Dogs Queensland Zone 1 Grounds Committee (QLD)

Date of Show : 18-Dec-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   (Total Entry : 647)

Best in Show & Junior in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye I Am Prime (T Thomas & B West)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Puppy in Show: Italian Greyhound
Oakway Jubilation (Jill Marks)
Aust Bred in Show: Pointer
Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pomeranian
Aust & Neut Ch Pomquest Ja Dore Papa JD SPD (Mr S Wright)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)  (Group Entry : 118)

Best in Group & Intermediate in Group: Lowchen
Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
Runner Up in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Oakway Jubilation (Jill Marks)
Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Pomquest Ja Dore Papa JD SPD (Mr S Wright)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/ Patricia Fernleigh)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Grace Kelly (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Baby of Breed: Wachowa Gwen Stefani (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Who's That Girl (Mrs J Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Antrimlodge Diamond Jim (Rachel Whiteman)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antrimlodge Leilani (Rachel Whiteman)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Ch Toiresort Black Reign (Rachel Whiteman)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Oakway Jubilation (Jill Marks)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mychrysalis Unfold The Monarch (C J Scott)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mychrysalis Here Comes Lucy (C J Scott)
Baby of Breed: Clockwork Venerable Lady (D Burrows & R Hordern)
Junior of Breed: Quinvale MoneyPenny (Catherine Walker)
R/UP Neuter BOB: Roseswain Blacksails Vane (Katrina Hall)

Pomeranian
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pomquest Ja Dore Papa JD SPD (Mr S Wright)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova All Fired Up (AI) (Ms Janet McGregor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kabova Hail Caesar (Mrs J Williams)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Kabova Up Close and Personal (Mrs J Williams)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kabova Princess Warrior (AI) (Mrs J Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Maree McKenzie (New Zealand)  (Group Entry : 82)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Baby in Group: Australian Terrier
Cliftop Blue Denim (Wanora Kennels)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Caspersz Champagne Charlie (A Tohill/C Bowers/D LeBrun)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Swanky Let Her Rip (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Xanthorrhoea Charlottes Web (A Davies & C Thompson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET CA (M Boucher)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Xanthorrhoea With Baronia (Ann J Davies)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Wanora Dreams Come Tru (Wanora Kennels)
Baby of Breed: Cliftop Blue Denim (Wanora Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Xanthorrhoea Charlottes Web (A Davies & C Thompson)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Minor of Breed: Yarrinarra Canya Chiquitita (Maxine Lee)
Puppy of Breed: Yarrinarra Cold Case (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Minor of Breed: Mystreebox Riviera de Palma (Robyn Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mustangjax Showgirl (D & K Fitzgerald)
Minor of Breed: Mustangjax Queen Bee (D & K Fitzgerald)
Junior of Breed: Mustangjax Cool Runnings (D & K Fitzgerald)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Traffordpark Blackadder (Imp NZ) (S Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Swanky Let Her Rip (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mazali Yo Da One (Ms A Litfin & Miss J Bligh)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sookalott From The Heart (Ms A Litfin & Miss J Bligh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tappakai Red Hot Gossip EIC (Mr J & C Bourke)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Caspersz Champagne Charlie (A Tohill/C Bowers/D LeBrun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Teena Sloan (TAS)  (Group Entry : 119)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint The Magician (Heather Reynolds)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CCD (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenarda Make Way for Winnie (Margaret Wedgwood)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tenarda Navajo Princess (Margaret Wedgwood)
Open of Breed: Aust Ch Crowlee No Regrets (Margaret Wedgwood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Minor of Breed: Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Junior of Breed: Aust Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orwin Jolene Jooleen (Ruth Best & Lesley Shirley)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sunford Allure Of Gold (T Hill / B Lougheed / H Winter / R & J Nicholson)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hawksdale My Secret Surprise (Ms D & Miss J Creagh)

German Shorthaired Pointer
Dog CC & Minor of Breed: Tealpoint The Magician (Heather Reynolds)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ciganyoz Shutup N Dance Withme (AI) (Mrs A Page)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Gamecall Rhythm Of The Waves (Mrs K Morris)

Irish Red and White Setter
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tintookie Gallipoli Hero UD (Linda Bennett)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Tintookie Pride of Erin CD (Mrs Linda Bennett)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Tenarda All Class (Margaret Wedgwood)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Copperkee You Light My Fire (Ms D & Miss J Creagh)
Aust Bred of Breed: Wynstream Blonde On Blonde (AI) (Mrs J H McLaurin)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ghostwriter Heavens Devil (Mr V G Russell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Connell (TAS) (Group Entry : 91)

Best in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & FCH Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zandeena Getn Ya Tail Wag N (Ms M G Fox)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tracjobea Black Hawk (Jenny Sweeney)

Bloodhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Torulla Southern Dixie Charm (Mrs Lucy Olszowy)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Meldham Promise Itsa Secret (Peter & Karen Lever)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Valgarden Victorious (Val Bowden)
Baby of Breed: Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Baby (Bitch) of Breed: Splendak Mythical Lady (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dakley Athena (D Cross)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
Res Bitch CC: Aust Ch Stardayne Royal Bouquet (Debbie Daly)
Minor of Breed: Valgarden Adele (Miss V Bowden)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shelridge Magical Power (Denise Mitchell)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)  (Group Entry : 96)

Best in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye I Am Prime (T Thomas & B West)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
Baby in Group: Border Collie
Trumagik Devil In Disguise (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Amakhosi Glance My Way (Noel & Maureen Kay)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Locked Out Of Heaven (N & M Kay / J & K Valk)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Countryglen Aussie Fury (Mr Andrew Ziebell)
Dog CC: Aust Gr Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)
Puppy of Breed: Amakhosi Glance My Way (Noel & Maureen Kay)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ochaye I Am Prime (T Thomas & B West)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch MIrribandi Rebellion HT (K Winton & H Cremona)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
Baby of Breed: Trumagik Devil In Disguise (Noel & Maureen Kay)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Locked Out Of Heaven (N & M Kay / J & K Valk)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Highclere Show Me The Money (Cecilie Kemp)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirriyuula De Ja Blu (T & A Jenkins)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Indio di Casa Nobili HIT (Imp ITA) (Karham German Shepherds)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karham Wait N Destroy (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cossavane Touch Of Magic HIT (Nicole Hammond)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fax Mission Impossible (Catherine Walker)
Baby of Breed: Karham Best Kept Secret (Karham German Shepherds)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rayora Stylish Oak (Helen Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)
Baby of Breed: Maliddie Kaseeno Royale (Helen Gordon)
Junior of Breed: Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier)
Aust Bred of Breed: Maliddie Tri A Tiara (Helen Gordon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ausled Solar Mars LS (Ausled Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anwyl Fast Track To Paris (Joanne McCann & John Burgess)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Keith Brown (New Zealand)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Koobalies Kat Got Your Tongue (J Sharland)
Minor in Group: Dobermann
Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust & Neut Ch Vansitar Koh I Noor (A & T L Chakraborty)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zollikon I Gotta Feeling (A Rogers/E Sankey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vevey Fight Fire with Fire (A Rogers/L Thomson)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Malabek Debonnaire (Imp NZ) (Mr Barrie & Mrs Maria Stennings)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Thoreoz Royal Victory (Geraldine Heath/O&A Holland)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Vansitar Koh I Noor (A & T L Chakraborty)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tvorimir Counter Attack (K Dawson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb & Denise Klaaysen)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aspenbeauty Ethereal Firelight (Mr M Clifford & Miss Y McDonald)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Lovida Lover Girl (J & D Maguire)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Koobalies Kat Got Your Tongue (J Sharland)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Chicabud Call of the Jungle (J Windle & J Sharland)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)
Minor of Breed: Trustin HiFalutin (Imp NZ) (P Bowers)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Junior of Breed: Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Lavina Diamanti (New Zealand)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Junior in Group: Dalmatian
Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
Baby in Group: British Bulldog
Majestueux Simply The Best (J & T Cumner)
Minor in Group: Shar Pei
Rynkls Peintedby Kahlo (AI) (Mr Darcy Stratford)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Gr Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust & Neut Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Baronrath A Work Of Art (Mrs Sue Sutherland)

British Bulldog
Baby of Breed: Majestueux Simply The Best (J & T Cumner)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Malaboo Oriental Emporor (J & T Cumner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Malaboo Chinese Whispers (J & T Cumner)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) (Michelle Little)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Walk All Over U (Liza Cassidy & Katrina Santas)

Poodle (Miniature)
Bitch CC & Minor of Breed: Myflair Just A Dream (B G & P M Barton)
Baby of Breed: Bienaime Lil Silver Arrow (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rynkls Peintedby Kahlo (AI) (Mr Darcy Stratford)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Hrsnround Inth Sunshine (Darcy Stratford)

Tibetan Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)