All Dogs Sports Spectacular (QLD)

Date of Show : 26-Aug-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Edward Pickering (NSW)   (Total Entry : 650)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy Is My Aphrodisiac (Boyd/Foulds)
Runner Up in Show: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Baby in Show: Golden Retriever
Topgeer Cheaper Than Therapy (A Adamopoulos)
Minor in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Dapsen Theres No Foolin Me (D L Petersen)
Puppy in Show: Kerry Blue Terrier
Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)
Intermediate in Show: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Aust Bred in Show: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Show: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Ch Porsalin A Summer Mel Ody (Mrs C Knudson)

Baby SweepStakes - 1st Place: Weimaraner
Aramii Aint Seen Nothin Yet (Lynelle Smith)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 98)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Dapsen Theres No Foolin Me (D L Petersen)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Ch and Neuter Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Kabova Up Close and Personal (Ms J McGregor)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/Patricia Fernleigh)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Parov In The Spotlight (R Wilson & L Korving)
Bitch CC & Puppy of Breed: Parov Reach For The Stars (Loraine Korving & Raymond Wilson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dapsen Theres No Foolin Me (D L Petersen)
Baby of Breed: Fasusq Lie A Little Better (AI) (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Hot N Handsome (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Misty Meadow's Eye On The Prize (Imp ITY) (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Mystery (Lysanda Hooper)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch and Neuter Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Genesia Ragnarok (Kate Sharples)
Puppy of Breed: Roseswain Princess Jazzi (Katrina Hall)
Junior of Breed: Roseswain AslanTheLion (Madison Hall)
Open of Breed: Mychrysalis Unfold The Monarch (C J Scott)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hollywoof Eat My Shorts (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hollywoof Goes To Wonderland (Ebony Russell)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Octaviae Surfin Safari (Catherine Cole)
Baby of Breed: Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)
Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (AI) (J Whitney)
Junior of Breed: Anyang Sweet Pickles (Catherine Cole)
Aust Bred of Breed: Gailyn Pandemoniums Pride (AI) (Anyang Pugs)
Open of Breed: Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kabova Up Close and Personal (Ms J McGregor)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Dean Freshwater (NSW)  (Group Entry : 69)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Im A Prima Donna (David & Mary Holt)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Vagastaff Ruby Red Dress (Mr T & Mrs V Dart)
Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Enomis Ima Right Royal Gem (C Sweeney)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Enomis Skys The Limit (C Sweeney/ S Nicholson)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Enomis Loven A Mighty Finnish (AI) (Ms C L Sweeney)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Riverlands Papas Apprentice (Lester & Supranee Flood)
Junior of Breed: Priorswood Bobcat (Lester & Supranee Flood)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vagastaff Ruby Red Dress (Mr T & Mrs V Dart)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nudimah Im A Prima Donna (David & Mary Holt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dzahhli Fashion N Fame (M & N Bourke)
Baby of Breed: Triagen Tilla Sunshines (C E & J F Chambers)
Puppy of Breed: Nudimah Lady Louella (David & Mary Holt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Bink (ACT)  (Group Entry : 99)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group: English Setter
Aust Ch Waratah Lucky Marie (Richard Scott)
Baby in Group: Golden Retriever
Topgeer Cheaper Than Therapy (A Adamopoulos)
Puppy in Group: Weimaraner
Hindin Utter Bliss (AI) (Mr W & Miss S Hind)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: Fausto Compatriota Di Bonfini (Imp HU) (Dean Janosa)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Gunnin’for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wameika True Texaslady (Ward)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wameika Thislil Twelve Gage (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CCD CD (Margaret Wedgwood)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aerofee Please Ring Of Need To (Aerofee Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ravensnite No More Bux (Alecia Ugrinic)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravensnite Betya Bottom Dollar (Alecia Ugrinic)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
Baby of Breed: Ravensnite Dusted With Rust (Alecia Ugrinic)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waratah Lucky Marie (Richard Scott)

English Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Upland's Got The Moves (Imp USA) (Mal Perry)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kobnko Waltz Of The Flowers (Patricia Bond-Beckett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Baby of Breed: Topgeer Cheaper Than Therapy (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scolouvalley Beau Noir (Khylie Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bamgyps Eko Beach CCD (Sharon L Bamford)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Copperkee American Hustler (Mrs D & Miss J Creagh)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)
Minor of Breed: Sandwoodlabs Kirrabillie (K Wood)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Dewick Pips Lady (Miss J Manson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hindin Utter Bliss (AI) (Mr W & Miss S Hind)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhund U Can Buy Me Diamonds (Lynelle Smith)
Dog CC: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Baby of Breed: Aramii Aint Seen Nothin Yet (Lynelle Smith)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW) (Group Entry : 105)

Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Adbesare Linclaire Mahtava (Anne Ifield)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Illusion (M L Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Impression JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Westpriors Walk On By (J & T McDonald)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Valgarden Mocha Bean (Miss V Bowden)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)
Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dakley Athena (D Cross)
Baby of Breed: Stardayne Starry Starry Night (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Bewitched (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fayrewyre Columba of Iona (Mr D McKay / Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adbesare Linclaire Mahtava (Anne Ifield)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Am Gr Ch Joy-Dens Rockin Robin (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Seal Of Approval (AI) (J & T McDonald)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Junior of Breed: Adbesare National Affair (Sarah Wheatley)
Junior (Bitch) of Breed: Adbesare National Rendezvous (Sarah Wheatley)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piaffe De Kooning (Mrs U Greenwood)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Aust Bred of Breed: Parnew I Can See Your Halo (Mrs J Miller)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Furballs Glass Walker (Furballs Knls)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Pureheel Royal Turbo ET (Simon Lawrence)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust & Neut Ch Castastar Delilah HT (Mandy Doyle)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pureheel Royal Turbo ET (Simon Lawrence)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jayblue Country Rumour (Mr A Ziebell)
Baby of Breed: Jayblue Country Shadow (Mr A Ziebell)
Baby (Dog) of Breed: Jayblue Country Speck (Mr A Ziebell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Minor of Breed: Showioz Wicked N Wonderful (P W & K M Vardy)
Puppy of Breed: Ochaye When Magic Happens (Miss S Page & Ms D Puttock)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Mirribandi Charmed (Kathryn Winton)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi Yvette HT JC CA (Kathryn Winton)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Khayoz Lock Up Ya Sons (D Duckworth / K & J Valk)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)
Aust Bred of Breed: Wonelook Dreaming Of Woo (S Jones/L Phythian)

Briard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cacharel Now See This (C & A Mitchell)
Baby of Breed: Narbrisse Obsession of Cacharel (C & A Mitchell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keamaree Painted Cowboy (Ms M L Clarke)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jencol Written inth Sky (Ms J Baker)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Furballs Glass Walker (Furballs Knls)
Baby of Breed: Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Karham Nothing Else Matters (Nicole Hammond)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Castastar Delilah HT (Mandy Doyle)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
Baby of Breed: Majikblu Turnin Back Time (Brooke Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kardibroke Arctic Winter (David & Tania Brady)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Catherine Loft (NSW)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group & Open in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Stablemaster's Krafted by Legends (Imp FIN) (P Talvinen)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Minor in Group: Samoyed
Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup & Neut Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Katmai Reflection Of You (T Goodwin)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Baby of Breed: Polishdream A Splash of Verve (Andrea Wilkinson)
Junior of Breed: Polishdream Valentino Rossi (Andrea Wilkinson)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Stennaroo Dark Illusion (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
Baby of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)
Baby of Breed: Milsky Purple Poppy (Mrs Brenda Turner)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Hammersmark Champs Legacy (I & D McLean /R Andrews)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snerzok God Of Thunder (D & J Wilders)
Bitch CC & Minor of Breed: Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stablemaster's Krafted by Legends (Imp FIN) (P Talvinen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chicabud Call of the Jungle (J Windle & J Sharland)

Shiba Inu
Baby of Breed: Wolfworx Emi Akiko (A R Craze & J M Wheeler)

St Bernard
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (J & T Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)  (Group Entry : 110)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy Is My Aphrodisiac (Boyd/Foulds)
Runner Up in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Minor in Group: Great Dane
Eleganser Does Dallas (A Proudfoot)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Game of Fools (Robyn Hawke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Ch Porsalin A Summer Mel Ody (Mrs C Knudson)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
Baby of Breed: Bostonwood Rummer Has It (Mrs V Tyler)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stonewall Lone Crusader (Imp NZ) (M L Halliday)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Swifdelight Miss Monroe (David Swift)
Res Dog CC & Minor of Breed: Swifdelight Im no sucker (David Swift)
Baby of Breed: Brindlelicus Wild Orchid (N Oldfield)
Junior of Breed: Nascade Kiwi Connection (Imp NZ) (Glenys & Mitchell Rice)

German Spitz (Mittel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Porsalin A Summer Mel Ody (Mrs C Knudson)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch OnyxDanes Allshamps N Gossip (AI) (Victoria Lansbury)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eleganser Does Dallas (A Proudfoot)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Jonja's Vanilla Sundae (Jane Faulkner)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Myatuc Simply Divine (Janene Clemence)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Picardy Is My Aphrodisiac (Boyd/Foulds)
Minor of Breed: Aust Ch Evoluer The Legacy (K Flouskos & M Mason)
Junior of Breed: Aust Ch Rivierra Stand and Deliver (Jane Boehm)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tanzapaw You R Mine (Mrs Tania McAlister)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tanzapaw Magic In Motion (Mrs Tania McAlister)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Game of Fools (Robyn Hawke)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)