Yea & District Canine Association Inc (VIC)

Date of Show : 6-Sep-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Norma Zimmerle (QLD)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Pug
Aust Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)
Puppy in Show: Airedale Terrier
Oldiron Who's on First (Anne & Ron Sorraghan)
Junior in Show: Papillon
Aust Ch Wongan Stand And Deliver (David and Stephanie Rickard)
Aust Bred in Show: Saluki
Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
Open Neuter in Show: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)
Runner Up in Group & Junior in Group: Papillon
Aust Ch Wongan Stand And Deliver (David and Stephanie Rickard)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Griffonsburg Vespers Victory (Mr I T Mitchell)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Valienchi Ivy League (Mahni Brooker)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Memory Lane (J W Camac)
Open in Group: Australian Silky Terrier
Curiosity Winner Takeís It (Imp FNL) (J Camac)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Eireannmada Distant Angel (Ms V R McLaughlin & Mr G B Browne)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Simias Blackberry Trifle (S Stewart)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Curiosity Winner Takeís It (Imp FNL) (J Camac)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Whispering Jack (J W Camac)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Memory Lane (J W Camac)
Baby of Breed: Balkana Sweet Child OMine (James Camac)
Baby (Dog) of Breed: Balkana Stevie Wonder (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Tell It Like It Is (Ms V R McLaughlin)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor A Scandalous Affair (M Morse & W Henderson)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Clarelly Paint It Black (Jan Kelly)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Eireannmada Distant Angel (Ms V R McLaughlin & Mr G B Browne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Epi Bunny Business (Mahni Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Valienchi Ivy League (Mahni Brooker)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hollychi Sweet Magnolia (Karen McCabe)
Baby of Breed: Montollie Bobby Dazzler (Ms Glen Donnan)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Montollie Fabio (Ms G Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollychi Lady Antebellum (Karen McCabe)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hollychi Dare to Dream (Karen McCabe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jaradisechi Kissed by an Angel (Karen McCabe/ J Jordan)
Baby of Breed: Bendonichi Greta Garbo (Ms Glen Donnan)
Junior of Breed: Teddee's Magnificent Bling (Imp NZ) (Ms G Donnan)

Chinese Crested Dog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Caddarra Loud N Proud (S Cadan & D Hippisley)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griffonsburg Miss Virginia (Mr I T Mitchell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Statuesque Hoochy Poochy (Ms C Jones)
Baby of Breed: Griffonsburg Vespers Victory (Mr I T Mitchell)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ananda Night Ov The Realm (Mrs Anne Lay & Ms Sarah Lay)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kiseki Tatsuya (L McArthur & C Kamp)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kiseki Tadasi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kiseki Harakiri (Lyn McArthur)
Baby of Breed: Kiseki Katsuko (Mrs L McArthur)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kilgarrin Full Metal Jacket (R & D Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kilgarrin Game Of Thrones (R & D Bennett)
Baby of Breed: Kilgarrin A Night At The Opera (R & D Bennett)

Maltese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvacharm Scandalicious (Silvacharm Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Caemor Gorgeous George (Joy & Chris Talbot)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wilooka U Aint Seen Nothn Yet (Mrs Jeanette Fenton)
Bitch CC & Open of Breed: Wilooka Raise Your Glass (Mrs Jeanette Fenton)
Intermediate of Breed: Wilooka Made Of Diamonds (Mrs Jeanette Fenton)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wongan Stand And Deliver (David and Stephanie Rickard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wongan Fire Cracker (David and Stephanie Rickard)
Baby of Breed: Pinklee Mystic Camelot (Ms M Sarif)
Minor of Breed: Basilika Catwoman (Ms Marissa Sarif)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ormalu Dragons Breath (H & J Oborne)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fernybrook Melissa Rose (Pam Dunlop)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Caemor Created With Jewels (Joy & Chris Talbot)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Marion Watson (WA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Amazing Grace (S Cadan & D Hippisley)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Oldiron Who's on First (Anne & Ron Sorraghan)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Neworder Beat My Drum (Mrs B & Miss K Marsh)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Solidrock Pyromaniac (Kyle Cairns & Samantha Hanley)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Oldiron Who's on First (Anne & Ron Sorraghan)
Res Bitch CC: Aust Ch Tjuringa Spice Is Nice (L & S Henderson)
Junior of Breed: Aust Ch Ingalou Krown of Diamonds (Maree & Geoff Carroll)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)

Bull Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wakatang I Am The Walrus (Leigh Pride)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Willown little tiger Joe (K & F Willox)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Hillside Amber Glow (Jennifer Buller)
Baby of Breed: Hillside Archers Bow And Arrow (Jennifer Buller)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)
Baby of Breed: Whatajack Amazing Grace (S Cadan & D Hippisley)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dunscaith Aye Endeavour O'Skye (Jill R McDonald)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Saphyr Rambling Mood (AI) (Margaret A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Solidrock Pyromaniac (Kyle Cairns & Samantha Hanley)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Solidrock English Edition (Kyle Cairns & Samantha Hanley)
Junior of Breed: Neworder Beat My Drum (Mrs B & Miss K Marsh)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rangeaire Grand Finale (Mr & Mrs R A Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tappakai Hidden Secret (Mr & Mrs R A Harvey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Runner Up in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever Here Comes The Sun (Christine Kelly)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Ez On The Eye (M J & F L Park)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Myikyi After The Thaw (AI) (Faraldazar Kennels)
Open in Group: Flat Coated Retriever
Dual Ch (T) Injitali Intriguing Tale (R Williams)
Open Neuter in Group: Gordon Setter
Aust & Neut Ch Triseter Celtic Lakona (Natalie Collins)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Myikyi After The Thaw (AI) (Faraldazar Kennels)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sunfire Softly Softly (Deb Alford Kerr)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Curltriever Here Comes The Sun (Christine Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Curltriever Ice Ice Baby (AI) (Christine Kelly)
Res Dog CC & Minor of Breed: Curltriever The Rising Sun (Christine Kelly)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shevington Ovrlks Marly (Janene Poynton)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Rock E Road (M J & F L Park)
Bitch CC & Junior of Breed: Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Ez On The Eye (M J & F L Park)
Puppy of Breed: Canawindra All For The Money (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vospiel Golden Tillie (Roger and Patricia Bridgford)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Deveron To Catch A Thief (Dr Linda Beer & Mr Matt Norton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Triseter Celtic Lakona (Natalie Collins)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hanafor Alspice Wroxton (F Harris & B Stading)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laskelsa Black Ruby (Janvalli Kennels)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)
Baby of Breed: Bonnsway Once Upon A Star (Mrs J Hocking/Ms D Travers)
Minor of Breed: Laskelsa Shades Of Black (AI) (Laskelsa Labradors)
Puppy of Breed: Laskelsa Wild Fire (AI) (Laskelsa Labradors)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Laskelsa Anotha Legend (Laskelsa Labradors)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scaraval Monte Carlo Baby DWDFS HTMS (Raylene Laver)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyeanbo Magical Charm (Mr D & Mrs SF Crooks / Mr G Munro)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyeanbo Look My Way (Mr D & Mrs SF Crooks / Mr G Munro)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Field (QLD)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust Ch Daisyglen Beachcomber (J Oliver & D Whitcher)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Alaqadar Rigoletto (AI) (Mr Wayne Douglas & Dr Arnold Tan)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Strathlee Red Hot Chile (Stacey Hesketh)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alaqadar Rigoletto (AI) (Mr Wayne Douglas & Dr Arnold Tan)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Barzoom Captain James T (A & C Curnick)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Nonaym Bells of the Congo (Karen Ordar)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nonaym Sound of the Congo (Karen Ordar)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Karamo Eloli (A & C Curnick)
Baby of Breed: Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Junior of Breed: Karamo Dancing Leopard (A & C Curnick)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wenbrook Only Haveyes For You (Wendy Boce)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daisyglen Beachcomber (J Oliver & D Whitcher)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Strathlee Red Hot Chile (Stacey Hesketh)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Stardayne Night Flyt To London (Rhys Kilpatrick)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stardayne Chief Command (Rhys Kilpatrick)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Witchwood Thegreat Gig Nth Sky (Mrs M Willox-Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Witchwood Endless River (Mrs M Willox-Jones)
Res Dog CC & Minor of Breed: Landwell Wired and Chisel (Mrs M Willox-Jones)

Harrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Balihai Gameboy (Balihai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balihai Lighting Lass (Balihai Kennels)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nambala Acopie ET (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kinshasa Golden Firefox (John Cassar & Ms Tayla Wright)
Intermediate (Bitch) of Breed: Nambala Acayla (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Norma Zimmerle (QLD)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Pureheel Royal Indulgenc ET (Robyn & Alan Spargo)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Mysql Strike It Rich (AI) (K Sprigg & A Petersen)
Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch / Neut Ch Morkerbook Blazen Dare RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pureheel Royal Indulgenc ET (Robyn & Alan Spargo)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Turbo (A & R Spargo)

Australian Kelpie
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Morkerbook Blazen Dare RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mysql Strike It Rich (AI) (K Sprigg & A Petersen)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brigadoon Harry's Son (Brigadoon Kennels)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Merrinda Who's That Girl (Lyn Allshorn)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Merrinda Dancin Onthe Ceiling (Lyn Allshorn)

Briard
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aubrey's Neon Gold D'Awmas (Imp NZ) (George Gaut)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Awmas I'm A Gypsy Spirit (G Gaut)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Bugaboos All Blown Up (Imp USA) (Lorraine Cossart-Walsh & Douglas Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Perfu You Raise Me Up (Mr M & Mrs K Wood / Mrs S Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shelmanna Casscade Ov Diamonds (Mrs Shirley Fox)
Puppy of Breed: Wahjo Stairway To Heaven (Alan & Robyn Spargo)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Soverenpark Blaze Of Glory (Donna Sturrock / Bruce Sturrock)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fantasy Od Bijelih Andela (Imp HRV) (Karin Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Lover Boy (K O Riley)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Junior in Group: Akita
Aust Ch Shinano Custom Design (J Jones & G Freestone)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Chimo Diamonds And Pearls (Ms T Syme & Mr M Frigo)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shinano Custom Design (J Jones & G Freestone)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shinano Strike A Pose (Julia Jones & G Freestone)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chimo Diamonds And Pearls (Ms T Syme & Mr M Frigo)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Koolrunnings Game Changer (Mark Frigo / Tonya Syme & Cath Loft)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Switzkiss Believe It Or Not (Ms M Clark)
Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Montreaux Secret Liason (H Potter)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S F Crooks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Doing The Time Walk (D & S F Crooks / G Munro)
Bitch CC & Minor of Breed: Tyeanbo Say What You Like (D & S F Crooks / G Munro)

Bullmastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bulavista Downunder Diva (AI) (Sue & Vaughan Ellis)
Puppy of Breed: Bulavista Stare If You Dare (Sue & Vaughan Ellis)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Promise me Roses (Imp NZ) (Mrs B/ Mr G & the late Mr I Alexander)
Res Bitch CC: Aust Ch Onix De Black Shadow (Imp ARG) (Mrs B & Mr G Alexander / Ms M Wissmer)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Glamourford Winter Wonder (B Bieleny/B Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lyonzred Schnaps-Barracuda (Imp NZ) (Bethany Bieleny)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seadale Frozen In Time (AI) (Miss B C Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Seadale Raise Your Glass (Miss B C Chapman)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seadale The French Muskateer (Miss B C Chapman)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seadale Caribbean Sunrise (Bev Chapman)
Puppy of Breed: Seadale Just Spellbound (Miss B C Chapman)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eclipsen Llewelyn The Brave (J L & S P Bristow)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Bitch CC & Junior of Breed: Eclipsen Gold Dust Woman (J L & S P Bristow)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrawon Prinz (Joanna Starling)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Medvezhya Staya Ekaterina Velikaya (Imp RUS) (Joanna Starling)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Lover Boy (K O Riley)

Schnauzer (Miniature)
Res Bitch CC: Aust Ch Dabinette Teachers Pet (F Lay and M Williams)
Baby of Breed: Dabinette French Connection (F Lay & M Williams)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)
Runner Up in Group: Shar Pei
Aust Sup & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Garwey Afternoon Delight (Garwey Kennels)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Amesen Casino Royale (Longmire/ Camac & Glen)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Anything U Can Do (AI) (Linda Dempsey & Jeff Jansz)
Open Neuter in Group: Schipperke
Ophnbark Ripping Yarns (Ophnbark Kennels)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Grizzly Gretta (J Semmler)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bostonway Keepa Secret (Joann Semmler)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Janayin Anything U Can Do (AI) (Linda Dempsey & Jeff Jansz)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bullybabe My Frankie Junior (Brendan Bourke)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Paceaway Allspice (J O'Connor)
Baby of Breed: Paceaway Wingz O Gold (Jenni O'Connor)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Congistador Tailor Made (Imp NZ) (F R Clifton)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calivale Aim on Me (Anthony & Doreen Groves)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Venlo Doing It My Way (Mr Andrew & Mrs Pamela Yu)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amesen Casino Royale (Longmire/ Camac & Glen)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Garwey Scarlet O'hara (Garwey Kennels)
Minor of Breed: Garwey Afternoon Delight (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ophnbark Oooh I Knooow (Ophnbark Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hapipet Limited Edition (Hapipet Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Ophnbark Ripping Yarns (Ophnbark Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)