Twilight Canine Country Club (VIC)

Date of Show : 16-Nov-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Shellie Marshall (VIC)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
Runner Up in Show: Maltese
Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Baby in Show: Shih Tzu
Burghley Relentless Pursuit (Burghley Kennels)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Ellagant Enchanting Rhythm (Ellagant Kennels)
Intermediate in Show: Foxhound
Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Aust Bred in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)

Best in Group & Open in Group: Maltese
Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Baby in Group: Lowchen
Quishu Renaissance Ice Queen (AI) (Quishu Kennels)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caribelle Fairy Tale (David McCullough)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Auzlodge Lady Penelope (Marilyn Warren)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caribelle Fairy Tale (David McCullough)
Puppy of Breed: Dapsen Batteries Not Included (Ms V R McLaughlin & Mr A Twiddy)

Chihuahua (Long Coat)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armanichi Battle of Wills (Sue Sparkman)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chidolls Miss California (Sue Sparkman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Py's Supremo (Imp SWD) (Mr A Davidson & Mr S Thomas)
Minor of Breed: Furperson As If By Magic (T & A Dixon)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Xasterclass (S Holland & P Prescott)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Paceaway Masko Zorro (N Millward)
Bitch CC: Aust Ch Paceaway All That Bling (F Darling)
Baby of Breed: Quishu Renaissance Ice Queen (AI) (Quishu Kennels)
Minor of Breed: Sabu Born T Dream (Steven Reid)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Junior of Breed: Pender This Girl Is On Fire (Kym Prendergast)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sailoz Ice Warrior (Kennoway Kennels & K Lewis)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gudyork Marion (Imp SVK) (Mr Y & Mrs M Morag)
Puppy of Breed: Feywild Destany Child (M Chambers & S Finney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust / Swd & NZ Gr Ch Alborada Natalio (Imp ESP) (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly / Miss M Murphy & Mrs V Edwards)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Chaduna Blu O Padraig (L A Walsh & J A Cartwright)
Junior in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Rythmnblu Lil Harry Luck (Mr L & Mrs S Dowdell / Mr G Ward)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rythmnblu No Fluff N Stuff (AI) (Mr L & Mrs S Dowdell / Mrs B Taylor)
Baby of Breed: Amseraphs Divine Temptress (AI) (J Maloney & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (Mrs Margaret Snelders)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Coppahed Candycane (Mrs Margaret Snelders)
Minor of Breed: Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Keepers Image (R & K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blazeaway Banquo (Alicia & Michael Mann)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)
Minor of Breed: Runninjacs Poison Ivy (Alicia & Michael Mann)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chaduna Blu O Padraig (L A Walsh & J A Cartwright)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Windypark Sweet Jennifer (Mrs. A. Shevchenko)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Costalot Captain Calico Jack (A Dean & G Bator)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Madusty Terrors Heart Of Gold (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Yorkpark Zee Zee Jones (D & D Barclay)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Swd & NZ Gr Ch Alborada Natalio (Imp ESP) (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly / Miss M Murphy & Mrs V Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Arberth Dan-Sing--Georgie (Mrs E Boyle)
Puppy of Breed: Arberth Aurora Boreales (Mrs E Boyle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
Baby in Group: Golden Retriever
Goldtreve Game Of thrones (Dianne Lee)
Puppy in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Glenmave Captain Moonlite (G Forster)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Mistymoor Man Of Mystery At Santamaria (Imp NZ) (Ms Dianne Lee)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)

German Shorthaired Pointer
Bitch CC: Aust Ch Flyntahn Party Girl (Mrs P Scott)
Puppy of Breed: Canawindra RU Serious (Ms Raelene Trimble)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistymoor Man Of Mystery At Santamaria (Imp NZ) (Ms Dianne Lee)
Bitch CC & Puppy of Breed: BlueBreeze Lady of Glencairn (Paula & Jackie Hubben)
Baby of Breed: Goldtreve Game Of thrones (Dianne Lee)

Gordon Setter
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Drumdaroch Sky of Dreams (AI) (Dr L Beer & Mr M Norton)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (Ms J & Mr C Wills)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hanafor Alspice Winchester (Chris Wittick)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ximinez Forest Fire (IID) (Ms G Forster)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenmave Triple Twist (G Forster)
Puppy of Breed: Aust Ch Glenmave Captain Moonlite (G Forster)
Intermediate of Breed: Aust Ch Scaraval Monte Carlo Baby DWDF.S HTM.S (Raylene Laver)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhund First Class (AI) (Bromhund Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Greyvale Holy Smoke (Bromhund Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Foxhound
Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Gr Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Afrikenji Hunting High And Low (D & H Veless)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Afrikenji Hunting High And Low (D & H Veless)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Afrikenji Fifth Element (D & H Veless)

Basset Fauve de Bretagne
Bitch CC & Puppy of Breed: Arendt The Luck of The Irish (A Reid & K Wishart)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Longbay Diamonds are Forever (Jane Miller)
Baby of Breed: Beauchasseur Stand and Deliver (AI) (Jane Miller)

Beagle
Bitch CC & Puppy of Breed: Sanmar Fiddledee Dee (Carmel Carew)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tinsnips Rooby Slippers (Ms Claire Gray)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Witchwood Dark Side of the Moon (Mrs M Willox-Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Westwire Wired For Mischief at Witchwood (Imp NZ) (Mrs M Willox-Jones)
Puppy of Breed: Landwell Dasher Xposed (Mrs M Willox-Jones)

Finnish Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurabbie Battatti (B L & P R Vogt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Triscole Edgar Allen Poe (Imp NZ) (Rosalie Mayo-Ramsay)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Birkhall Badru By Shimitoki (Colin Sarantis / R & V McLaughlin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Otesha Shetani (M Howell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Skiska Keeper Of Time (Nicole Patterson)

Saluki
Puppy of Breed: Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ellagant Strategic Moves (Ellagant Kennels)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ellagant Enchanting Rhythm (Ellagant Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Devonview Holly (W & L Greasley)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kusco Daretobe Kosi RN (Jan Scholtz)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Morkerbook Blazen Dare RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Mainstreet The Colour Of Money (Mrs G and Miss B Knowles)
Minor of Breed: Ellagant Strategic Moves (Ellagant Kennels)
Puppy of Breed: Ellagant Enchanting Rhythm (Ellagant Kennels)
Intermediate of Breed: Borderton Zenvo Ltd Edition (Borderton Kennels/Nikola James)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brigadoon Harry's Gift (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonibraes Dancing Lady (C & C Evans)
Dog CC: Aust Ch Brigadoon Harry's Son (Brigadoon Kennels)
Junior of Breed: Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Border Collie
Dog CC: Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Baqilodge Bring Me Red Roses (Mim Bester)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Robgai Nightyme Inparis (R & G Doe)
Dog CC & Minor of Breed: Robgai Rhythm Oth Night (R & G Doe)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Articmal Golden Duke (AI) (C Sia & V Brotto)

German Shepherd Dog
Dog CC: T Ch Kerrlane Magic Maveric TSDX (Irina Borodinova)
Minor of Breed: Vindel Rubee Tuseday (A & K Cogdell)
Junior of Breed: Schaeferhund Astra (Irina Borodinova)
Intermediate of Breed: Aust Ch Schaeferhund Saskia (Irina Borodinova)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Vindel Sheeza Raynbow (A & K Cogdell)
Baby of Breed: Jayshell Glasgow (David & Lorelle Organ)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Brinkley White Knight Of Perfu (Imp UK) (Mr C and Mrs S Moore)
Puppy of Breed: Perfu Jack The Lad (Sam Templeton & Sue Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)
Puppy of Breed: Rustufarion If You Dont Mind (Mr R Valore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Dog CC: Aust Sup Ch Shelmanna Stars N Stripes (T & S Fox)
Minor of Breed: Shelmanna Honky Tonk Blues (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aberlee Midnight Sequel (G Woodward / J Watson / H & J Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westend So Sensational (Mr H & Mrs J Smith)
Minor of Breed: Purdella Chasing Thunder (Mr H & Mrs J Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Julie Aspinall (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Chimo Credit Wr Credit Is Due (Tonya Syme)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Karlyermai Star Spangled (Hoku Kennels)
Minor in Group: Samoyed
Snowispa Goldnlily Of The Yukon (John & Dawn Wilders)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chimo Credit Wr Credit Is Due (Tonya Syme)

Anatolian Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Takas Omphale (L Grgat)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
Baby of Breed: Belchlo Daughter of Aphrodite (Mr S Bonnici)
Junior of Breed: Sjecoin Drop Dead Gorgeous (Mrs R J Brace)

Bullmastiff
Dog CC: Volane The Juggernaut (Warren Bridgewater)
Puppy of Breed: Bullgladiata Amazon (R Crilly & K Wernicke)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lambda Look Into It (N & J Perkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paragon's Ruby (R & S Willie)
Baby of Breed: Durhamdogues Fantasia (R Healey)
Minor of Breed: Lambda Driving Miss Daisy (Natalie Perkins)
Junior of Breed: Durhamdogues Extra Gold (Mr R Healey)

Newfoundland
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Seadale Olympic Spirit (Bev Chapman & Anne Hansen)

Portuguese Water Dog
Baby of Breed: Karlyermai Star Spangled (Hoku Kennels)

Rottweiler
Puppy of Breed: Paratus Strutt (D & M Simpson)
Junior of Breed: Czarkym Hows The Serenity (A & T Soifer)

Samoyed
Minor of Breed: Snowispa Goldnlily Of The Yukon (John & Dawn Wilders)
Open of Breed: Aust Ch Ocean Cruiser Yoshi and Us (Imp SLO) (John and Dawn Wilders)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Forestal Playin In The Shadows (Ms P Haigh)

Shiba Inu
Baby of Breed: Yukan Itsukushima Go Fuyu (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
R/UP BOB & Puppy of Breed: Koolmove Son of A Dude (D Fennell / J Campbell & I Mercer)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch St Zamba's Vision of Vegas (Imp NWY) (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Khedives On Parole (Imp UK) (Julie Wilkinson and Michael Ng)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Shar Pei
Aust & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Kause For Koncern (Trevor & Cheri Rogers)
Baby in Group: Shih Tzu
Burghley Relentless Pursuit (Burghley Kennels)
Puppy in Group: Great Dane
Congistador Turning Heads (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Avonmist Cometh The Man (Craigrossie Kennels)

Dalmatian
R/UP BOB & Junior of Breed: Kandyspot Kasandrah (Whytewood Kennels)
Minor of Breed: Jalorca La Copa De La Vida (Carol Brady)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
Puppy of Breed: Warpaint Da Look Of Love (Craigrossie Kennels)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Congistador Turning Heads (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keez Kause For Koncern (Trevor & Cheri Rogers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)
Baby of Breed: Kahnhond City Of Angels (David & Denise Wall)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rimpoche Tullock (R & Mrs V Bennetts)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Starus Think UR Cooler Than Me (Miss N R Tetof)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharp)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: Hapipet Radio Waves (Hapipet Kennels)
Baby of Breed: Hapipet Limited Edition (Hapipet Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkston Wrapped In Roses (S White)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Duxford Do You Wanna Get Dirty (Chris Pedini)
Baby of Breed: Burghley Relentless Pursuit (Burghley Kennels)