Newcastle & Merewether Combined Canine Club Inc (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 9-Jun-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kerry A Lee (VIC)   (Total Entry : 539)

Best in Show & Bred by Exhibitor in Show: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Berizza Storybook Romance (Anu K Lummevaara)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Baby in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)
Minor in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Puppy in Show: Foxhound
Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Junior in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)
Open in Show: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judith Glover (NSW)  (Group Entry : 98)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Berizza Storybook Romance (Anu K Lummevaara)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Baby in Group: Pug
Kangala Bobby McGee (Kerry Cannon)
Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & NZ Ch Salinacruz Cruzin On (Imp NZ) (P Schultze)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
Baby of Breed: Chevalove Secret Affaire (K & M Munro)
Junior of Breed: Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Intermediate (Bitch) of Breed: Chevalove French Kisses (K & M Munro)
Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Chevalove High Flyer (K & M Munro)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Salinacruz Cruzin On (Imp NZ) (P Schultze)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Invalhalla Onefinga sahloot (P & A Schultze)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Invalhalla In Bloom (P & A Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Minor of Breed: Auskrest Got my Mojo (Sandra McMahon)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Berizza Storybook Romance (Anu K Lummevaara)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wilsight Red Loki (C Rodrigues)
Baby of Breed: Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Marblanc Hollywood Fantasy (Mary Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Baby of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kyryndaley Daniella (Mrs C Hunt)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Teen Idol (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Baby of Breed: Kangala Bobby McGee (Kerry Cannon)

Yorkshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Baby of Breed: Smidgit Creme De La Creme (Alanna & Wayne Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Paul Berman (NSW)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Baby in Group: Bull Terrier
Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Australian Terrier
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Corajoso Demon Destroyer (G F Field)
Baby of Breed: Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Collessie Countrystar Cody (Jude Costello)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Collessie Reeldancer (Jude Costello)
Baby of Breed: Collessie Wicked Marquesa (Jude Costello)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Pinnacle Me Myself And Eye (Imp NZ) (S & A Evans)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)

Kerry Blue Terrier
Baby of Breed: Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Baby of Breed: Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Junior (Bitch) of Breed: Stafforce My Sharona (Kim Sammut)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)  (Group Entry : 87)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Baby in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft My Billy (S J Brackman)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Sympathy for the Devil (Fiona Dempster/Rae Bank)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tobenlee Chase N Shadows RN JC (Mrs Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

English Springer Spaniel
Dog CC & Open of Breed: Jamandess BigBlock Bear (Melissa Cooper)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Jamandess Watermelon Wine (Robynne Woolcock)
Intermediate of Breed: Sunford Red Letter Day (Robynne Woolcock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Blacqlabel Firstedition (Ms G L Holmes)
Minor of Breed: Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)
Aust Bred of Breed: Blacqlabel Firstime Offender (Ms G L Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Oh No You Better Dont (Dempster/Bank)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hotwyr Sympathy for the Devil (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch BlueBreeze On Cloud Nine (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze House Of Dior (Debra Stubbings)
Junior of Breed: Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Silverstream Little Town Flirt (Mrs C Blackman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)
Baby of Breed: Kossel Darcus (Mrs Lorraine Edman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Notte Coffee (C & S Moss)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Notte Rustico Rocky (C & S Moss)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Minor of Breed: Mycroft My Billy (S J Brackman)
Intermediate of Breed: Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA) (Group Entry : 81)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Foxhound
Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Minor in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Nicholyev Russian Gold (AI) (S Kelly & J Bower)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Reflections (G & P Russell)
Bred by Exhibitor in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dual & Neut Gr Ch Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Remwin Itsallaboutme (Lyn Hughes)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)
Reserve Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)

Basset Hound
Puppy of Breed: Safehaven Saint Charmond (T N Speight & R Martin)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)
R/UP BOB & Minor of Breed: Karakush Force Of Black (Imp NZ) (M Butcher/ J Joyce/ K Magnus)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
Baby of Breed: Dachyclan Fergus of Carmelina (Miss E V Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Trutori Control To Major Tom (S Harloff)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Mittledac Flying High (AI) (S Harloff)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stardayne Nothin Butahound Dog (Janice Sharp)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Raphael (Nerida Gilfillan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual & Neut Gr Ch Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrangower Tequila (Douglas McKay)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Fayrewyre Columba of Iona (Mr D McKay / Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nicholyev Russian Gold (AI) (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nicholyev Russian Rebellion (AI) (S Kelly & J Bower)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bellarell Face Of The Future (Mr J, Mrs C & Miss B Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wulfgar Leaghsaidh (AI) (S Gendle)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler (Ms N Burton & Mr D Addems)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Reflections (G & P Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pazada What Goes Around (L Sharpin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Zandeena Its Raining Again (K Willis & M Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Azrar Charlottes Web (S Sanders)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)
Baby of Breed: Azrar Charlottes Web (S Sanders)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Baby of Breed: Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)
Baby (Dog) of Breed: Delchoksky Ina Rusty Holdenute (D Whyburn)
Minor of Breed: Ochaye When Magic Happens (Miss S Page & Ms D Puttock)
Puppy of Breed: Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)

Border Collie
Res Dog CC & Minor of Breed: Tullaview This Time Around (P Smith & C Spencer)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Timmally Christmas Cracker (Anne Williams)
Puppy of Breed: Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Briard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Jewell in the Crown (Miss K Shanks & Ms C Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Silversuisse Future is Clear (AI) (Silversuisse Kennel)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Margaretha Coetzer (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Runner Up in Group & Open in Group: Boxer
Aust Sup Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Baby in Group: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)
Minor in Group: Dobermann
Indpac Harmony (M B Hart)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Greys Anatomy (Veeni Craig)
Junior in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
Bred by Exhibitor in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amfashion I Am Invinsible Desertraine (Imp Rus/UK) (Mrs M A Vaughan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Baby of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Dobermann
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Indpac Regal Spirit (M Hart)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Indpac Harmony (M B Hart)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grandcoeur Show Girl (Andrew Munden)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wulfgar Moff Delian Mors (S Gendle)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ebshine Greys Anatomy (Veeni Craig)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arcticpalace Eye Of The Tiger (Mr C & Mrs R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Cathy Smith (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Poodle (Toy)
Aust Sup Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Runner Up in Group: Tibetan Terrier
Am/ Am Gr & Aust Ch Ecco Domani's The Guardian Of Destiny (Imp USA) (Miss L M Hickie)
Baby in Group: Dalmatian
Krystaway Imagine Dragons (R & D Harbin)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Puttin On The Ritz (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Colkerry His Excellency (Sallys Cole)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bostonwood Drop Dead Gorjess (Vikki Tyler)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bostonwood Ooh La la (Mrs Vikki Tyler)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rienbo Cookies N Cream (Tracy Klaack)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Hullabullula Lady Emelyn (AI) (A MacKinlay)
Dog CC & Intermediate of Breed: Unforgetabul Sargent Pepper (M & G Hartman)
Baby of Breed: Bumbullb Double Barrel (Courtney & Hayden Smith)
Puppy of Breed: Aust Ch Bratrice Breaking The Ice (AI) (Courtney Basa & Hayden Smith)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Baby of Breed: Krystaway Imagine Dragons (R & D Harbin)

French Bulldog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Colkerry His Excellency (Sallys Cole)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
Baby of Breed: Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rymiska Ice Breaka AtLeifhond (Miss L Wyhoon/Miss T Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Rymiska Full Throttle (Tracey Parker)
Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
Baby of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Minor of Breed: Rymiska Puttin On The Ritz (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Laahtoy Silver Crowne (Lisa Martin)
Baby of Breed: Laahtoy Moon Shadow (Lisa Martin)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/ Am Gr & Aust Ch Ecco Domani's The Guardian Of Destiny (Imp USA) (Miss L M Hickie)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Gaspara (IID) (L Lanser & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)