Port Stephens Dog Sports Club Inc (NSW)

Date of Show : 25-Aug-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jane Armatys (QLD)   (Total Entry : 528)

Best in Show & Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk ET HT (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)
Junior in Show: Shetland Sheepdog
Juzvee Just Me (V J Royston)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Long Haired)
Elcarimblu CrownedEmpire Loki (S Harloff)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cairn Terrier
Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Bente Marker (QLD)  (Group Entry : 91)

Runner Up in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Secret Affaire (K & M Munro)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosedale Friendly Persuasion (Mrs L V Meneif)

Bichon Frise
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chevalove Secret Affaire (K & M Munro)
Baby (Dog) of Breed: Chevalove Red Storm Rising (K & M Munro)
Puppy of Breed: Chevalove Lighting Jack (K & M Munro)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Invalhalla In Bloom (P & A Schultze)
Baby of Breed: Invalhalla Zombie Jesus (P & A Schultze)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nagpuni In The Midnight Hour (Terri Odell)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Xception To The Rule (James and Alanna Bell)
Puppy of Breed: Auskrest Got my Mojo (Sandra McMahon)
Junior of Breed: Aust Ch Hashki Xpert Witness (James and Alanna Bell)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waaini Fancy Knickers (Mrs J Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ormalu Giorgio Armani (Mrs Patricia Smith)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Soltaysha Sunnydale Drusilla (Mrs J Jones)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Benboochka Count Alucard (Mr Don and Mrs Lyn Hunter)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Ann Charlotte Holman (QLD)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Highbourne Lonhro (Mr C A & Mrs J Frazer)
Runner Up in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Dassin Deliverance of Dunoon (Imp USA) (C Moore & R Mallinder)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Junior in Group: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Am Gr Ch Joval This Ain't No Disco (Imp USA) (Mrs Margaret Fittler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Newbelle ACDC ET JC WWPD (T Talbot)
Bitch CC & Puppy of Breed: Manfreds Ebonynivorys Harmony (Ms Cheryl Rea & Mrs Cassie Caple)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullwhip Miss Money Penny (Chris Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sariluda gentleman jack (Natalie Hughes)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Collessie Wicked Marquesa (Jude Costello)
Baby of Breed: Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Pinnacle Me Myself And Eye (Imp NZ) (S & A Evans)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dassin Deliverance of Dunoon (Imp USA) (C Moore & R Mallinder)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highbourne Lonhro (Mr C A & Mrs J Frazer)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J Watt & K Roebig)
Baby of Breed: Bxact Game Over (J Watt & K Roebig)
Minor (Bitch) of Breed: Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Puppy of Breed: Bxact Goddess ofth Dawn (Kristy Roebig)
Junior (Dog) of Breed: Bxact Youre In My Spot (Kristy Roebig & James White)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)
Dog CC: Dzahhli Dont Look Back (Marilyn Evans)
Baby of Breed: Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Aukero The X Factor (K D Robinson)
Junior in Group: Golden Retriever
Dykinta Grand Marnier (AI) (Wendy Atkins)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Minor of Breed: Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Puppy of Breed: Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dykinta Grand Marnier (AI) (Wendy Atkins)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bonnsway Endless Summer (Dianne Travers)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldychocs Mr McCafferty (Kate Hutchison)
Baby of Breed: Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kantrace Once Again At Aukero (Imp CRO) (K D Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aukero The X Factor (K D Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Talfryn Truly Exciting (AI) (L J Butler)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC) (Group Entry : 64)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch HuntingRidge Mind Games (AI) (Sharon Willis)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ballahond Tarn Bilu RN (Sandra Bell)

Afghan Hound
Bitch CC & Minor of Breed: Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Karakush Force Of Black (Imp NZ) (M Butcher/ J Joyce/ K Magnus)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dachyclan Fergus of Carmelina (Miss E V Graham)
Bitch CC & Puppy of Breed: Dachyclan Francene Of Carmelina (E V Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mittledac Flying High (AI) (S Harloff)
Baby of Breed: Elcarimblu CrownedEmpire Loki (S Harloff)
Intermediate of Breed: Trutori Control To Major Tom (S Harloff)
Aust Bred of Breed: Lemaison Shaded Lady Rose (Laraine Wasson)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler (Ms N Burton & Mr D Addems)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)
Baby of Breed: Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HuntingRidge Mind Games (AI) (Sharon Willis)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ballahond Tarn Bilu RN (Sandra Bell)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Dual Citizen (Steve & Debbie Albert)
Minor of Breed: Goodwill Waltzing Matilda (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk ET HT (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Baby in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Burgundy Rose (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Juzvee Just Me (V J Royston)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Huntarush Tickerabit (Mrs Julie Hayne)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Black Pearl (Mrs K Hicks & Mrs J Lambourne)
Baby of Breed: Suthenskys Sugar Sweet Luv (Natalie Wilson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble The Pied Piper RN (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
Baby of Breed: Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Minor of Breed: Delchoksky Ina Rusty Holdenute (D Whyburn)
Junior of Breed: Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk ET HT (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Intermediate (Bitch) of Breed: Timmally Christmas Cracker (Anne Williams)

Briard
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalevi Fire and Flame (Vanessa Brotto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Snofyre Jewell of Success (C Fitzgerald/ A & S Taylor)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shardon Ultimate Force (Deb Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Freevale Cherry On Top (Mr & Mrs M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Heffalump n Woozels (A Hicking)

Shetland Sheepdog
Junior of Breed: Juzvee Just Me (V J Royston)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bojojamile Burgundy Rose (Mr R H & Mrs V J Hutton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Black Pepper (nbt) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Rodney J Bennetts (VIC)  (Group Entry : 57)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Dolfo Of Yihjy Chu Fci (Imp TWN) (S Moss)
Baby in Group: Mastiff
Mastdoch Firesburnin (V A / K G Ross/ Docherty)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Redorah Miss Demeanor (Mrs D Lawson)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Shes A Gshock (Mr D Addems & Ms N Burton)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer & Mrs J Perry)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Masterkarn Made By Design (Caroline Mainey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Piratepoint Helmi Aarre (IID) (Miss C Mainey)

Mastiff
Baby of Breed: Mastdoch Firesburnin (V A / K G Ross/ Docherty)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Montkhan Classic Calypso (K Burge)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ebshine Greys Anatomy (Veeni Craig)
Minor of Breed: Redorah Miss Demeanor (Mrs D Lawson)
Puppy of Breed: Redorah Livin La Vida Loca (Mrs D Lawson)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darshiva Grand Voyage (M Kearney/ R & L Seare)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Puppy of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dolfo Of Yihjy Chu Fci (Imp TWN) (S Moss)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia McLeod (QLD)  (Group Entry : 88)

Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Am/ Am Gr & Aust Ch Ecco Domani's The Guardian Of Destiny (Imp USA) (Miss L M Hickie)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Puttin On The Ritz (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bostonwood Ooh La la (Mrs Vikki Tyler)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Bostonwood Atitewd To Luv (Mrs Vikki Tyler)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)
Baby (Dog) of Breed: Hascosay Ice Man( AI) (Mrs V & Mr J Tyler)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rienbo Cookies N Cream (Tracy Klaack)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Hullabullula Lady Emelyn (AI) (A MacKinlay)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Puppy of Breed: Telde First Reason to Smile (Mrs A Brown and Mrs J Lawson)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hushan Miss De Ja Vu (P & J Payne)
Junior (Dog) of Breed: Hushan Lord Marcus (Mr L Samytowski & Mr J Oddi)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vonleenard Paddington Bear (K McGuinness)
Baby of Breed: Vonleenard Creme Delight (Mrs K McGuinness)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rebel Heart (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Howzat (T Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (T Parker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Rymiska Puttin On The Ritz (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Baby of Breed: Rymiska Queen Of Hearts (R,M & T Parker)
Puppy of Breed: Rymiska Pocket Rocket (R/ M & T Parker)
Junior of Breed: Rymiska Full Throttle (Tracey Parker)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Crosswynds Spoonful Of Sugar (M Goodfellow & T Hood)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellyvix Blood Diamond (Karen Wyers)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Laahtoy Moon Shadow (Lisa Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Schau Oh Yes (B J Biggs)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Laahtoy Silver Crowne (Lisa Martin)
Baby of Breed: Schau Just Dreamy (BJ Biggs)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Lightning before Thunder (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Placky Party in The USA (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/ Am Gr & Aust Ch Ecco Domani's The Guardian Of Destiny (Imp USA) (Miss L M Hickie)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Gaspara (IID) (L Lanser & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)