Canine Amenities Club of Victoria Inc (VIC)

Date of Show : 3-Jul-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Beverley Watt (VIC)

Best in Show & Intermediate in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Whitebriar Job Well Done (Imp NZ) (S Stewart & M O'Reilly)
Runner Up in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Minor in Show: Papillon
Basilika All Guns Blazing (L & C John)
Junior in Show: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever The Rising Sun (Christine Kelly)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Leonie J Thorne (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)
Runner Up in Group: Australian Silky Terrier
No Uch/ Fin/ SE/ Nord/CIB/ Aust Sup Ch Curiosity Winner Take’s It (Imp FNL) (J Camac)
Minor in Group: Papillon
Basilika All Guns Blazing (L & C John)
Puppy in Group: Pug
Kryptonic Hello Sailor (KRYPTONIC)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caribelle Love Em Forget Em (Caribelle Knls)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Daejilon Swarovski (Jill Eerden)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Ananda Night Ov The Realm (Mrs Anne Lay & Ms Sarah Lay)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: No Uch/ Fin/ SE/ Nord/CIB/ Aust Sup Ch Curiosity Winner Take’s It (Imp FNL) (J Camac)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Balkana Under The Influence (James Camac)
Bitch CC & Junior of Breed: Balkana Sweet Child OMine (James Camac)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Balkana Mischief Maker (James Camac)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daejilon Swarovski (Jill Eerden)
Bitch CC: Aust Ch Monjoie Eugenie Bear (John & Wendy Hutchison)
Puppy of Breed: Monjoie Trouble In Motion (J & W Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Caribelle Love Em Forget Em (Caribelle Knls)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Epi Bunny Business (Mahni Brooker & Cara Hawkins)
Minor of Breed: Valienchi Sheeza Lady (Mahni Brooker)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch, Tonichi Yuri Zhivago (E Crabb)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Dream Come True (Ms P Saunders & Mr G Munro)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yurrugar Lone Star Conquest (Ms P Saunders & Mr G Munro)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Griffonsburg Jefferson Davis (Dr I T Mitchell)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griffonsburg Vespers Victory (Dr I T Mitchell)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ananda Night Ov The Realm (Mrs Anne Lay & Ms Sarah Lay)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaasha Mr Topsy Turvy (Mark & Jeni Sach)
Baby of Breed: Aust Ch Bindahlena Dare To Dream (Leisl Wood)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tilcha Dancing Queen (Sue Smith)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Caemor Gorgeous George (Joy & Chris Talbot)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wilooka Shutup N Dance With Me (Mrs Jeanette Fenton)
Intermediate (Bitch) of Breed: Wilooka Made Of Diamonds (Mrs Jeanette Fenton)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchiot Tuscana Dream (Jacinta M Baker)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Topasar Xciting Dream (Imp DEU) (Jacinta M Baker)
Minor of Breed: Basilika All Guns Blazing (L & C John)
Puppy of Breed: Aust Ch Basilika Stand Aside Boys (L & C John)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kryptonic Hello Sailor (KRYPTONIC)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Caemor Fashioned From Jewels (Joy & Chris Talbot)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Beverley Watt (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Whitebriar Job Well Done (Imp NZ) (S Stewart & M O'Reilly)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Neworder Thundaboltn Lightning (Mrs B & Miss K Marsh)
Baby in Group: Scottish Terrier
Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Marydon Max a Million (Marydon Kennels)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Neworder Tiptoe Thruthe Tulips (Mrs B & Miss K Marsh)
Aust Bred in Group: Sealyham Terrier
Aust Ch Chalan Thomas of Aron (Jane Richards)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ingalou Out and About (Maree & Geoff Carroll)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piperdene The Blues Brother (Piperdene Kennels)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fernbrook Sweet As Violets (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Edenside Understudy (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Fernbrook Ivy League (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Weisnjac Lets Get Rocked (Weisnjac Kennels)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaduna Blu Sub Zero (R Watt)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dogct Sweet Serenade (Mr L Rodrigues / I Gillam)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dixiedaly Sweet Charity (Linda Saxton)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jesse James RN (Linda Saxton)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Argowan The Sassenach (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
Baby of Breed: Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chalan Thomas of Aron (Jane Richards)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Saphyr Eithne Ni Uallachain (M A Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Saphyr Just In Time (AI) (Margaret Gray)
Minor of Breed: Saphyr Grand Affair (Margaret Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Neworder Thundaboltn Lightning (Mrs B & Miss K Marsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neworder Tiptoe Thruthe Tulips (Mrs B & Miss K Marsh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tappakai Hidden Secret (Mr & Mrs R A Harvey)
Baby of Breed: Aust Ch Rangeaire Dame Nellie Melba (Mr & Mrs R A Harvey)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whitebriar Job Well Done (Imp NZ) (S Stewart & M O'Reilly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Marydon Max a Million (Marydon Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Janet Lees (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever The Rising Sun (Christine Kelly)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Magical Charm (Mr G Munro & Miss N Clark)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Myikyi After The Thaw (AI) (Faraldazar Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistduke Lucy in the Sky (C McLennan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharnbrae Magical Mystery (Tanya Smith)
Baby of Breed: Ltrend You R Black Magic (Tanya Smith)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever The Rising Sun (Christine Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Curltriever Heavenly Body (Curltriever Knls)
Res Dog CC & Minor of Breed: Curltriever The Prodigal Sun (Chris Kelly)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Reibey Thrilla in Manila (Mrs Anita Stewart)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
Baby of Breed: Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Junior of Breed: Pointsure Rebel WitoutA Scotch (Peter Allen)

Italian Spinone
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Craigsraven Niccolo(AI) (Imp NZ) (Mrs S F North)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abtei Right By Your Side (Mr R & Mrs K J Winters)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Magical Charm (Mr G Munro & Miss N Clark)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abtei Its Alright (Mr R & Mrs K J Winters)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bromhund Bulletproof (Joel Wallis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr William Mooney (VIC)

Best in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Nambala Acopie ET (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Millewa My Kiwi Gold (Mrs C Irvin)
Puppy in Group: Basset Hound
Yarramba Did It Again (Bryan & Joan Mangelsdorf)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Barzoom Captain James T (A & C Curnick)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yarramba Lets Get It On (Bryan & Joan Mangelsdorf)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wenbrook Only Haveyes For You (Wendy Boce)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yarramba Did It Again (Bryan & Joan Mangelsdorf)
Junior of Breed: Yarramba Big Girls Don't Cry (Bryan & Joan Mangelsdorf)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ch Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Svetlanov Softly Softly (Clovelly Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kyleah Dressed For Success (Mrs L & Mr P Flower)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vicshlein Dianethus (Miss K V Flower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Millewa Madonnas Dream (Mrs C Irvin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Millewa Sir Henry Q C (Mrs C Irvin)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Millewa Penny Black (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Millewa My Kiwi Gold (Mrs C Irvin)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kyleah In The Pink (Mrs L & Mr P Flower)

Deerhound
Bitch CC & Puppy of Breed: Caberfei Eilean Eilaidh (Kenn and Els Airens)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Caberfei Eilean Ban Mora (Kenn and Els Airens)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rokeena Queen of Hearts (R & R Wallis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena LA Confidential (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nambala Acopie ET (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Odyssey (S Green/ E Guthrie & A Green)
Junior of Breed: Aust Ch Talkabout Time After Time (Talkabout Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion If You Dont Mind (Valore/Barker/Hughes)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
Baby of Breed: Nerralee Kiss My Asset (AI) (W & L Greasley)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Ellagant Great Expectations CDX RAE (Ross Carlson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: (T) Ch Eliteview Dream To Succeed (Mr Ross Carlson)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taigakoira Elon Ilo (Huey Miin Lim)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lumottu You Can Fly (N Toohey)
Baby of Breed: Furballs Onyx (Joanne Sawyer & Stacey Barlow)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Once Upon A Dream (R L Ralphs)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rimerini Dare To Dream (L Brownhill)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Bronacre Murumbidgee Murphy (Ms Schumann)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Winter Soldier (Mr & Mrs C Moore / Mr J Moore)
Bitch CC: Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion If You Dont Mind (Valore/Barker/Hughes)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Soverenpark Bring It On HT (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Kesdar Code Red (Paul Salnitro)
Baby in Group: Samoyed
Airebis I Love Cookies N Cream (Mrs J / Mr G & Miss K Hughes)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Star Magic (Mrs M Edwards)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cloudforest Under Milkwood (C A Heyes)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kesdar Code Red (Paul Salnitro)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sjecoin Sweet Georgia Brown (Rosina Brace)
Res Dog CC: Belchlo Target Hunter (Mr S Bonnici)
Minor of Breed: Tyeanbo Simply the Best (Mr S Bonnici)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nightquest Star Magic (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest Head Turner (Mrs M Edwards)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ikons Lollypop (Imp NZ) (Daniel Filipovic)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Deauxrogue Arcadias (M Gondar & D Thompson)
Dog CC & Junior of Breed: Atsamanies Spellbound (AI) (Miss S Iveson)
Baby of Breed: Deauxrogue Running On Empty (M Gondar & D Thompson)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Seadale The Code Master (Loren Munro)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eclipsen Gold Dust Woman (J l & S P Bristow)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrawon Prinz (Joanna Starling)

Samoyed
Baby of Breed: Airebis I Love Cookies N Cream (Mrs J / Mr G & Miss K Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Birindi Takin Care Of Bizness (M & J Boase)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch St Zamba's Vision of Vegas (Imp NWY) (Paul & Kris Willingham)
Baby of Breed: Coonara Wat A Witch (Paul & Kris Willingham)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanti Soul Odin (Joanne Sawyer and Kathryn Hay)
Bitch CC & Junior of Breed: Shantisoul Earthen Goddess (Stacey Barlow & Kathryn Hay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Bell (VIC)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Sup Ch Avonmist Antoni Gaudi (Craigrossie Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Swayd Doing It My Way ET RN (Kerry McKinnon & Jasmin Briscoe)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Zazzino (Fran Darling)
Minor in Group: Keeshond
Hunkeedoir Kant Touch Dis (Helen Whincup)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Grizzly Gretta (J Semmler)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Bostonbob Coco Chanel (J Semmler & V Clarke)
Baby of Breed: Saihabostons Queen Maya (Rod Kirby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekaa The Lone Ranger (Bekaa Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bewtifulbul Right On Track (Ian and Karlene Wilson)
Bitch CC & Minor of Breed: Bewtifulbul Pride And Joy (Ian & Karlene Wilson)
Baby of Breed: Craigrossie Kinky Boots (Craigrossie Kennels)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sherae Cherub Angel In Redlace (A Bishop)
Junior of Breed: Boombachow scowl at the moon (J Bishop)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Heaven Sent (Jenni OConnor)
Baby of Breed: Paceaway Zazzino (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Avonmist Antoni Gaudi (Craigrossie Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Craigrossie Jadore Dior (Craigrossie Kennels)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Malpitzky Kryptonite (D Barnes)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swayd Doing It My Way ET RN (Kerry McKinnon & Jasmin Briscoe)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley South of the Border (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rymiska Ice Breaka AtLeifhond (Miss L Wyhoon/Miss T Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hunkeedori Mister Party Man (Jill Whincup)
Minor of Breed: Hunkeedoir Kant Touch Dis (Helen Whincup)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sengkyila Pemba Dorje (Mysticrafael Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mysticrafael Absolute Diamond (Mysticrafael Kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mysticrafael Pop The Bubbly (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)
Baby of Breed: Silbrough Whos Whispering Now (Brenda Jones)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch O'Malley's Sebastian (Imp SWD) (Kinderscout Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nzinga Picka Pocket (Imp NZ) (Kinderscout Knls)