The Bay City All Breeds Kennel Club (AM Show) (NSW)

Date of Show : 10-May-2013 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Shona E Prebble (New Zealand)

Best in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
Minor in Show: Saluki
Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)
Junior in Show: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
Intermediate in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Tico I'm Mister Magoo (Alister / Lesley & Dawn Currie)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Ch Kabova Little Miss Splendid (Kathy Minns)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Puffen Up Princess (G Cleland / L & H Gibson)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Wax On Wax Off (Le & Helen Gibson / S & L Toomey)
Minor in Group: Pug
Nulkaba Maggie Sottero (Mrs S Chapman)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova Little Miss Splendid (Kathy Minns)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Minor of Breed: Rosedale Aussie Legend (Rosedale Kennels& Mrs N F Walker)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Puffen Up Princess (G Cleland / L & H Gibson)
Baby of Breed: Aust Ch Karakush Wax On Wax Off (Le & Helen Gibson / S & L Toomey)

Griffon Bruxellois
BOB and Dog CC: Aust Ch Tiroroa Get Smart (Imp NZ) (M Mulhearn & M Parker Brien)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Balliol Gertie Giggles (Michelle Parker Brien)

Lowchen
BOB and Dog CC: Tilcha Macho Man (Mr P D Brockway & Mrs K F Cartwright)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)
Baby of Breed: Minelphi Lindt (P J & E E Cross)
Minor of Breed: Minelphi Just The Way You Are (E G Cross)
Junior of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Open of Breed: Aust Ch Batpin Precious Gold (Barbara Smith)

Pekingese
Baby of Breed: Aust Ch Khyleini Wings On A Prayer (Florence Robards)

Pomeranian
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Arderne Forever Diamond (K Dodds)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Little Miss Splendid (Kathy Minns)
Minor of Breed: Nulkaba Maggie Sottero (Mrs S Chapman)
Puppy of Breed: Troycole Master Plan (R & J Dunn)
Junior of Breed: Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Runner Up in Group: Welsh Terrier
Am Ch Mooregreens Metropolis (Imp USA) (Adrian Adams/ Diann Flory)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Urubu Gaius (D Kidner)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Diamond Dazzler (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Deep Purple (Mrs A Bowe)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vanstaff I Am Cool (C & A Van Kleeff)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newbelle ACDC ET (M Anderson / T Talbot)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch RufDiamonz Platinum Cruizer (G & V Ling)
Baby of Breed: Newbelle Live Wire (Anderson / Talbot)
Junior of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulrrush Gilbert of Putney (Penny Prott)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)
Baby of Breed: Niallan Dare To Dream (Kelvin & Margaret Frost)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullacktiv Apache Teardrop (P Zullo)
Baby of Breed: Urubu Gaius (D Kidner)
Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Two Moon (C & S Craven)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Firezan Deep Purple (Mrs A Bowe)
Baby of Breed: Jacattack Fox To High MTN (Angela Hobbs)
Junior of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jacknthebox Molly May (Jacinta Cartner)
Minor of Breed: Joelleigh Diamond Dazzler (Leesa Musgrove)
Intermediate of Breed: Joelleigh Darya Ye Noor (Leesa Musgrove)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upinair Sun Line EIC (Mr J Powell & Ms K Miller)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Argowan Dennis McGregor (Anita Bugges)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Argowan Brighde (Bugges / Bettis & Sullivan)
Baby of Breed: Argowan Best Served Cold (Bugges / Bettis & Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Larnook U Got It (Ms L A Davis)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)
Baby of Breed: Betandy Modesty (Mrs L Pezely)
Puppy of Breed: Aust Ch Silktrader Neva A Dull Moment (Imp NZ) (Ms L A Davis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Dagwoodstaff Morse Code (Peter Keane)
Puppy of Breed: Stafforce Brindle Babe (Kim Sammut)
Junior of Breed: Aust Ch Vanstaff I Am Cool (C & A Van Kleeff)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atenta Honeys Raja (G L & J A Spears)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Atenta Tommy Teeko (G L & J A Spears)
Bitch CC & Junior of Breed: Tentapride Siriuslii Sweet (Leanne Bennett)
Baby of Breed: Madusty Terrors Tears Of Joy (Margo Fitzpatrick)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Mooregreens Metropolis (Imp USA) (Adrian Adams/ Diann Flory)
R/UP BOB: Am / Can & Aust Ch Darwyn's Webslinger (Imp CAN) (Sonya Cornick & Larisa Hotchin)
Bitch CC & Minor of Breed: Waratah All That Shimers (A Adams)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
NZ Gr & Aust Sup Ch Firebush Sergeant Pepper CD RRD (Mrs K Blair)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Baby in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
Minor in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Time Warp (Dianne Travers)
Puppy in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Elspan Liberty Belle (Belinda Petrowsky)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway A Matter of Time (Dianne Travers)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riverlands Mark Of The Beast (Ms K Hooper)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elspan Liberty Belle (Belinda Petrowsky)
Minor of Breed: Wysiwyg Glammed If I Do (A Adamopoulos)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heyyou Look At What I Started (Miss R M Hawkins)
Baby of Breed: Highgatte Fabulosity (E Smith & V Masterfield)

English Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)
Dog CC: Aust Gr Ch Aldersett Amber Atsunset (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deferlee Matilda Blue (R & L Corbett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Silvaspring Wicked Games (E / M & A Borg)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Int & Aust Ch Meadowbriar Benwick Blue Sky (John & Rachel Robertson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meadowbriar Miss Georgiana (John & Rachel Robertson)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Firebush Sergeant Pepper CD RRD (Mrs K Blair)
R/UP BOB: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Trupoint Bend It Like Beckham (R W & L Corbett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Devine Right (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
Junior of Breed: Fantango Playing the Game (AI) (Janelle Salvestrin & Paul Middleton)

Irish Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tynagh A Link To Maree (Karen Fuller)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bonnsway A Matter of Time (Dianne Travers)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bonnsway Perfect Time (Dianne Travers)
Baby of Breed: Silverstream Hearts Desire (Cherilyne Blackman)
Minor of Breed: Bonnsway Time Warp (Dianne Travers)
Puppy of Breed: Silverstream Frangipani (Cherilyne Blackman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lagottostar Bellatrix (Cathie Ashurst)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona My Lucky Star (Mrs K and Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal (Amanda Williamson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)
Minor of Breed: Tazlon Delduo Buzz (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust/ Can & Am Gr Ch Langrigg Star Of The Stage (Jeremy Cook / Le & Helen Gibson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Fifth Avenue Special (Janice Sharp)
Minor in Group: Saluki
Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Calamus Night Black Jack (Imp POL) (Louise Hickie)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Black Gold Texas Tea (L & H Gibson / L Kavanagh)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Calamus Night Black Jack (Imp POL) (Louise Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Black Gold Texas Tea (L & H Gibson / L Kavanagh)
Baby of Breed: Karakush By The Grace Of God (K & R Hutchings / L & H Gibson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dowjac Dame Nellie Melba (S J Dowell & J A Vandenberg)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/ Can & Am Gr Ch Langrigg Star Of The Stage (Jeremy Cook / Le & Helen Gibson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC: Aust Ch Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp)
Baby of Breed: Stardayne Fifth Avenue Special (Janice Sharp)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eng Ch Barratini Bumble at Ashridge JW (ImpUK) (S Kelly & J Bower)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nicholyev Tootsie Roll (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nicholyev Malucky Man (S Kelly & J Bower)

Finnish Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Triscole Edgar Allen Poe (Imp NZ) (Rosalie Mayo-Ramsay)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Debucher Milord (Imp UK) (Mr D & Mrs D Matthews)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rickaby Break O Day (D & D Matthews)
Baby of Breed: Rickaby Cruise (D & D Matthews)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige (AI) (Claire Needham)
Dog CC & Intermediate of Breed: Shantiah Dream in Colours (Claire Needham)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wulfgar Deirdre (S Gendle)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feralas Born To Be Royal (Miss A Aldridge / Ms B & Miss C Monckton)

Rhodesian Ridgeback
Bitch CC: Aust Gr Ch Ballahond Dara Sea Serene ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Junior of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar (Nicole Snerling)

Whippet
Baby of Breed: Argowan You Had Me At Hello (Mrs M Bettis and Mrs A Bugges)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Beam of Sunshine (R H & V J Hutton)
Minor in Group: Collie (Rough)
Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathkin Cameron (Carol Cross)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Queblue Redfan Celebration (Paul & Sue Pearson)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Queblue Redfan Celebration (Paul & Sue Pearson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sarbinma Cyrusson Cody (R Holtkamp & G M Grahame)
Bitch CC: Aust Ch Dykinta Take A Flirt (Wendy Atkins)

Bearded Collie
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Llandtree Ftstpsofa Angl (Murray & Penny Brooks)
Minor of Breed: Aust Ch Stylyn Weaver of Dreams (Murray & Penny Brooks)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Uriel (Kate McNamara)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Collie (Rough)
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Cathkin All That I Am (Mr Wayne Shipman)
Dog CC & Minor of Breed: Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Puppy of Breed: Aust Ch Cathkin Cameron (Carol Cross)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausvarg Dragonvalcore (Mrs C Howard)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Ausvarg Vivacia (Mr R & Mrs F Holtkamp)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Passion Pop (Gail & Danielle Edmunds)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukisan Samaye (J Lawler)
Minor of Breed: Kadama Touch Of Class (D & A Aldridge)
Puppy of Breed: Rubysway Little Miss Trouble (Gail & Danielle Edmunds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rimerini Always N Forever (Megan Porter)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kadama Turbulence (D & A Aldridge)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Minor of Breed: Beauideal Starr Attraction (J L Docksey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dorwyn Get In Step (AI) (J Morris & V J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Rumor (R H & V J Hutton)
Baby of Breed: Aust Ch Bojojamile Beam of Sunshine (R H & V J Hutton)
Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Shona E Prebble (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
Baby in Group: Akita
Shokuma On The Catwalk (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Spirit of the Tiger (Margarite Frost)

Akita
Baby of Breed: Shokuma On The Catwalk (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)

Boxer
Baby of Breed: Oleala Hide N Seek (Jensen/Hoole/Kelly)
Puppy of Breed: Casqueen Shady Lane (Margret O'Brien)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Guardian Kennels)

Neapolitan Mastiff
BOB & Bitch CC: Aust Ch Inizio Tamara (Ai) (S & N Cooper)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)

Rottweiler
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Treverhund Black Caviar (R Campbell & D Thomas)
Baby of Breed: Treverhund Django (Deborah Thomas)

Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldonza Spirit of the Tiger (Margarite Frost)
Baby of Breed: Aldonza Lucy in Disguyze (F Tucker)

Schnauzer
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Treuliebe Mr Bo Jangles (K Burge / S & S Foote)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Montkhan Classic Calypso (Karen Burge)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Beauideal I Have A Dream (Imp USA) (C Kelly)
Bitch CC: Ebshine A Symphany By Choice (V Craig)

Siberian Husky
Puppy of Breed: Theldaroy Moon Hunter (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Intermediate of Breed: Theldaroy Splash Of Colour (Michele Kearney)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
Runner Up in Group: Shih Tzu
Chanikos Blaze Of Glory (Imp UK) (J L Sheppard)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland Nauti N Nice (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Minor in Group: British Bulldog
Aust Ch Headshot Special Edition (Lisa & Graham Robinson)
Puppy in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble The Cats Pajamas (R Sheridan-McVicar)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Tico I'm Mister Magoo (Alister / Lesley & Dawn Currie)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Gr Ch ZhongCheng Char Lee (Karenne Boorman)

Boston Terrier
Puppy of Breed: Aust Ch Hygamble The Cats Pajamas (R Sheridan-McVicar)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Headshot Special Edition (Lisa & Graham Robinson)
Baby of Breed: Aust Ch Klicklaack Double or Nothing (Tracy Klaack)
Puppy of Breed: Aust Ch Headshot First Edition (Lisa & Graham Robinson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling, G Vernon & R & D Besoff)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fyreburst More Than Arumour (Tracey Hobson)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch NuErobee Kung Fu Panda (K McGuinness / L McCahon)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fyreburst PS I Love You (K McGuinness)
Baby of Breed: Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hildydane Beautiful Yvette (Evette Taggart)
Junior of Breed: Aust Ch Kochak Waldo Pepper (Mark Bradburn & Debbie Selden)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
R/UP BOB & Junior of Breed: Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)

Keeshond
Baby of Breed: Tamaari Because I Am (Mr J & Mrs M Matwijow)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Chamber of Secrets (B Beves & N Estatheo)
Dog CC: Aust Ch Babanga A Chip Offthe Bloc (Alister / Lesley & Dawn Currie)
Baby of Breed: Zaland Nauti N Nice (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tico I'm Mister Magoo (Alister / Lesley & Dawn Currie)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Myflair Limited Edition (Mr B G & Mrs P M Barton)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Crosswynds Serendipity (Margaret Goodfellow and Tracy Hood)
Minor of Breed: Aust Ch Myflair Black Hurricane (Judy Hannah)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch ZhongCheng Char Lee (Karenne Boorman)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Wayatinah Cherokee (Mrs M D Batey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wayatinah Iyeohei (Mrs M D Batey)
Baby of Breed: Wayatinah Jhombel Bayjing (Ms M D Batey)
Open of Breed: Aust Ch Wayatinah Fleur De Lis (Mrs M D Batey)

Shih Tzu
Dog CC & Open of Breed: Chanikos Blaze Of Glory (Imp UK) (J L Sheppard)
Minor of Breed: Kajushih Looking Hot (R & R Gill)
Junior of Breed: Aust Ch Erintoi Do U C Me (J L Sheppard)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Araki Precious Pandora (Imp UK) (Louise Hickie)