Newcastle & Merewether Combined Canine Club Inc AM (NSW)

Date of Show : 9-Jun-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robin Robertson (NSW)

Best in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Matthews / R & D Besoff & G Vernon)
Runner Up in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Llandtree Ftstpsofa Angl (Murray & Penny Brooks)
Baby in Show: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Annie Oakley (A and D Bowe)
Minor in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Mr Briteside (Mr B P & Mrs J Knowles)
Junior in Show: Weimaraner
Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Greydove Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Daphne Zipperer (QLD)

Best in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Piccino Casanova (S L & M Reeve)
Runner Up in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)
Puppy in Group: Pug
Kabova Dirty Dancer (G & A Verhelle)

Australian Silky Terrier
BOB: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)
Bitch CC: Aust Gr Ch Hautchien Two Times A Lady (J F & J E Fisher)
Baby of Breed: Pondaroza Gentleman Jack (Mrs D Jacques)

Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Feltridge Amalfi (D I Felton)

Chihuahua (Long Coat)
Minor of Breed: Salinacruz Touch O Paradise (Imp NZ) (P Brennan)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Salinacruz New Kid On The Block (Imp NZ) (Ms Deborah Kent)

Havanese
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki The Outlawed (Jo McIntyre)

Italian Greyhound
BOB: Aust Sup Ch Piccino Casanova (S L & M Reeve)
Dog CC: Aust Ch Piccino Nutbush (SL & M Reeve)
Baby of Breed: Piccino Supertramp (S L & M Reeve)
Puppy of Breed: Piccino Fox On The Box (K Cowan / S L & M Reeve)

Japanese Chin
Baby of Breed: Pondaroza Ichiban Iku (Debbie Jacques)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Gr Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)
Baby of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Minor of Breed: Silverino As Good As It Gets (Barbara Smith)
Junior of Breed: Batpin Precious Gold (Barbara Smith)

Pekingese
BOB: Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)
Bitch CC: Aust Ch Balickera Meileia (J Hellessey)
Minor of Breed: Valvista Diva (L Jackson)
Puppy of Breed: Aust Ch Raywindi Lacey (L Jackson)

Pomeranian
Bitch CC: Kimico Brandy Lime and Soda (John Pritchard)
Baby of Breed: Arderne Glimmer of Red (Karyn Dodds)
Minor of Breed: The Diamond Empress of Arderne of Athens (Imp TAI) (Karyn Dodds)

Pug
Puppy of Breed: Kabova Dirty Dancer (G & A Verhelle)

Tibetan Spaniel
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Amanda Goodall & C H Wonson)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Bellayorki Biagio (J Moore)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynette Matthews (NSW)

Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Lancelot Vom Deipen Brook (Imp GER) (Gabi and Jessica Monagle)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Annie Oakley (A and D Bowe)
Puppy in Group: Norfolk Terrier
Nyfti A Star is Born (P & T Jennings)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Velvets In Vogue (G & J Spears)

Airedale Terrier
BOB: Aust Sup Ch Belltirna Believeitornot (Susan A Jolly)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Gr Ch Skylarulz Hell Razor (J & A Martiniello / N Zullo)
Bitch CC: Aust Ch Proamstaffs Bound For Glory (L & L Nikolovski)
Minor of Breed: Aust Ch Newbelle Nitika (Anderson/Sloane)
Junior of Breed: Aust Ch Quatroniko Black Ice (L & L Nikolovski)

Bull Terrier
Bitch CC: Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)

Cairn Terrier
BOB: Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)
Bitch CC: Aust Gr Ch Emeraldcity PopThe Cork (Liz Mansfield & Ginnette Loft)
Junior of Breed: Aust Ch Towsytyke Chiporf Thold Block (Towsytyke Kennels)

Fox Terrier (Smooth)
Bitch CC: Aust Ch Firezan Wolfmother (D and A Bowe)
Baby of Breed: Firezan Annie Oakley (A and D Bowe)
Minor of Breed: Sashgar Black Star of Africa (B & S Fulloon)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Ch Joelleigh Moonbeam (Anita-kaye Malby)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mindura My Party Time (Jayne Hawkins)
Baby of Breed: Covejack Mambo (J Hawkins)

Lakeland Terrier
BOB & Minor of Breed: Upinair Sun Line (Mr J Powell & Ms K Miller)

Norfolk Terrier
Bitch CC & Puppy of Breed: Nyfti A Star is Born (P & T Jennings)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB: Inchageela Aoife Epakiisa (N Behne-Smith)
Minor of Breed: Ardgaeithe Aurnia Solveig (N Behne-Smith)

Tenterfield Terrier
BOB & Junior of Breed: Nudimah Velvets In Vogue (G & J Spears)
Dog CC & Minor of Breed: Atenta Honeys Raja (G L & J A Spears)
Baby of Breed: Aust Ch Madusty Divine Tentador (G L & J A Spears)
Minor of Breed: Orgamadra Skyes Christmas Joy (Mrs L Pezely)

West Highland White Terrier
BOB: Lancelot Vom Deipen Brook (Imp GER) (Gabi and Jessica Monagle)
Bitch CC: Aust Ch Whiteheather You Go Girl (J and G Monagle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Michelle Parker-Brien (NSW)

Best in Group: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Azudance On Broadway (Miss M Lauder)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Greydove Kennels)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Wicked Games (E / M & A Borg)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway A Matter of Time (Dianne Travers)

Bracco Italiano
BOB & Minor of Breed: Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)

Cocker Spaniel
BOB: Rushmi Journey Man (Imp IRE) (B P & J Knowles)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Azudance On Broadway (Miss M Lauder)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Deferlee Matilda Blue (R W & L Corbett)
Baby of Breed: Silvaspring Wicked Games (E / M & A Borg)
Minor of Breed: Azucroft Th Reason For Treason (R & Y Lauder)
Puppy of Breed: Azudance On The Edge Of Glory (Miss M Lauder)

German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)

German Wirehaired Pointer
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr No Bizniz Like Show Bizniz (Fiona Dempster)

Golden Retriever
BOB: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Dog CC: Aust Ch Dykinta A Great Chance (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Goldtreve Charlotte (Jo Hession)

Hungarian Vizsla
BOB: Aust Ch Kimlise Reilley Viane (Susan A Jolly)

Labrador Retriever
BOB: Aralyen Devine Ice (Anne D O'Connor)
Baby of Breed: Bonnsway Its About Time (Dianne Travers & Kate Pradella)
Minor of Breed: Aust Ch Bonnsway A Matter of Time (Dianne Travers)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB: Aust Gr Ch Lidlriva Almond Nougat ET (Mrs K Walker)
Bitch CC: Aust Ch Anasadatar I Dreamed the Dream (Mrs K & Miss C Walker)
Baby of Breed: Redlored Cherry Royale Truffle (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB: Aust Ch Hipoint Devious Child Of Sgurr (Imp NZ) (J & R Mirto)
Bitch CC: Aspyre Two Ruffle Ur Feathers (Barber / Lumsden)
Baby of Breed: Barragan Zeus (N Curwen & G Cruse)

Weimaraner
BOB & Junior of Breed: Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Greydove Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Carnmellis Jovita Ashlaren (Imp NZ) (David T Hall)
Baby of Breed: Aust Ch Greydove Surfin' Malibu (Greydove Kennels)
Minor of Breed: Weisup All Fired Up at Greydove (Imp NZ) (P King & V Peters)

Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Junior of Breed: Aust Ch Gorawenclyde Bradwen (Debbie Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robin Robertson (NSW)

Best in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Runner Up in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Mr Briteside (Mr B P & Mrs J Knowles)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Adadach Moves Like Jagger (R Buitenhuis & A Fairless)

Basenji
Bitch CC: Aust Gr Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)
Puppy of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Beagle
Dog CC & Minor of Breed: Langrigg Curtis Stone (AI) (Mr D Gilson & Miss L Osmotherly)

Bloodhound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Loamy Lane's Jewell (Imp BEL) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Aust Sup Ch Adadach Sugar Daddy (Roz Buitenhuis & Adam Fairless)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adadach Moves Like Jagger (R Buitenhuis & A Fairless)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Sup Ch Stardayne Royal Command (Mr R & Mrs J Matwijow)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Tischamingo Candy Kisses (J & F Walker)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tischamingo One N Only (J & F Walker)

Finnish Spitz
BOB & Puppy of Breed: Eurabbie Kupitza (Rosalie Mayo-Ramsay)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Starman (S Gendle / R & M South)
Bitch CC: Aust Ch Wulfgar Zeta Jones (S Gendle)
Minor of Breed: Wulfgar Charlize (S & S Gendle)
Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Aine (John Verrell)

Norwegian Elkhound
Baby of Breed: Criterion Vikings Silver Fox (B & C Monckton)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Nutz about Snickerz (B & J Hession)
Minor of Breed: Jimab Mr Briteside (Mr B P & Mrs J Knowles)
Puppy of Breed: Jimab Love Me Do (Mr B P & Mrs J Knowles)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Dara Sea Serene (Sandra Bell)

Whippet
BOB: Aust Ch Goodwill Soul Sister (Mr S & Mrs D Albert)
Dog CC: Aust Ch Goodwill Dont Touch My Duco (Mr S & Mrs D Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Dr Bruce Robertson (NSW)

Best in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Llandtree Ftstpsofa Angl (Murray & Penny Brooks)
Runner Up in Group: Bouvier des Flandres
Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Kadama A Cut Above The Rest (D & A Aldridge)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Littlewaco Best Kept Lies (M H & A J Goodman)
Puppy in Group: Maremma Sheepdog
Monon Montessor (Mr A & Mrs J Block)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Freevale My Heart Is Yours (M & C Morris)

Australian Cattle Dog
BOB: Aust Gr Ch Queblue Aussie Magic (Royce Holtkamp)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Queblue Party Animal (Royce /Fiona & Katherine Holtkamp)
Minor of Breed: Littlewaco Best Kept Lies (M H & A J Goodman)
Puppy of Breed: Aust Ch Queblue Redfan Celebration (Paul & Sue Pearson)

Australian Shepherd
Dog CC: Aust Ch Sarbinma Cyrusson Cody (R Holtkamp & G M Grahame)
Baby of Breed: Dykinta Take A Good Look (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Night Music (Wendy Atkins)

Bearded Collie
BOB: Aust Sup Ch Llandtree Ftstpsofa Angl (Murray & Penny Brooks)
Dog CC: Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB: Aust Ch Mirribandi Phoenix's Pride (Kate McNamara)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB: Aust Gr Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Bitch CC: Aust Ch Mirribandi Uriel (Kate McNamara)

Border Collie
BOB: Aust Ch Terrabella In My Stride (Mr S & Mrs D Albert)
Baby of Breed: Goodwill Tour Down Under (Mr S & Mrs D Albert)

Bouvier des Flandres
BOB: Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Dog CC: Estrik Aeros (Estrik Kennels)
Baby of Breed: Estrik Rouge's Juggernaut (Estrik Kennels)

Briard
BOB: Aust Ch Tiahart French One (D & J M Bartley)

Collie (Smooth)
BOB: Aust Ch Collegiate Im Voyager (M H & A J Goodman)

Finnish Lapphund
BOB: Aust Ch Ausvarg Vivacia (Mr R & Mrs F Holtkamp)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Watersedge Ur Under Arrest (M Waters & M De Matos)

German Shepherd Dog
Bitch CC: Aust Ch Freevale Sitting Pretty (M & C Morris)
Baby of Breed: Kadama A Cut Above The Rest (D & A Aldridge)
Junior of Breed: Freevale My Heart Is Yours (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Junior of Breed: Karraine Gold Strike (K & P Eaves-Tennant / D & A Aldridge)
Baby of Breed: Avahlee Girls Keep Secrets (Danni Mayne/John MacGowan)

Maremma Sheepdog
BOB & Puppy of Breed: Monon Montessor (Mr A & Mrs J Block)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Hartly Gift Of the Gab (Caroly Payne & Nicole Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB: Aust Gr Ch Dorwyn Get In Step (AI) (J Morris & \/ J Stapleton)
Dog CC: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
Minor of Breed: Aust Ch Llandaff Highland Treasure (AI) (Mrs J I Morris / Ms J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
Baby of Breed: Aziah The Eve Of War (Mrs Liana Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)

Runner Up in Group: Schnauzer (Miniature)
Am Ch / Aust Sup Ch Beauideal I Have a Dream (Imp USA) (Miss C Kelly)
Baby in Group: St Bernard
Jaygaard Fan Fare (Mr C Innes & Ms T Kelly)
Minor in Group: Rottweiler
Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)

Boxer
Baby of Breed: Rhadlon Kotton Kandi (Mr L & Mrs D White)

German Pinscher
BOB: Aust Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Mrs Shanyn Dunn)
Baby of Breed: Angelsun Celestial Occurances (Mrs Shanyn Dunn & Ms H Harrell)

Newfoundland
BOB: Aust Sup Ch Newfcastle Rising Son (Emma Davidson / Newfcastle)

Rottweiler
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)

Schnauzer
BOB & Puppy of Breed: Regenstauf Courage Under Fire (Regenstauf Kennels)

Schnauzer (Giant)
BOB: Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Baby of Breed: Wulfgar Drama Queen (AI) (S Gendle)

Schnauzer (Miniature)
BOB: Am Ch / Aust Sup Ch Beauideal I Have a Dream (Imp USA) (Miss C Kelly)
Bitch CC: Aust Ch Kyushu Follow Your Dreams (Miss C Kelly)

Siberian Husky
Baby of Breed: Darshiva Russian Fortune (Michele Kearney)

St Bernard
BOB: Aust Ch Toffe Loffe's Just The Way You Are (Imp NWY) (Mr C Innes & Ms T Kelly)
Baby of Breed: Jaygaard Fan Fare (Mr C Innes & Ms T Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Barry Woodburn (NSW)

Best in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Matthews / R & D Besoff & G Vernon)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Kinell (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Minor in Group: Shar Pei
Wayatinah Fleur De Lis (Mrs M D Batey)

Boston Terrier
BOB: Aust Ch Zelos OGosh Im Posh (P Fordred)

Dalmatian
BOB: Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Matthews / R & D Besoff & G Vernon)

French Bulldog
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
Bitch CC: Aust Ch Lepride Dita Von Tesse (Gail Skinner)
Baby of Breed: Lepride Angus Lets Have Fun (Gail Skinner)

German Spitz (Mittel)
BOB: Llancarfan Pace Setter (Llancarfan Kennels)
Baby of Breed: Llancarfan Walks The Wild Side (Llancarfan Kennels / A Collins)
Junior of Breed: Nueboree Kung Fu Panda (McGuinness / McCahon)

Great Dane
BOB: Aust Ch Arndane Letz Party Inthedark (Mrs Leanne Wheeler)
Dog CC: Aust Gr Ch Kochak Lester Bangs (S & L Arrowsmith)
Minor of Breed: Kochak Waldo Pepper (Mark Bradburn & Debbie Selden)

Japanese Spitz
BOB: Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
Bitch CC & Minor of Breed: Kimyata Seeker Lover Keeper (Kate Pinker)
Baby of Breed: Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)

Lhasa Apso
BOB: Eng & Aust Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)

Schipperke
Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Miss World (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Shar Pei
BOB & Minor of Breed: Wayatinah Fleur De Lis (Mrs M D Batey)
Dog CC: Aust Ch Wayatinah Cherokee (Mrs M D Batey)
Baby of Breed: Wayatinah Gallaxie (Mrs M D Batey)

Shih Tzu
BOB: Aust Ch Shemara Bad Romance (Mr Joel Landrelli)