Dog of the Year Committee (QLD)

Date of Show : 21-Sep-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Neville Jackson (QLD)   (Total Entry : 635)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Runner Up in Show: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Baby in Show: Cairn Terrier
Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Splendak Daddy Kool (B K & Y J SHAW)
Puppy in Show: Norwich Terrier
Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)
Junior in Show: Borzoi
Aust Ch Svetlanov Wells Fargo (H Russell)
Intermediate in Show: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
Aust Bred in Show: Clumber Spaniel
Aust Gr Ch Appintiki He's A Dozer (AI) (G M & K J Bishop / M F Durrington)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)  (Group Entry : 102)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Runner Up in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Fyredragon Whisperln' De Gabritho (Imp AUT) (L & H Gibson / J & R Cook)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Delco Water Lily (Mrs E Colbert)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Gr Ch Cubet The Sheik ov Araby (Susan L Cronshaw)

Bichon Frise
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ashblanc Yuletide Prince (Ashlyn Montgomery)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Merlmar First Knight (Mrs Ceri Ross)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Baby of Breed: Syon Girl Next Door (C Ross)
Minor of Breed: Jehannah Dragon Queen (Leeana Smith)
Puppy of Breed: Kahleyvale Takin' the High Road (Leeana Smith & Carol Yates)
Junior of Breed: Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Poochiekoo Dream Girl (Amanda Thompson)
Baby (Dog) of Breed: Poochiekoo Dream Maker (Amanda Thompson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fyredragon Whisperln' De Gabritho (Imp AUT) (L & H Gibson / J & R Cook)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cubet The Sheik ov Araby (Susan L Cronshaw)
R/UP BOB & Res Dog CC: Felispatas Always The Boss (D & S Morris)
Bitch CC: Mcsanta Heartbreaker (D & S Morris)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Delco Water Lily (Mrs E Colbert)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Beautiful Mia (B Beeves/Cristina Goodman)

Papillon
Res Dog CC: Aust Ch Irish Cream II De Pompadour (Imp SVK) (C J Scott)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zeigen Got It On The Grapevine (Kim Haddon)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)
Baby (Bitch) of Breed: Zeigen Jewel In The Crown (Kim Haddon)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glishanna Tyrers Hocus Pocus (Imp IRE) (Julie Tyrer)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tyju Anastasia (Mrs Julie Tyrer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Neville Jackson (QLD)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Minor in Group: Australian Terrier
Xanthorrhoea With Baronia (Ann J Davies)
Puppy in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Staffwild Lightning Crashes (Miss K Gordon)
Junior of Breed: Staffwild Licence To Thrill (Miss K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Xanthorrhoea With Baronia (Ann J Davies)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullarahki Duke It Out (AI) (L Moorheaad)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Keighly Amelia Joy (K N & J A Hort)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Keighly Joseph Alexander (K N & J A Hort)
Baby of Breed: Firezan Snow and Steel (B J Duncan)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jacknthebox Calm Before The Storm (C Chandler/ A Malby)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Traffordpark Blackadder (Imp NZ) (S Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Satori Cherry Bomb (Gayle Stephenson)
Junior of Breed: Sonique Sirius Star (Leighanne Reid)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tentella Alkirra Sky (G R & L P Kieseker)
Res Dog CC & Open of Breed: Denraellew Cruzin Th Outback (Mr G R and Mrs L P Kieseker)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Charbon Super Zina (C E & J F Chambers)
Puppy of Breed: Wandji Lady Adellyn (Mr G R and Mrs L P Kieseker)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Schmidt (New Zealand)  (Group Entry : 109)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Gr Ch Appintiki He's A Dozer (AI) (G M & K J Bishop / M F Durrington)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Acijay Nobodys Business (Louise Bygraves)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Intermediate in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Wispan Angioletto (Robynne Flynn)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Appintiki He's A Dozer (AI) (G M & K J Bishop / M F Durrington)
Bitch CC: Aust Ch Sylvan I Wanna Talk About Me (AI) (G M Bishop & M F Durrington)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Acijay Nobodys Business (Louise Bygraves)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Terri Davies & Denise Burke)
Res Dog CC: NZ Ch Acijay All Fired Up (L M Bygraves)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bonningdale From Northern Lights (Denise Burke)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bendeela Essential Heir (N & S Woodward)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carlyra Essential Amber (N & S Woodward)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fraelighte Firesong (Miss Wendy Fox)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Fraelighte Fire and Brimstone (Suzanne Lavery)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Fraelighte Magic Formula (Suzanne Lavery)
Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Because The Night (Miss W Fox)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Tealpoint Chinese Dragon (Heather Reynolds)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Charnnnah Catching The Action (G & C Smith / K Gay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Asuare Eternal Flame (Heath Thomson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee Northern Lights (Mrs D & Miss J Creagh)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Jamie-Lee Creagh)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Croftsway Split The Deck (Imp NZ) (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wispan Bellisima (R L Flynn)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wispan Angioletto (Robynne Flynn)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kebro Dantes Flame (Robynne Flynn)
Baby of Breed: Wispan We Came To Win (Mrs R L Flynn)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lidlriva To Catch A Thief (AI) (Mrs Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calberick Solitaire (Patrik & Sharon Berger)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hipoint Mysterious Liaison (P & S Berger / J & R Mirto)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Kathleen Rogers)
Res Bitch CC: Aust Ch Silberweis Absinthe (Ann Masjakin & John Robinson)
Puppy of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Cadawalder (Bruce & Bev Cornish)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pintettea Moondust (Dr B & Mrs B Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Melville Hammett (NT) (Group Entry : 75)

Runner Up in Group & Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Svetlanov Wells Fargo (H Russell)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Splendak Daddy Kool (B K & Y J SHAW)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Adbesare Special Moments (Sarah Wheatley)

Afghan Hound
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Fenirati Candy Tonite (AI) (Shane Miller)
Minor of Breed: Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Svetlanov Wells Fargo (H Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Svetlanov Silent Witness (H Russell)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Rabows Peck Of Pickled Peppers (Imp USA) (Val Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Kool Paris (V Bowden)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Dacville Gorgeous George (Imp NZ) (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Baby (Dog) of Breed: Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Minor of Breed: Splendak Daddy Kool (B K & Y J SHAW)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Valgarden Angel In Black (V Bowden)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Splendak Aint No Saint (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Agwyr Asian Affair (D G Hoyle & A Beecher)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Adbesare Dares To Be Phirst (Miss S Wheatley)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayan Vintage Valentino (AI) (D C & C A McGreevy)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wulfgar Devynia (AI) (Jacob Joy & S Gendle)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kyxen Better Than Dad (Murray/ Diane & Aleisha Senior)
Baby of Breed: Kyxen Hear the Bugle call (Murray/Diane and Aleisha Senior)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bondestin Im To Sexy (A Cooney & C West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Special Moments (Sarah Wheatley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Adbesare Khi Different Song (AI) (Miss S Wheatley)

Saluki
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Quanmarra Kareja (Rasmussen/Brown/Dunkley/Bennett)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan No Regrets (Ken & Debbie Appleby / Lana McCrindle)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aslan Swede Summer Nights (AI) (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 103)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust Gr Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars & Ann Cassidy)
Minor in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)
Junior in Group: Border Collie
Allclarity All or Nothing (Moira Bruce)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Koolanahill Dynamo Magic (Lachlan Chandler)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Kelprin Grand Entry (Corinne Chandler)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dykinta Royal Albert (Debby Raaen)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: I Have A Dream Des Gardiens De Cocagne (Imp FRN) (Kathryn Winton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mirribandi Juliette (Mrs J Hafey)
Puppy of Breed: Lumineux Twilight of the Wolf (Mrs J Hafey)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mirribandi Warlock (AI) HT (Kathryn Winton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Leonardo (Mrs J Hafey)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Allclarity All or Nothing (Moira Bruce)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highclere Show Me The Money (Cecilie Kemp)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars & Ann Cassidy)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Our Queens Knight (Tracey & Wayne Weight / Sue Moore)
Res Dog CC: Aust Ch Ottaba Solitary Man (A Cassidy & P Lange)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Waloes Breakfast At Tiffanys (R W & K L Nelligan)
Minor of Breed: Adoroes Cant Stop Rave N (Tracey & Wayne Weight)
Aust Bred of Breed: Ottaba Eye Bin Watching Ewe (R & K Nelligan)

Puli
Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Dog CC: Aust Ch Nedsur A Lil Somethin Somethin (Miss B A Lines)
Junior of Breed: Electro Special Attraction (Mr T N & Mrs R G Ray)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Brooke Turner (NSW)  (Group Entry : 90)

Best in Group & Intermediate in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
Minor in Group: Siberian Husky
Bluemooska Lana (M Schelbach)
Aust Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)

Akita
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Desertraine Treasure Trove (AI) (N & V Schneider)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Minor of Breed: Talakarli The Chosen One (Karen Hilan)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zeigen Pride and Predudice (Annette Harder/Kim Haddon)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Zeigen Obamas Best (Kim Haddon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Zeigen Edelweiss (Annette Harder)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scooby Doo z'Orisku (Imp CZE) (Keith & Kylie Reid)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fairport Twice the Ice (AI) (Keith and Jan Smith)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)

Rottweiler
Baby of Breed: Bailamina Ultimate Red Alert (G & L Shaw)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matrak My Blkbeewdy (G I & B A Goodwin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bluemooska Lana (M Schelbach)
Puppy of Breed: Bluemooska Sherrie Baby (M Schelbach)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Summervogel Blitzon (Kelly O'Connor)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 76)

Best in Group & Minor in Group: Poodle (Miniature)
Danrith Say My Name (Mr James Bennett)
Runner Up in Group: French Bulldog
Shaunuff Captain Kazoo (J Shaw)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Adithe Yolande Guilfo (Miss J A McRobie)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Keez Talk Of Th Town (R Stewart)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Keez Keep Em Talking (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: DexLum Devine Mystery (G & L Shaw)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)

Dalmatian
Baby of Breed: Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shaunuff Captain Kazoo (J Shaw)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Llachar Master of Disguise (L & K Mcclelland / I & C Davis)
Baby of Breed: Llachar Nouvelle (L & K McClelland / I & C Davis)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)
Baby of Breed: Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Baby (Dog) of Breed: Arababy Drive It On Home (I & C Davis)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keez Keep Em Talking (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabander Eternal Flame (Mrs F Stewart)
Intermediate of Breed: Aust Ch Keez Talk Of Th Town (R Stewart)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Danrith Say My Name (Mr James Bennett)
Baby of Breed: Wyderon Diamonds R Forever (D Wyatt)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Loana Raving About Arya (Merryl Yet Foy)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Adithe The Girls On Fire (Miss J A McRobie)
Baby of Breed: Adithe Yolande Guilfo (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delaware Ebony Rose (Imp NZ) (Sharon & Breanne Lancey)