Dogs SA Projected Improvements Committee (PM Show) (SA)

Date of Show : 16-Nov-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Lynn Butler (NSW)

Best in Show & Open in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Tullacrest Liquorice Allsort (Tullacrest Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Totally Addictive (J Egan / J & J Weekes)

Affenpinscher
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Strongfort Balls Rolling (Dr A & Mrs C Pitman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Balkana Max Walker (J W Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Melloway Totally Addictive (J Egan / J & J Weekes)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Cavhill Black Gold (R J Browm)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Carnwath Hollywood Hero (S J Baillie)

Italian Greyhound
Puppy of Breed: Tunamara Faerie Dae (Daniella Madalinski)
Intermediate of Breed: Tunamara Golden Nugget (Daniella Madalinski)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Krystalaine Enya (Chris & Elaine Burdett)

Papillon
Baby of Breed: Wongan Notes On A Scandal (David and Stephanie Rickard)
Minor of Breed: Wongan Wherethe Wildthings R (D & S Rickard / V & J / E Carter)

Pug
Intermediate of Breed: Pudgypooch Lafayet (Tanya Beavis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Brookstreet Law and Order (Trilby Tiller)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Prefurabull Notcha Bull (Tony & Charmaine Kaplanis)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stonil's Run Like The Wind (Imp NDL) (J Watson / B Mc Ilvenna)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Veroli Benevolent Master (AI) (P Haseldine)
R/UP BOB & Minor of Breed: Brasshead Gothic Clown (Brasshead Kennels & Sharon Carter)
Bitch CC: Brasshead Witches Britches (Brasshead Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Prefurabull Notcha Bull (Tony & Charmaine Kaplanis)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Natuska Frankly Scarlet ME (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Peppermint Twist (Kerryn Pearson)

Scottish Terrier
Baby of Breed: Scotsbairn Heather Mist (Louise Edson)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brookstreet Law and Order (Trilby Tiller)
R/UP BOB: Anvilhart Hot Onya Heels (J Rasche & D Tomney)
Bitch CC: Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Seighford Shaken Not Stirred (AI) (J Rasche & R Hartnett)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Azel Always Bet On The Black (John / Valerie and Erin Carter)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Westobri Lizou Lars (Westobri Kennels)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azel Always Bet On The Black (John / Valerie and Erin Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Azel La Chienne Noire (John / Valerie & Erin Carter)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki Kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dizzyki MS Ariel (Dizzyki Kennels)
Puppy of Breed: Dizzyki DJ Imagine Love (Dizzyki Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Almanza Jamaican Rum (Imp SWD) (Tina Corbell & E K Gurner)
R/UP BOB & Bitch CC: Bushman Power To Shine (Kirstin Gurner & Tina Corbell)
Puppy of Breed: Poweron Gunnabe Trouble (Kirstin Gurner)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Walk On The Wild Side (S / R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Woodwych Smooth Operator (S / R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baradav Law N Order (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Junior of Breed: Baradav Skys The Limit (ai) (Barb & David Joseph)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tintookie Style And Charisma (Mr J & Mrs S Nickholds / Tintookie Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tintookie Maggie Mae Winn (Mr J & Mrs S Nickholds / Tintookie Kennels)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
R/UP BOB: Martinridge Promises Promises (B Martin)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Martinridge Whisperin Secrets (B & S Martin)
Puppy of Breed: Martinridge Timeless Beauty (B Martin)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Whistlestop Mine To Keep At Tirriki (Imp USA) (C P / H R & B N van Haasteren)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lidlriva Trick or Treat (AI) (J Leibhardt & E Simon)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Waldwieze Don't Ask Why (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Stolzjager Supreme Star (Keith Jefferies)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & Dual Ch (T) Waldwiese Y Would You TDX (Waldwiese Knls)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Lynn Butler (NSW)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Quinn (J Hooper / Dr F & A McEvoy)
Runner Up in Group: Basset Hound
Aust Ch Kareta Pirate King (Mrs Chris Lawrence)
Baby in Group: Basset Hound
Beauchasseur Monday Monday (Chris Lawrence)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tullacrest Liquorice Allsort (Tullacrest Kennels)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suliman Poetic Justice (Kerin & Rachel Hutchings)

Basenji
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Arendt Baileys Irish Cream (Heather A Budd)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kareta Pirate King (Mrs Chris Lawrence)
Baby of Breed: Beauchasseur Monday Monday (Chris Lawrence)

Beagle
Puppy of Breed: Langrigg Baby Cakes (L & H Gibson / R & K Hutchings)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)

Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tullacrest Liquorice Allsort (Tullacrest Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boskahun Molton Gold (S Packer)
Open of Breed: Aust Ch Boskahun Back Witha Bang (Sue Packer)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tirowen Quinn (J Hooper / Dr F & A McEvoy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hollymorn Shadow Dancer (J Hooper)
Minor of Breed: Wulfgar Fire Cracker (M Thomson)
Neuter BOB: Aust Gr & Neut Ch Greycroft Memphis (Michelle Thomson)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena St Louis Blues (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shakuru Do U C What I C (Rebecca Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rijstone Enchanted Dreams (Sheryl Polomka)
Minor of Breed: Usakose Girlwitha Dragontattoo (AI) (Jana Tolmacheva & S Taylor)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Pazada Star View (G & P Russell / A & B Farrell)
Junior of Breed: Pazada Sin With A Grin (B Farrell & A Jones / G & P Russell)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hydale Rebel By Design (Allen Anderson)
R/UP BOB & Bitch CC: Merrirose Invitation Only (Sharon Bailey & Rachel Hutchings)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Jap Ch Kencherry's Union Black Jack CD (Imp JAP) (A Lim & P Brennan-Lim)

Australian Kelpie
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glendari The Tar Boy (E J Delaporte)
Minor of Breed: Glendari The Black Witch (E J Delaporte)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Sutter's Speechless (Imp NZ) (Mrs Sarah McInerney/ Miss Lindy Dawkins)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Tolazrun Too Good To Be Blue (M & H Tolar)

Bearded Collie
R/UP BOB: Aust Ch Lokynnda Captain Jack Harkness (Lynda Webb)

Border Collie
Puppy of Breed: Tullacrest Let's Get Fitzycal (Tullacrest Kennels)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch J'Aint She A Dream Moravia Campanella (Imp CZE) (Liz Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Homme De Mes Reves (Liz Bennett)
Puppy of Breed: Pranoha Isadora (AI) (Liz Bennett)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Robgai Last Tango in Paris (Mr S & Mrs M Almond)
R/UP BOB & Bitch CC: Wiru Undressed For Success (D M & T M Adams)

German Shepherd Dog
Junior of Breed: Shepherdhill Uriel (Susan Mertineit)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Jap Ch Kencherry's Union Black Jack CD (Imp JAP) (A Lim & P Brennan-Lim)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Shelsian Scintilla (I R & C E Spangler)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pemvale Miss Showgirl (K Flynn)
Dog CC: Aust Ch Pemvale Watch The Talk (K Flynn)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cro Jr/ Serb Jr & Hung Jr Ch The Mission Accomplished Ice Lilien (Imp) (Shepherdhill Kennels)
R/UP BOB: Eishund Seize The Dream (Shepherdhill Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Nagle (NSW)

Best in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Hamalek Rumble In The Jungle (H & R French-Davis & S Turner)
Runner Up in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Volition Jackaroo (Foote / Helps / Slattery)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Stop Looking Im Here (Jassie van der Kolk & Tabatha Buckley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Becaz Underneath the Radar (J Lobb)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Koujume Go Miyagi Kozaki Kensha (Imp JPN) (Hillary Packer)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hamalek Rumble In The Jungle (H & R French-Davis & S Turner)
Puppy of Breed: Nadugur Dyrmaetur Lady Kasey (T Jones)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Branbern Howard I Know (Shane Millard/ Lyn Brand)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bullmighty Yucanleave Ur Haton (B Dawson)
Baby of Breed: Fynobull Midnight Mojo (Mel McDermott)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Get into the Groove (Mr M / Mrs D / Miss S Jackson & Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Copperdobe Style Vixen (Imp NZ) (J Matthews & J Hovell)
Puppy of Breed: Copperdobe Standing Ovation (Imp NZ) (A & J Janonis / M O'Callaghan / J Hovell)

Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Marstenmoor Wreck It Ralph (Mr D & Mrs J Chamberlain / Mr P & Mrs G Simmonds)
Baby of Breed: Toramis Flirtacious fergie (P & J Buckley)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Alchemy War Pigs (Alchemy Kennels and B Palmer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alchemy Powderfinger (Alchemy Kennels)

Samoyed
Baby of Breed: Eskydon League Of Shadows (Tahnee Dendy and Janet Dunbar)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Takit T Thlmit (J Chapman & S Foote)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Montkhan Song And Dance man (S P & S K Foote)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Volition Jackaroo (Foote / Helps / Slattery)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Treuliebe Fire In The Sky (AI) (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Asyut Seekn Fame N Fortune (Asyut Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelgeist Livin The Dream (Coral Gray)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Maharg Natsu Daikoku (AI) (Heather Perrett)
Baby of Breed: Maharg Fuyu Yoshi (H Perret & K Martin)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aaczar Midnight Glow (T Jones)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Mikulov Twilight Blue (M Carr)

St Bernard
Bitch CC & Minor of Breed: Tai Yuan Beamzstar Sassy (Imp NZ) (M & J Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Puppy in Group: Schipperke
Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)

Boston Terrier
Puppy of Breed: Merryjay Bostn Popcorn (R Kemp & S Campain)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Embolden Illusionist (Cherie Terry)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)
Baby of Breed: Bullmighty The Devine Miss T (Becci Dawson)
Puppy of Breed: Bullyack The Don (Bullyack Kennels)

French Bulldog
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Koziam Dawns Lil Krakr (AI) (K & M Stansfield)
Open of Breed: Thunder Road Cherie Duchess (Imp SWD) (K & M Stansfield)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tamaari Talkin Too You (Mrs M Sawley)
Bitch CC & Minor of Breed: Calivale Bear It All Attamaari (Mrs M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Kirada DJ Fontana (J V McLeay)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Little Captain (Mr Barry Tyrrell)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beadale Tia Marria (Beadale Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miniatura It Is My Reflection (Rodney J Connelly)
Baby of Breed: Miniatura I Am The One (Rodney J Connelly)