Town And Country Kennel Club Inc (VIC)
Date of Show : 9-Apr-2012 (Monday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Runner Up in Show: Bichon Frise
Aust Ch Tejada WhoWears French Nickers (Mrs Karen Taylor)
Baby in Show: Great Dane
Annador Dash Of That (Mrs D & Miss A Alexander)
Minor in Show: Akita
Ruthdales Uo Close N PersonL (Imp UK) (Mike Higgins / Stephen Rodger)
Puppy in Show: British Bulldog
Janayin Games People Play (L Dempsey & J Jansz)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Sue Lishman (VIC)
Aust Ch Tejada WhoWears French Nickers (Mrs Karen Taylor)
Runner Up in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Mon Star (K Harding)
Puppy in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)
Bichon Frise
BOB: Aust Ch Tejada WhoWears French Nickers (Mrs Karen Taylor)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Jessicav Fyour Eyes Only (C Taylor)
Chihuahua (Long Coat)
BOB: Chidolls Glitzy Glam (Leonie Bohm)
Dog CC: Aust Ch Staplechi Strike me Rich (Janice Houston)
Junior of Breed: Montollie Jack Black (Monica Scott)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Chidolls Miss California (Leonie Bohm)
Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)
Puppy of Breed: Chinacrest Glitznglamour (Mr M Hayes)
Havanese
BOB: Aust Ch Rhumderry Walk Of Fame (Rhumderry Kennels)
Bitch CC: Kalville Kandi Queen (Mrs C Henderson)
Italian Greyhound
Bitch CC: Windspiel Makani (J Cameron & P Logan)
Japanese Chin
BOB: Aust Ch Blizzard Best Kept Secret (Blizzard Kennels)
Lowchen
BOB: Aust Ch Paceaway Mon Star (K Harding)
Dog CC: Kilgarrin Hard Hearted Hannah (R & D Bennett)
Puppy of Breed: Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)
Miniature Pinscher
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)
Dog CC: Aust Ch Yiyanda Torenv Turk (Miss Jamie Pendle)
Baby of Breed: Whiteice Run With The Wind (Mr M Hayes)
Puppy of Breed: Supacharm To Hell N Back (Mrs Lisa Prior)
Junior of Breed: Aust Ch Happyecho Gota Dash Off (D & C White)
Papillon
Bitch CC: Aust Ch Szzan Cotillon Belle (Suzanne Goodchild)
Pekingese
BOB: Aust Gr Ch Frawai Man About Town (Kinderscout Kennels)
Puppy of Breed: La Pasada All Eyes On Me (Imp NZ) (Shane Dickson)
Pug
Baby of Breed: Marieh Black Mate (Kelly Rogers)
Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Karojenbe Go On I Dare You (Steven Reid)
Bitch CC: Karojenbe Pinacolada (Leonie Bohm)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Denise M Pardy (VIC)
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Runner Up in Group: Cairn Terrier
Joymont Top Gear (Skye Marvin and Cathy Scotton)
Baby in Group: Australian Terrier
Coppahed Candycane (M Snelders)
Puppy in Group: Welsh Terrier
Aust Ch Yorkpark Ellen Zeta Jones (D & D Barclay)
American Staffordshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tredanky Dark Side Of The Moon (B Wickers / D Davies)
Australian Terrier
BOB: Aust Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (M Snelders)
Baby of Breed: Coppahed Candycane (M Snelders)
Bull Terrier (Miniature)
BOB: Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)
Baby of Breed: Speiread Thin Lizzy (Samantha Moile)
Junior of Breed: Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)
Cairn Terrier
BOB: Joymont Top Gear (Skye Marvin and Cathy Scotton)
Jack Russell Terrier
BOB: Blazeaway Groomsman (R & P Elstrek)
Bitch CC: Jacknthebox Bella (Pamela Harper)
Baby of Breed: Castlefin First Edition (Ross & Peta Elstrek)
Minor of Breed: Aust Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)
Manchester Terrier
BOB: Dogct River Pebble (Mrs A Shevchenko)
Bitch CC & Junior of Breed: Mansiya's Yurrugar By Design (Imp UK) (Mr M / Mrs J and Ms P Saunders)
Parson Russell Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)
Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Saphyr Sentimental Journey (Margaret A Gray)
Puppy of Breed: Aust Ch Saphyr Triple Creme (Margaret A Gray)
Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Junior of Breed: Wyowna Batteries Not Included (Wyowna Kennel)
Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Atenta Tigers New Terror (Paula Stirzaker)
Welsh Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Yorkpark Ellen Zeta Jones (D & D Barclay)
West Highland White Terrier
Bitch CC: Hindsight Pomp N Circumstance (Hindsight Westies)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Jayne Stewart (VIC)
Aust Sup Ch Kinsheran Kilimanjaro (Kinsheran Kennels)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
Baby in Group: Weimaraner
Bromhund Xclusive Vintage (AI) (Bromhund Kennels & S Sabbatini)
Minor in Group: Pointer
Tukeglen Talk To The Hand (Lumsden / McCready)
Puppy in Group: Golden Retriever
Annador Little Miss Splendid (Mrs D & Miss A Alexander)
Junior in Group: Golden Retriever
Emperosgold Backstage Gossip (J Lynch / D Bristow)
Brittany
BOB: Am Ch Dogwood Hollow C I Can Dance (Imp USA) (Fiona Brown-Elkner and Tony Alfieri)
Bitch CC & Junior of Breed: Tobenlee It Had To Be Me (Mrs Fiona Brown-Elkner)
Chesapeake Bay Retriever
BOB: CaledoniaAU Patuxent Jetty (A Marvin and D Nimmons-Marvin)
Cocker Spaniel
Bitch CC: Aust Gr Ch Belcroft It's Showtime (D & M Bellamy)
Minor of Breed: Belcroft Make Mine Diamonds (D & M BELLAMY)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Kinsheran Kilimanjaro (Kinsheran Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Kinsheran Cosi Fan Tutte (Kinsheran Kennels)
Flat Coated Retriever
BOB: Aust Sup Ch Explicit Heaven's On Fire (Imp SWD) (Bushman Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bushman Bush Chipper (Bushman Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Bushman Fly Me To Heaven (Bushman Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
German Shorthaired Pointer
Bitch CC: Aust Sup Ch Kobidan Endeavour (AI) (Mrs J N Cattell)
Golden Retriever
BOB: Emperosgold Backstage Gossip (J Lynch / D Bristow)
Baby of Breed: Giltedge Class Act (Beaucroft Kennels)
Puppy of Breed: Annador Little Miss Splendid (Mrs D & Miss A Alexander)
Junior of Breed: Emperosgold Backstage Gossip (J Lynch / D Bristow)
Gordon Setter
BOB: Aust Ch Drumdaroch Storm Girl (Drumdaroch Knls)
Dog CC: Merrowlea Milord (Drumdaroch Kennels)
Hungarian Vizsla
BOB: Aust Gr Ch Hanafor Barett Bailey (Mrs C M Wittick)
Bitch CC: Erdos Yael Averbuch (Michelle Zanesco)
Irish Water Spaniel
BOB: Dual Ch (T) Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)
Labrador Retriever
BOB: Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
Baby of Breed: Kelindebar Aussie Spirit (Mrs Linda Adams)
Minor of Breed: Laskelsa Ima Diva (Laskelsa Labradors)
Puppy of Breed: Kelindebar Magic Charm (Mrs Linda Adams)
Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Aust Ch Duoforza Tivoli (Mrs Margaret Keil)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB & Junior of Breed: Skyesong Defying Gravity (Sharne Quinn)
Bitch CC: Skyesong Dancing Thru Life (S Goulopoulos)
Pointer
Dog CC & Minor of Breed: Tukeglen Talk To The Hand (Lumsden / McCready)
Weimaraner
BOB: Aust Ch Bromhund New Review (Faye Dods & Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Xclusive Vintage (AI) (Bromhund Kennels & S Sabbatini)
Junior of Breed: Grausturm Wei Magic (Geoff Mulder)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Maesgwyn Duke of Marma (Youlla Kyriacou & David Read)
Bitch CC: Laugharne Exotic Gem OMaesgwyn (Youlla Kyriacou & David Read)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Lesley Fairhall (VIC)
Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Runner Up in Group: Borzoi
Aust Gr Ch Borscana Ultima Thule (Imp SWD) (Clovelly Kennels)
Baby in Group: Afghan Hound
Alaqadar Figaro (AI) (Geire Heaton-New)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Mazouri Coco (M Howell)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tinsnips Turnin Turtle (Ms Claire Gray)
Afghan Hound
BOB: Aust Ch Tahkira Champange Charlie (Geire Heaton-New)
Baby of Breed: Alaqadar Figaro (AI) (Geire Heaton-New)
Basset Hound
BOB: Aust Gr Ch Glenfern Elite Force (Joan & Michael Bannister)
Bitch CC & Junior of Breed: Glenfern Gypsy Rose (Glenfern Kennels)
Borzoi
BOB: Aust Gr Ch Borscana Ultima Thule (Imp SWD) (Clovelly Kennels)
Dachshund (Long Haired)
BOB: Chipal Seventh Sanctum (Colleen Cornelissen)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chipal Seventh Moon (Leanne Lewis)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Puppy of Breed: Chipal Diamonds R Forevr (Colleen Cornelissen)
Dog CC: Chipal Thunder N Lightning (Colleen Cornelissen)
Baby of Breed: Chipal Poetry In Motion (Colleen Cornelissen)
Minor of Breed: Chipal Lightning Strike (Colleen Cornelissen)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Berghutte Burnt Black (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Berghutte Distant Dalliance (Mrs C Irvin)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tinsnips Turnin Turtle (Ms Claire Gray)
Dog CC: Tinsnips Ninja Turtle (Ms Claire Gray)
Deerhound
BOB: Aust Ch Jacobite Rosyn (Mrs P Moffitt)
Dog CC: Bhealaich Night Of The Realm (Ms C Howard & Ms G Danger)
Puppy of Breed: Bhealaich Out Of Africa (Ms C Howard & Ms G Danger)
Irish Wolfhound
BOB & Puppy of Breed: Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Sup Ch Rokeena Fille de Paris (B Tophill & R Wallis)
Dog CC: Aust Sup Ch Rokeena Art Nouveau (RJ & RJ Wallis)
Rhodesian Ridgeback
Dog CC & Minor of Breed: Skiska Keeper Of Time (Nicole Patterson)
Puppy of Breed: Mazouri Coco (M Howell)
Saluki
BOB: Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)
Whippet
Dog CC: Nabihah Lamborghini Murcielago (Krystal Lewis)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Veronica Miles (VIC)
Aust Gr Ch Decklan Quiz Master (Decklan Knls)
Baby in Group: Collie (Smooth)
Robgai Seasons Inthe Sun (R & G Doe)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)
Australian Shepherd
Bitch CC: Aust Ch Mysql Genuine Risk (IID) (M da Silva & L Willis)
Bearded Collie
Bitch CC: Glyntwood Koffee N Kreme (C & C Evans)
Collie (Rough)
Bitch CC: Aust Ch Coltie Heaven Sent (Alan & Jo-Ann Wallace)
Collie (Smooth)
Baby of Breed: Robgai Seasons Inthe Sun (R & G Doe)
German Shepherd Dog
BOB: Aust Gr Ch Decklan Quiz Master (Decklan Knls)
Bitch CC: Aust Ch Decklan Slayers Glory (Kerrie Warner)
Minor of Breed: Aust Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)
Puli
BOB: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Bitch CC: Aust Sup Ch Rustufarion Cyber Star (Mr R Valore)
Baby of Breed: Rustufarion Wicked Warrior (Mr R Valore)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust / Am & Can Ch Winslow Good To Go (Imp USA) (Geoff and Debra Hill)
Bitch CC: Shelmanna Sweet Serender (Mr T & Mrs S Fox)
Puppy of Breed: Bluescot High Voltage (Geoff and Debra Hill)
Junior of Breed: Bluescot Bravado (Geoff and Debra Hill)
Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Llandaff Highland Fling (AI) (Jan & Alison West)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)
Aust Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Taken By Storm (K O'Riley)
Minor in Group: Akita
Ruthdales Uo Close N PersonL (Imp UK) (Mike Higgins / Stephen Rodger)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea We Run The Knight (Helen Chen)
Junior in Group: Bullmastiff
Game Keeper's Will If I Want (Imp) (Sue & Vaughan Ellis)
Akita
BOB & Minor of Breed: Ruthdales Uo Close N PersonL (Imp UK) (Mike Higgins / Stephen Rodger)
Dog CC & Puppy of Breed: Ruthdales Front Page New's (Imp UK) (Mike Higgins / Stephen Rodger)
Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Tanome King Of The Mountain ET (Ms Sharen McPhan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Siarnak Zelkie Aileana (Mr J Ganson)
Baby of Breed: Tanome Legend Of The Knight (AI) (Ms Sharen McPhan)
Bernese Mountain Dog
Baby of Breed: Zollikon Foreign Exchange (Mrs E M Sankey)
Boxer
BOB: Aust Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Bitch CC: NZ Gr Ch Kadence Luv At First Sight (Imp NZ) (A Hobday & A Downie)
Minor of Breed: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
Bullmastiff
BOB: Nightquest Airs And Graces (AI) (Edwards/ Hillam)
Dog CC & Junior of Breed: Game Keeper's Will If I Want (Imp) (Sue & Vaughan Ellis)
Baby of Breed: Bulavista Boston Firecracker (AI) (Sue & Vaughan Ellis)
Puppy of Breed: Volane Izova Hesket (Volane Kennels)
Dobermann
BOB: Aust Sup Ch Walamara Vibrant Venture (Mrs B / Mr G & The Late Mr I Alexander)
Dogue de Bordeaux
BOB: Tartuffe Tathra (Imp UK) (Georgia Vollemaere)
Minor of Breed: Amoureux Sateda (Georgia Vollemaere)
Puppy of Breed: Bordogue Beatrix (Amoureux and Bordogue Kennels)
Newfoundland
BOB: Aust Ch Capebass Wish Apon Astar (Mrs M O'Connor-Price)
Bitch CC: Capebass Walk the cat walk (Mr L & Mrs J Leeder)
Samoyed
BOB: Aust Sup Ch Kalaska Aussie Boy (Denise Klaaysen)
Bitch CC: Aust Ch Oscarbi Just A Kiwi Girl At Kalaska (Imp NZ) (Mrs D Klaaysen)
Baby of Breed: Kalaska Taken By Storm (K O'Riley)
Puppy of Breed: Aust Ch Lunasea We Run The Knight (Helen Chen)
Schnauzer (Miniature)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Forestal Rain Dance (Ms P Haigh)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Kazumi Cee Cee (Alveka Knls)
St Bernard
BOB: Aust Gr Ch Bernegardens Prison Guard (Imp NWY) (Ms J Wilkinson & Mr M NG)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Anne Lenne (VIC)
Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)
Runner Up in Group: British Bulldog
Janayin Games People Play (L Dempsey & J Jansz)
Baby in Group: Great Dane
Annador Dash Of That (Mrs D & Miss A Alexander)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Puppy in Group: British Bulldog
Janayin Games People Play (L Dempsey & J Jansz)
British Bulldog
Puppy of Breed: Janayin Games People Play (L Dempsey & J Jansz)
Junior of Breed: Bullmania Memphis Raines (Sam & Jane Wigley)
Dalmatian
Bitch CC: Aust Ch Jalorca Takin Care Of Business (Jalorca Kennels)
Minor of Breed: Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Great Dane
Baby of Breed: Annador Dash Of That (Mrs D & Miss A Alexander)
Keeshond
Bitch CC: Aust Ch Keez Que Sera Sera (D I & D J Wall)
Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Ngesong Midnight Dreamer (R Shearer)
Dog CC & Minor of Breed: Elshamara Bazzinga (R Shearer)
Puppy of Breed: Amesen Portia (Vickie Gladstone)
Junior of Breed: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Vickie Gladstone)
Poodle (Toy)
BOB: Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)
Schipperke
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Ophnbark E Boots (Ophnbark Kennels)