Liverpool & District All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 22-Mar-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
NZ Gr & Aust Sup Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday/ Tamzin Letele/ Cherie Karam / Pauline Suhr)
Runner Up in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johanson)
Minor in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Junior in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Time N Again (Guy Spagnolo)
Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Squizzy Taylor (Glenn Sparham & Brooke Turner)
Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Baby SweepStakes - 1st Place: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Cinders (Garry Butler)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Rottweiler
Ubersein My Favourite Mistake (Louise Russell)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Shorthaired Pointer
Germanicus April Showers (T Deacon & S Worsley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Baby in Group: Italian Greyhound
Piccino Zulu (Reeve & Hardwicke)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Bald N The Beautiful (L & H Gibson)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Blizzard Storm in a Teacup (Mr Paul Cootes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Mrs L Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB and Dog CC: Stepkova You Lil Ripper (L Nikolovski)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karakush Bald N The Beautiful (L & H Gibson)
Baby of Breed: Chinacrest Gimmesomebling (J Yee)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piccino Letters To Juliet (SL & ML Reeve)
Baby of Breed: Piccino Zulu (Reeve & Hardwicke)
Puppy of Breed: Wondoan Winters White WRose (S L & M Reeve / J & L Hales)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blizzard Storm in a Teacup (Mr Paul Cootes)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Puppy of Breed: Wilsight Rumour Has It (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Triscadec Miss Finland (B G Riddell)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch & Am Gr Ch Ragdoll's Dress Blues (Imp USA) (Megan Weinert)
Baby of Breed: Fairytails Cisco Kid (Megan Weinert)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pomquest Grand Dreams (Miss R Walsh)

Pug
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee A Lil Black Numba (Colin Seymour)
Baby of Breed: Sebandee Bananas Black Pajamas (Colin Seymour)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eljamamn Dragon In The Clouds (J Yee)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Marsh (VIC)

Baby in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Cinders (Garry Butler)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Podium Dancer (K Snerling & L Kavanagh)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar I Want Love (O Black)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Coominya Cross Fire (Shannon Farish)
Open Neuter in Group: Border Terrier
Dual Ch (AG) Craigend Callum ADM JDM SPDM GDX SDX ET NR SE (Dr Penny Mead)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Newbelle Kanahooka Kid (Malcolm Anderson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Newbelle Major Tom (Mr M Anderson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Newbelle Shine Lika Diamond (Mr M Anderson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lemonlee Lucky Leroy (S M Massey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shandez Eternal Flame (S M Massey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shandez Thunder Rising (S M Massey)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aus Ch Kayrs Touch Of Spice (K / M J & K D Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Piperdene Whos Your Daddy (Catherine Macken)

Border Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch (AG) Craigend Callum ADM JDM SPDM GDX SDX ET NR SE (Dr Penny Mead)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Urubu Lady Morgana (D Kidner)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaylotte Redwood Original (Lisa Growden)
Baby of Breed: Karasani Karma Chameleon (Kathy Pisani)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sashgar I Want Love (O Black)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Clayco Painted Rider (Linda Wagstaff)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tawnyoak Flame Angel (Linda Wagstaff & Monique Nicholas)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Coominya Cross Fire (Shannon Farish)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Pure Gold (Garry Butler)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ozjack Wilson (Bob Purss)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)
Baby of Breed: Aust Ch Whatajack Cinders (Garry Butler)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Helstaff Atouchovclass (Mr M & Mrs L Gibson)
Minor of Breed: Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Puppy of Breed: Aust Ch Strongstorm Podium Dancer (K Snerling & L Kavanagh)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adail Lady Zara (Phillip Nicholson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adail Le Creme Choc Delight (P & S Nicholson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Valentino (Guy Spagnolo)
Runner Up in Group & Open in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
Baby in Group: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)
Minor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Snow White(AI) (S & S Strang)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Time N Again (Guy Spagnolo)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Showfield Snow White(AI) (S & S Strang)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Flatterhaft Greysouthen Mind Games (Imp SWD) (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Klausnkesh Morgan Le Fey (Mrs L Mansfield & Ms C Walker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Germanicus April Showers (T Deacon & S Worsley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Heiderst Good King Wenceslas (T Deacon & S Worsley)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Burragundy Ned Kelly (D & S Piper / T & P Kelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)
Baby of Breed: Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldtreve Wild Murphy Magic (Rachael Ohlrich)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hubertus The Real Deal (AI) (M W & T E Blaik)

Hungarian Wirehaired Vizsla
Baby of Breed: Rugalmas Miss Turtledove (AI) (Rugalmas Kennels)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Valentino (Guy Spagnolo)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Driftway Latin Dancer (G Spagnolo)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Time N Again (Guy Spagnolo)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ghostwind Hard Act To Follow (Jaime Grech)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)
Baby of Breed: Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)
Minor of Breed: Aust Ch Lukedom Walkin On Th Wild Side (Studholme / Lawler / Grech)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharlani Fudgie Bear ET TD (Verity Adams)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johanson)
Baby in Group: Whippet
Dreamworx Ona Mission (S Farish)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Miss Congeniality (L A Hughes)
Junior in Group: Bloodhound
Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johanson)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Zandeena A Twist Of Fate (Millissa Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Remwin Miss Congeniality (L A Hughes)
Puppy of Breed: Kanibaru Magic Mike (Millissa Fox)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kanibaru Black Elikia (Dr D Braithwaite)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Eurabbie Black Dhalia (Dr D A Braithwaite)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wazazi High Definition (Mr Jason Cook and Dr Jeffrey Lumb)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yarramba Every Which Way (Mr W & Mrs G Tape)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wenbrook On A Mission (W & G Tape)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mistraka Vanessa Williams (Mistraka Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistraka Xavier (Mistraka Knls)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lowender Bullet With Your Name (Paul Bevins)
Res Bitch CC: Aust Ch Lowender Blow Me One Last Kiss (Paul Bevins)
Baby of Breed: Lowender As You Do (Paul Bevins)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lowender Santa Monica (Paul Bevins)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dark World (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wyredach American Ride (B Gale / J & F Walker)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whirlaway Sgt Pepper (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige (Claire Needham)
Minor of Breed: Brantarby Witching Hour (Claire Needham)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lafolie This Wheels on Fire (K Delacourt/C Parker)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelridge Crimson Tide (Jo Thompson)
Junior of Breed: Aust Ch Huntingridge London Calling (AI) (Dianna Brennan)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kargnieulan Roksmy socks (G & K Sippl)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)

Whippet
Baby of Breed: Dreamworx Ona Mission (S Farish)
Baby (Bitch) of Breed: Mistraka Holly Holm (Mistraka Knls)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Freevale Sitting Pretty (M & C Morris)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Bulter Rhett Bulter (R H & V J Hutton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Gr Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra Drovers Run (S Nicholas)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kla Simply High Class (J Spacek)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sandsprite Anzac Tradition (Julie Hayne)
Baby of Breed: Aust Ch Qdos Bronte (Julie Hayne)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sutter Soldier Boy (Imp NZ) (Mr P & Mrs L Kiely / Ms N Pelletier)
Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)

Border Collie
Dog CC & Aust Bred of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash PT (Alison J Cowin)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Neecabe Conquistadorable (Mr S Hayne)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathkin Thdevil Made Me Doit (A Hopkins)
Junior of Breed: Rixown Lauriens Legacy (Helen Rixon)
Neuter BOB: Aust Ch Vedamea A Lil Sinsation (V & D Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sibermoon Niina (Ms Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Freevale Sitting Pretty (M & C Morris)
Junior of Breed: Freevale Gift Of The Gab (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Freevale Double The love (Debbie Martin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Graywolf Rain Dancer (G & K Katon)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rustufarion Tell All (R Valore/ C Spencer & P Smith)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Louanda Frequent Flyer (V J Royston)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Braveheart (R H & V J Hutton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bojojamile Bulter Rhett Bulter (R H & V J Hutton)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Bojojamile Behind the News (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kerryn O'Brien (SA)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
NZ Gr & Aust Sup Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday/ Tamzin Letele/ Cherie Karam / Pauline Suhr)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rottweiler
NRC(A) Ch & Aust Ch Ubersein Mirror Image (AI) (G Sparham / B Turner / L Russell)
Minor in Group: Rottweiler
Ubersein My Favourite Mistake (Louise Russell)
Puppy in Group: Siberian Husky
Oursibes Drop The Hammer (Mr D & Mrs N Willson)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Squizzy Taylor (Glenn Sparham & Brooke Turner)

Akita
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Namesnkickn Ass (Alan Molan)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shinkon No Miki Go (AI) (Ms A Rial & Ms A Nejal)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tribocie Spice Things Up (E & A Esad/ F Alac)
Baby of Breed: Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Branbern DUYaWanna Piece of Me (Mrs L Brand)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Costog Ernie's Little Treasure (Glenn Sparham & Brooke Turner)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gameguard Squizzy Taylor (Glenn Sparham & Brooke Turner)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Guardian Absolutely Fabulous (AI) (C Mainey / S Dunn / L & S Vowles)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furrychild the Spitfire (S McDowell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Furrychild Fire Ant (S McDowell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Tiny Tim (J Brunton/ C & R Foster)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: NRC(A) Ch & Aust Ch Ubersein Mirror Image (AI) (G Sparham / B Turner / L Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ubersein Dream Big Live Large (AI) (Louise Russell/ Brooke Turner/ Glenn Sparham)
Res Dog CC: Aust Ch Hardrada Chasing The Wind (Imp NZ) (Louise Vangestel)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ubersein My Favourite Mistake (Louise Russell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anaky Its All About Popular (K Woods)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea My Song My Story (AI) (Julie Wales)
Puppy of Breed: Anaky Its All About The Glory (A & K Hill)
Junior of Breed: Aust Ch Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Mr Bo Jangles (K Burge / S & S Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montkhan Blade Runner (F B & A D Anderson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Montkhan Born Too Be Wild (F B & A D Anderson)

Shiba Inu
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kortmar Trek into Darkness (E & M Hardwicke)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday/ Tamzin Letele/ Cherie Karam / Pauline Suhr)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Oursibes Drop The Hammer (Mr D & Mrs N Willson)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Articwolf Dances With Wolves (E & M Hardwicke)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amitabha Gunna Getcha Good (AI) (J Brunton & Neil Ford / B & P Dickson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs S Faye Crooks (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Sup Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
Baby in Group: Lhasa Apso
Neokarma Glamazon (P Brown & P King)
Minor in Group: French Bulldog
Lepride Pretty Boy Floyd (Gail Skinner)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)
Junior in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Mediaevalage Spread The Word (A & K / B & G Katon)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Gr Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kuteaz Super Semi (David & Susie Simpson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cross B's American Playboy (Imp USA) (David & Susie Simpson)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lepride Pretty Boy Floyd (Gail Skinner)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emorette Danish Prince (AI) (Glenda Clifford)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Warpaint Messis Lunae (D & L Thorpe / J Daidone)
Puppy of Breed: Aust Ch Warpaint La Flamme De Coeur (D & L Thorpe / J Daidone)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Spread The Word (A & K / B & G Katon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mediaevalage Champagne On Ice (Katon / Webster)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Neokarma Glamazon (P Brown & P King)
Junior of Breed: Sooquan Ol Bob Lu C At Jaron (M & L Foster/ K Peacock/ B Toomey)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rynkls Peiattention Inth Lodge (Lauren Pocklington)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Jerry Can Do It (Louise Hickie / G & P Russell)
Res Dog CC: Aust Ch Tibetoes Take A Picture (P M Ellis)