Queensland Kennel Council (PM Show) (QLD)

Date of Show : 23-Jun-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Rosemary Duffy (NSW)   (Total Entry : 456)

Best in Show & Junior in Show: Rottweiler
Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Runner Up in Show & Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Unforgetable (J McCann)
Baby in Show: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (D King)
Minor in Show: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)
Puppy in Show: French Bulldog
Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
Aust Bred in Show: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Show: Australian Kelpie
Neut Ch Dual Ch (RO) Aprilraine Limelight Dancer CDX RAE (Mr A & Mrs L Kettleton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Robynne Spencer (VIC)  (Group Entry : 87)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Blacktree Tangled Up In Blue (A J Kleinitz)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allannette Causin A Storm (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Res Dog CC & Minor of Breed: Quinvale Champagne Cocktail (Debbie Jacques/ B Burrows)
Baby of Breed: Allannette Drop Dead Gorgeous (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jr Ch Slov & Aust Ch Vegucci Demarcus Hascikova (Imp SLV) (Victoria Nicholson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Minor of Breed: Blacktree Tangled Up In Blue (A J Kleinitz)
Puppy of Breed: Kahleyvale Transcendence (Carol Yates)
Junior of Breed: Kahleyvale Rebel Heart (Carol Yates)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
Bitch CC: Glenlion Luvaffhair (MrJ & Mrs S Cook)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Happy Gilmour (D & S Morris)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Red Arrow (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen Xcepshnly Gracefulnbold (Mrs Kim D Haddon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Rock The Box (Mr D & Mrs S Morris)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Electric Arc (Kim Haddon)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Baby of Breed: Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tyju Gypsy Rover (Miss M Lines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Olizure Silhouetto Of A Man (AI) (B & P Oliphant)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Amdea Royal Obsession (Fiona Skews)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Rambitionz Celtic Ty Storm CA (D Crowley)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Amdea Royal Obsession (Fiona Skews)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Rambitionz Celtic Ty Storm CA (D Crowley)

Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harbec Part Of The Puzzle (C J Thompson)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Baby (Bitch) of Breed: Isinheart Lady Georgia (Mr K & Mrs T Kopp)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Olizure Silhouetto Of A Man (AI) (B & P Oliphant)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nudimah Im A Prima Donna (David & Mary Holt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)  (Group Entry : 76)

Best in Group & Open in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Velvet Brown (Penni Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Puppy in Group: Pointer
Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Baby (Dog) of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Brittany
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Dare To Dance (J Waite)

German Shorthaired Pointer
Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Bitch CC & Minor of Breed: Ikentrieve Cherri Cola (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waterboys Velvet Brown (Penni Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Dewick Pips Lady (Miss Jan Manson)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silberweis In The Ivy League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW) (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Norwegian Elkhound
Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Baby in Group: Beagle
Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)
Minor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)
Puppy in Group: Afghan Hound
Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy of Breed: Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Lijolba Dark Knight Rising (AI) (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Beagle
Baby of Breed: Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Oh Whatdidiget (J & T McDonald)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Fayrewyre Touched By An Angel (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Fayrewyre Mr Winx (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Uglee Sugar Plum Fairy (Mrs D G Hoyle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beglory Fendi Xhosa (Mr P Kelly)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Ruth Thompson (SA)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Unforgetable (J McCann)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Baby in Group: Border Collie
Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Rimini Memphis Belle (Bernadette Lines)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Debbar Justice (D O'Keefe)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Neut Ch Dual Ch (RO) Aprilraine Limelight Dancer CDX RAE (Mr A & Mrs L Kettleton)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Blucalypt Quintessence (Greg & Sharon Pinsent)
Baby of Breed: Waykrest Show Time (Wayne Carter)
Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Dual Ch (RO) Aprilraine Limelight Dancer CDX RAE (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
Bitch CC: Aust Ch Cumbydene Lady Barbara (Cathy Buckley)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nordenstamm Dess RN CCD AFCH ET (Ms Nikki Bultitude)

Border Collie
Baby of Breed: Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)

Briard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Narbrisse Miss Congeniality HT (C & A Mitchell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cacharel Over The Limit (C & A Mitchell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ouvea Margo de la Manoliere (Imp FRANCE) (C & A Mitchell)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mazarelli Loved by a Cowboy (Ms M L Clarke)
Dog CC: Aust Ch Highclere The Black Prince (Cecilie Kemp)
Puppy of Breed: Aust Ch Highclere Gone With The Wind (Cecilie Kemp)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Minor of Breed: Aust Ch Theldaroy Ynot Show UV Got It (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Debbar Justice (D O'Keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Debbar Hermione (Mrs D O'Keefe)
Baby of Breed: Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Maliddie Electric Blue (Ms M L Clarke)
Res Bitch CC: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Minor of Breed: Rimini Memphis Belle (Bernadette Lines)
Puppy of Breed: Maliddie Mi Belle Chanelle (Helen Gordon)
Junior of Breed: Inneslake Vanity Fair (Miss Denise Yates/ Mr D Hedge & Mrs D Hedge)

Swedish Vallhund
Baby of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anbenly Unforgetable (J McCann)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Intermediate in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
Open in Group: Samoyed
Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whitewarrior Ice Walker (B White / J Weldon / S White)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Talakarli The Dream Lives On (Karen Hilan & Simon Hawker)
Puppy of Breed: Aust Ch Iglignaq King of the Swing (C Fowler-Lock)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stennaroo Top Notch Show Off (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Bordogue Brayden (Keith & Kylie Reid)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Bitch CC & Junior of Breed: Modeysa Gas Monkey (Sarah Green & Nicole Tindale)
Baby of Breed: Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
Puppy of Breed: Chicabud Viking Warrior (J Windle & J Sharland)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)
Puppy of Breed: Mydnytblue Coopers Hazzards (AI) (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Olena Pure Vengence (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Wallis (VIC)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (D King)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Merryjay Sweet Chilli (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
Baby of Breed: Drumsara Matter Of Trust (Michelle Stewart)
Puppy of Breed: Kellkode Piping Hot (Michelle Stewart)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Darjoce Stellabration (AI) (Margaret Halliday)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belzbentley Midnight Express (Tracy Gaff)
Baby of Breed: Mannerking Secret to Success (D King)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Life on Mars at Chamarre (Imp NZ) (J K McDonald)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brilliante Aristka Baleta (Mrs M Carr)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ziada Reign of Destiny (Mrs J Craig)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ziada Legendary Reign (Mrs J Craig)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sesukan Lhis Dont Hate Th Game (S & E Sanim/ S & B Lancey)