West Australian Terrier Club Inc (All Breeds Show) (WA)

Date of Show : 30-Mar-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

  (Total Entry : 504)

Runner Up in Show: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Minor in Show: American Staffordshire Terrier
Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Junior in Show: Australian Terrier
Am & Aust Ch Temora I Walk The Walk (Imp USA) (Regisvista Kennels)
Intermediate in Show: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
State Bred in Show: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta Original Sin (Eva Fekete)
Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Junior in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Baby in Group: Havanese
Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)
Minor in Group: Pug
Toorork Chipper Gipper (Deborah & Darryl Barker)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)
Intermediate in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Open in Group: Bichon Frise
Aust Ch Tejada Friendly Shadow (Tejada Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Nerasilk Freddys Pride (Mrs N F Walker)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tejada Friendly Shadow (Tejada Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Tresbow Dust In Time (AI) (R Carnegie & J Logan)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chintaro Black Knight (E Harrower)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Casmai White Onth Money (Judy Russell & Cassie Hatfield)
Puppy of Breed: Xiannu Written In The Stars (AI) (Miss S Coates)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carnwath Tove (Yuri Steinberg-Tong'e)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Baby of Breed: Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Chincasa Kisses of Fire (Nick Skeet)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toysfus I've Got The Look (M S Patterson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kwaipom To Fast To Furry (Donna M Richardson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Vanpoms Devils Stardust (Donna Richardson)
Puppy of Breed: Aristic Grand Finale (Aristic Kennels)
State Bred of Breed: Kwaipom Fast An The Furriest (Donna M Richardson)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Toorork Chipper Gipper (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Kryptonic Maybelline (K Ryan & T Quinn)
State Bred of Breed: Aust Ch Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)
Baby of Breed: Wencyn I Am The Survivor (Mrs C Stack)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & State Bred in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta Original Sin (Eva Fekete)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Coolaney The Cunning Swagman (Liz Walmsley)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Amseraphs Keepsake (Stocker/Taylor)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Kineta Beach Music (Eva Fekete)
Junior in Group: Australian Terrier
Am & Aust Ch Temora I Walk The Walk (Imp USA) (Regisvista Kennels)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Amseraphs Keepsake (Stocker/Taylor)
Minor of Breed: Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Am & Aust Ch Temora I Walk The Walk (Imp USA) (Regisvista Kennels)
Baby of Breed: Tainquest Its A Kinda Magic (N Sharrett & S Honnery)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenbogle Westward Ho (Corinne O'Herir)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Coolaney The Cunning Swagman (Liz Walmsley)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lemosa Western Star (Vicki White)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kineta Original Sin (Eva Fekete)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kineta Beach Music (Eva Fekete)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Anrias Runaround Sioux (Anrias Knls)
Baby of Breed: Anrias Beat The Devil (Anrias Knls)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Onahi Iron Heart (Melissa McLean)
Baby of Breed: Westrova Stoic Knight Templar (Sarah Clay)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Wysiwyg The Thug (A Adamopoulos)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)
Runner Up Neuter in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus In A League Of Bear Own (Marleen Boom)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jodegee A Dom Perignon Moment (Mrs J B Maunder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Take A Chance On Me (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sabu Memories are Made of This (W G & L J Loftus)

Field Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dawnus In A League Of Bear Own (Marleen Boom)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Bitch CC & Minor of Breed: Wahrelegende Brewing Storm (Anne Whitehead)
Baby of Breed: Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wysiwyg The Thug (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Thru Tgoldn Looknglass (Jasmine Webber & Anthea Adamopoulos)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fantango Cant Buy Me Love (Debra Turner)
Baby of Breed: Chaleur Wish Upon A Star (AI) (Holly Brighton)
Junior of Breed: Wysiwyg I Was Made For Loving U (A Adampoloulos)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ralun Nerita (AI) (Jen Woodthorpe)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waterboys Roustabout (A Whitehead)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hipoint Carrie (AI) (Ms C E Thompson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW) (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowenhyte Mr George (Ian Cross)
Baby in Group: Afghan Hound
Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Mayster Sandman (B & M Birkenshaw)
State Bred in Group: Beagle
Tonicbay Good Vibrations (Mr A J & Mrs N Crocker)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Mornoble Some Like It Hot TD TDX (Mrs S Taylor & Mornoble Dachshunds)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust & Neut Ch Dachkuri Fly By Wire (Michael Comley)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
Baby of Breed: Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mayster Sandman (B & M Birkenshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tonicbay Good Vibrations (Mr A J & Mrs N Crocker)
Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Uneetoile Last Tango (Mr A J & N Crocker)
Aust Bred of Breed: Tonicbay Get Around Town (Mr A J & Mrs N Crocker)

Dachshund (Long Haired)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mornoble Some Like It Hot TD TDX (Mrs S Taylor & Mornoble Dachshunds)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowenhyte Mr George (Ian Cross)

Dachshund (Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dachkuri Fly By Wire (Michael Comley)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Senjabi The Flying Dutchman (Imp NZ) (Christie Molinaroli)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Santasi Great Expectations (AI) (Mrs T Brooker & Mrs S J Taylor)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kalypsy Perfect Storm (Amanda Gardner)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 70)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Mirawee Cuddleme Fiercely (Mrs B & Ms S E Laurin)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Jmell Life In Th Fast Lane (Greg Mellor & Alannah Edmondson)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Fremont Bad Boy (J E Boekelman)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
State Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Baby of Breed: Sandsprite Calamity Jane (S Einam)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale heartbreaker (Mr Srpr Ryan & Mrs J Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beljekali Moves Like Jagger (Mrs Dee Marchesi / Mr C & Mrs J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Winpara Jungle Fever (Miss R J Evans)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Borderfame Helenas Passion (AI) (Mrs J A Lewis)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Estrik Youre The Bosch (Darralyn Sue)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Barcoo Tell Em All I Said Hi (Miss Kirsty Post)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirawee Cuddleme Fiercely (Mrs B & Ms S E Laurin)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fremont Bad Boy (J E Boekelman)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dellbianco Shade Lordofshadow (Ms C McLean & Mr B Johnson)
Baby of Breed: DellBianco Miss The Boat To Cloverdowns (IID) (Mr B Johnson)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Minor of Breed: Jmell Life In Th Fast Lane (Greg Mellor & Alannah Edmondson)
Puppy of Breed: Jmell Hollywood Glamour Girl (Greg Mellor & Alannah Edmondson)
Junior of Breed: Lurikeen Flippin Fabulous (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Baby in Group: Samoyed
Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)
Minor in Group: Dobermann
Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Junior in Group: Rottweiler
Ubersein Lucky Star (J Griffiths-Lumbis & L Russell)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
State Bred in Group: Boxer
Aust Ch Jetboom Let Me Entertain You (Rodney Jonsson & Emma Luxford)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Sup & Neut Ch Vansitar Miss Saigon JD RN (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermanns)
Runner Up Neuter in Group: Bullmastiff
Onduty Gotta Big Red One (Annie Crane)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blaqaviar Mywayorthehighway (Mr R Kenny & Mrs L Buckley)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfproud Malabu (Jenn Lawrence)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)

Bernese Mountain Dog
Baby of Breed: Sennen Oops I Did It Again (D J & Mrs G F May / R Jackson)

Boxer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jetboom Let Me Entertain You (Rodney Jonsson & Emma Luxford)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Storm Front (AI) (Julie Peeler)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Nellabull Sky Hawk (Mr S Allen)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Nellabull Sullys Girl (Mr S Allen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Onduty Gotta Big Red One (Annie Crane)

Cane Corso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Armorcor Drogo (Mr C Wyrewenaden)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Vansitar Smoking Gun (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Baby of Breed: Dobregal Black Panther (Marisa Wood)
Minor (Dog) of Breed: Vansitar Shape Of My Heart (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Junior (Bitch) of Breed: Vansitar Go For Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Open of Breed: Aust Ch Vansitar Fairytale O New York (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Vansitar Miss Saigon JD RN (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermanns)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ubersein Song Bird (J Griffiths-Lumbis & L Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kuhnheit El Diablo Da Gonsalo (Mrs L Cooke & Mrs M Freiberger)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Shadowmaker Medusas Echo (Leah Cooke)
Baby of Breed: Benahein Man Onther Prowl (Mrs S Waho)
Junior of Breed: Ubersein Lucky Star (J Griffiths-Lumbis & L Russell)

Samoyed
Baby of Breed: Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wolfworx Dai Etsu at Diomede (R A & D J Wells)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Miniatura Ember Rain (Mr R Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 77)

Runner Up in Group & Open in Group: Great Dane
Aust Ch Rorlyn Crazy Lil Thing Cald Luv (R & L Booth)
Baby in Group: French Bulldog
Theano Kung Fu Panda (T Zapantis & B Simpson)
Minor in Group: French Bulldog
Meralla Rupert Bear (Greg & Denise Ball)
Puppy in Group: Chow Chow
Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shar Pei
Aust Ch Sharboop My Little Murphy Girl (Mr W & Mrs J Walloscheck / Miss T Reilly)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Tdksbulldogs Starr (S Britain & T Keedwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tdks Rani (T Keedwell & S Brittain)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darlinghill Stereosonic (T Palmer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Krystaway Instafamous (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Theano Stuart Little (T Zapantis & B Simpson)
Baby of Breed: Theano Kung Fu Panda (T Zapantis & B Simpson)
Minor of Breed: Meralla Rupert Bear (Greg & Denise Ball)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rorlyn Crazy Lil Thing Cald Luv (R & L Booth)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Patome Legendary Rikki (Ms Michelle Grove)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Belzbentley Adamantium (Ms Michelle Grove)
Baby of Breed: Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)

Keeshond
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)
Baby of Breed: Trailee The Beat Goes On (Linda Nicholls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Shar Pei
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sharboop My Little Murphy Girl (Mr W & Mrs J Walloscheck / Miss T Reilly)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)