Temora All Breeds Kennel Club (PM Show) (NSW)

Date of Show : 15-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Jeneene Ford (NSW)   (Total Entry : 510)

Best in Show & Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Runner Up in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Samiha The Fairy's Wish (S & G Chick)
Minor in Show: Schipperke
Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Puppy in Show: English Springer Spaniel
Reibey Aurora Australis (S Lancaster & G Render)
Junior in Show: Deerhound
Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Intermediate in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
FCI CIB/Nord U/(Nor Sw Den)/ Fi U/ NV-17-18 Nordv -17-18 & Aust Sup Ch Bojojamile Behind the News (nbt) (R H & V J Hutton)
Runner Up Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Lewington (SA)  (Group Entry : 89)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Pot O Gold (Mr B Abraham)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Kabova Stand My Ground (J Whitney)
Baby in Group: Yorkshire Terrier
Smidgit Have a Little Faith (A & W Burton)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chartruese Royal Heirloom (L Buckley/ M Chalmers/ L Morris)
Puppy in Group: Havanese
Karyme Queen of Oz (T Stewart)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Swayd Let It Reign On Me (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Coloora Ice On Fire (Mrs L Morris)
Baby of Breed: Ertae Ava Attitude (Sue Arthur)
Minor of Breed: Chartruese Royal Heirloom (L Buckley/ M Chalmers/ L Morris)
Puppy of Breed: Ertae Frankies Girl Coco (Melinda Sterrett)
Open of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Darcels D Gunslinging Gal (Cecilia Dobson)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karyme Queen of Oz (T Stewart)
Baby of Breed: Cubet Star Man (Gail Ransom)
Baby (Bitch) of Breed: Karyme Winter Wonderland (Gail Ransom)
Minor of Breed: Karyme Take The Lead (Jenny Whitney)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (Nick Skeet & A Sharp)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Iruka Fujin (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Golbourne Jimmy Choo (Imp UK) (Mr D Smith / Mr A Ikin / Ms K & Mrs C Harding)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Imagine (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Soyeux Diamonds in the sky (Cristina Goodman)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Glenroyal Lord Of The Dragons (Carmel Bauerle)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)
Bitch CC: Kutanifoo Tinker Belle (G Preddy & P Bowman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Pot O Gold (Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Raise Your Glass (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Stand My Ground (J Whitney)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Baby of Breed: Smidgit Have a Little Faith (A & W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)
Baby in Group: Cairn Terrier
Manetlan No Permit Required At Barragan (Neil Curwen)
Minor in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Tartan Around (Stacey Sullivan)
Junior in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Takin Care of Bizniz (Pam Gerrey)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Straight Sets (J Rowles)
Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saintsoldier Eyes On The Prize (D Heath/ R Moss/ P Gibilisco)
Baby of Breed: Jaksonhills Touch O Class (D Heath)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Baby of Breed: Bohunt Just Thawed Out (AI) (Gaela Whyte)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daminabul Breakin Da Rulz (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Manetlan No Permit Required At Barragan (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Straight Sets (J Rowles)
Baby of Breed: Selwor Select Ruler (AI) (J Rowles)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Junior of Breed: Tawnyoak Takin Care of Bizniz (Pam Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wildenfox Waltzing Grace (Ms R Menzies)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lemosa Prince Harry (Ms R Menzies)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzman Jr (AI) (Ms V M Adams)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB & Res Dog CC: Kivamynk Jacksons Lad (Dr Carla Day)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shortblak Tartan Around (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak Man of Mayhem (Stacey Sullivan)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)  (Group Entry : 111)

Best in Group & Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Reibey Aurora Australis (S Lancaster & G Render)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Diva (Mrs E V Gordon-Pandelis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Sinderby Back In Black (AI) (B R & M L Hanley)
Baby of Breed: Azel Playing The Odds (Azel Kennels)
Puppy of Breed: Boxcrest Absolute Bliss (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)

English Setter
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Bitch CC & Puppy of Breed: Reibey Aurora Australis (S Lancaster & G Render)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kobidan Under the Radar (J Cattell & S Nichols)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kobidan Pretty Boy Floyd (J Cattell & S Nichols)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kobidan Raise Your Glass (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Baby of Breed: Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
Minor of Breed: Heiderst Sous Le Ciel De Paris (Miss K & Mrs I Hincksman)
Aust Bred of Breed: Kobidan Vanity Fair (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)

Golden Retriever
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)
Baby of Breed: Sinderby Rock Star (B R & M L Hanley)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hubertus Up And Ablaze (A Pali)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hubertus Pure Attraction (A Pali)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Pauline Rudd)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Vadaszat Ashridge Woodland (Lucy Weatherby)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackhills Sweet Surrender to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE ORA (Anne Walkington)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Onpoint Tell It Like It Is at Aryed (AI) (Gerald J Munro)
Minor of Breed: Onpoint A Class Act (Gerald J Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashbolt High Class (AI) TD (Amanda Williamson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Greywei Wasnt Me (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Greywei Most Wanted (Greywei Kennels)
Baby of Breed: Waldwiese Xpect the Unexpected at Greywei (AI) (Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA) (Group Entry : 64)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Deerhound
Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Baby in Group: Basset Fauve de Bretagne
Trisven Whatev Trev (S W & P A Smith)
Minor in Group: Afghan Hound
Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Trisven Hell in Heels (Andrea Coss)
Baby of Breed: Trisven Whatev Trev (S W & P A Smith)

Beagle
Baby of Breed: Brialey Im so Posh (Andrea Coss)
Baby (Bitch) of Breed: Tirrike Blue Marguerite (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marakhoff Shostaakovich (Marakhoff Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Marakhoff Raafika Mikimoto (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Baby of Breed: Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Padtheway Turandot (Ms W Downing/ Ms H Spence/ Mr N Strathdee)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
Minor of Breed: Tiana Let The Magic Begin (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Runner Up in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Samiha The Fairy's Wish (S & G Chick)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Bag of Tricks (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Junior in Group: Australian Shepherd
Lanbart Jet Black Heart (Hessenberger / Oakey)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Shimmer N Shine (Shirley Fox)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
FCI CIB/Nord U/(Nor Sw Den)/ Fi U/ NV-17-18 Nordv -17-18 & Aust Sup Ch Bojojamile Behind the News (nbt) (R H & V J Hutton)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Lanbart Cherokee Cowgirl (Hessenberger/ Oakey)
Minor of Breed: Dapsen In On Th Secret With Cloverdowns (Hessenberger / Oakey)
Junior of Breed: Lanbart Jet Black Heart (Hessenberger / Oakey)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Deitmahr Wesleysnipes (Janine Dyer)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Triblu Morning Light (Tracy Rosenkranz)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lempo The Great Gatsby (Miss T Debono)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Teamkuma Rocketman (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shelmanna Shimmer N Shine (Shirley Fox)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Llandwyn I Kona Kii (AI) (L & D Milthorpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Llandaff Angel Of The North (L & D Milthorpe)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bojojamile Bag of Tricks (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vanharon Viscount Monty at Bojojamile (AI) (Mrs C Vaughan/ Mr R H & Mrs V J Hutton)
Baby of Breed: Samiha The Fairy's Wish (S & G Chick)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: FCI CIB/Nord U/(Nor Sw Den)/ Fi U/ NV-17-18 Nordv -17-18 & Aust Sup Ch Bojojamile Behind the News (nbt) (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Red King Ruairi (Lyne Browning / Benjamin Elliott)
Minor in Group: Newfoundland
Newfashion All Loved Up (Ms S Yeong)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar RickyDontLoseThatNumbr (Lyne Browning)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis Sunshine N Lollipops (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Akita
Baby of Breed: Kaisho Never Say Never At Monarkin (AI) (Michael Higgins)

Boxer
Res Dog CC: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Baby of Breed: Boxberry Piri Piri DMN (Mr D W Halliday)
Junior of Breed: Boxberry Xanthous (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Res Dog CC & Minor of Breed: Bravadobe The Power Of One (AI) (Jude Lowe)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capebass a promise kept (Ms S Yeong)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Newfashion All Loved Up (Ms S Yeong)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ubersein High Voltage (Lynette Stevenson & Louise Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ubersein Hallelujah (S & S Smith / L Russell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ubersein Lady Stardust (AI) (Louise Russell)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis Ready To Conquer (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Junior of Breed: Aust Ch Airebis Sunshine N Lollipops (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar RickyDontLoseThatNumbr (Lyne Browning)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar Red King Ruairi (Lyne Browning / Benjamin Elliott)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aeukanmanuva Red Panda (Caroline Yate)
Baby of Breed: WolfGirl Winter Storm (L Opbroek & N Tetley)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Baby in Group: Great Dane
Rithpen Designer Genes (AI) (Mrs F R Clifton)
Minor in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Happy Snap (Jenni Oconnor)
Baby of Breed: Spotadot Whatever It Takes (Rebecca Woiwade)
Minor of Breed: Lukius Truly Madly Deeply (Rebecca Woiwade)
Junior of Breed: Wonderdal Black Betty RN (M Kiel & J Lodington)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Trudals Perdita RN TD ET WWPD WPD (M Kiel & J Lodington)

French Bulldog
Res Bitch CC & Minor of Breed: Jegarbul The Last Dandelion (Kristy R Cassidy)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Baby of Breed: Rithpen Designer Genes (AI) (Mrs F R Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Margot Fonteyn (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokshani Magical Edition (Julie Fraser)

Poodle (Toy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rubicundale Bijou Suki (Jenny Larkman)

Schipperke
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Monterrez First Wave (Graham Cruse)
Baby of Breed: Monterrez Kind Of Special At Barragan(NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunside Aussie Legend (Imp CAN) (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Placky Boss Bitch (Sue Plackett)