Maree Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 23-Jul-2023 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Cathy Scotton (VIC)   (Total Entry : 414)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Runner Up in Show: Australian Shepherd
Am/CIB & Aust Sup Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/D Finlay/ Karras & B Moore)
Baby in Show: Australian Shepherd
Ochaye The Treblemaker (Tim Thomas & Belinda Thomas)
Minor in Show: Schnauzer (Miniature)
Chicabud Trick or Treat (J Windle & J Sharland)
Junior in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Cliffglynn Bluestars R Hottest (Debbie Stephenson)
Intermediate in Show: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Supernova (AI) (Rebecca Dimitrov)
Aust Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Gr Ch Mirribandi Luxem ET WPD (Matthew O'Reilly)
Runner Up Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Thrilled To Bits (M Morse & W Henderson)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Fifi Box (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Mitzythemagnificent (Mr J R Mitchell & Mr M P Thornton)
Aust Bred in Group: Coton De Tulear
Aust Ch Cotonrun Sippin on Rose' (Michelle Sleight)
Runner Up Neuter in Group: Affenpinscher
Aust Neut Ch Elcavel My Name Is (C Robinson)

Affenpinscher
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Elcavel My Name Is (C Robinson)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Karlyermai Ponda Rosa (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dazzlnsilk Dazzle N Daze (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Thrilled To Bits (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch & NZ Ch Chevalove Enchanted Lilly (K & M Munro)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chevalove Debt of Honour (K & M Munro)
Baby of Breed: Chevalove Never say Never (K & M Munro)
Baby (Bitch) of Breed: Chevalove Uptown Girl (K & M Munro)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Chevalove Eleanor (K & M Munro)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jaja Miss Kitty Bennett (Janelle M Mannell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa You Only Live Twice (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Grand Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Atistaldi Esmeralda Gypsy (Ms Violette D Garcia)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Marti McFly (Mrs Jennifer Watt)
Puppy (Bitch) of Breed: Jaja Spanish Rose (Janelle M Mannell)
Open of Breed: Jaja Xiucaquie Prinz (Janelle Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Jaja lady of Alpena (D Hopkins)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Fifi Box (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Jaja A Million Reasons (Janelle Mannell)

Coton De Tulear
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cotonrun Sippin on Rose' (Michelle Sleight)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tiggindor Capt Courage (Lysanda Hooper)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tunamura Waltzing Mathilda (Mrs C Scott)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Tunamura American Soldier (Mrs C Scott)
Baby of Breed: Sherabill Enchanted Dream (Jill Marks)
Puppy of Breed: Tunamura Strike A Light (Mrs C Scott)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tacozajo Light Up The Sky (Mr R Davis & Ms C Shaw)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marniechar Mitzythemagnificent (Mr J R Mitchell & Mr M P Thornton)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Birikino Love To Dance With Basilika (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Birikino Black Ice With Sabelia (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)

Pekingese
R/UP BOB & Res Dog CC: Waaini Mauy Thai (Matthew Demnar)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Lucky Strike (Mrs J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Lie To Me (Mrs J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vagastaff Back In Black (Mr T & Mrs V Dart)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Aronaw Illegal Tender (Lauren Lobegeiger)
Junior in Group: Dandie Dinmont Terrier
Aust Ch Jollygaze Trilby (AI) (Gwen Hovey Jacobs & Dr EM Greenway)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Nudimah Josie Isa Jewel (Desley Draper)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aronaw Illegal Tender (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fallingwater Magiclmysterytour (AI) (Charlotte Sweeney)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Natjoyne Nova Bright Starr (B Keen)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barragan Oprah Winfrey (Neil Curwen)

Dandie Dinmont Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jollygaze Trilby (AI) (Gwen Hovey Jacobs & Dr EM Greenway)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Baby of Breed: Olizure Flameboyant with Cavadah (Miss S Corkhill/Mrs P & B Oliphant)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Lady Grace Park (Mrs G Lofting)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Upyrkilt King of the North (AI) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Upyrkilt Go for Gold (Kym & James Shields / Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vagastaff Back In Black (Mr T & Mrs V Dart)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bxact The Knockout (K Roebig)
Open of Breed: Bxact The Soul Taker (K Roebig & G Brooks)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nudimah Josie Isa Jewel (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland Sweetie Darling (Mrs C Bowers & Mrs A Marskell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Kaye Finlayson (New Zealand)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Baby in Group: Golden Retriever
Autumnglo Bound For Glory (Mrs C & Miss T Pattison)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Madanwitt The Buck Stops Here (Alecia Ugrinic)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch GoldMartini Killer Queen (C Keast, A Martin & G Melville)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Arista Mystify Me (Colleen Marwood)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)

Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dream Hi Skyes The Limit @ Wameika (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Z Tribute Tootu (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Webfoot Mountain Mist (Trevor Lodder)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Acijay Dressed To The Nines With Watervaal JC (Louise Bygraves)
Minor of Breed: Madanwitt The Buck Stops Here (Alecia Ugrinic)

English Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Orwin Vanderberg (Richard Scott)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fraelighte Four Letter Words (Kaye McGhie & Jess Jolly)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cudgera Bruce Almighty (K Callery)
Minor of Breed: Aust Ch Springdax Duukes Secret (K Callery)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dual Ch (TS) Gr Ch (TS) Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarlorise Lady of the Skye (AI) (Heather Reynolds)
Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Heiderst Riddle Me This (Chantelle & Felicity Fogarty)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shogold Its All About Evie (Sherry Jewell)
Baby of Breed: Autumnglo Bound For Glory (Mrs C & Miss T Pattison)
Minor of Breed: Askaval Clear Passion At Autumnglo (AI) (Mrs Cheree & Miss Teagan Pattison)
Puppy of Breed: Aust Ch GoldMartini Killer Queen (C Keast, A Martin & G Melville)
Junior of Breed: Autumnglo Electric Boots (AI) (Mrs Cheree & Miss Teagan Pattison)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eirean It Had to be You (AI) (Dr Robyn Pacey & Mr Findlay McKechnie)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Miandor Make A Mockery (AI) (M & J Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Miandor Third Degree (M & J Anderson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arista Mystify Me (Colleen Marwood)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger Outrageous Forever (LH) (Reagan Worling)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (AI) (Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Michael Looby (VIC) (Group Entry : 58)

Best in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Aust Sup Ch Lunars WhenU Wish Upon A Star (J & R Cook)
Baby in Group: Beagle
Lunars Fantasia (J & R Cook)
Intermediate in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pressage Moderna (AI) (Joanne Inglis)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Chilolo Bm Gold On The Moon (AI) (Rosemary Green)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (D Ashton, K & R Hutchings)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Setterup Rolex On A Redneck At Karakush (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson / Leigh & Helen Gibson)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Basset Hound
Baby of Breed: Beauchasseur Made You Smile (J A Fast)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lunars WhenU Wish Upon A Star (J & R Cook)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lunars Talk Like The Rain (J & R Cook)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Lunars Jimmy Neutron (J & R Cook)
Baby of Breed: Lunars Fantasia (J & R Cook)
Puppy of Breed: Dropthat Ollie (Milan Kotur & Jelena Milenkovic)
Junior of Breed: Dropthat Emma (Milan Kotur & Jelena Milenkovic)

Borzoi
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sashayaway Wingardium Leviosa (AI) (Peter & Karen Lever)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Meldham Ilya Sanguinati (P Stevens)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Turbo Jaffa (AI) (S Mundt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Shnitzonfire (AI) (J & T McDonald)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Ultra Catalina (J & T McDonald)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mallaway Legacy of Synjaz (Miss M Gallaway & Mr R Gallaway)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Porkypie Kiss My Sass (Desley & Kerry)
Baby of Breed: Gersndach Designer Genes (D Draper & K Andrews)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stonedak Timeless Cleo on Ice (AI) (Mrs DG Hoyle)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)

Deerhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sealgairmor Kenobi In Solitude (AI) (Kit Simmons)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Into The Woods (Dr Jayne McGhie/R & Y Lauder)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pressage Moderna (AI) (Joanne Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Pressage Novavax (AI) (Joanne Inglis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chilolo Bm Gold On The Moon (AI) (Rosemary Green)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Cathy Scotton (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am/CIB & Aust Sup Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/D Finlay/ Karras & B Moore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Briard
CIB/APAC & Aust Sup Ch Cacharel Ready to Rumble PT (C & A Mitchell)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ochaye The Treblemaker (Tim Thomas & Belinda Thomas)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Followtrek Galactica Star (AI) (Kit Simmons)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Izalab Brandy (Leigh Hinricks)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cliffglynn Bluestars R Hottest (Debbie Stephenson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Gr Ch Mirribandi Luxem ET WPD (Matthew O'Reilly)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waykrest Rocking Mirror (Wayne Carter)
Baby of Breed: Waykrest Blue Bomb (Wayne Carter)
Baby (Dog) of Breed: Brooksvale Outback Loki (Melissa Powell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/CIB & Aust Sup Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/D Finlay/ Karras & B Moore)
Baby of Breed: Ochaye The Treblemaker (Tim Thomas & Belinda Thomas)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Justpuremac Its Hot To Trot (NBT) (Mr C Webb)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Belgenbeau LA Blanc Noir (Mr J & Mrs K Kresina)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tíasia Du Domaine De Vauroux (imp Frn) (Kathy Prentice)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Belgenbeau La Estuaire (Z Beard)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tibelgen Harleys Boy (Mr G & Mrs R Kresina/ Mrs K Kresina & Mrs L Trotter)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Mirribandi Luxem ET WPD (Matthew O'Reilly)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Trucharm Take Aim (Stuart / Kylie & Georgia Leslie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Qeltynn Say It Aint So (Mrs L Dunne)
Baby of Breed: Trucharm Designer Genes (Stuart/Kylie & Georgia Leslie)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB/APAC & Aust Sup Ch Cacharel Ready to Rumble PT (C & A Mitchell)
Baby of Breed: Cacharel U Must Be Dreamin (C & A Mitchell)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cliffglynn Bluestars R Hottest (Debbie Stephenson)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (R Seare)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Janoby James Bond (AI) (Janoby Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB A2O Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Followtrek Galactica Star (AI) (Kit Simmons)
Baby of Breed: Karham How You Doin (Karham German Shepherds)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ottaba The Joeks On Ewe N Eye (AI) (A Cassidy/R Schnaars)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Waloes Another Dimension (AI) (RW & KL Nelligan)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Kilwarrin Lady High Flyer (Mrs Brigitte Mccann)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Brandy (Leigh Hinricks)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)
Runner Up in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Chicabud Gone Walkabout (J Windle & J Sharland)
Baby in Group: Samoyed
Aspenbeauty Galactix Nrthn Sky (Mrs Joan Webb)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Chicabud Trick or Treat (J Windle & J Sharland)
Puppy in Group: Boxer
Kamndak Kickstart My Heart (Miss Katrina Kirk)
Junior in Group: Boxer
Kamndak The Scarlett Letter (Katrina Kirk)
Intermediate in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Supernova (AI) (Rebecca Dimitrov)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust CH Katmai Homecoming Queen (F Paton/ T Goodwin/ C J Fowler-Lock)
Baby of Breed: Aawoo Rock On Ruby (Karen Knight)
Baby (Dog) of Breed: Aawoo Weapon Of Mass Cduction (Karen Knight)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kamndak The Scarlett Letter (Katrina Kirk)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kamndak Kickstart My Heart (Miss Katrina Kirk)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kamndak Where Art Thou Romeo (Miss Katrina Kirk)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Grand Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Ava (Keith & Kylie Reid)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tvorimir Supernova (AI) (Rebecca Dimitrov)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Valmiki Diamond Legacy (AI) (Helen Calderwood)
Baby of Breed: Aspenbeauty Galactix Nrthn Sky (Mrs Joan Webb)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chicabud Gone Walkabout (J Windle & J Sharland)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Chicabud Trick or Treat (J Windle & J Sharland)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Besonda Keepin It Goin (D Jones)
Baby of Breed: Besonda Lighning Strikes (Dasha Jones)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cudos Glorious Purpose (Tiarne Tattersall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Riley (New Zealand)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Fait Accompli (Robyn Hawke)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Money Penny(AI) (Ms FEL Darling)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Pandec Star of Denver (Mr P & Mrs D Comrie)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Kypajuka Donít Dilly Dally (Mr P & Mrs J Walsh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kypajuka Donít Dilly Dally (Mr P & Mrs J Walsh)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zareba Hes Got Swagger (Mr P & Mrs J Walsh)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chelleason Mischief and Mayhem (Michelle Thomas)
Baby of Breed: Keljamar mighty conquerer (Kellie Poole)

British Bulldog
Res Dog CC: Brigstock Starry Knight (AI) (Margaret L Halliday)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brigstock Star Act (AI) (Margaret L Halliday)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Diamonds Are Forever(AI) (Ms FEL Darling)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Money Penny(AI) (Ms FEL Darling)
Baby (Bitch) of Breed: Paceaway Private Label (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Be-Unyque Which Witch (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alangrove A Knights Tale (A Williams & M McFadzen)

German Spitz (Mittel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sherrak Kandy Kane (Mrs C Bunkum)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ziada Affair From Hell (Miss D / Mrs J & Miss J Craig)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Myflair Black Diamond (O Barton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ziada Walk Right Back (J Craig)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Gingerbreed Dancing Elf (Natalia Mozhyn)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pandec Star of Denver (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pandec Diamond Star (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Neut Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vwagenza Lord Bentley (Krystle Paterson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzutique Fait Accompli (Robyn Hawke)