Mt Elephant & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 10-Mar-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Andrew Brown (QLD)

Best in Show & Open in Show: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)
Runner Up in Show: Samoyed
Aust Sup Ch Kalaska Lover Boy (K O Riley)
Baby in Show: Flat Coated Retriever
Kellick Whoa Black Betty (Peter & Helen Eley)
Minor in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Puppy in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Junior in Show: Basset Hound
Aust Ch Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)
Aust Bred in Show: Bichon Frise
Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Beagle
TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Gr Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Runner Up Neuter in Show: German Wirehaired Pointer
Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Th / Am / Aust Ch Diamond Sand & Coral Bay's Clash Of Clan (Imp THA) (Esther Joseph)
Baby in Group: Pug
Rosnasharn Clash Ov Kings (Sharon Buchanan)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Society Heir (M Morse & W Henderson)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Leeward's Winter Is Coming (Imp FIN) (J & W Hutchison/M Newman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leeward's Winter Is Coming (Imp FIN) (J & W Hutchison/M Newman)
Baby of Breed: Aust Ch Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Matmor Society Heir (M Morse & W Henderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Triple Ch (Neut) (RO) (T) Daventri Midnight Dash CDX RAE4 TSD JDX SDX GD SPDX ET (Penny Windlow)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Reynosa Calling Fuji (Mrs Allison Rhodes)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash Marcjacobs (Mr R W & Mrs R A Murdoch)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sasndash PearlBailey (Mr R W & Mrs R A Murdoch)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carnwath Painted Pearl (L J Bolden)
Baby of Breed: Carnwath Pepperjack (L J Bolden)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)

King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (Neut) (T) Cavildown Prince George RAE RE TSD (Penny Windlow)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Papco Pillow Talk (Ms Rosie Hawkins)
Baby of Breed: Papco Tell Them About It (Rosie Hawkins)
Minor of Breed: Sailoz Dancing In The Street (Ms R Hawkins & Ms K Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Th / Am / Aust Ch Diamond Sand & Coral Bay's Clash Of Clan (Imp THA) (Esther Joseph)
Baby of Breed: Rosnasharn Clash Ov Kings (Sharon Buchanan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rosnasharn My Boy Lollipop (Sharon Buchanan)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yetholme Esprits Dame De Coeur (Jennifer Clancey)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Get Smart (Ms K Azzopardi/ J/ N & M Attridge)
Baby in Group: Border Terrier
Glenbogle Yippee Ki Yay (Elsa Hoggard)
Minor in Group: Fox Terrier (Wire)
Graebrook Adrenaline Rush (Graebrook Kennels)
Junior in Group: Welsh Terrier
Aust Ch Waratah Hms Victory (May Wong)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Dual Ch TS Gr Ch (Neuter)(T) Zforce Rock Ina Frock (Mrs Lisa Staszek)

American Staffordshire Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch TS Gr Ch (Neuter)(T) Zforce Rock Ina Frock (Mrs Lisa Staszek)

Border Terrier
Baby of Breed: Glenbogle Yippee Ki Yay (Elsa Hoggard)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Ecirp Fantastique (R & K A Price)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Graebrook Adrenaline Rush (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Get Smart (Ms K Azzopardi/ J/ N & M Attridge)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Skyesdlimit On Cloud Nine (L Pelchen & D Redman)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shaneca Sparks Fly (Sarah Lowe)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shaneca Burning Red JC (Sarah Lowe)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Charbon Super Sassy (Mrs C & Mr P Weatherley)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waratah Hms Victory (May Wong)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Best in Group & Open in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Sybeck Sculpture of Stone (AI) (Simon & Rebecca Malseed)
Baby in Group: Flat Coated Retriever
Kellick Whoa Black Betty (Peter & Helen Eley)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Belcroft Business As Usual (D & M Bellamy)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Belcroft Takin' Care Of Busines (D & M Bellamy)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Sybeck Spirit of Fashion (Simon & Rebecca Malseed)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Cardhu Run to You (Licia Perillo)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Belcroft Takin' Care Of Busines (D & M Bellamy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Belcroft Business As Usual (D & M Bellamy)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cutecurl Belle Epoque (Cutecurl Retrievers)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Wasn't Xpecting That (AI) (Jan Waite)
Res Dog CC & Minor of Breed: Glenkinchie The Sheriff (Camille Lawson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Flatbush Dreaming (Jan Waite)
Intermediate of Breed: Aust Ch Glenkinchie Mist of Avalon (C Lawson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Cardhu Run to You (Licia Perillo)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meadowbriar Macbeth Findlaech JC (Mrs C & Mr J Webster / Mr J & Mrs R Robertson)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Meadowbriar Aussie Sheila JC (Mr J & Mrs R Robertson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Robmond Recolection JC (Mrs C & Mr J Webster)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherepoint Obsidian (D & S Wilkie)
Baby of Breed: Kellick Whoa Black Betty (Peter & Helen Eley)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Taleyah A Lass from Ballymore (Caroline Murphy)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sybeck Sculpture of Stone (AI) (Simon & Rebecca Malseed)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sybeck Spirit of Fashion (Simon & Rebecca Malseed)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bellbidgee Shimmer of Light (Miss M Purtill)
Intermediate of Breed: Aust Ch Bellbidgee Shine N Light (Miss M Purtill)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Can GCh & Aust Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser & Mrs A Lumsden)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vonderwei Best Kept Secret (Joel Wallis)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bromhund Bulletproof ET (Joel Wallis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weisup Along Came Polly to Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Such Fun (Mr P & Mrs R Valletta)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Beagle
TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Sup Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Shelridge Daeneryss Stormborn (Mrs Dawn Redman)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)
Aust Bred in Group: Beagle
Dual Ch (T) Hounsley Howard Showers TSDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Gr Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Azawakh
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grantulla Asfru JC (J Ryan & C Parratt)

Basenji
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Karamo Koluka (A & C Curnick)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Karamo Lobibi (A & C Curnick)
Junior of Breed: Karamo Chucho (A & C Curnick)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Sup Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Hounsley Howard Showers TSDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Gr Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zivv Dizgyzo Loto (Dr D & Mrs P Barclay)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Charlmagne Paint It Black (S L Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charlmagne Angie (S L Bennett)

Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Emmiline Big Love (K Brooks)

Deerhound
Baby of Breed: Kahner Allina Celtic Queen (Mrs K Currell)
Baby (Dog) of Breed: Kahner Lord Tadgh (Mrs K Currell)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Creena Master Murphy Wright (Peter & Joan Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Creena Master Edward Wright (Peter & Joan Wright)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ujamaa Max Mara (AI) (J & K Allan / M Boyle)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Amashutu The Avenger (D Redman)
Baby of Breed: Shelridge Daeneryss Stormborn (Mrs Dawn Redman)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Balaam (QLD)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
Runner Up in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Gr & Neut Gr Ch Morkerbook Blazen Dare CCD RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nerralee Silver Sensation (W & L Greasley)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Callicoma Kuba Spice (Jan Scholtz)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Morkerbook Blazen Dare CCD RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Shepherd
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Amerahnn Walk of Fame (Mrs N James)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lamadabell Streets Ahead (L Willis)
Baby of Breed: Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)
Baby (Dog) of Breed: Lamadabell Funky Spunk (L Willis)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Mysterious Ms Agatha (Kim Kucera)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance JC (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET JC (C van der Wolde/J Kelly/K Scholz)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Kalaska Lover Boy (K O Riley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Takas Cookie Monsta (L Grgat)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Darseadogues Titan (Mrs D & Mr S Moran)
Minor in Group: Siberian Husky
Schanata Crimson Secret (B & M Schier)
Puppy in Group: Anatolian Shepherd Dog
Takas Puff The Magic Dragon (AI) (L Grgat)
Junior in Group: Akita
Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Monarkin A Tale To Tell (Manuela Montgomery)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kaviqsaaq From Russia With Luv (AI) (Kaviqsaaq Knls)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Takas Cookie Monsta (L Grgat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Takas Puff The Magic Dragon (AI) (L Grgat)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Takas Shahnama (L Grgat)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Regalmast Breakaway (AI) (Erin Fowler)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regalmast Dom Perignon (AI) (Erin Fowler)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tikarra Rockstar Rave On (Imp NZ) (Lynne Murdoch)
Dog CC: Aust Ch Jewelwatch Shine Bright (Gill Harding)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darseadogues Royal Rumble (Mrs D & Mr S Moran)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darseadogues Wreck N Ball (Mrs D & Mr S Moran)
Bitch CC: Aust Ch Darseadogues Theatre of Magic (Mrs D & Mr S Moran)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fyreworx Coco Channel (Mrs D & Mr S Moran)
Baby of Breed: Darseadogues Titan (Mrs D & Mr S Moran)

Leonberger
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Glamourford Falcon Unreal (B Bieleny & N Kaulgud)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yesallaw Bushranger A Star (AI) (Miss B C Chapman)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seadale The Code Master (Loren Munro)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Seadale Just Like Fire (AI) (Miss BC Chapman)
Baby of Breed: Seadale Dancing In The Dark (Miss B C Chapman)
Open (Dog) of Breed: Paddlepaws Shanghai Breezes (Melissa Fraser)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rakaaz Zander (AI) (B Palmer J & S Baird)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Rakaaz Zelda (AI) (S & J Baird)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kagiso Africas Lil Zazu TDX (Miss Nicole Phillips)
Open of Breed: NRCA & Dual Ch (T) Kagiso African Violet TSDX (Nicole Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kalaska Lover Boy (K O Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Minor of Breed: Kalaska Southern Sassy (D Klaaysen / J Beard / K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schanata Tundra Spirit (B & M Schier)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Schanata Crimson Secret (B & M Schier)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Runner Up in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup/Intl/Ger/Hun/Cro Ch Chic Choix Five Miles Out (Imp FIN) (Elshamara Kennels)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Garwey Mister Sandman (Garwey Kennels)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baronrath Made To Measure (Ms Lynne King)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Louveteau Enchanted Angel (Mrs Karen Ewing)
Baby of Breed: Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)
Puppy of Breed: Zamenhof Madjik Dreams (Mrs L Brown)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Bitch CC & Minor of Breed: Zerachiel Psychedelic Dreams (Nicole Zealley)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Underane American Gold (AI) (Alisha Watson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Mister Party Man (Jill Whincup)
Bitch CC: Aust Ch Hunkeedori Livin Th High Life (Helen Whincup)
Junior of Breed: Hunkeedori My Ol Buuuuddddyyyyy (Ms K Santas & Miss H Whincup)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/Intl/Ger/Hun/Cro Ch Chic Choix Five Miles Out (Imp FIN) (Elshamara Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rimpoche Well So Su Me (R & Mrs V Bennetts)
Baby of Breed: Aust Ch Elshamara Private Dancer (Elshamara Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)
Baby of Breed: Garwey Mister Sandman (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beadale Touched By An Angel (NBT) (Beadale Knls)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sadiya Dance With The Devil (J & C Pedini)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Beltzu One To Envy (R & V Bennetts)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Caerlaverock Iva-Vision (Imp NZ) (R & Mrs V Bennetts)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Clue To The Code (Ms L J McDonald)
Junior of Breed: Aust Ch Bakit The Black Prince (Mr I C & Mrs G L Todd)