Durack Grounds Committee Amenities Show (QLD)

Date of Show : 25-Jun-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Hewinson (QLD)   (Total Entry : 511)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Mazali Black Dog (A Litfin & J Bligh)
Minor in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Kitty Dior (Miss Samantha Smith)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Junior in Show: Golden Retriever
Alnclair Dynah Mite at Dobro (Liz Molnar)
Aust Bred in Show: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
Runner Up Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Esther Benson (NSW)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Kate Leigh (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Pekingese
Aust Ch Glenroyal Thanks For The Memry (Petra Moore & Rosslyn Gordon)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova Dark Mountains (J Williams)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
Baby of Breed: Morganlea Arwen in Thistledown (Miss Kasia Feldman)
Minor of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Kate Leigh (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Grace Kelly (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Gwen Stefani (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sherabill Nohair To Be Seen (Sheree Richards)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Antrimlodge Diamond Jim (Rachel Whiteman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antrimlodge Leilani (Rachel Whiteman)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tunamara Long Tall Sally (Mr R Davis & Ms C Shaw)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Wish You Love (Mr R Davis & Ms C Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Foxx (Ms F E L Darling)
Junior of Breed: Aust Ch Kilgarrin Hands Off My Zipper (R Speers)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Time To Be Smart for Melka (Imp NZ) (Lisa Smart)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Minarli Fancy Pantz (Miss Jamie Pendle)
Intermediate of Breed: Miss Velvet de Sugar of Melka (Imp NZ) (Lisa Smart)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Blue Zircon (Mrs J A Moy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Roseswain Annabel Daisy (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pekingese
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Glenroyal Thanks For The Memry (Petra Moore & Rosslyn Gordon)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Dark Mountains (J Williams)
Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Princess Warrior (AI) (Mrs J Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karojenbe Shirley Temple (M R & L C Shaw)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Mazali Yo Da One (Ms A Litfin & Miss J Bligh)
Runner Up in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Juscot Major Tom (Imp NZ) (Stacy Kellie)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Mazali Black Dog (A Litfin & J Bligh)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Belleden Red Sunstone Ov Mars (AI) (B Shaw)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Dzahhli Fashion N Fame (M & N Bourke)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Open in Group: Scottish Terrier
Arg/Chil/Lat/Arg Gr Ch Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)
Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Enomis Loven A Mighty Finnish (AI) (Ms C L Sweeney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Enomis Ima Right Royal Gem (C Sweeney/S Nicholson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Enomis Skys The Limit (C Sweeney/ S Nicholson)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bullarahki Last Legionnaire (Miss L Moorhead)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sunfox Mary Gold (John Conroy)
Res Dog CC & Minor of Breed: Triplefun Axel (C E & J F Chambers)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mystreebox La Carlotta (Lester Flood)
Junior of Breed: Riverlands Papas Apprentice (Lester & Supranee Flood)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juscot Major Tom (Imp NZ) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Arg/Chil/Lat/Arg Gr Ch Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mazali Yo Da One (Ms A Litfin & Miss J Bligh)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Belleden Red Sunstone Ov Mars (AI) (B Shaw)
Res Dog CC: Vagastaff Jon Snow (Mr T & Mrs V Dart)
Baby of Breed: Mazali Black Dog (A Litfin & J Bligh)
Baby (Bitch) of Breed: Mazali Black Magic Woman (A Litfin & J Bligh)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dzahhli Fashion N Fame (M & N Bourke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Charbon Dove By Design (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Charbon Duelling Banjos (C E & J F Chambers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Runner Up in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Baby in Group: Labrador Retriever
Miandor Silver Lining (Michelle & James Anderson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
Junior in Group: Golden Retriever
Alnclair Dynah Mite at Dobro (Liz Molnar)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Gaspar (Lyn Durrington & Susan Teniswood)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Gaspar (Lyn Durrington & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ravensnite No More Bux (Alecia Ugrinic)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ravensnite Passing The Bux (Alecia Ugrinic)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ravensnite Happy Snap (Alecia Ugrinic)
Baby of Breed: Ravensnite Betya Bottom Dollar (Alecia Ugrinic)
Junior of Breed: Cobalt Black Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)

English Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sappersett Special Force (Lesley Shirley & Ruth Best)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Arbendskye Dont Stop Me Now (Melinda Bailey & Ben Wesener)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dobro Spanish Harlem (AI) (L Molnar)
Res Dog CC: Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alnclair Dynah Mite at Dobro (Liz Molnar)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ciganyoz Shutup N Dance Withme (AI) (Mrs A Page)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Hanafor Bajari Smooth Sailing (Callie Devine-Hutchison)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Roseswain Roisin Little Rose (AI) (Mrs J A Moy)
Minor of Breed: Roseswain Lorcon Fierce Fire (AI) (Mrs J A Moy)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Miandor Silver Lining (Michelle & James Anderson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
Baby of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Pauline Hewitt (QLD) (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Uk Ch & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar/Miss R Telfer)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Loujen Hairem Scarem (J Meharry / L Dorr)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Loujen Keeper Of The Flame (J Meharry/L Dorr)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lijolba Dark Knight Rising (AI) (Heidi McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Uk Ch & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar/Miss R Telfer)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett & B Green)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Russkimir Dancing Shadows (M L Davis)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Russkimir Light N Shadows (H McIvor)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chipal The Breeze in Motion (L Dorr / J Meharry)
Res Dog CC: Aust Gr Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Loujen Hairem Scarem (J Meharry / L Dorr)
Puppy of Breed: Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Minor of Breed: Loujen Keeper Of The Flame (J Meharry/L Dorr)

Deerhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nelungaloo Damhsealgair (Kit Simmons)

Harrier
Baby of Breed: Fellhunters Master Piece (M Schelbach & P&F Danaher)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Eliza (AI) (J & S Donaldson)
Baby of Breed: Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Taiping Hot Hot Hot (Wendy Lam)

Saluki
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Quanmarra Iriria (G & L Perry / I Rasmussen)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Marilyn Morphet (QLD)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Mirribandi Yvette (Kathryn Winton)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Kitty Dior (Miss Samantha Smith)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Amakhosi Cast a Cheeky Glance PT (Jessica & Sean Reilly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Neut Gr Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Weedram Black Benny HT (Matthew O'Reilly)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blucalypt Wild Child (G & S Pinsent)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Baby of Breed: Blucalypt Gold As Ice (AI) (Greg & Sharon Pinsent)
Minor of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oatland Kitty Dior (Miss Samantha Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amakhosi Cast a Cheeky Glance PT (Jessica & Sean Reilly)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Showioz Takin Care Of Business (Paul & Kellie Vardy)
Minor of Breed: Showioz Son Of A Gun (P W & K M Vardy)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Weedram Black Benny HT (Matthew O'Reilly)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Tarantella HT PT (Kathryn Winton)
Baby of Breed: Mirribandi Yvette (Kathryn Winton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Carluke Au Contraire (Mrs C & Miss K Baker)
Baby of Breed: Highclere Million Dollar Baby (Cecilie Kemp)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Piltainga Alessa (Mr John Jamieson & Mrs Jocelyn Jamieson)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rayora Stylish Oak (Helen Gordon)
Baby of Breed: Gavend C My Illusion (Robyn Carroll)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Snowbound Mtn Chad (Stacy Guilfoyle)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Katmai Reflection Of You (T Goodwin)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Baby of Breed: Polishdream Valentino Rossi (Andrea Wilkinson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nightquest Head Turner (Mrs M Edwards)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightquest Star Magic (Mrs M Edwards)
Junior of Breed: Aust Ch Remyk Itis Armistice Oth Foe (AI) (M Coleman & R Morgan)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Bordogue Henrietta (Keith & Kylie Reid)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cobilde Distilled Then Chilled (W & D Smith)
Baby of Breed: Blackbark Nike (Shaun Oldbury)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Purple Rain (Klaaysen / Beard / O'Reily)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
Baby of Breed: Kalaska Soda Licious (Klaaysen / Beard / O'Reily)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Megaztar Smarty Pants (Eloise Head)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Pat Cash (P Bowers)
Baby of Breed: Forestal Nauti But Nice (Tess McNab)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Baby of Breed: Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey / Angela Mundy)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Othesaints Obiwan (Kelly O'Connor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Snowbound Mtn Chad (Stacy Guilfoyle)
Baby of Breed: Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
Intermediate of Breed: Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Birch (NSW)  (Group Entry : 66)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)
Baby in Group: French Bulldog
Cyprien Wicked Game (Emma Sibly)
Minor in Group: Boston Terrier
Saxelle Just A Bachelor (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Wazky Myrcella (K Flouskos & M Mason)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Frenchtrick Be Fearless (S L Mole)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baronrath A Work Of Art (Mrs Sue Sutherland)
Res Bitch CC: Zareba Hometown Girl (Mrs M J Stewart)
Minor of Breed: Saxelle Just A Bachelor (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Just Havin Fun (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sirenamour Miss Tufsy (Kate O'Sullivan)
Baby of Breed: Cyprien Wicked Game (Emma Sibly)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Soolim The Holy Terror (Sonya Rae Erhart)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byanda Lady Brown (Joel Wakefield)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazky Myrcella (K Flouskos & M Mason)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Loana Tyrion (AI) (M L Yet Foy)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Loana Raving About Arya (AI) (Merryl Yet Foy)
Puppy of Breed: Bouffant Booty Call (Mrs Russell / Mrs Van Hoe & Ms Turnbull)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)
Junior of Breed: Aust Ch Laposh Silhouette in Ice (C A Collin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)

Tibetan Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)