Castlemaine & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 10-Dec-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graeme Missen (VIC)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Toy)
Aust Ch Nasailleen Tabloid Talk (Imp UK) (M Duncan & J Sculac)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Junior in Show: Border Collie
Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Intermediate in Show: Bearded Collie
Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Geoff J Beckett (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Maltese
Aust Ch Vahlia Maestro (Lee Beckley)
Aust Bred in Group: Papillon
Basilika All Guns Blazing (L & C John)
Open in Group: Miniature Pinscher
Aus Ch Khanrae Man After Midnight (Mrs Sandra Little)
Runner Up Neuter in Group: King Charles Spaniel
Cavildown Prince George RN (Penny Windlow)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Monjoie Dash of Summer (M Newman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Monjoie Trouble In Motion (J & W Hutchison)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Monjoie How Sweet Am I (J & W Hutchison)
Minor of Breed: Monjoie Sweet Angel (J & W Hutchison)
Puppy of Breed: Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Caribelle Sheezarizona (Jan Kelly)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Daventri Soldier Windlow CCD RE JD ET (Penny Windlow)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Caddarra Loud N Proud (S Cadan & D Hippisley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Caddarra Sheis Theone (Les & Hilary Cadan)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griffonsburg Vespers Victory (Dr I T Mitchell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Griffonsburg Miss Virginia (Dr I T Mitchell)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Griffonsburg Jefferson Davis (Dr I T Mitchell)

Italian Greyhound
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Lacascata All The Kings Men (Bernadette James)

King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Cavildown Prince George RN (Penny Windlow)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tilcha Si Armani (Pia Kirke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kilgarrin Ours Is The Fury (R & D Bennett)
Baby of Breed: Kilgarrin Rule Fifty One (R & D Bennett)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vahlia Maestro (Lee Beckley)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aus Ch Khanrae Man After Midnight (Mrs Sandra Little)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Basilika All Guns Blazing (L & C John)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Baby of Breed: Pinklee Truly Madly Guilty (Ms M Sarif)
Minor of Breed: Pinklee Benjamin Franklin (Marissa Sarif)
Junior of Breed: Aust Ch Basilika Stand Aside Boys (L & C John)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Basilika Dark Knight (Ms M Sarif)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ormalu Dragons Breath (H & J Obourne)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rosnasharn Despicable Me (Sharon Buchanan)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Troycole Bringin The Heat (Mr K & Mrs K Cash / Mr R & Mrs J Dunn)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynette Matthews (NSW)

Best in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Ua & Md Ch Est Etium Ore Uno (Imp UKR) (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Neworder Beat My Drum (Mrs B & Miss K Marsh)
Baby in Group: Airedale Terrier
Tjuringa Carmen jones (K & J Campbell)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Charbon Super Sassy (Mrs C & Mr P Weatherley)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Powerpaws Made To Order (Mr S P & Mrs T M Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)
Runner Up Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust Neut Ch Conconal General Pattern (Karen Dinn)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ua & Md Ch Est Etium Ore Uno (Imp UKR) (Mr R & Mrs A Sorraghan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ingalou Out and About (Maree & Geoff Carroll)
Baby of Breed: Tjuringa Carmen jones (K & J Campbell)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ausr Ch Dinamyte Whos The Boss (J & M Mouratidis / J McKay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch Neut (T) Zforce Rock Ina Frock TSD (Mrs Lisa Staszek)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Edenside Understudy (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fernbrook Lilly of the Valley (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fernbrook Sweet As Violets (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Classicyds Get Smart (Ms K Azzopardi/ J/ N & M Attridge)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dogct Sweet Serenade (Mr L Rodrigues / I Gillam)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jacklands Dallas (Dalsue Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dalsue Th Star Of Tanjil (Dalsue Knls)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dunscaith Aye Endeavour O'Skye (Jill R McDonald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Conconal General Pattern (Karen Dinn)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neworder Beat My Drum (Mrs B & Miss K Marsh)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Neworder Thundaboltn Lightning (Mrs B & Miss K Marsh)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Powerpaws Made To Order (Mr S P & Mrs T M Henderson)
Baby of Breed: Powerpaws Rumble In The Jungle (Cherishapug Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Calojo Dare To Dream (Simon & Tanya Henderson)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Triplefun Gimme Reggae (Mrs C Weatherley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rangeaire Dame Nellie Melba (Mr & Mrs R A Harvey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Charbon Super Sassy (Mrs C & Mr P Weatherley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Taumac Golden Jurrah (Roger and Patricia Bridgford)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Bokezu Jularo Jimmy (Jacquie Terry)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Junior in Group: Golden Retriever
Santamaria Let the Games begin (Dianne Lee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Taniwha Robin Hood (AI) (Imp NZ) (Mrs C J Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Taniwha Pounamu Kahurangi (AI) (Imp NZ) (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistduke Lucy in the Sky (C McLennan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire Thunder Downunder (Glenn Gillan)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Taniwha Hinemoa (Imp NZ) (Mrs C J Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Taniwha Tutaeporoporo (Imp NZ) (J Patchett & C Ryan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Prepelica Thunder Best (Mr Peter Allen)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Lovewyre Rumour Has It CCD ET (P & S Meekings)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taumac Golden Jurrah (Roger and Patricia Bridgford)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Santamaria Indecent Proposal (Dianne Lee)
Junior of Breed: Santamaria Let the Games begin (Dianne Lee)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santamaria Dreamer CD RN (Heather Raditsis)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Playboy (AI) (Jason Moore)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kemsley Make A Wish (Miss Stephanie Govan & Mr Ricky Govan)

Hungarian Vizsla
Res Dog CC & Minor of Breed: Bokezu Jularo Jimmy (Jacquie Terry)
Baby of Breed: Graebrook Colour Me Happy (Mrs Alison Cox)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Junior of Breed: Brodruggan Hs Prince Charming (Miss S & Mr R Govan)

Labrador Retriever
Minor of Breed: Devinelea Flanders Fields (Ben & Robyn van Maanen)
Puppy of Breed: Devinelea Anzac Cove (Ben & Robyn van Maanen)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Scaraval Monte Carlo Baby RN DWDFS HTMS (Ms Raylene Laver)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyeanbo Look My Way (Mr D & Mrs S F Crooks / Mr G Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chesterhope Poker Face (Imp NZ) (Mr A Reid / Mr G Munro & Mrs D O'Neill)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Grauhund Justa Miracle AI (Imp NZ) (Grauhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ricochez Gerwyn Gawain (AI) (Julie Lister)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Sylvia Sharpe (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Clovelly Zack In The Box (Clovelly Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Millewa Madonnas Dream (Mrs C Irvin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Gr Ch Faouz Fleur (Sue Perkins)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Kyleah Midnight Seduction (AI) (Mrs L & Mr P Flower)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)

Basenji
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karamo Dancing Leopard (A & C Curnick)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Yarramba Lets Get To It TDX (Faraldazar Kennels)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Houndbrook Bumble Bee (Mr S & Mrs D Flew)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clovelly Zack In The Box (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Clovelly Arctic Queen (Clovelly Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Millewa Madonnas Dream (Mrs C Irvin)
Minor of Breed: Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kyleah In The Pink (Mrs L & Mr P Flower)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kyleah Midnight Seduction (AI) (Mrs L & Mr P Flower)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Witchwood Thegreat Gig Nth Sky (Mrs M Willox-Jones)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Witchwood Dark Side of the Moon (Mrs M Willox-Jones)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pharaoz Photo Finish (Adam Daly)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sleykh Gold Digger (AI) (Adam Daly)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Otesha Thandi (Sheena Drai)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Otesha Tamba (Michelle Howell)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talkabout Time After Time (Talkabout Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Faouz Fleur (Sue Perkins)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dygae Kim Novak (Mrs D Baillie)
Minor in Group: Briard
Cacharel Mysterious Ms Agatha (Ms K Kucera)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Purdella Anders Applause (Mr H & Mrs J Smith)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
TS Gr / Dual Ch (T) Neut Ch Killara Volcanic Lava CDX RAE RM ET (U & T Rhyn)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Devonview Holly (W & L Greasley)
Junior of Breed: Nerralee Kiss My Asset (AI) (W & L Greasley)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Morkerbook Blazen Dare CCD RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Amerahnn Walk of Fame (Mrs N James)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brigadoon Miros Traveller (AI) (Brigadoon Kennels)
Junior of Breed: Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Graebelge Love Struck RAE HT ET TD (Louise Robertson)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)

Briard
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Cacharel Mysterious Ms Agatha (Ms K Kucera)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Carluke Au Contraire (Mrs C & Miss K Baker)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Foxbell Fashion Plate (Ms Janice Cook)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taigakoira Elon Ilo (Huey Miin Lim)

German Shepherd Dog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Seigen Freya (Paul O'Bryan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: TS Gr / Dual Ch (T) Neut Ch Killara Volcanic Lava CDX RAE RM ET (U & T Rhyn)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)
Puppy of Breed: Perfu Truly Scrumptious (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Shelmanna Casscade Ov Diamonds (Mrs Shirley Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Purdella Anders Agrivation (Mr H & Mrs J Smith)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Purdella Anders Applause (Mr H & Mrs J Smith)
Baby of Breed: Dygae Kim Novak (Mrs D Baillie)
Minor of Breed: Niretha Hot English Mustard (AI) (Miss K Lomax)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) RN ET (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette (Jan Kelly)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Soverenpark Bring It On HT (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Doreen Duffin (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Berneridge Knight of Carawatha (AI) (U & T Rhyn)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Tara On Target (D & S F Crooks / G Munro)

Bullmastiff
Minor of Breed: Dabullsha Shades of Rain (AI) (Mr V P & Mrs S G Ellis)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Tango in Parriss (Imp NZ) (Mrs B & Mr G Alexander / Ms M Wissmer)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Durhamdogues Harry (R Healey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Durhamdogues Extra Gold (R Healey)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Blackcombe Out Of The Blue (D Mullett)
Minor of Breed: Beauami Una Un Diamant Bleu (D Mullett)
Puppy of Breed: Stolzsein Nitrous Zoe (S Robilliard & S Bradley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrawon Prinz (Joanna Starling)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Niedleich Game Set Match (Marie Edwards)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Nasailleen Tabloid Talk (Imp UK) (M Duncan & J Sculac)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Sintee Hot Off The Press (Sintee Kennels)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Heaven Sent (Jenni OConnor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dentrese Stoplookin Imhere (Rod & Carole Kirby)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Shaun Manning & Philippe Mayorkinos)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms L King)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Baronrath Made To Measure (Ms L King)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Bitch CC & Minor of Breed: Tamad Chasing Storms (Nicole Zealley)
Baby of Breed: Oushiinu Wigglytuff Olive (Miss L Barnes)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)

Dalmatian
Baby of Breed: CCDals Elvis The Wonder Of You (Cecilia Langton-Bunker)
Baby (Bitch) of Breed: CCDals Eva Eye Of The Tiger (Cecilia Langton-Bunker)
Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Heaven Sent (Jenni OConnor)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Here Comes The Sun (Jane Buckland)

Keeshond
Baby of Breed: Keezansur Touch ODutch (Anthony & Doreen Groves)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Elshamara Under A Tuscan Spell (Mysticrafael Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Myatuc Twilight Edward (R & M van Roosmalen)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mysticrafael Absolute Diamond (Mysticrafael Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nasailleen Tabloid Talk (Imp UK) (M Duncan & J Sculac)
Baby of Breed: Sintee Hot Off The Press (Sintee Kennels)

Schipperke
Res Bitch CC & Minor of Breed: Beadale Belle Of The Ball (Rochelle Manderson)