Bairnsdale & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 2-Sep-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Susan Rose (NSW)

Runner Up in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Baby in Show: Cairn Terrier
Joymont Catch of the Day (Cathy Scotton)
Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)
Junior in Show: Poodle (Miniature)
Aust Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Aust Bred in Show: Australian Shepherd
Tri Ch (T)(RO) Ellagant Great Expectations CDX HT (Ross Carlson)
Open in Show: Pug
Andisa Dare Devil (Lisa McGlashan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Cloudforest Quantum Leap (A J Bell)

Baby SweepStakes - 1st Place: Great Dane
Underane Got The Look (Mrs R Harvey)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Great Dane
Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Poodle (Standard)
Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Veteran SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Aust Gr Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pug
Andisa Dare Devil (Lisa McGlashan)
Junior in Group: Pug
Everlaine Devils Lumberjack (Everlaine Kennels)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Jenawyn Precious Cargo (Jennifer Wynn)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Swayd Running With Scissors (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jenawyn Precious Cargo (Jennifer Wynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenawyn Firecracker (Mr S & Mrs J Wynn)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jenawyn Wildfire (Mr S & Mrs J Wynn)
Minor of Breed: Jenawyn Champagne Spritzer (Mr S & Mrs J Wynn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Moldavia Make A Wish (Chris Strange)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Liliah Mocking Bird Time (Meken Kennels)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Liliah Im A Naked Toy Boy (Meken Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ananda Hearts on fire (Anne Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ananda Dont play with my heart (Anne Lay)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Clovelly Quirky N Cute (Clovelly Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Belloiggy Best Kept Secret (Fiona Gilbert)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alwood Chizukeki (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wyntervale Whats Up Pitches (L Howlett-Trahar)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Majicjewl Lil Spitfire (Mrs Pat Ball)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Valvista Looking To Impress (Mrs D Mondon)
Baby of Breed: Kutanifoo Diva Rose (Mr G Preddy & Mr P Bowman)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Andisa Dare Devil (Lisa McGlashan)
Junior of Breed: Everlaine Devils Lumberjack (Everlaine Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Beausancy Limoncello (Mrs J Gard / Mr T Gard & Mr J Yee)
R/UP BOB & Res Dog CC: Barrajy Kool Konnection (J & T Gard)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Affinage Touch Of Afterglow (Steven Reid)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Catch of the Day (Cathy Scotton)
Minor in Group: Cairn Terrier
Joymont Moon Dancer (Cathy Scotton)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Weisnjac Lets Get Rocked (Weisnjac Kennels)
Open in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Am Ch Avalon Ridgie Didge Jam-Tart from Kolohe (Imp USA) (Dr Monica O'Kelly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Airewood Secret Daughter (Mrs S & Mr C DUFF)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pawtucket Lover Boy (Bellamon Kennels)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oziruff Ruffl N Feathers (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oziruff Chase N Dreams (Mrs Leanne Bywater)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenbogle Just Raisin Hell (Sue Mewse)
Baby of Breed: Glenbogle Just Keeping Up (Sue Mewse)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Proicutta White Knight (AI) (Mr G & Mrs C Moran)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Hulia Im A Tiger (Mrs V Firth)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont April Love (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Catch of the Day (Cathy Scotton)
Minor of Breed: Joymont Moon Dancer (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Weisnjac Lets Get Rocked (Weisnjac Kennels)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Son Of A Gun (L J Saxton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cathasaigh Cause And Effect (Ms L Saxton)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Avalon Ridgie Didge Jam-Tart from Kolohe (Imp USA) (Dr Monica O'Kelly)

Tenterfield Terrier
Baby of Breed: Ldentae Back to Black (Mrs C & Mr P Weatherley)

Welsh Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Yorkpark Teri Terrestrial (David & Dianne Barclay)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Bicklewood Goodwill Hunting (Dr I & Mrs W Johnson)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Alabama Dreaming (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Baby in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Pretty Flash (Linda Adams)
Junior in Group: Labrador Retriever
Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Beaucroft Faith In You And Me (AI) (Elizabeth Mitchell)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Staryanks Alabama Dreaming (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cutecurl Marie Curie (Cutecurl Retrievers)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Cutecurl Albert Einstein (Peta Thiel)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rosherville Thrilled by Escape (AI) (Mrs L Brown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meadowbriar Macbeth Findlaech JC (Mrs C & Mr J Webster / Mr J & Mrs R Robertson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meadowbriar Aussie Sheila (Mr J & Mrs R Robertson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Robmond Recolection JC (Mrs C & Mr J Webster)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kobidan Major League (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Oh Me Oh My (M J & F L Park)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kobidan On Tap (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Baby of Breed: Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Kobidan Hot to Handle (S Nichols & J Cattell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bicklewood Goodwill Hunting (Dr I & Mrs W Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kiriel Kiss For Pink (Elizabeth Mitchell)
Res Bitch CC: Ilemaurice Chimerique (Dr I & Mrs W Johnson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Beaucroft Faith In You And Me (AI) (Elizabeth Mitchell)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelindebar Power of Magic (Linda Adams)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
Baby of Breed: Kelindebar Pretty Flash (Linda Adams)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelindebar Masters Apprentice (Linda Adams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Can GCh & Aust Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: (T) Ch Huntr'sDale Crack Shot RA (Julie Angwin)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cochagwyn The Power of One (Terry Van Ewyk)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Nigel Trainor (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Runner Up in Group: Borzoi
Aust & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)
Baby in Group: Afghan Hound
Malisco Remember The Old Days (Carolyn Mibus)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Its Meant To Be (C Baker / J & F Walker)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Etosha Freyja of the Asgard (Anna Lane)
Intermediate in Group: Deerhound
Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
Baby of Breed: Malisco Remember The Old Days (Carolyn Mibus)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Baby of Breed: Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Baby (Dog) of Breed: Tambuzi Lucian (Adam Druce)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Langrigg How Cool Am I (AI) (Bowler & Osmotherly)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Clovelly Blush Of Blue (Clovelly Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charlmagne Liberty Belle (S L Bennett)
Puppy of Breed: Belcara Dare To Dream (Carolyn Mibus)
Junior of Breed: Belcara Maserati (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Casbas Woodys Special Love (Sylvano Cassingena)
Res Dog CC: Aust Gr Ch Casbas Sallys Bowser (Sylvano Cassingena)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)
Bitch CC & Minor of Breed: Tischamingo Its Meant To Be (C Baker / J & F Walker)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Etosha Freyja of the Asgard (Anna Lane)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)

Whippet
Res Dog CC & Minor of Breed: Ingwe Deadly Dozen (Ingwe Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Bowe (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Minor in Group: Australian Kelpie
Callicoma Woodstock (Helen and Noel Evans)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Lakamari Fortune N Fame (Lakamari Kennels)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Tri Ch (T)(RO) Ellagant Great Expectations CDX HT (Ross Carlson)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Flirtn With The Boys CD RAE HT (Mr R Carlson)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Callicoma Woodstock (Helen and Noel Evans)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tri Ch (T)(RO) Ellagant Great Expectations CDX HT (Ross Carlson)
Bitch CC & Junior of Breed: Eliteview Startd Witha Whisper (Mrs R Carlson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ellagant Flirtn With The Boys CD RAE HT (Mr R Carlson)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Merrinda This Girl Of Joy (AI) (Claire Stipic)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Etherial Look At Me RN PT (Claire Stipic)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ellerran Enigma Blue Beguile (Bryan & Sandra Crowley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: TS Grand / Dual Ch (T) Neut Ch Ellerran Rioja Blue Distinctn (Bryan & Sandra Crowley)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Orical Anni of Oulu (L Mills & M Sparrow)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Turnukan Ivalo TD ET (Imp FIN) (L Mills & M Sparrow)

German Shepherd Dog
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lakamari Totally Tameeka (Lakamari Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rimerini Dare To Dream RA TDX (L Brownhill)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lordavo Royal Commander (Kathleen Raven)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Crytara Gotcha (Mrs Jen Eaton & Mrs Cathy Shayler)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirriyuula Playboy (Janelle Sleebs)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Junior of Breed: Lakamari Fortune N Fame (Lakamari Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bluescot Mademoiselle (Lakamari Kennels)

Swedish Vallhund
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Osuno Outback Alice At Ubiqque (imp NZ) (MRS JEN EATON)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Antudor Enchanting Rhythm (Lakamari Kennels)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Akita
Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
Runner Up in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Go Kotomitsuki San (Anna-Lee Forsberg)
Baby in Group: Akita
Monarkin Right Here Right Now (AI) (Mike Higgins)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Cloudforest Quantum Leap (A J Bell)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
Baby of Breed: Monarkin Right Here Right Now (AI) (Mike Higgins)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Baby of Breed: Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cloudforest Quantum Leap (A J Bell)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Sheso Exciting (AI) (Ms Sharon Mead)

Leonberger
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glamourford Winter Wonder RN TD (B Bieleny/B Halliwell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Uptrend Only Need One Shot (AI) (R & S Beaman)
Baby of Breed: Uptrend Hytyde (R & S Beaman)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dabinette Gypsy Rose Lee (Jan Reeves)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yukan Go Kotomitsuki San (Anna-Lee Forsberg)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coonara Never Walk Alone (Paul & Kris Willingham)
Baby of Breed: Coonara Champagne Sunrise (Paul & Kris Willingham)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
CCDals Daisy Like The Wind (Cecilia Langton-Bunker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Minor in Group: French Bulldog
Linhope Bonne Nuit (Linhope Kennels)
Puppy in Group: Great Dane
Danefred A Well Tailored Man (Frieda Clifton)
Intermediate in Group: Dalmatian
CCDals Domino Dreams Come True (Cecilia Langton-Bunker)
Open in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch O'Malley's Sebastian (Imp SWD) (Kinderscout Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Lendalbas blk ur my MacKenzie (Anne Lenne)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Louveteau Cosmik Strike (Mrs K Ewing)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bostonbob Little Lulu (J Semmler V Clarke)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Louveteau Enchanted Angel (Mrs Karen Ewing)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bewtifulbul Going One Better (Ian & Karlene Wilson)
Baby of Breed: Linhope Lay All Ur Luv On Me (Mambilou Kennels)

Chow Chow
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CCDals Daisy Like The Wind (Cecilia Langton-Bunker)
Dog CC & Intermediate of Breed: CCDals Domino Dreams Come True (Cecilia Langton-Bunker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lendalbas blk ur my MacKenzie (Anne Lenne)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Linhope Bonne Nuit (Linhope Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tufsteen Poirot (Linhope Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Mambilou Stir It Up (Mambilou Kennels)
Junior of Breed: Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llancarfan Magic N Mystery (Janelle Sleebs)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (AI) (Tracey Coyle)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Danefred A Well Tailored Man (Frieda Clifton)
Baby of Breed: Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
Baby (Dog) of Breed: Underane Got The Look (Mrs R Harvey)
Minor of Breed: Danefred Fashionista (Frieda Clifton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Leifhond A Match Made In Hevn (L Wyhoon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Leifhond Devils In Desguise (L Wyhoon)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch O'Malley's Sebastian (Imp SWD) (Kinderscout Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Beltzu One To Envy (R & V Bennetts)
Baby of Breed: Rimpoche High And Mighty (Kinderscout Kennels)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bakit The Black Prince (Mr I C & Mrs G L Todd)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Caerlaverock Iva-Vision (Imp NZ) (R & Mrs V Bennetts)