Elswood Rose Couture (Liz Zucker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Grenadi Moment In Time (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Puppy of Breed: Grenadi Rhythm Of My Heart (Mrs D & Mr G Partridge)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield & Nicole Tipping)
Baby of Breed: Jettz Avenger (V Masterfield & N Snerling)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Killara's Fly Me To The Moon (Imp USA) (Daintyfield)
Baby of Breed: Daintyfield Birchgrove Sunrise (Daintyfield)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluebreeze Bitcoin Millionaire (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Bluebreeze Solar Navigator (Debra Stubbings)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bluebreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)
Baby of Breed: Bluebreeze Be My Valentine (Debra Stubbings)
Baby (Bitch) of Breed: Bluebreeze True Loves Kiss (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Gumnut Baby (Debra Stubbings)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eireannmada Betty White (Greg Browne)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waterboys Dancin N Dmoonlight (Mr & Mrs B P Knowles / P Smith)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Silverstream Panache (Mrs C Blackman)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lindiant Inspiral (Mrs A & Ms S Scott)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Oldcastle Touch Ov Majik (Darelle Irvin)
Baby of Breed: Oldcastle Chances R Given (D Irvin)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aukero Summer Rain (Keith Robinson & Kimberly Azzopardi)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Griswold Vienna waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW) (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Evie (Aaron & Lauren Brooker / Rona Moss)
Baby in Group: Whippet
Debrigac Ru Gonna Be My Girl at Merrirose (AI) (Ms K Carroll)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dakshunt Dont Stop Believing (R & J Matwijow)
Intermediate in Group: Black and Tan Coonhound
Aust Ch Scentmaster Strutt My Stuff (Ally Cosentino)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Gr Ch & sFCh Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)

Basenji
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Scentmaster Strutt My Stuff (Ally Cosentino)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lemaison Limited Edition (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Tarlou Outback Lass (Laraine Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sonderbar Save The Last Dance (R & J Matwijow)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dakshunt Dont Stop Believing (R & J Matwijow)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Doxieville's Red Beryl MW (Imp USA) (Mel Howarth)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Szamor Gin O'Clock At Kizatri (AI) (Imp NZ) (Mel Howarth)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lainnir Anglesite (Sandra Waugh)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rickaby Justa Diva (Mr D and Mrs D Matthews)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn Evie (Aaron & Lauren Brooker / Rona Moss)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Gelar Skies (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Ballahond Loru Blueseas (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Cedarrose Promises of Injabulo (AI) (D Sutcliffe)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch & sFCh Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)

Whippet
Baby of Breed: Debrigac Ru Gonna Be My Girl at Merrirose (AI) (Ms K Carroll)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lawrence Wheeler (NSW)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Orical Jaspis (L Mills)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Azincourt Gianni (Miss C & Miss J Bird)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Bordalace For Heavens Sake (Alison J Cowin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Tyson (Sue Ford)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nuwarra Pure Magic (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Bet On The Black (A Meagher)
Baby of Breed: Ellagant Stings Like A Bee (Daria Stepanova / Ana Richardson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Pawsitive Little Nikita (Meagan Brown)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon CCD CD RN TK.S SWA ET (Sharon Roche)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Serve And Protect (L Somers & E Badior)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordalace For Heavens Sake (Alison J Cowin)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bordalace Bossa Nova Baby (Alison J Cowin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical New Beginnings (AI) ET WNPD (L Mills)
Baby of Breed: Orical Jaspis (L Mills)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azincourt Rudy (AI) (Mr A C & Mrs S L Bird)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)
Res Dog CC & Minor of Breed: Azincourt Gianni (Miss C & Miss J Bird)
Baby of Breed: Azincourt Moana (Miss C & Miss J Bird)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Starpacer Vesper Lynd (Lorraine Nash- Tapper)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Up Holding the Law RA CCD CD (Mandy Greguric)

Puli
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rustufarion Untold Mission (Miss S Greguric & Mr R Valore)

Pumi
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Simra Last Call Pitches (N Estatheo)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauideal Love In The Dark (Judy Docksey)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Beauideal On Ice (AI) (JL Docksey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Andvol Ziggi Sturdust (Imp RUS) (M Young)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Redorah The Highwayman (Mrs D Cooper)
Minor in Group: Dobermann
Bostonway Voodoo Dolls (Scott & Sharon Norman)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Hoshiahna Bright Morning Star (Timothy Passfield)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Santop Infra Red (Scott & Sharon Norman)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Magnewficent Moments Like This (D J & D M Bailey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear You R The Reason (D & D Bailey)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Ivyviolet Flashdance In Red (W Conway)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Portside Trick Or Treat (W Conway)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ivyviolet Flashdance In Red (W Conway)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Santop Infra Red (Scott & Sharon Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonway Voodoo Dolls (Scott & Sharon Norman)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Crown Prince Daveren (T Peacock)

Newfoundland
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magnewficent Moments Like This (D J & D M Bailey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Happybear You R The Reason (D & D Bailey)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Asyut Jumpin Jack With Rythmn (Jacqueline Passfield)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hoshiahna Bright Morning Star (Timothy Passfield)
Baby of Breed: Redorah The Highwayman (Mrs D Cooper)
Junior (Bitch) of Breed: Hoshiahna Chief Cornerstone (Dr M Plan)
Open of Breed: Aust Ch Mynamis Ima Pepe Star (Jacqueline Passfield)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
CIB Aust Sup Ch Aust Gr Ch Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Runner Up in Group & Minor in Group: Keeshond
Isakee Bo Katan (AI) (Brad Santas)
Baby in Group: Lhasa Apso
Rysup Futureproof (Mrs R L Purches)
Puppy in Group: Great Dane
Underane Legends Thgoldnthmask (AI) (Rhonda Harvey)
Junior in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Coronation (Amanda Huggins)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar The One That I Want (Amanda Huggins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Neut Ch Amesen All Eyes On Me (Rachel Purches)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Strongstorm Rock N Rolla (L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Strongstorm Serenity Now (L & K Kavanagh)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pipersglen Anticipation (Nicole Dietz)

French Bulldog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Maisondeami Piafs Petite Homme CCD (Kate Stuart)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Madalkarang Figjam At Sabarka (Leanne Knox)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fyreburst Zimply Irresistible (Kaylene Innes)
Baby of Breed: Borasus Classic By Design At Fyreburst (Ms R Atkinson & Miss K Innes & Mrs D Armstrong)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Underane Legends Thgoldnthmask (AI) (Rhonda Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Underane Legends Wild West (AI) (Rhonda Harvey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar The One That I Want (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Daesdaemar Coronation (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Isakee Bo Katan (AI) (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Sup Ch Aust Gr Ch Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zaland Will Put A Spell On You (Mr B & Mrs L Pepperall)
Res Dog CC & Minor of Breed: Zaland The Magician (L & B Pepperall & B Beves & N Estatheo)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Zaland Silvery Myst (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Rysup Futureproof (Mrs R L Purches)
Baby (Dog) of Breed: Rysup Force Of Nature (Mrs R L Purches)
Puppy (Dog) of Breed: Zaland Platinum Myst (B Beves & N Estatheo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Amesen All Eyes On Me (Rachel Purches)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Avrilstoys He’s a Heartbreaker (Gabriella Read)
R/UP BOB & Res Dog CC: Avrilstoys Thats My Boy (April Bezzina)
Bitch CC & Junior of Breed: Avrilstoys Zara Lets Prance (April Bezzina)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Laahtoy The Lone Centurion (Lisa Martin)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Taha Altisimo (K Mackay & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Whiskeria Rompope (AI) (R MacKay & J Dinis)